MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

З березня по вересень в Європі звільнили понад 143 тисячі ув’язнених

20.11.2020   
ХПГ-інформ
Це зробили, щоб запобігти розповсюдженню коронавірусу. В Україні за цей час тюремне населення зменшилося на 2 тисячі 127 осіб. У Департаменті з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України наголошують: у нас скорочення кількості ув’язнених з епідемією не пов’язане.

Це зробили, щоб запобігти розповсюдженню коронавірусу. В Україні за цей час тюремне населення зменшилося на 2 тисячі 127 осіб. У Департаменті з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України наголошують: у нас скорочення кількості ув’язнених з епідемією не пов’язане.

Про вплив COVID-19 на населення європейських в’язниць ідеться у новому дослідженні, опублікованому на сайті Ради Європи.

Звільнення ув’язнених як запобіжний захід проти COVID-19 застосували в Албанії, Андоррі, Вірменії, Австрії, Азербайджані, Бельгії, на Кіпрі, у Данії, Франції, Ісландії, Ірландії, Італії, Ліхтенштейні, Люксембурзі, Монако, Норвегії, Португалії, Сербії, Словенії, Іспанії, Туреччині, Великій Британії. Найбільше людей звільнено в Туреччині – 14 460 ув’язнених, що складає майже 40% пенітенціарного населення. У Каталонії (Іспанія) та на Кіпрі звільнили по 23% ув’язнених, у Франції та Португалії – по 17%.

Взагалі, середній рівень ув’язнень у регіоні зменшився на 4,6% – зі 121,4 до 115,8 ув’язненого на 100 000 жителів. Як зазначають дослідники, на це вплинули не тільки масові звільнення з тюрем, але й «зменшення діяльності системи кримінального судочинства через локдаун, а також зниження рівня злочинності, спричинене карантином, що, ймовірно, зменшило можливості для традиційних злочинів».

«Що стосується України, то за даними Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України станом на 1 січня 2020 р. всього в установах ДКВС України утримувалось 52 940 осіб, на 15 квітня 2020 р. – 52 480 осіб та на 15 вересня 2020 р. – 50 813 осіб. Тобто за дев’ять місяців населення в’язниць в Україні зменшилось на 4%. Проте, як пояснили в Департаменті, ув’язнених та засуджених, які були звільнені з установ ДКВС України у зв’язку із COVID-19, – не було», – зазначають у Раді Європи.

За період з початку березня до 15 вересня в Європі заразилося коронавірусом 3300 ув’язнених та 5100 співробітників тюрем.

Як повідомляє Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України (ЦОЗ ДКВС), станом на 20 листопада 2020 р. в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах зареєстровано 573 випадки захворювання на COVID-19. З них 7 ув’язнених, 15 засуджених, 463 працівники ДКВС України, 88 працівників ЦОЗ ДКВС України. ПЛР-тестуванням охоплено 1626 осіб.


На думку правозахисників, невисокі показники захворюваності на COVID-19 в українській пенітенціарній системі не повинні вводити в оману: хворих значно більше. Тестування в’язнів майже не проводиться.

«У частини ув’язнених тести бути проведені ще до потрапляння в СІЗО. Моніторинг виправних колоній показує, що у багатьох із них медичні частини забиті засудженими, яких лікують від застуди і не тестують. Лікаря-інфекціоніста, який міг би поставити діагноз за перебігом хвороби, в медичних частинах, як правило, немає. Водночас звернень про прохання надати медичну допомогу багато, в’язні часто впевнені, що хворіють саме на COVID-19. Але перевірити ці твердження неможливо. Так і виходить: немає тестування – немає COVID-19», – зазначає директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Від початку епідемії низка правозахисних організацій України наполягає на необхідності розгрузки виправних установ за рахунок застосування до засуджених амністії та умовно-дострокового звільнення (УДЗ). Міністерством юстиції за участю експертів ХПГ були розроблені відповідні законопроекти. 17 червня їх розглянули на засіданні профільного парламентського комітету: законопроект про УДЗ відхилили, про амністію – спрямували на доопрацювання, проте у вересні зняли з розгляду.

1 липня 89 депутатів парламенту внесли новий законопроект про амністію (р.н. 7165). Але й він не розглядається.


Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»

 Поділитися