MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

30 квітня – головне за день

30.04.2021   
ХПГ-інформ
Нацкомісія з реабілітації жертв політичних репресій реабілітувала ветерана УПА Івана Гончарука, розстріляного у 1989 році; у Мін’юсті заявляють про можливе закриття Бердянської виправної колонії № 77 вже цього літа; за чотири місяці 2021 року майже 44 тисячі українських сімей, у яких народилися діти, отримали «пакунок малюка», у 61 тисячі родин обрали грошову компенсацію його вартості – найважливіше за сьогодні.

• Національна комісія з реабілітації жертв політичних репресій реабілітувала ветерана УПА Івана Гончарука, що був розстріляний у 1989 році. Він – останній воїн Української повстанської Армії, якого стратили в СРСР. Про це написав у фейсбуці співробітник Центру досліджень визвольного руху Володимир Бірчак. Вперше Гончарука арештували за участь у повстанському русі в 1946 році. Незважаючи на те, що до лав УПА Іван вступив у 1944 році і ніколи не воював на боці німців, його засудили до смертної кари, яку потім замінили на 20 років каторжних робіт і 5 років позбавлення прав. У 1956 році під час перегляду справ засуджених за політичними статтями його звільнили «за недоцільністю подальшого утримання в ув’язненні». Але через 41 рік арештували за доносом і показово засудили до розстрілу. Місце поховання Івана Гончарука невідоме.

• Міжнародний Меморіальний благодійний фонд «Бабин Яр» звертається до Київської міської ради із закликом припинити підтримку російського проєкту меморіалізації Бабиного Яру та розпочати широке громадське обговорення українського державного проєкту та на його основі гідно відзначити 80-ті роковини трагедії. Група громадських активістів розмістила на сайті Київмісьради відповідну петицію, яка має отримати 10 000 підписів протягом 90 днів (починаючи з 26.04.2021), щоб Київміськрада прийняла її до розгляду.

• Цього року майже 44 тисячі українських сімей, у яких народилися діти, отримали так званий «пакунок малюка», у 61 тисячі родин обрали грошову компенсацію його вартості, повідомляє hromadske із посиланням на Національну соціальну сервісну служба. «Пакунок малюка» або бебі-бокс – набір речей, необхідних для догляду за дитиною в перші тижні життя, – було запроваджено у 2018 році. Втім, за два роки його вирішили замінити на грошову виплату у 5 тисяч гривень. Тоді у Дитячому фонді ООН закликали повернути натуральну допомогу як універсальну для родин будь-якого соціально-економічного статусу. У жовтні минулого року президент підписав закон про повернення бебі-боксів. Зараз можна обрати вид допомоги – «пакунок малюка» або гроші. Вартість пакунку на сьогодні становить 5 763 гривень (три прожиткові мінімуми для дітей до шести років).

• У Мін’юсті заявляють про можливе закриття Бердянської виправної колонії № 77 вже цього літа. Про це під час засідання парламентського комітету з прав людини розповів міністр юстиції Денис Малюська: «В нас є спільне бачення того, яким чином можна цю проблему вирішити, знявши всі запитання. Мова йде, безумовно, про закриття установи № 77. Така можливість була розглянута. Ми таку ідею не відкидаємо та підтримуємо». Численні порушення прав засуджених, катування, побиття, що відбуваються в цій установі, набули широкого розголосу останніми роками. В серпні минулого року її відвідали представники Комітету Ради Європи із запобігання катуванням та поганому поводженню (КЗК). Вони відзначили, що серед засуджених панує атмосфера загального страху. Делегація дійшла висновку, що колонією керують за допомогою системи залякування та насильства. Для цього, поміж іншим, довелося поговорити з ув’язненими, які раніше відбували покарання у Бердянській колонії. Нещодавно правозахисники повідомили, що в колонії побили кийками новоприбулих засуджених.


Головне фото: Іван Гончарук (крайній праворуч у нижньому ряду) в колі сім’ї, 1984 рік (фото: Історична правда)


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися