MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

38 місць несвободи за 4 місяці – висновки моніторів ХПГМоніторинговий візит до Снігурівської виправної колонії (№ 5) – спеціалізованої туберкульозної лікарніМоніторинговий візит до Дар’ївської виправної колонії № 10Моніторинговий візит до установи з невідомою назвоюМоніторинговий візит до Голопристанської виправної колонії № 7Моніторинговий візит до Північної виправної колонії № 90Моніторинговий візит до ДУ «Літинська виправна колонія № 123»Моніторинговий візит до ДУ «Стрижавська виправна колонія (№ 81)»Моніторинговий візит до Вінницької виправної колонії № 86Моніторинговий візит до ДУ «Диканівська виправна колонія № 12»Моніторинговий візит до Крижопільського виправного центру № 113Моніторинговий візит до ДУ «Вінницька установа виконання покарань № 1»Моніторинговий візит до ДУ «Ладижинська виправна колонія № 39»Моніторинговий візит до Могилів-Подільської виправної колонії № 114Моніторинговий візит до ДУ «Сокирянська виправна колонія (№ 67)»Моніторинговий візит до Дружелюбівського виправного центру № 1Моніторинговий візит до Вільнянської установи виконання покарань № 11Моніторинговий візит до ДУ «Софіївська виправна колонія № 55»Моніторинговий візит до ДУ «Оріхівська виправна колонія (№ 88)»Моніторинговий візит до Кам’янської виправної колонії № 101

Моніторинговий візит до ДУ «Покровська ВК № 17»

09.02.2021   
Максим Ревякін, Павло Шваб, Ганна Овдієнко
Ця колонія є лікувальним закладом та установою виконання покарань середнього рівня безпеки для чоловіків, засуджених до позбавлення волі на певний строк, які хворіють на туберкульоз.

І. Загальна інформація

2 лютого 2021 року моніторингова група Харківської правозахисної групи у складі помічника народного депутата України Максима Ревякіна та двох журналістів – Ганни Овдієнко та Павла Шваба – відвідали Державну установу «Покровська виправна колонія № 17 – спеціалізована туберкульозна лікарня».

Колонія розташована в селищі Покровське Донецької громади Ізюмського району Харківської області. Ця колонія є лікувальним закладом та установою виконання покарань середнього рівня безпеки для чоловіків, засуджених до позбавлення волі на певний строк, які хворіють на туберкульоз. Також в колонії є відділення слідчого ізолятору, у якому перебувають підозрювані, у яких виявили туберкульоз або які потребують лікування. Окрім того, до колонії направляють на лікування осіб, які відбувають покарання, не тільки з Харківської області, а й з усієї України. На час візиту в колонії перебувала 261 осіба. Планова наповненість закладу – 711 осіб. Колонія функціонує з 1961 року. У 1995 році в установі почало функціонувати туберкульозне відділення.

Наразі установа, як і інші установи виконання покарань в Україні, відчуває великі проблеми з фінансуванням. У 2020 році з необхідних 40 мільйонів гривень, які були запитані з державного бюджету, установі фактично було виділено 8,5 мільйонів гривень. Так, на предмети та матеріали, які використовуються для поліпшення умов тримання засуджених та на інвентар для засуджених, було запитано 2 мільйони 363 тисячі гривень, а фактично виділено лише 72 тисячі. На продукти харчування було запитано 29 мільйонів 229 тисяч, фактично виділено 4 мільйони 140 тисяч гривень. Монітори позитивно відмічають старання адміністрації установи щодо поліпшення умов тримання засуджених навіть в умовах такого катастрофічного недофінансування.

ІІ. ДІЗО

Спочатку монітори відвідали дисциплінарний ізолятор, у якому перебувало 2 особи. З початку року в ізоляторі утримувалося 5 осіб. Дисциплінарний ізолятор розташований в окремій одноповерховій будівлі в напівпідвальному приміщені. У камерах виконано косметичний ремонт, туалет відгороджений стінкою, є дверцята. Також є рукомийник, і в разі перебування в камері порушника, йому встановлюють бак із кип’яченою питною водою. Вінка дерев’яні. В особи, яка перебуває в ізоляторі, є можливість самостійно відчинити вікно для провітрювання. Денного світла в камери потрапляє достатньо. В камері встановлений відеонагляд.

Також монітори поспілкувалися із особами, які перебували в дисциплінарному ізоляторі – на умови тримання скарг не надходило. Прогулянкові дворики є двох типів: великі та маленькі. Вони оснащені спортивним знаряддям, у них встановлені лави. Дворики достатньою мірою захищені від атмосферних опадів.

ІІІ. Житлові відділення

В установі шість житлових відділень, усі вони є й стаціонарними відділеннями лікувального закладу. Усі відділення – блочного типу. В усіх відділеннях виконано косметичний ремонт. Приблизно половина відділень обладнані металопластиковими вікнами. У деяких кімнатах на підвіконні подекуди є цвіль та грибок, а також видні сліди раніших підтоплень. У відділеннях тепло – батареї гарячі. Житлової площі на одного засудженого більше ніж достатньо. Житлові приміщення світлі, сонячне проміння потрапляє в достатній кількості. У кожному відділенні є бачок з питною водою. Є кімнати для прийому їжі. Згідно з рекомендаціями лікарів харчування відбувається безпосередньо в житлових відділеннях. У кожному відділенні обладнана обідня мінізала. У санітарних вузлах є рукомийники та мило, однак мило виглядає так, як нібито його поклали незадовго до візиту моніторів. У туалетах встановлена відносно нова сантехніка. Туалети відділені невеликими стінками, мають дверцята, які не забезпечують достатнього рівня приватності для засуджених.

Також безпосередньо в кожному відділені надається медична допомога. Медичні препарати видаються у спеціально обладнаній кімнаті. Медичні працівники проводять маніпуляції, а також надають медичну допомогу через ґрати, що не передбачено кримінально-виконавчим законодавством. За словами представників колонії, ці ґрати необхідні для захисту медичного персоналу, оскільки здебільшого це жінки. Це дивно, враховуючи, що особовий склад працівників установи перевищує кількість осіб, що відбувають покарання.

ІV. Їдальня

Потім моніторингова група відвідали кухню та їдальню. На вході до їдальні є рукомийники із милом та рушниками. Обідня зала простора та світла. Є інформаційне меню з релевантною інформацією. На сьогодні кухня перебуває в задовільному стані. На момент візиту обід у колонії тільки-но закінчився й готувалася їжа на вечір, а саме смажена риба, гуляш та інше. Монітори продегустували їжу та можуть назвати страви смачними.

Окрім того, особам, які відбувають покарання, дають шоколад та смачні пундики.

V. Лазня

При вході до лазні є простора роздягальня. Також при лазні є перукарня, де засуджені можуть безкоштовно постригтися. Душові кабінки мають достатньо високі перегородки. Килимки, лійки та шторки були відсутні, але, за словами представників колонії, все це начиння перебувало на дезінфекції. Також є кімната фельдшера для огляду щодо тілесних ушкоджень.

VI. Спеціалізована туберкульозна лікарня

На території колонії є сучасна лабораторія, яка оснащена новітнім начинням, що дозволяє у короткі строки діагностувати туберкульоз та забезпечити найефективніший метод лікування з урахуванням хронічних захворювань. Таке обладнання було придбано коштом міжнародних фондів. Минулого року державним коштом придбано новий рентген-апарат, також держава повністю забезпечує усі медичні витратні матеріали. За минулий рік у лабораторії проведено майже 1000 досліджень. Окрім того, у лікарні визначають вірусне навантаження ВІЛ-інфекції.

Станом на 1 лютого 2021 року в лікарні вакантними залишаються 10 посад.

За словами завідувача медичної частини, у 2019 році від відбування покарань за станом здоров’я звільнено 35 осіб, у 2020 році – 34 особи. На цей час суд розглядає 4 подання на звільнення від подальшого відбування покарання.

За 2019 рік в уставі зафіксовано 4 летальні випадки, у 2020 році – 2 випадки.

Також в медичній частині колонії є стоматологічний кабінет, де проводять лікування та пломбування.

Окрім того, у медичній частині є палата інтенсивної терапії, де є необхідне медичне обладнання: кардіограф, апарат ШВЛ та інше.

VII. Виробництво

Великого виробництва в колонії немає, є тільки майстерня, у якій виготовляють капці для готелів, та невеличке підсобне господарство. В приміщені майстерні доволі темно й шумно. Вікна заліплені плівкою, тому, на думку моніторів, є проблеми із опаленням цього приміщення. На інформаційних стендах відсутня інформація про розмір заробітної плати чи винагороди за виготовлену продукцію. У майстерні працюють 36 осіб. З усіма укладено строкові трудові договори. Монітори дуже позитивно відмічають це. Але під час спілкування із особами, що працюють у майстерні, жоден не зміг назвати розмір заробітної плати за минулий місяць.

VIII. Дозвілля

Монітори відвідали інтернетклас, де особи, що відбувають покарання, мають доступ до всесвітньої павутини, а особи, що перебувають під слідством, можуть відвідувати судові засідання в режимі відеоконференції.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Проєкт «Сприяння здійсненню свободи від катувань та права в’язнів на медичну допомогу в Україні на основі міжнародних стандартів прав людини», фінансований Посольством Федеративної Республіки Німеччина в Україні

Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»
 Поділитися