MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Проти демократії

04.01.2021   
Володимир Каплун
Час задуматись про моральні та антропологічні засади інститутів демократії: ДЛЯ ЧОГО ці інститути створюються і ЧОМУ їх варто захищати, що саме можна і треба змінити. Бо зазвичай проблеми вирішуються на іншому рівні, ніж на якому вони виникли.

На сайті видавництва «Дух і літера» мене зацікавила книжка під інтригуючою назвою «Проти демократії». Автор – американський професор Джейсон Бреннан. Не може бути, подумав я, щоб це шановне видавництво випустило щось на кшталт апології авторитаризму. Замовив «Проти демократії» на сайті, читаю і бачу, що книга перевершує найкращі очікування.

Фото з сайту видавництва «Дух і літера»


Раджу всім насамперед прочитати коротку авторську «Передмову до другого видання 2017 року» − за посиланням https://duh-i-litera.com/bookstore/proti-demokrati (опція «Погортати книгу»). Ви не тільки зрозумієте, про що книга (краще, ніж з будь-чиїх переказів своїми словами), але й оціните інтелектуальний рівень, майстерність викладу, легкість і блиск літературного стилю.

Від себе можу рекомендувати книжку тим, хто зайнятий у сфері «Освіта для демократії», а також усім шанувальникам вишуканого стилю та бездоганної логіки в поєднанні з тонким ненав’язливим гумором.

Книга захоплює, але зухвалість, з якою автор ставить під сумнів дещо з того, що вважається аксіомами демократії, може шокувати. Наскільки переконливим і незаперечним, на мій погляд, є критичний аналіз вразливостей демократії, що пов’язані із загальним і рівним виборчим правом, настільки ж сумнівними можуть здатися пропоновані альтернативи. Але некатегоричність тону, уважний і неупереджений розгляд аргументів «за» і «проти» − все це робить книгу гарним зразком публічного обговорення складних питань. Отже, книга підштовхує до тверезого переосмислювання сталих поглядів і є ідеальною вихідною точкою для подальших плідних дискусій.

Час задуматись про моральні та антропологічні засади інститутів демократії, тобто про те, ДЛЯ ЧОГО ці інститути створюються і ЧОМУ їх варто захищати, що саме можна і треба змінити. Бо зазвичай проблеми вирішуються на іншому рівні, ніж на тому, на якому вони виникли.


В українській Вікіпедії вже є стаття «Проти демократії (книга)» з оглядом відгуків в американській пресі та з посиланням на дві англомовні статті:

1. Against Democracy by Jason Brennan (Democracy has had a good run. But its design is fundamentally flawed) – The National Interest

2. The Case Against Democracy (If most voters are uninformed, who should make decisions about the public’s welfare?) by Caleb Crain – The New Yorker

 Поділитися