MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань»

03.03.2021   
Юрій Чумак

Це закарбовано в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України». Та ще раз доведено в судовому порядку юристкою Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталією Мазницькою.

Пан Віталій є учасником бойових дій. Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога. Розмір якої має дорівнювати 5-ти мінімальним пенсіям за віком, що у 2020 році складало суму 8 190 грн.

Утім, місцеве управління соціального захисту населення виплатило Віталію лише 1 300 грн. Посилаючись на те, що так передбачено підзаконним нормативним актом – постановою Кабінету Міністрів України №112 від 19 лютого 2020 р.

Не погодившись із тим, що держава в черговий раз вирішила «зекономити» кошти на ветеранах війни, чоловік звернувся до Чугуївського місцевого центру з надання БВПД.

Юристка Центру Наталія Мазницька докладно вивчила це правове питання та з’ясувала, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 визнано неконституційним положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються «у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування».

Отже, з 27 лютого 2020 року має застосовуватися положення статті 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком.

Фахівчинею було підготовлено адміністративний позов та спрямовано його до Харківського окружного адміністративного суду.

На той час на розгляді Великої Палати Верховного Суду перебувала зразкова справа по цій категорії, тому Харківський окружний адмінсуд у грудні 2020 року призупинив провадження за позовом пана Віталія – до набрання законної сили рішення по зразковій справі.

І в січні 2021 року Верховний Суд прийняв доленосне рішення, яким став на захист прав військовослужбовців щодо виплати допомоги до 5 травня 2020 року.

Відтоді поновилося провадження по справі за позовом клієнта, та 9 лютого 2021 року винесено рішення, яким повністю задоволені позовні вимоги Віталія (посилання на рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/94767234).

Управління соціального захисту населення було зобов’язане нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6 800 грн.

Таким чином, завдяки безоплатній правовій допомозі, військовослужбовець домігся юридичної перемоги.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися