MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Верховна Рада посилила відповідальність за злочини проти журналістів

02.02.2021   
ХПГ-інформ
Тепер умисне перешкоджання професійній діяльності співробітника ЗМІ «коштуватиме» порушнику від 8 500 до 17 000 грн. А за вплив на журналіста можна отримати штраф від 17 000 до 34 000 грн і навіть обмеження волі до чотирьох років.

Тепер умисне перешкоджання професійній діяльності співробітника ЗМІ «коштуватиме» порушнику від 8 500 до 17 000 грн. А за вплив на журналіста з метою перешкоджання професійній діяльності можна отримати штраф від 17 000 до 34 000 грн і навіть обмеження волі до чотирьох років.

 

Сьогодні Верховна Рада України у другому читанні ухвалила закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів».

«Законопроект спрямований на посилення захисту журналістів, їх близьких родичів та членів їх сімей від застосування погроз або насильства у зв’язку із здійсненням журналістами законної професійної діяльності, а також у випадку перешкоджання їх законній професійній діяльності», – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Депутати внесли зміни до двох статей Кримінального кодексу.

У статті 171 (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) збільшено санкції. Так, відтепер службові особи, що перешкоджають журналістскій діяльності можуть бути покарані «штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого». Покарання за незаконні вилучення журналістських матеріалів – «штраф від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років». Вплив на журналіста з метою перешкоджання професійній діяльності «карається штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до чотирьох років».

Статтю 345-1 (Погроза або насильство щодо журналіста) теж змінено, але розміри покарання залишилися такими, як були. Зокрема, тепер частина четверта цієї статті має такий вигляд: «Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або організованою групою, караються позбавленням волі на строк від 7 до 14 років». Раніше у частині четвертій йшлося лише про наступне: «Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені організованою групою, – караються позбавленням волі на строк від семи до чотирнадцяти років».


Нагадаємо, минулого року правоохоронці зареєстрували 249 кримінальних проваджень щодо злочинів, які були скоєні проти представників масмедіа. Лише в 16 випадках справа дійшла до суду. 

Як ми повідомляли, минулого року в Україні на представників масмедіа було скоєно 77 нападів. 14 разів фізичну силу щодо журналістів застосовували порушники карантину.

Досі відсутній прогрес у розслідуванні вбивства черкаського журналіста Вадима Комарова. У травні 2019 року його жорстоко побили, після чого він впав у кому та за півтора місяці помер.

 Поділитися