MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білорусь: Правозахисники заявили про нечувані знущання влади з жінок

22.02.2021   
ХПГ-інформ
Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі підготував третій проміжний звіт, який присвячено нелюдському поводженню з жінками з боку влади під час масових протестів.

Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі підготував третій проміжний звіт, який присвячено застосуванню катувань, жорстокого, нелюдського, а також такого, що принижує людську гідність, поводження стосовно жінок. Про це повідомлено на сайті члена Комітету – білоруської організації «Правовая Инициатива».

Під час акції протесту в Мінську 10 серпня 2020 року (фото: Тетяна Зенкович / EPA-EFE)


Основна ескалація нелюдського поводження збоку влади відбувалася 9–13 серпня 2020 року по всій Білорусі. Насильство проти мирних демонстрантів тривало до кінця 2020 року та в січні 2021 року.

Застосовуючи до учасниць мирних акцій пряме насильство, допускаючи різні форми нелюдського, принижуючого поводження, ігноруючи особливі потреби жінок, що перебувають у неволі, держава припустилася порушень як національних правових норм, так і зобов’язань за міжнародними договорами.

У звіті зазначено, що фізичних тортур щодо жінок 9–13 серпня було менше, ніж щодо чоловіків, але й відсоток жінок, затриманих на акціях тими днями, значно менший.

Медична допомога жінкам не надавалася або надавалася в поодиноких випадках.

«Сексуальне насильство стосовно жінок відбувалося практично повсюди і на різних стадіях взаємодії з представниками силових структур: у моменти затримання, перевезення до місць тримання, у місцях тримання, у місцях відбування покарання», – йдеться у звіті.

Доправлення до пенітенціарних закладів, умови тримання в них не відповідають міжнародним нормам та національному законодавству і являють собою катування та жорстоке поводження.

У звіті зазначено, що на скарги на умови утримання прокуратура не реагує, держава продовжує цілеспрямовану практику створення нелюдських умов утримання жінок у місцях несвободи. Жодної справи за заявами про тортури порушено не було.

«Численні акти насилля, застосовані до жінок під час затримання, а також при доправленні та утриманні їх у місцях несвободи, з огляду на їхню масовість повністю підпадають під юрисдикцію ст. 128 Кримінального кодексу Республіки Білорусь (злочини проти безпеки людства), а також порушують Конвенцію проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання та Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок», – мовиться в документі.

У всіх місцях несвободи порушуються Мінімальні стандартні правила поводження з в’язнями: жіночі відділення в’язниці мають перебувати під керівництвом відповідального співробітника жіночої статі, жоден співробітник чоловічої статі не повинен допускатися до жіночого відділення без супроводу співробітника жіночої статі, нагляд над жінками також мають здійснювати співробітники жіночої статі. Всупереч указаним нормам особисті обшукування затриманих жінок нерідко проводили чоловіки.

«Вищезгадані порушення, а також відзначені великою кількістю опитаних жінок погрози сексуальним насильством на всіх етапах перебування їх під контролем силовиків, цинічні оцінки чоловіків-охоронців зовнішності ув’язнених жінок та особливостей жіночої фізіології, підкреслено акцентовані образи їх саме як жінок, відмови видати специфічні для жінок засоби особистої гігієни та інші аналогічні дії свідчать про грубе порушення державою положень ст. 2 Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, учасником якої Республіка Білорусь є», – йдеться у звіті.


Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі створений наприкінці серпня 2020 року. До Комітету долучилися «Правова ініціятива», Human Constanta, Правозахисний центр «Правова допомога населенню», Центр з просування прав жінок «Її права», Українська Гельсінська спілка з прав людини, Всесвітня організація проти катувань, громадське об’єднання «Ланка», Білоруський документаційний центр, громадська організація Truth Hounds, Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, Центр прав людини ZMINA, благодійна організація «Восток SOS», Московська Гельсінська група.

Жіночий «ланцюг солідарности», серпень 2020 року (фото: Радіо Свобода)


Нагадаємо, 9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

У серпні була створена Координаційна рада – громадське об’єднання, засноване для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі. Члени ради зазнають репресій з боку білоруської влади: тиск, примусове видворення за межі країни, тримання під вартою.


Читайте також:

• Ольгерд Бахаревич. Останнє слово дитинства. Фашизм як спогад

• Валерій Карбалевич. Білорусь може перетворитися на один великий концтабір. Що чекає країну у випадку поразки протестів


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися