MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ЄСПЛ: рішення щодо прийнятності у справі України проти Росії щодо Криму ухвалять 14 січня

12.01.2021   
ХПГ-інформ
Велика палата ЄСПЛ під час відкритих слухань вирішить, чи розглядати по суті справу України проти Росії відносно Криму.

Велика палата ЄСПЛ під час відкритих слухань розгляне справу України проти Росії відносно Криму (заява № 20958/14) 14 січня 2021 року, йдеться в повідомленні на сайті ЄСПЛ. Судді ухвалять рішення, чи передавати справу на розгляд по суті. 

У справі йдеться про систематичні порушення прав людини на окупованому Росією півострові. «Український уряд стверджує, що Російська Федерація з 27 лютого 2014 року здійснювала ефективний контроль над Автономною Республікою Крим та містом Севастополем, невід'ємними частинами України, і здійснювала юрисдикцію у ситуації, яка призвела до численних порушень Конвенції», – зазначено у пресрелізі ЄСПЛ. Нагадаємо, Україна надала докази того, що Росія порушує на окупованій території одразу кілька статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема статтю 2 (право на життя), статтю 3 (заборона нелюдського поводження та катувань), статтю 5 (право на свободу та безпеку), статтю 6 (право на справедливий суд ), статтю 8 (право на повагу до приватного життя), статті 9 (свобода віросповідання), статті 10 (свобода вираження поглядів), статті 11 (свобода зібрань та об’єднання), статті 14 (заборона дискримінації), статті 1 Протоколу № 1 (захист власності), статті 2 Протоколу № 1 (право на освіту) та статті 2 Протоколу № 4 (свобода пересування). 

У ЄСПЛ об’єднали в одну справу дві скарги, які Україна подала проти Росії 13 березня 2014 року та 26 серпня 2015 року. Слухання в цій справі розпочалися у вересні 2019 року. Тоді Росія вимагала визнати відсутність у ЄСПЛ юрисдикції та закрити справу. 

На своїй фейсбук-сторінці уповноважений з питань Європейського суду з прав людини в Міністерстві юстиції України Іван Ліщина пояснив деталі справи: «Україна у цій справі стверджує, що з 27 лютого 2014 р. (з момету захоплення будівлі ВР АРК) Росія отримала ефективний контроль над півостровом і несе відповідальність за порушення прав людини, що на ньому відбувались. Зокрема, мала місце адміністративна практика незаконного позбавлення волі, тортур та вбивств, спрямована на придушення спротиву окупації Криму з боку кримських татар та проукраїнські налаштованих жителів півострова. Росія висунула низку заперечень щодо прийнятності Української заяви, включаючи твердження, що момент початку відліку її ефективного контролю над Кримом має бути 18 або 21 (в різних документах РФ зазначені різні дати) березня 2014 р.».

У ЄСПЛ нагадують, що Україна порушила низку інших міждержавних справ проти Росії. Крім того, подано понад 7000 індивідуальних заяв стосовно подій у Криму, Східній Україні та Азовському морі.

 Поділитися