MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Пожежа під назвою «COVID-19»: ми самі підкидаємо дрова у це небезпечне багаття?

18.03.2021   
Наталка Ковальчук
Навіть тоді, коли займаєшся улюбленою справою чи читаєш позитивні новини, у пам’яті виринає мапа України, яку заливає червоний ковідний вогонь.

«Не читайте новини постійно – робіть перерви. Намагайтеся сконцентруватися на позитивних новинах. Займіться справами, які дають вам задоволення», – це деякі з рекомендацій, що їх надає Всесвітня організація охорони здоров’я, щоб ми могли зберегти власне емоційне здоров’я, зменшити напругу і відчуття тривоги у час пандемії COVID- 19.

Звичайно, хороші і потрібні рекомендації. Однак не завжди вдається їх дотримуватися. Бо навіть тоді, коли займаєшся улюбленою справою чи читаєш позитивні новини, у пам’яті виринає мапа України, яку заливає червоний ковідний вогонь.

Ми знову у зоні крайнього ризику. Кількість захворілих за добу сягає більше 10 тисяч, зростає число смертей. Їх вже більше, ніж фіксувалося у піковий період пандемії минулого року. Науковці прогнозують і подальше зростання кількості летальних випадків.

Станом на середину березня Україна увійшла у п’ятірку держав Європи, де ситуація з ковідом найнебезпечніша, вірус поширюється найшвидше. І це при тому, що пік захворюваності очікується на початку квітня. Принаймні так стверджують чимало джерел, у тому числі й Національна академія наук.

Власне, про те, що прийде третя хвиля пандемії, було відомо. І про те, що вірус мутує і з’являються більш небезпечні штами, також секрету не становило. Сьогодні ситуація така, що знову йдеться про можливий жорсткий локдаун, а в деяких областях вже й запроваджено жорсткіші карантинні заходи.

Однак офіційні повідомлення, які ми чуємо з телеекранів чи знаходимо у мережі Інтернет, найчастіше є лише констатацією прикрих фактів, пов’язаних з коронавірусом. Їх, можливо, було б менше, якби обмеження, необхідні для того, щоб бодай якось контролювати ситуацію з коронавірусом, не запроваджувалися запізно. А часто вони взагалі не діють.

Так, з одного боку, нам кожен день представники від МОЗу розповідають про критичну ситуацію з інфікуванням населення, а з іншого – працюють бари, ресторани, інші розважальні заклади.

Скажімо, ЗМІ чимало повідомляли про активну роботу зимових курортів в Україні, де збиралася значна кількість відпочивальників. Лижні курорти залишалися відкритими навіть тоді, коли з регіонів їх розташування вже почали надходити повідомлення про стрімке поширення там небезпечнішого британського штаму коронавірусу і брак ліжок для хворих.

Загалом система подвійних стандартів, така звична для нашого суспільства, цілком успішно працює і щодо пандемії коронавірусу. Нібито й декларується необхідність дотримання певних санітарних вимог і навіть ухвалені відповідні нормативні документи, що передбачають покарання за порушення. Скажімо, штрафи за відсутність медичної маски на обличчі у громадських місцях або неправильне її носіння.

Але з іншого боку, – ігноруються не тільки вимоги щодо захисних масок, а й щодо обмеження масових зібрань. Скажімо, у деяких населених пунктах – від великих міст і до сіл – навіть з огляду на початок нової хвилі пандемії не відмовилися від проведення традиційних Масниць – проводів зими і зустрічі весни.

Причому, варто зазначити, що ці заходи, як правило, відбувалися, так би мовити, з благословення самих місцевих влад і за участі в них очільників громад. Чимало фотозвітів про такі заходи можна знайти в Інтернеті. На світлинах зазвичай значні скупчення людей, і дуже мало хто у захисних масках.

Та все ж найбільше вразило повідомлення з Вінниччини. Там у одному з територіальних центрів з обслуговування людей похилого віку також влаштували Масниці. З танцями, піснями, журналістами. У закритому приміщення перебували люди переважно немолоді. І також жодного натяку на маски на обличчях.

Втім, не масовими зібраннями єдиними. Якщо раніше у торговельних мережах продавці вимагали, щоб люди заходили до приміщення саме в масках, то сьогодні подекуди забувають про цю вимогу, а іноді й самі носять захисні маски неправильно. Або й взагалі опускають їх з обличчя.

Доводилося це спостерігати самій, чути про таке від рідних і знайомих. І у соцмережах українці, які звикли відповідально ставитися до власного й чужого здоров’я, також про це пишуть.

Ось, наприклад: «В продуктовому магазині багато людей або без масок, або з масками на підборідді. Охорона та касирки вже не звертають уваги – мабуть, їм набридло робити зауваження. Хоча саме вони більш за всіх і ризикують. Не хочу у всьому звинувачувати владу, але якщо б влада дійсно запровадила відповідальний контроль за дотриманням повсякденних правил безпеки, тоді б не потрібно було знов оголошувати локдаун, від якого потерпають майже всі. А черговий локдаун насувається...»

Це, до речі, про Харків, де зараз, як подає ВВС, «…лікарні заповнені вщерть, кисню майже не лишилося». І де «…у центральному парку з феєрверками прощалися з зимою. А в одному з районів міста тисячі людей вийшли на гуляння».

Всесвітня організація охорони здоров’я серед 10 глобальних питань, які відслідковує у 2021 році, визначила необхідність формування глобальної солідарності в інтересах забезпечення безпеки в області охорони здоров’я в усьому світі.

Йдеться про те, що однією з ключових умов для боротьби з COVID-19 є необхідність більшої солідарності між країнами, установами, громадами та окремими особами.

В Україні, треба відверто сказати, не найкраща ситуація щодо спільної солідарності і щодо колективної відповідальності у боротьбі з інфекцією. Починаючи з того, що частина населення взагалі ігнорує цілком логічну і потрібну вимогу щодо використання засобів захисту та гігієни і закінчуючи тим, у яких умовах доводиться лікуватися хворим.

Маємо трагічні випадки, коли через несправні кисневі траси чи несправну апаратуру гинуть люди, які сподівалися одужати.

Іноді пацієнтам у лікарнях не можуть забезпечити навіть найнеобхідніших послуг на прийнятному рівні. Ось, скажімо, у одній з лікарень Львівщини їжу для хворих передають через вікна знадвору.

Тобто, мабуть, у лікувальній установі вирішили, що найкращий захист персоналу (у цьому разі працівників кухні) годувати хворих через вікно. Згадайте, трохи раніше були повідомлення, що у одному з медзакладів тести на коронавірус також робили через вікно.

Взагалі, є такі думки, що наявність коронавірусу виявила два типи людей. Одні розуміють, що це небезпечна інфекція і від неї потрібні цивілізовані засоби захисту. Інші – вважають, що «…від алкоголю гине більше людей, ніж від коронавірусу», і тому про захист – як свій власний, так і інших громадян – навіть думати не хочуть.

Схоже, ту ж ситуацію будемо мати і з вакцинацією проти COVID-19.

За даними дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова з 5-го до 9-го березня 2021 року, понад 50 відсотків українців не планують вакцинуватися проти коронавірусу.

Причому, найбільший відсоток тих, хто не вважає за потрібне робити щеплення, люди віком понад 60 років. Це поганий прогноз, який свідчить про несприятливі фактори для формування колективного імунітету і боротьби з коронавірусом. І про те, що на мапі України й далі з’являтимуться червоні плями пожежі під назвою COVID-19, у яку ми самі й підкидаємо дрова.


Зображення: скріншот з сайту Радіо Свобода


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися