MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Вільна жінка, перекинутий борщ та «люблячий» патріархат

09.03.2021   
ХПГ-інформ
Учора в різних містах України пройшли марші жіночої солідарності. А також – акції захисників традиційних цінностей. Обійшлося майже без сутичок.

Учора в Києві, Харкові, Львові, Одесі, Запоріжжі та Дніпрі пройшли марші жіночої солідарності. А також – акції захисників традиційних цінностей. Обійшлося майже без сутичок.

У Харкові марш відбувся вже вшосте і зібрав понад півтисячі учасників та учасниць. Він був присвячений захисту прав жінок, що опинилися на передовій пандемії.

«Ми сьогодні зібралися, щоб поговорити про тих жінок, які у період пандемії продовжують виконувати соціально-важливу, часто „‎невидиму“ та низькооплачувану працю. Також ми підтримуємо жінок Польщі у боротьбі за права на власне тіло, виступаємо проти політичних пранків щодо жінок і засуджуємо будь-яке гендерно-обумовлене насилля. Важливо робити жіночі питання видимими. Сьогодні ми вже вшосте виходимо показати, що не в повному обсязі можемо реалізувати свої права в місті. Демонстративно, що саме ми оточені колом поліції, а не противники маршу», – розповіла представниця громадської жіночої організації «Сфера» Анна Шаригіна.

«‎Рівна праця – рівна оплата», «Нас не треба захищати, на нас не треба нападати», «Сексу – так, сексизму – ні», «‎Насильство в родині – не приклад дитині», «Бути сильною не соромно, соромно вимагати від нас бути слабкими» і навіть «‎Хто замовив Катю Гандзюк?» – такі лозунги можна було почути під час маршу.

Учасники маршу традиційно пройшли вулицею Сумською від площі Свободи до площи Конституції. Порядок на акції забезпечували близько 600 правоохоронців. І не дивно: представники праворадикального руху «Традиція і порядок» заздалегідь попереджали в соціальних мережах, що планують «Операцію з порятунку феміністок».

У Харкові хода захисників традиційних цінностей зібрала не більше трьох десятків учасників. Чоловіки виголошували лозунги, яки дещо суперечили одне одному, як от: «Патріархат вас любить!» і «Жінкам уже дали права, а фемка горло надрива!». 


Як повідомляє Радіо Свобода, у Києві Марш за права жінок зібрав кілька тисяч учасників. Вони пройшли ходою від Михайлівської до Поштової площі під захистом правоохоронців. Цього року вперше у Марші окремою колоною йшли жінки, які, рятуючись від репресій, втекли в Україну з Білорусі. 

Фото: Анна Монастирська


Члени праворадикальної організації «Традиція і порядок» і тут проводили свою «операцію з порятунку феміністок». Спочатку про правопорушення не повідомлялося. Але згодом з’явилася інформація про те, що на Подолі невідомі напали на кількох учасників маршу. Зокрема, нападу зазнала журналістка bit.ua Поліна Вернигор.

«Поліна Вернигор і п’ятеро її друзів скрутили свої плакати і пішли у сторону колеса огляду, що на Контрактовій, – йдеться у повідомленні на сайті видання. – Десь поблизу нього їх зупинили журналісти одного телеканалу, попросили розгорнути плакати і дати коментар, чому вони ходили на Марш жінок. Поліна зазначає, що ще тоді помітила групу молодиків, які дивно дивилися в їхній бік». Після інтерв’ю до Поліни з друзями підійшли молодики та почали ображати, штовхатися, намагаючись відібрати плакати.

«У якийсь момент я почала сильно кричати. А на Контрактовій в той момент було дуже багато людей. Нападники, напевно, злякалися», – розповідає журналістка. Один з плакатів молодики все ж таки забрали. Згодом Поліна Вернигор побачила його на фото, яке виклав в мережу очільник праворадикальної організації «Національний спротив» Олексій Свинаренко.

Під світлиною, на якій невідомі топчуть кілька плакатів, підпис: «Після маршу молодь з різних патріотичних організацій влаштувала прибирання вулиць міста від антифашистів та їхньої символіки».


В Одесі акцію за права жінок організатори вирішили не анонсувати, щоб уникнути провокацій. Вона відбулася у парку Шевченка. Члени «Традиції і порядку» цього ж дня планували провести свій захід. Але один із учасників дістав предмет, схожий на ніж, повідомляє Радіо Свобода. Правоохоронці вилучили предмет і зупинили акцію.

У Дніпрі з нагоди 8 березня влаштували перфоманс «Перекинутий борщ»: жінки «зварили» борщ і вилили його на листівки «Зі святом 8 березня». Акцію пікетували кілька чоловіків з праворадикальної організації «Традиція і порядок». 

У Львові феміністичний марш під гаслом «Права жінок – права людини» зібрав понад 200 людей. Учасники несли в руках плакати з написами: «Не ненавиджу чоловіків. Одного навіть виховую», «Львів – місто прав людини», «Не мене треба проводжати, а себе контролювати», «Досить терпіти. Нам не потрібні квіти».

У Запоріжжі, крім Маршу жінок, відбулася акція «Дивись, куди тиснеш!». Її учасники та учасниці вимагали від Запорізької міськради відкриття притулку для жінок, які постраждали від сімейного насилля.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися