MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Рішення ЄСПЛ у справі Релігійна спільнота Свідків Єгови Тернівського району Кривого Рогу проти УкраїниВійна і свобода совісті: чи можна відмовитися від служби у ЗСУ через релігійні переконання? Говоримо із дослідником релігії і права Дмитром Вовком та директором ХПГ Євгеном ЗахаровимЧоловіка, який відмовився від військової служби через релігійні переконання, засудили до одного року позбавлення воліТюрма за невиконання наказу. Обговорюємо посилення відповідальності солдатів із військовим юристомХто може звільнитися з військової служби та як це зробитиВоїн — не кур’єр: бюрократичної тяганини для поранених стане меншеЗвільнення з військової служби у воєнний час — місія неможлива?“Мені дуже погано”: як демобілізуватися з психічним розладомВР ухвалила законопроєкт про зменшення призовного віку з 27 до 25 років

Україна порушила право на свободу релігії – ЄСПЛ

16.11.2020   
ХПГ-інформ
Побиття, погрози, напади – українські правоохоронці і суди не помітили мотивів релігійної упередженості у трьох випадках насилля проти Свідків Єгови. Уряд України сплатить 14,7 тисяч євро постраждалим.

Побиття, погрози, напади – українські правоохоронці і суди не помітили мотивів релігійної упередженості у трьох випадках насилля проти Свідків Єгови. Уряд України сплатить 14,7 тисяч євро постраждалим.

Судді ЄСПЛ дійшли висновку, що наша держава винна у трьох справах про порушення статті 3 (відсутність розслідування заяви про злочин з мотиву релігійної нетерпимості) у сукупності зі статтей 14 (заборона дискримінації), статті 9 (право на свободу думки, совісті та релігії) та ст аттей 9 у сукупності зі статтей 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Інциденти, про які йдеться, сталися у 2009, 2012 та 2013 роках.

У квітні 2009 року у селі Нові Млини Чернігівської області священник православної церкви Л. побив палицею двох представниць релігійної спільноти Свідків Єгови, що ходили, проповідуючи, від дверей до дверей. Судмедексперт задокументував у жінок численні гематоми. У однієї з них був синець на скроні. У міліції священник пояснив, що намагався переконати жінок «не турбувати людей», а у відповідь жінки буцімто «розпочали вести себе зухвало та діставати мене різними словами». Правоохоронці дійшли висновку, що конфликт стався на ґрунті неприязних відносин, що виникли раптово. На думку слідчого, тут ішлося не про дискримінаційні дії, передбачені статтею 161 Кримінального кодексу, а лише про хуліганство та умисне заподіяння легких тілесних ушкоджень (статті 125 та 296 Кримінального кодексу). У вересні 2012 року слідчий припинив кримінальне провадження за відсутністю складу злочину хуліганства у діях отця Л. Районний та апеляційний суди підтримали це рішення. ЄСПЛ визнав це порушенням прав людини.

Другий інцидент стався у квітні 2012 році у селі Комишівка поблизу Ізмаїлу Одеської області. Під час молитовної зустрічі Свідків Єгови у приміщення, яке орендувала релігійна громада, увірвалися два десятки людей на чолі з місцевим православним священиком. Отець Г. називав присутніх на служінні «дияволами» і наказав їм покинути село «поки не пізно». Одного із заявників ударили в груди, інших штовхали. Спочатку кримінального провадження порушене не було. Втім, правоохоронці склали протокол, у якому звинувачували одного з нападників у дрібному хуліганстві, злочині, передбаченому статтею 173 Кодексу про адміністративні правопорушення. Після втручання прокуратури розслідування-таки почалося, але кілька разів припинялося й нічим не закінчилося. Пізніше члени місцевого осередку Свідків Єгови знову зазнавали нападів. Але ці випадки Європейський Суд не розглядав. На думку суддів ЄСПЛ, Україною були порушені стаття 9 та стаття 9 у сукупності зі статтею 14 Конвенції про захист прав людини.

У третьому випадку жінка свідок Єгови К. зазнала травм від незнайомого чоловіка. Це сталося у березні 2013 року у місті Носівка Чернігівської області. К. разом із подругою роздавали запрошення на релігійну службу. П’ятдесятирічний чоловік, помітивши в руках К. запрошення і релігійну літературу, вдарив її по голові, спричинивши струс мозку. Поліція порушила кримінальне провадження, К. було визнано потерпілою. Згодом Носівський районний суд визнав нападника винним в умисному заподіянні легкої фізичної шкоди внаслідок раптового виникнення неприязного ставлення. Мотиву релігійної нетерпимості ані слідство, ані суддя враховувати не стали. Апеляційний суд так само відхилив твердження К. про те, що її побили саме через релігію. Європейський суд визнав, що тут було порушено статті  3 та 14 Конвенції про захист прав людини.

У всіх трьох випадках Україна не виконала свого обов’язку щодо викриття мотивів релігійної упередженості. 

 Поділитися