MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білорусь: Заарештовано журналіста, який оприлюднив розслідування про «ексберкутівців» у силових структурах РБ

17.03.2021   
ХПГ-інформ
Денис Івашин розповів, скільки колишніх бійців «Беркуту», які захищали режим Януковича та протистояли захисникам Майдану, тепер служать у мінському ОМОНі, чи законно їм дали громадянство Білорусі, про їхні звання й посади.

12 березня білоруського журналіста-розслідувача Дениса Івашина затримали співробітники КДБ. Цілком імовірно, що це пов’язано з його нещодавнім розслідуванням, що стосувалося служби українських ексберкутівців у силових структурах Республіки Білорусь. Про це повідомила білоруська служба Радіо Свобода.

10 березня в інтерв’ю телеканалу «Настоящее время» Івашин розповів, скільки колишніх бійців розформованого спецпідрозділу «Беркут», які захищали режим Януковича та протистояли захисникам Майдану, тепер служать у мінському ОМОНі, чи законно їм дали громадянство Білорусі, які звання вони мають і які посади обіймають.

«Уже на цей момент виявлено понад 10 колишніх бійців „Беркуту“. Більша частина з них безпосередньо служить у лавах білоруської міліції, а саме мінського столичного та обласного ОМОНу. Ці люди обіймають різні посади. […] Деякі з них були також зафіксовані безпосередньо під час затримання білоруських громадських активістів під час масових акцій протесту, які проходили у Білорусі з серпня по листопад 2020 року», – сказав журналіст в інтерв’ю.

Інформацію про колишніх українських силовиків білоруський журналіст взяв з відкритих джерел.

«Як вдалося їх (ексберкутівців – ред.) визначити? Перш за все, це інформація відкритого доступу, також їхні імена були зафіксовані безпосередньо в документах судових розглядів. Це різні рапорти, це протоколи опитування свідків, це також постанови про адміністративне правопорушення», – сказав Івашин.

На питання, чи зверталися до нього у зв’язку з опублікованою інформацією правоохоронні органи з України, журналіст відповів:

«На даний момент я, зі свого боку, забігаючи наперед, сам безпосередньо здійснював інформаційний запит безпосередньо й до силових відомств, і до Служби безпеки. Це була вже моя ініціатива».

«Я сподіваюся, що, звісно ж, матеріали моїх розслідувань зацікавлять українську сторону і ми найближчим часом дізнаємося, наскільки ці люди, що втекли, а, як ми розуміємо, вони не просто так втекли, це був певний modus operandi – мотив до дії – те, що їх змусило утікати з території України», – додав Івашин.


Денис Івашин живе у Гродні. З 2014 року редактор білоруської версії сайту міжнародної розслідувальної спільноти InformNapalm, а також позаштатний кореспондент газети «Новий час» з 2018 року. Відомий завдяки своїм розслідуванням про вплив Росії на Білорусь і Сірію, скандальну забудову в Куропатах (місці масових розстрілів у часи сталінських репресій), а також про колишніх беркутівців у силових структурах РБ. З початку війни на Сході України займався добродійністю для переселенців із зони АТО, збирав для них речі у Білорусі.


Ввечері 12 березні Івашин пішов по ліки для 95-річної бабусі. На виході з аптеки його затримали співробітники КДБ. Тепер журналіст перебуває в ізоляторі гродненської в’язниці, строк тримання під вартою продовжено на два місяці. Про це розповіла мати Дениса Людмила.

Пізніше того ж дня відбулися обшуки у квартирі, де живе Денис із дружиною, у квартирі матері Дениса, а також на дачі. 15 березня відбувся хатній трус у старої бабусі. Як розповіла дружина журналіста Ольга, у них вилучили всі електронні носії інформації, документи, нотатники, а також книжки, значки та інші речі, пов’язані з Україною.

Журналіста обвинувачують у «втручанні в діяльність співробітників органів внутрішніх справ» (ст. 365 КК РБ).

Як розповіла мати Дениса, після публікації першого епізоду розслідування про беркутівців у Білорусі, підготовленого для газети «Новий час», у під’їзді, де живуть Івашини, з’явилася людина, що ходила по квартирах і розпитувала, що це за сім’я, чи мають машину, «що за Денис». «Ми це сприйняли, як попередження, мовляв, зупинися», – каже мати. Проте Івашин продовжив працю, а після публікації третьої частини розслідування його арештували.

На думку Людмили, під час обшуку шукали все, пов’язане з Україною, аби за щось «зачепитися» й висунути більш серйозне обвинувачення. Батько Дениса має українські корені, походить з міста Дніпро. Денис має «карту українця», яка дозволяє працювати в Україні. «Він не раз там бував. Дуже любить Україну, вболіває за Україну», – каже мати.

Засновник і головний редактор InformNapalm Роман Бурко також вважає, що Івашина затримали через його останнє розслідування про колишніх українських беркутівців, а точніше – через інтерв’ю «Настоящему времени». На думку Бурка, це стало «тригером», які вплинув на рішення його затримати.

Колега Івашина вважає, що білоруська влада давно «мала на нього зуб», але «шукала якоїсь нагоди». Бурко каже, що Івашин не порушував закону і всю інформацію для розслідувань брав з відкритих інтернет-джерел.

І на думку головної редакторки газети «Новий час» Оксани Колб, затримання її співробітника пов’язане не стільки з самим розслідуванням, яке з’явилося на сайті 4 березня, а раніше – у паперовій версії, скільки зі згаданим інтерв’ю.

«У коментарі на питання журналіста, чи зв’язувалися з вами представники силових структур України або СБУ, Денис сказав, що він зв’язувався, і тепер сподівається, що ця інформація буде для них корисною», – припускає Оксана Колб.

Вона гадає, що розмови на високому рівні про «український слід» у білоруських протестах могли стати підставою для затримання.

Колеги Івашина засвідчують, що він працює сумлінно і завжди ретельно перевіряє всі факти перед публікацією.

«До Дениса ми мали повну довіру. Він проявив себе дуже активно», – каже Роман Бурко. «До самих розслідувань Дениса ми не могли „прикопатися“», – коментує Оксана Колб.

МЗС України відреагувало на затримання Дениса Івашина.

«Білоруський громадянин зі статусом закордонного українця, журналіст та волонтер Денис Івашин допомагав розповідати світові про злочини у ході російської агресії проти нашої держави. Тому його затримання викликало занепокоєння МЗС України, як і багатьох українців, які слідкували за його журналістською та волонтерською діяльністю. Міністерство переконане, що журналістська діяльність не може і не має бути приводом для переслідування. Це затримання викликає особливе занепокоєння на тлі триваючого наступу на свободу слова, життя і здоров’я журналістів у Республіці Білорусь. Ми вимагаємо, щоб розгляд справи Дениса Івашина був прозорим та неупередженим і продовжуємо уважно стежити за кожним подальшим кроком білоруської влади щодо нього», – мовиться в тексті, опублікованому на сайті відомства.

Європейська федерація журналістів опублікувала заяву, у якій вимагає звільнення Дениса Івашина, а також інших журналістів, позбавлених волі у Білорусі.


Головне фото: Денис Івашин (© Радіо Свобода)


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися