MENU

РФ: Суд залишив вирок Олександру Марченку в силі

05.04.2021
ХПГ-інформ

Вирок українцю Олександру Марченку, засудженому у листопаді 2020 року російським судом за обвинуваченнями в підготовці до придбання продукції військового призначення та шпіонажі до 10 років позбавлення волі, апеляційний суд залишив у силі. Про це повідомив цими днями російський правозахисний проєкт «Команда 29». Нагадаємо, Марченка викрали в «ДНР» у грудні 2018 року й після двох місяців тортур вивезли до Росії.

Судове засідання відбулося 1 квітня. Поки що мотивувальна частина рішення не готова, тому невідомо, як суд оцінив доводи захисників. У повідомленні наводиться головне, про що казали адвокати в судових засіданнях:

• шпигунство не було доведене – суд кваліфікував на такий спосіб запитання Олександра Марченка про можливість купити в Росії запчастини до зенітно-ракетних комплексів С-300, хоча навіть сам факт такого інтересу Марченка так само доведений не був;

• суд обґрунтував вирок показаннями свідка, який не був допитаний у судовому засіданні, а також внутрішніми листами ФСБ. Їхніх авторів, а також експертів і свідків адвокати просили викликати до суду, але їм у цьому відмовили. Захист не бачив нікого з цих людей, не знає, хто вони, має сумніви, чи існують вони взагалі.

«Також суд апеляційної інстанції порушив Кримінально-процесуальний кодекс: він дозволив прокурору оголосити нові докази [сторони обвинувачення], при цьому нам це зробити заборонили», – сказав адвокат Марченка Євген Смирнов.

Він повідомив, що вирок буде оскаржений у касаційному порядку – для цього захист має шість місяців.

Коротко про справу Марченка

Український громадянин Олександр Марченко був затриманий спецслужбами самопроголошеної «ДНР» 17 грудня 2018 року. 18 лютого 2019 року, після двох місяців у ізоляторі МДБ «ДНР», Марченка доставили на кордон Донецької області й Ростовської області Росії та передали представникам ФСБ РФ. Кримінальну справу проти Марченко порушили лише 30 квітня 2019 року. Майже два з половиною місяці його утримували під адміністративним арештом, а також у депортаційному центрі Краснодарського краю. Однак Олександра не видворили в Україну, а помістили до СІЗО, обвинувативши у приготуванні до придбання та незаконного переміщення з території Росії продукції військового призначення.

На думку слідства, Марченко зі спільником із Росії навесні 2018 року розробив план покупки і провезення через російсько-український кордон двох комплектів електровакуумних приладів (клістронів), призначених для використання в зенітно-ракетному комплексі моделі С-300. Захист Марченка заявляв про його невинність, тортурні умови утримання в «ДНР» та про самообмову, зроблену на кордоні з примусу спецслужб.

За словами дружини в’язня Катерини Марченко, здоров’я її чоловіка постійно погіршується – хронічні порушення сну, панічні атаки, оніміння лівої частини тіла після тортур у «ДНР». «Моєму чоловікові необхідний постійний контроль рівня гормонів щитуватої залози, оскільки цей орган йому видалили унаслідок раку, а медичне обслідування так досі й не провели в повному обсязі», – розповіла вона на початку листопада 2020 року.

26 листопада 2020 року Марченка засудили до 10 років позбавлення волі.

Правозахисний центр «Меморіал» визнав Олександра Марченка політв’язнем.

 Поділитися