MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України ІХ скликання Огляд № 32 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 09.03.2020–13.03.2020

29.11.2020   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Всього за цей тиждень зареєстровані 47 проектів законів і постанов Верховної Ради України, з яких 5 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, проведенням парламентських слухань, перейменуванням населених пунктів тощо. Стан проходження проектів у цьому огляді визначається на кінець робочого дня 27.11.2020.

Загалом за цей тиждень зареєстровані 47 проектів законів і постанов Верховної Ради України, з яких 5 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, проведенням парламентських слухань, перейменуванням населених пунктів тощо.

Загальні засади, якими керуються автори огляду, див Вступні застереження до постійного моніторингу законопроектної діяльності Верховної Ради України ІХ скликання

Стан проходження проектів у цьому огляді визначається на кінець робочого дня 27.11.2020.

 

Проблеми національної безпеки, окупованих територій і ООС

 

Проект 3196 від 10.03.2020 (Президент України) про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» (щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України). Проект визначений Президентом України як невідкладний.

На розгляді Верховної Ради України нині перебуває подібний за тематикою, але змістовно помітно відмінний проект 3080 від 18.02.2020 (Бурміч А. П., Кожем’якін А. А.+3) про Службу безпеки України (див. Огляд 29).  Проект 3196 передбачає прийняття нової редакції Закону України «Про Службу безпеки України», а також  внесення окремих змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Повітряного кодексу України, Законів України «Про національну безпеку України», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про контррозвідувальну діяльність», «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю», «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про запобігання корупції», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про державні цільові програми», «Про доступ до публічної інформації», «Про відкритість використання публічних коштів», «Про міжнародні договори України», «Про телекомунікації», «Про захист персональних даних», «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», «Про поховання та похоронну справу». Загалом, на нашу думку, зберігається наступність з чинним законом в частині визначення статусу Служби безпеки України як державного правоохоронного органу спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України; його основних завдань і принципів діяльності, загальної структури тощо. Водночас з функцій Служби безпеки України вилучається боротьба з корупцією; співробітникам Служби безпеки України пропонується надавати не військові, а спеціальні звання; до кадрів Служби безпеки України також належатимуть державні службовці і працівники; пропонується поетапне протягом шести років скорочення загальної чисельності Служби безпеки України від 31 000 до 15 000 осіб, зокрема до 1 січня 2021 р. на 6 000 осіб, в умовах надзвичайного стану загальна (гранична) чисельність Служби безпеки України може бути збільшена до 20 000 осіб, а на період дії воєнного стану чи стану війни – до кількості згідно з Мобілізаційним планом України; обсяг видатків на фінансування Служби безпеки України має становити не менше 0,45 відсотка запланованого обсягу внутрішнього валового продукту.

Проект справляє неоднозначне враження. Зокрема, ГНЕУ піддало сумніву конституційність поєднання в проекті статусу СБ України як органу досудового розслідування з безпосереднім підпорядкуванням цього органу Президентові України, що створює загрозу незалежності СБ України й призводить до концентрації виконавчої влади у Президента України. Також експерти вважають, що з урахуванням обсягу запропонованих змін у цьому разі доцільніше прийняти не нову редакцію чинного закону, а новий закон.

Проект 20.05.2020 за наслідками розгляду в першому читанні переданий на повторне перше читання (доопрацювання в профільний Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки), а згодом врахований при внесенні проекту 3196-д від 26.10.2020.

Проект 3197 від 10.03.2020 (Президент України) про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з новою редакцією Закону України «Про Службу безпеки України» і Проект 3198 від 10.03.2020 (Президент України) про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв’язку з новою редакцією Закону України «Про Службу безпеки України». Обидва проекти визначені Президентом України як невідкладні.

Проекти складають єдиний пакет з попереднім проектом 3196 і самостійного значення не мають.

Проекти 01.09.2020 включені до порядку денного.

Проект Постанови 3207 від 12.03.2020 (Бобровська С. А., Чернєв Є. В. + 25) про Заяву Верховної Ради України щодо спроб відновлення масштабного водопостачання по Північно-Кримському каналу до тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та закликів про нібито потребу такого відновлення.

У проекті Заяви зазначається, що будь-які спроби відновлення масштабного водопостачання на тимчасово окуповані території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя через використання Північно-Кримського каналу чи іншим подібним шляхом, або заклики щодо нібито потреб такого відновлення є діяннями, що не відповідають міжнародним зобов’язанням України, не спрямовані на захист прав людини, меншин чи корінних народів, та водночас суперечать державним інтересам України, несуть пряму шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та економічній безпеці України; Верховна Рада України закликає Президента України, Раду національної безпеки та оборони України, Службу безпеки України та інші правоохоронні органи України невідкладно реагувати з метою захисту державних інтересів України на будь-які спроби відновлення масштабного водопостачання на тимчасово окуповані території та на заклики щодо нібито потреб такого відновлення; пропонує Президенту України та Кабінету Міністрів України вжити невідкладних заходів з посилення охорони та оборони об’єктів Північно-Кримського каналу, посилити протидію підривній, пропагандистській та розвідувально-диверсійній діяльності Російської Федерації на території Херсонської області; наголошує, що питання масштабного водопостачання до Автономної Республіки Крим та міста Севастополя може розглядатися виключно за умов відновлення державного суверенітету України над Кримським півостровом і прилеглими водами Чорного і Азовського морів.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

 

Діяльність вищих органів влади

 

Проект 3195 від 10.03.2020 (Лозинський Р. М., Безгін В. Ю.+31) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення порядку призначення та звільнення з посад членів Кабінету Міністрів України).

Метою проекту проголошено надати комітетам Верховної Ради України та Верховній Раді України повноваження при розгляді питання про звільнення члена Кабінету Міністрів України заслуховувати його звіт про свою діяльність на посаді, а також привести у відповідність до Конституції України положення Регламенту Верховної Ради України, якими регулюється порядок призначення та звільнення членів Кабінету Міністрів України. Передбачається внесення змін до Законів України «Про Регламент Верховної Ради України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про центральні органи виконавчої влади» та «Про Комітети Верховної Ради України». Зокрема, у проекті пропонується доповнити Регламент приписами, які врегульовують процедури призначення та звільнення Верховною Радою України Міністра оборони України, Міністра закордонних справ України (зміни до ст. 205), порядок призначення на посади членів Кабінету Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України (нова ст. 206), припинення повноважень Кабінету Міністрів України, Прем’єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України (нова ст. 206-1). В Законі України «Про Комітети Верховної Ради України» передбачається закріпити обов’язок члена Кабінету Міністрів України бути присутнім та звітувати про виконану роботу при розгляді питання про його звільнення (підставою якого було його особиста заява про відставку) на засіданні комітету Верховної Ради України і врегулювати порядок подання такого звіту. Також пропонується закріпити право представника комітету, до відання якого належить питання про звільнення члена Кабінету Міністрів, на виступ під час розгляду цього питання Верховною Радою України. Зміни до інших законів містять відсилку до нових положень Регламенту.

ГНЕУ звернуло увагу на ряд недоліків проекту і рекомендувало повернути його на доопрацювання. Не зважаючи на це проект 16.06.2020 прийнятий за основу із скороченням строку підготовки до другого читання.

 

Соціальний захист та пільги

 

Проект 3095-1 від 10.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В. + 4) про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо конкретизації осіб, які мають належати до військовослужбовців та потерпілих від Чорнобильської катастрофи).

Альтернативний проекту 3095 від 20.02.2020 (Цимбалюк М. М., Дубіль В. О.) про внесення доповнення до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо конкретизації осіб, які мають належати до військовослужбовців) (див. Огляд № 29).

У проекті, окрім повторення ініціатив основних проектів, пропонується віднести до числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи особи, які народилися від учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та евакуйованих із зони відчуження і після досягнення повноліття не були віднесені до встановлених статтею 14 цього Закону категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також пропонується установити, що особи, які народилися від учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або осіб, евакуйованих із зони відчуження, і після досягнення повноліття не були віднесені до встановлених статтею 14 цього Закону категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на щорічне медичне обстеження, диспансеризацію та лікування у спеціалізованих медичних закладах, що забезпечують лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. 

Проект 29.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3097-1 від 10.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В. + 4) про внесення змін до деяких законів України (щодо гарантій правильного нарахування споживачам житлово-комунальних послуг вартості постачання природного газу, води, електричної, теплової енергії, комунальних послуг та скасування нарахування пені за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги).

Альтернативний проекту 3097 від 20.02.2020 (Власенко С. В., Абдулін О. Р.) про внесення змін до Закону України «Про захист прав споживачів» (щодо гарантій правильного нарахування побутовим споживачам, кінцевим споживачам комунальних послуг вартості постачання природного газу, води, електричної, теплової енергії, комунальних послуг) (див. Огляд № 29).

У проекті підтримуються ініціативи основного проекту щодо встановлення гарантій правильного нарахування споживачам житлово-комунальних послуг вартості постачання природного газу, води, електричної, теплової енергії, комунальних послуг та запровадження виплати відшкодування споживачам. Водночас пропонується альтернативний варіант регулювання з додатковим скасуванням пені в разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги та додатковою забороною примусового виселення і стягнення житла за борги за житлово-комунальні послуги.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3204 від 12.03.2020 (Третьякова Г. М., Струневич В. О.+3) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо дії колективних договорів).

Метою проекту проголошено: усунення дискримінації по відношенню до тих працівників, які є членами профспілки, забезпечення правової визначеності та захисту прав профспілок. На думку ініціаторів проекту, згідно із законодавством України положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, що не сприяє розвитку соціального партнерства та вирішенню нагальних проблем, як в масштабах окремих підприємств, так і всього суспільства. Така норма є дискримінаційною по відношенню до тих працівників, які є членами профспілки, оскільки вони особистими коштами фінансують організацію, що представляє загальні інтереси з підготовки та укладення колективного договору всіх працівників, у тому числі й тих, хто не бере в цьому процесі участь. Іншою проблемою є захист новостворених або інших професійних спілок та їх членів від дискримінації через усунення їх від укладення або участі в колективних договорах. Тому проектом передбачається внесення однотипних змін до Кодексу законів про працю України та Закону України «Про колективні договори і угоди», якими, по перше, встановлюється, що положення колективного договору поширюються лише на працівників підприємства, установи, організації, які є членами професійної спілки, що  є стороною колективного договору і є обов’язковими для сторін колективного договору, а по друге, передбачається, що кожна професійна спілка може приєднатись до вже укладеного колективного договору або до процесу його укладення, повідомивши про це сторони, що його уклали або укладають. Також пропонується скрізь поруч з поняттям «первинна профспілкова організація» зазначати у дужках «(первинна профспілка)».

Пропозиції проекту видаються щонайменше дискусійними і викликали обґрунтовану критику ГНЕУ. Проте профільний парламентський Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, очолюваний одним з ініціаторів проекту, визнав можливим прийняти його у першому читанні за основу.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

 

Судочинство і адвокатура

 

Проект 3206 від 12.03.2020 (Рябуха Т. В., Дирдин М. Є.+6) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо спрощення процедури розгляду судових справ, пов’язаних із захистом прав дітей).

Метою проекту проголошено спрощення процедури розгляду судових справ про усиновлення дитини, що сприятиме розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Втім пропоновані змін не повною мірою пов’язані із названою метою. Так, пропонується скасувати вимогу про розгляд справ про усиновлення у порядку окремого провадження. Розширюється коло заінтересованих осіб, допущених до участі в справі, а саме: окрім відповідного органу опіки та піклування, це особи, в сім’ї якої виховується дитина (прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, піклувальники, законні представники). Щодо строків, то пропонується таке: 1) підготовка справи до розгляду має бути проведена не пізніше п’яти днів з дня відкриття провадження у справі, про що суд постановляє ухвалу, а підготовче засідання у справах про усиновлення не проводиться; 2) суд розглядає справу про усиновлення дитини протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі; 3) апеляційна скарга на рішення суду про усиновлення дитини подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Окремо слід зупинитися на тому, що змінами до Сімейного кодексу України пропонується визначити, що у разі скасування усиновлення з тієї підстави, що воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання, суд вирішує питання про позбавлення усиновлювача батьківських прав стосовно цієї дитини.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

 

Діяльність правоохоронних органів

 

Проект 3194 від 10.03.2020 (Президент України) про внесення змін до Митного кодексу України у зв’язку із реформою прокуратури та змінами у системі судоустрою України. Проект визначений Президентом як невідкладний.

Метою проекту проголошено є уточнення у зв’язку зі змінами у законодавстві України дійсних найменувань найвищих у системі судоустрою та прокуратури України органів, а також назв посад керівників таких органів. Відповідно у чотирьох статтях Митного кодексу України передбачається технічна заміна слів «Верховний Суд України», «Генеральний прокурор України» та «Генеральна прокуратура України» словами «Верховний Суд», «Генеральний прокурор» та «Офіс Генерального прокурора» відповідно.

Пропозиції цілком відповідають новітнім термінологічним змінам у законодавстві, хоча самі ці зміни дістали далеко не однозначну оцінку.

Проект 02.06.2020 прийнятий за основу і в цілому як закон та невдовзі підписаний Президентом України.

Проекти 3133-1 від 12.03.2020 (Юрчишин Я. Р.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо покращення механізмів протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах); 3133-2 від 12.03.2020 (Васильченко Г. І.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення ефективності протидії корупції та посилення дисципліни в окремих правоохоронних та інших державних органах); 3133-3 від 12.03.2020 (Василенко Л. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах); 3133-4 від 12.03.2020 (Устінова О. Ю.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах); 3133-5 від 13.05.2020 (Стефанишина О. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення механізмів протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах); 3133-6 від 13.05.2020 (Піпа Н. Р.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо покращення дієвості протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах); однойменні 3133-7 від 13.03.2020 (Осадчук А.П.); 3133-8 від 13.03.2020 (Совсун І. Р.); 3133-9 від 13.03.2020 (Цабаль В. В.); 3133-10 від 13.03.2020 (Железняк Я. І.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах).

Всі проекти формально альтернативні проекту 3133 від 28.02.2020 (Гончаренко О. О., Славицька А. К. + 2) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах (див. Огляд № 30) і фактично альтернативні проекту 3180 від 05.03.2020 (Качура О. А., Дубінський О. А.) «Про Національне антикорупційне бюро України» (щодо приведення цього закону у відповідність до чинних норм антикорупційного законодавства України) (див. Огляд № 31). Відрізняються вони лише щодо визначення підстав звільнення Директора Національне антикорупційне бюро України. Кожен з альтернативних проектів пропонує свої версії додаткових підстав звільнення з названої посади. Окремо слід зупинитися на останньому з перелічених альтернативних проектів, який (можливо, іронічно) зазначає, що Директор НАБУ може бути звільнений і через «виникнення нестримного бажання у осіб, підслідних Національному бюро [підкреслено авт. огл.] за відсутності інших підстав для звільнення, передбачених цією частиною статті».

Усі проекти 20.05.2020 включені до порядку денного, а 14.07.2020 разом з основним проектом за наслідками розгляду в першому читанні передані на доопрацювання в профільний парламентський Комітет з питань правоохоронної діяльності (на повторне перше читання).

Проект 3180-1 від 13.03.2020 (Осадчук А. П.) про внесення змін до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» (щодо приведення у відповідність до чинних норм антикорупційного законодавства України).

Альтернативний проекту 3180 від 05.03.2020 (Качура О. А., Дубінський О. А.) «Про Національне антикорупційне бюро України» (щодо приведення цього закону у відповідність до чинних норм антикорупційного законодавства України) (див. Огляд № 31) і фактично альтернативний у частині звільнення з посади Директора Національне антикорупційне бюро України блоку проектів 3133-1‒3133-10, наведеному вище.

Відмінність від основного проекту лише у визначенні підстав для звільнення через вчинення адміністративного проступку. У альтернативному проекті пропонується звільняти Директора Національного антикорупційного бюро України не за вчинення будь-якого корупційного правопорушення, а лише у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, яким накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати посади або займатися діяльністю, що пов’язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Слід зазначити, що хоча зміни не значні, вони принципово змінюють суть основного проекту. Крім того, маємо зазначити, що передбачені проектом ініціативи не відповідають аналогічним ініціативам поданого тим же народним обранцем проекту 3133-7.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

 

Охорона здоров’я

 

Проект 3213 від 13.03.2020 (Чорний Д. С., Нестеренко К. О.) про внесення зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» (щодо вжиття невідкладних заходів у боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19).

Пропонується установити, що дія названого закону не поширюється на публічні закупівлі виробів медичного призначення, які наведені в абзаці другому цього пункту, на період з дня набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо вжиття невідкладних заходів у боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19» та до прийняття відповідного рішення центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, про подолання наслідків коронавірусної інфекції COVID-19 в Україні, опублікованого в офіційному друкованому виданні «Голос України». Виробами медичного призначення, які необхідні для вжиття невідкладних заходів у боротьбі з поширенням та наслідками коронавірусної інфекції COVID-19, є апарати штучної вентиляції легенів і кисневі концентратори для них; ізольовані мобільні бокси для транспортування інфекційних хворих; захисні біологічні і протихімічні костюми із фільтрувально-вентиляційною установкою; захисні одноразові комбінезони; інфрачервоні термометри із лазерною указкою; захисні маски.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

 

Земельні питання та сільське господарство

 

Проект 3205 від 12.03.2020 (Чорноморов А. О., Салійчук О. В. + 8) про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві.

Дослівно повторює однойменний урядовий проект 3047 від 10.02.2020 (див. Огляд № 28), відкликаний 04.03.2020.

Проект 13.05.2020 не прийнятий, не зважаючи на підтримку профільного комітету.

Проект 3205-1 від 13.03.2020 (Цабаваль В. В., Клименко Ю. Л. + 3) про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві.

Альтернативний попереднім. Майже тотожній попередньому, а більшість змін стосується заміни слів «суб’єкти підприємництва, що здійснюють діяльність у сільському господарстві» на слова «сільськогосподарські товаровиробники». Практично усі інші зміни мають уточнюючий характер.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3208 від 12.03.2020 (Скороход А. К., Німченко В. І.+1) про прогресивні земельні відносини.

Метою проекту згідно з пояснювальною запискою проголошено припинення дискримінації власників землі у відносинах, які виникають при передачі ними земель сільськогосподарського призначення в користування, надання власникам земель сільськогосподарського призначення можливості для переходу до ефективного самостійного господарювання на своїй землі та значному зростанню доходів від землі, надання права власникам землі розпоряджатися землею, впровадження ринкових механізмів у земельні відносини, сприяння зростанню цінності земель сільськогосподарського призначення, забезпечення відновлення та зростання аграрної галузі, появу нових робочих місць, посилення національної і продовольчої безпеки, припинення соціально-економічного конфлікту відносно земельних відносин. 

Передбачається прийняття нового закону України з назвою «Про припинення дискримінації власників сільськогосподарської землі, підтримку самостійного господарювання через використання земель у власній виробничій діяльності та ефективний обмін земель)» та внесення змін до Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі».

Серед головних пропозицій проекту такі: чітко визначати строки дії договору оренди землі; орендну плату справляти тільки в безготівковій грошовій формі; надати власникам землі і користувачам право дострокового розірвання договору користування землею; визначити належних набувачів землі: громадянин України; орган державної влади, який реалізує права власності держави; орган місцевого самоврядування, який реалізує права територіальної громади; надати  право орендувати землю тільки громадянами України та українським юридичним компаніям, учасниками яких є виключно громадяни України; заборонити зміну цільового призначення земель сільськогосподарського призначення; передбачити ефективну систему кредитування набувачів прав на землю та власників землі для задоволення побутових потреб; забезпечити підтримку об’єднань власників землі у товариства власників через надання кредитування на особливих умовах.

Проект відображає політичну позицію його ініціаторів, яка визнає пріоритетними пряму одноосібну та колективно-консолідативну самостійні форми земельних відносини. Ця принципова позиція видається далеко не безспірною, хоча ряд конкретних пропозицій проекту, на нашу думку, цілком заслуговують на увагу.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

 

Господарська діяльність та ринковий нагляд

 

Проект 2501-1 від 10.03.2020 (Бондарєв К. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів).

Альтернативний проекту 2501 від 27.11.2019 (Ковальов О. І.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації тютюнових виробів) (див. Огляд № 18).

Проекти змістовно є дуже близькими. Альтернативний поширює значну частину положень також і на реалізації алкогольних напоїв, водночас як основний стосується лише тютюнових виробів. Також окремі положення вилучені, а інші дещо уточнені.

Проект 2502-1 від 10.03.2020 (Бондарєв К. А.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів).

Альтернативний проекту 2502 від 27.11.2019 (Ковальов О. І.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації тютюнових виробів) (див. Огляд № 18).

Проект 2503-1 від 10.03.2020 (Бондарєв К. А.) про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів).

Альтернативний проекту 2503 від 27.11.2019 (Ковальов О. І.) про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації тютюнових виробів) (див. Огляд № 18).

Обидва проекти спрямовані на впровадження ініціатив проекту 2501-1.

Усі три проекти 01.09.2020 включені до порядку денного.

Проект 2501-2 від 12.03.2020 (Юрченко О. М., Заболоцький М. Б., Устенко О. О.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів).

Альтернативний проектам 2501 та 2501-1. Відрізняється від них майже вдвічі більшим обсягом. Тим не менш значна частина положень ідентична, чи незначним чином уточнена. Помітна увага приділяється діяльності Єдиного державного реєстру ліцензій оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами та особливостям видачі та анулювання ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3199 від 11.03.2020 (Скороход А. К., Припутень Д. С. + 3) про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії). 22.06.2020 поданий текст на заміну, який далі і розглядається.

Основні зміни стосуються запровадження заходів, спрямованих на усунення системних обмежень в ОЕС України, їх наслідків та оптимізацію балансу ОЕС України (нова стаття 65-1 названого закону). Проектом акта пропонується надати Кабінету Міністрів України можливість встановлювати обов’язковий продаж на постійній основі визначеного обсягу електричної енергії за довгостроковими (не менш, ніж на п’ять років) двосторонніми договорами на спеціальних електронних аукціонах виключно кінцевим споживачам, які мають на меті створення нових та наступну експлуатацію об’єктів, сукупна проектна потужність електроустановок яких складає 100 МВт та вище. Умови споживання таких об’єктів мають відрізнятися сталим споживанням, прогнозованістю та мінімальним ризиком небалансу. Господарська діяльність таких підприємств (основний виробничий процес) не має пов’язуватися з викидами парникових газів. Пропонується надати виробникам електричної енергії – державним підприємствам, прирівняним до них господарським товариствам, а також їх дочірнім підприємствам, представництвам та філіям можливість здійснювати продаж електричної енергії за договорами експорту електричної енергії без проведення аукціону.

Проект є доволі дискусійним у розрізі посилення позаринкових засобів регулювання на ринку та надання можливості його суб’єктам діяти поза визначеними загальними правилами.

Проект 13.07.2020 прийнятий у першому читанні.

Проект 3201 від 12.03.2020 (Соболєв С. В.) про засади державної підтримки нових інвестицій в Україну.

Як зазначається у статті 1 проекту, цей  Закон визначає принципи надання державної підтримки нових інвестицій, визначає статус Державного агентства підтримки нових інвестицій, у тому числі обсяги його компетенції та сферу діяльності, а також запроваджує інститут його регіональних уповноважених. У пояснювальній записці метою проекту проголошено: а) збільшення: вкладень нових прямих інвестицій в Україну; прибутковості фізичних та юридичних осіб – резидентів України; чисельності нових робочих місць, отже трудової зайнятості; доходів державного та місцевих бюджетів; підвищення конкурентоздатності України шляхом інвестиційного стимулювання розвитку окремих галузей економіки; якості життя громадян України відповідно до Індексу якості життя (Life Quality Index, LQI); б) зменшення: витоку прямих інвестицій за межі України; чисельності трудових мігрантів; витрат на утримання безробітних у зв’язку із створенням нових робочих місць для них; динаміки внутрішньої міграції, у тому числі внаслідок економічного розвитку сіл, селищ та гірських поселень; числа штучних монополій; в) приведення норм законодавства України до законодавства ЄС за принципом Acquis Communautaire згідно з Угодою про Асоціацію з ЄС.

Проект видається цілковито неналежним. Структурно він є неприйнятним для використання та таким, що не відповідає вимогам юридичної техніки. Як приклад можна навести назви статей: ст. 1 «Мета», ст. 3 «Виключення», ст. 4 «Терміни» тощо. Крім того, проект потребує значних змін до законодавства, але вони не пропонуються. Натомість пропонується покласти на Кабінет Міністрів України обов’язок протягом 60 днів з дня прийняття проекту підготувати такі зміни, а це навіть за даними самого проекту близько 10 законодавчих актів. З огляду на це, проект видається таким, що потребує кардинального перегляду.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

 

Інші питання

 

Проект 3115-1 від 13.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В., Гнатенко В. С.) про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (щодо недопущення скасування рівноправності представництва держави, представників застрахованих осіб та роботодавців в управлінні страхуванням на випадок безробіття).

Альтернативний проекту 3115 від 24.02.2020 (Третьякова Г. М., Струневич В. О.+4) про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (див. Огляд № 30). На відміну від основного проекту пропонує лише суто редакційні зміни, які принципово не змінюють положення чинного закону.

Проект 16.06.2020 включений до порядку денного.

Проект 3200 від 11.03.2020 (Бондаренко О. В., Монастирський Д. А., Андрійович З. М., Матусевич О. Б.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення законодавства у сфері мисливського господарства та полювання та запобігання незаконному полюванню).

Відносно великий проект, в якому на 20 сторінках пропонується внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Законів України «Про мисливське господарство та полювання» і «Про тваринний світ». Передбачаються різносторонні зміни, зокрема, посилення компетенції місцевих органів влади щодо визначення вимог до обсягів добування окремих видів тварин, запровадження додаткових заборон щодо використання технічних пристроїв для мисливства, заміни ліцензії на картку видобування, законодавче визначення обсягів добування певних видів тварин та запровадження чіткого законодавчого визначення розмірів плати за користування мисливськими угіддями тощо. Також слід звернути увагу на розширення санкцій у частині конфіскації, а саме запровадження доволі широкого тлумачення знарядь і засобів вчинення правопорушення, віднісши до їх числа також і транспортні засоби, які застосовувалися для полювання чи переслідування звірів, птахів чи інших видів тваринного світу з метою добування (статті 248 та 249 КК України та стаття 85 КУпАП).

Проект 16.06.2020 включений до порядку денного, і повторно включений 01.09.2020.

Проект Постанови 3203 від 12.03.2020 (Коваль О. В., Бунін С. В. + 4) про внесення змін до додатка до Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році».

Пропонується додати ще одну ювілейну дату: 100 років з дня заснування Маслівського аграрного коледжу ім. П. Х. Гаркавого Білоцерківського національного аграрного університету (25.09.1920).

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

 

Проекти які подаються без коментарів

 

Проект 3076-2 від 10.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо запровадження справедливої прогресивної шкали податку на доходи фізичних осіб та скасування військового збору).

Альтернативний проекту 3076 від 17.02.2020 (Холодов А. І., Воронько О. Є. + 4) до Податкового кодексу України (щодо звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором окремих доходів та запровадження справедливої прогресивної шкали податку на доходи фізичних осіб) (див. Огляд № 29).

Проект змістовно є дуже близьким до оьсновного і, крім незначних уточнень, містить в собі положення проекту 2252-2 від 25.10.2019 (ті самі ініціатори) про врнесення зміни до підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо скасування військового збору (див. Огляд № 13).

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3202 від 12.03.2020 (Батенко Т. І., Констанкевич І. М., Балога В. І.) про внесення змін до статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (щодо належного пенсійного забезпечення осіб, які мають 40 і більше років страхового стажу).

Дослівно повторює однойменний проект 8187 від 23.03.2018 (Констанкевич І. М.) (див. Бюлетень № 168).

Проект 27.08.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3103-1 від 13.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В., Гнатенко В. С.) про внесення змін до статті 268 Податкового кодексу України (щодо звільнення від сплати туристичного збору внутрішньо переміщених осіб).

Альтернативний проекту 3103 від 21.02.2020 (Лубінець Д. В., Умєров Р. Е. + 7) про внесення зміни до статті 268 Податкового кодексу України (щодо звільнення від сплати туристичного збору внутрішньо переміщених осіб) (див. Огляд № 29). Проект є редакційно спрощеним і поширюється на усі випадки, пов’язані з внутрішньо переміщеними особами.

Проект відхилено на користь основного, який 01.09.2020 прийнято за основу із скороченням строку підготовки до другого читання, а вже 17.09.2020 прийнято в цілому як закон та 12.10.2020 підписано Президентом України.

Проект 3114-1 від 13.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В., Гнатенко В. С.) про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо відновлення належних соціальних гарантій).

Альтернативний проекту 3114 від 24.02.2020 (Третьякова Г. М., Струневич В. О.+4) про внесення змін до статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (див. Огляд № 30).

Проект є дослівним поєднанням основного проекту та проекту 1117 від 29.08.2019 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В.  + 5) про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення належних соціальних гарантій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на виконання рішення Конституційного Суду України (див. Огляд № 2).

Проект 20.05.2020 включений до порядку денного.

Проект 3123-1 від 13.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В., Гнатенко В. С.) про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо забезпечення державних гарантій та соціальної підтримки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та ветеранам війни).

Альтернативний проекту 3123 від 24.02.2020 (Яценко А. В.) про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо забезпечення державних гарантій та соціальної підтримки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) (див. Огляд № 30).

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3124-1 від 13.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В., Гнатенко В. С.) про внесення змін до Закону України «Про охорону дитинства» (щодо встановлення додаткових соціальних гарантій сім’ям з дітьми).

Альтернативний проекту 3124 від 25.02.2020 (Батенко Т. І., Констанкевич І. М.) про внесення змін до Закону України «Про охорону дитинства» (щодо забезпечення дієвого механізму надання державної допомоги сім’ям з дітьми) (див. Огляд № 30).

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект Постанови 3211 від 13.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В. + 3) про невідкладні заходи щодо подолання критичного стану в економіці та соціальній сфері України.

Проект містить завдання Кабінету Міністрів України у дводенний строк з дня прийняття цієї Постанови підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції (із зазначеннями 20 конкретних напрямів) щодо подолання критичного стану в економіці та соціальній сфері України.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3212 від 13.03.2020 (Цабаль В. В., Васильченко Г. І. + 3) про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо створення гарантій сталого розвитку сільських територій).

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

 Поділитися