MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Фальшива альтернатива. Заява Міжнародного Меморіалу

24.02.2021   
ХПГ-інформ
Сама ідея відновити пам’ятник Дзержинському могла спасти на думку лише людині, геть позбавленій сумління. Голова ВЧК, створеної для позасудових розправ із політичними опонентами, приваблює лише для тих, хто мріє відродити державний терор.

Громадська палата, ухиляючись від обговорення більш злободенних проблем, зібралася влаштувати голосування: кому ставити пам’ятник на Луб’янці – Феліксу Дзержинському чи Олександру Невському.

Сама ідея відновити пам’ятник Дзержинському могла спасти на думку лише людині, геть позбавленій сумління. Голова ВЧК, створеної для позасудових розправ із політичними опонентами, приваблює лише для тих, хто мріє відродити державний терор.

Найпаче абсурдно, що серед прихильників відновлення пам’ятника «залізному Феліксові» – організація, що називає себе «Офіцери Росії». Цим людям варто нагадати, що зробили Дзержинський та його поплічники з офіцерами російської армії – і у Криму, і по всій країні.

Поява завідомо неприйнятної кандидатури в «бюлетені для голосування» може пояснюватися розрахунком тих, хто хотів би бачити на площі статую Олександра Невського.

Але – незалежно від особистих якостей та історичної ролі князя чи будь-якого іншого кандидата – постає питання: хто і на якій підставі звів вибір москвичів до цих двох кандидатур?

Як пропоноване голосування відрізняється від виборів кандидата (відомо, ким висунутого) від «нерушимого блоку комуністів і безпартійних»?

Хто присвоїв собі право вирішувати, кого хочуть бачити москвичі на цій площі, і чи хочуть взагалі когось? Чому Олександра Невського, ніяк не пов’язаного з цим місцем, а не патріарха Тихона, наприклад, який побував і у внутрішній тюрмі ГПУ, і на процесі проти московського духовенства, що проходив у будівлі Політехнічного музею?

Будь-яке рішення, ухвалене на підставі опитування з фальшивим підґрунтям і фальшивою альтернативою, неминуче викликає широке незадоволення тепер і буде скасоване незабаром.

З історичного погляду, правильним рішенням було б відновити на площі фонтан, що був там і раніше, і довше за «залізного Фелікса». До того ж фонтан навряд стане джерелом політичних чвар.

З погляду коректності процедури – має бути оголошений відкритий конкурс пропозицій: кого або що москвичі хочуть бачити на площі.

Має бути створена комісія з діячів культури, яка з оголошеного списку вибере найбільш популярні пропозиції. Тільки після цього можна думати про якісь голосування.


Головне фото: Повалення пам’ятника Дзержинському на Луб’янській площі в Москві, 1991 рік


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися