MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Нічні дзвінки, «нігерійські листи» і вкрадені гроші, або Як українці потерпають від шахрайських схем

18.12.2020   
Наталка Ковальчук
Кілька разів телефонували якісь незнайомі чоловіки і набивалися у рідню. Ці нічого не пропонували. Вони навпаки – волали про допомогу, працюючи за схемою «Ваш син потрапив до поліції».

Останні три-чотири місяці живу у світі шахрайських схем. Спочатку на мобільний телефон почали надходити SMS-повідомлення про виграш 300 тисяч гривень. Гроші не малі і у господарстві знадобилися б, але подумавши, що не таке моє щастя, аби ось так нізвідки впали статки, від отримання виграшу вирішила утриматися.

Жартую, звичайно. З самого початку було зрозуміло, що йдеться про поширену шахрайську схему, за якою, запропонувавши людині гроші, насправді витягують їх з неї. Щонайменше знявши кошти з телефону, а то й з банківської картки.

Крім того, кілька разів телефонували якісь незнайомі чоловіки і набивалися у рідню. Ці нічого не пропонували. Вони навпаки – волали про допомогу, працюючи за схемою «Ваш син потрапив до поліції».

Якщо «жертвам незаконного поліцейського свавілля» відразу казала: «Хлопці, давай, до побачення!», то один страждалець таки викликав співчуття. Цей потрапив у дорожньо-транспортну пригоду і потребував коштів на операцію. Так емоційно і таким кволим тоном просив допомоги, що вирішила підтримати хоча б морально. Під час нетривалої розмови з’ясувалося, що у ДТП йому розбили голову. Але чомусь доправили до стоматологічного відділення. Довелося уточнювати, чи йому таки розбили голову, чи вибили зуби.

Після цього розмова відразу обірвалася.

Та це ще й не все. Недавно купила на розкладці видання досить поширене в Україні і досить солідне. А всередині… Що б ви думали? Знову «подарунок». Цього разу аж на 400 тисяч гривень. Не готівкою, звичайно, а поки що «багатообіцяючим» папірцем, який дасть змогу ті гроші отримати.

Вже збиралася викинути буклет у смітник, але для чистоти експерименту все ж «познайомилася» детальніше.

Дива не сталося. Звичайна і дуже поширена в Україні сумнівна схема. Громадянам пропонують стати щасливим власником 400 тисяч гривень. Правда, за однієї умови, зазначеної у самому низу шрифтом з макове зернятко. Отримати кошти можна у результаті виграшу, участь в якому можна взяти, тільки замовивши і попередньо оплативши товари, запропоновані організаторами.

Однак якщо у попередніх випадках, з якими довелося зіткнутися, важко знайти якісь кінці, то у цьому ситуація дещо інша. На «подарунковому» сертифікаті зазначено назву організації, яка пропонує ці, з дозволу сказати, виграші.

Отже все-таки можливо знайти, хто ж поширює такі «нігерійські листи» по всій Україні?

Перші посилання, які випали на запит у пошуковій системі Google, стосувалися тих Інтернет-ресурсів, які відслідковують криміногенну ситуацію в Україні. Наприклад, публікації з приводу компанії, чий «подарунковий сертифікат» потрапив мені у руки, розміщені на національному антикорупційному порталі Антикор та Інтернет-ресурсі Україна кримінальна.

У одній з публікацій досить детально розписано, як в українців виманюють гроші, нібито пропонуючи подарунки. А насправді втридорога продають те, що можна набагато дешевше купити в Інтернеті, або навіть і у звичайній торговельній мережі. Повернути кошти неможливо. Як, власне, й притягнути до відповідальності компанію, яка використовує недобросовісний маркетинг для здійснення своїх оборудок. Адже працюють за правилом: «Сам погодився – сам винний».

Інша публікація ще цікавіша. Виявляється компанія, «лист щастя» від якої знайшла у журналі, працює на українському ринку вже досить давно. Причому, як зазначається у матеріалі, просуватися їй допомагали навіть деякі ЗМІ, що фінансувалися з державного бюджету, розміщуючи рекламу, та пропонуючи читачам різноманітні розіграші від імені компанії.

А сьогодні це досить розгалуджена структура, яка працює під кількома назвами, хоча, як зазначається у публікаціях, управління зосереджено в одних руках.

Звичайно, шахрайські схеми не вичерпуються лише оборудками з продажем товарів за завищеною ціною чи влаштуванням сумнівних акцій та розіграшів.

Шахрайство, навіть побутове, багатолике і дуже прибуткове.

Скажімо, за оперативними даними кіберполіції, станом на початок 2018 року добовий дохід шахраїв, які працюють за схемою «Ваш син потрапив до поліції», перевищував 1 мільйон гривень.

Є деякі дані, що стосуються нинішнього року. Працівники кіберполіції спільно з Нацполіцією встановили шахраїв, які ошукали 500 громадян на понад 4 мільйони гривень.

У іншому випадку шахраї привласнили півмільйона гривень.

Використовуючи сьогоднішню ситуацію з пандемією коронавірусу, група шахраїв ошукала громадян з різних регіонів України на 300 тисяч гривень, пропонуючи за передоплатою протиепідемічні товари (маски, дезинфектори тощо), яких навіть не було у наявності.

Таких повідомлень можна знайти чимало на різних ресурсах. Шахрайство в Україні набуло характеру якоїсь епідемії, яка невідомо коли буде зупинена.

Звичайно, у вітчизняному законодавстві передбачене покарання за такі злочинні дії.

Стаття 190 Кримінального кодексу України (шахрайство) передбачає, що заволодіння чужим майном чи придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк від двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Повторне шахрайство або скоєне у великих розмірах тягне посилення відповідальності через збільшення розмірів штрафу, тривалості виправних робіт чи строків обмеження волі від трьох до восьми років. За шахрайство вчинене групою осіб або у особливо великому розмірі позбавлення волі може сягати 25 років з конфіскацією майна.

Однак проблема у тому, що факт шахрайства, тобто зловживання довірою, ще потрібно довести. Та навіть якщо справа буде розслідувана і дійде до суду, шахраї не обов’язково отримають покарання.

Готуючи публікацію, переглянула з десяток справ з судової практики. Так, є вироки, коли шахраї отримують відповідні штрафи чи строки ув’язнення за злочинні дії, якщо не в суді першої інстанції, то в касаційному.

Але є випадки, коли суди першої інстанції виносять виправдальні вироки, вважаючи, що шахрайство було недоведене чи доказів у його вчиненні недостатньо. На виправдання шахраїв може вплинути навіть те, що суд вважатиме, що «сторона захисту була більш переконливою, ніж сторона обвинувачення».

Тобто у таких випадках постраждалі не змогли ні повернути втраченого, ні, бодай, отримати морального задоволення від того, що шахраї покарані. А зловмисники відчуватимуть власну безкарність і надалі можуть вдаватися до протиправних дій.

У будь якому разі, для кожного з нас актуальним залишається питання: «Як уберегти себе від шахрайства». Адже ці злочинці настільки вигадливі, що навіть вважаючи, що діємо обережно, можемо потрапити у їхні тенета.

З цього приводу є чимало рекомендацій. Скажімо, досить часто надає їх і Нацполіція, рекомендуючи звертатися постраждалим із заявою щодо шахрайських дій.

Поки що, схоже, ми можемо найбільше сподіватися на самих себе, бути обережнішими, уважнішими і не очікувати, що будь-хто запропонує нам якісь вигоди «на тарілочці з блакитною облямівочкою», – як казав великий комбінатор Остап Бендер.

 Поділитися