MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Повітряне піратство на державному рівні

24.05.2021   
Ірина Скачко

Щоб арештувати білоруського опозиційного журналіста, режим Лукашенка підняв у повітря винищувач. Західні держави намагаються дати політичне визначення тому, що сталося.

Роман Протасевич, фото: Радіо Свобода


Учора у Мінському аеропорту вимушено сів літак авіакомпанії Ryanair, що прямував із Афін до Вільнюса. Причина – білоруські диспетчери повідомили, буцімто на борту є бомба. Хоч до литовського кордону залишалися лічені хвилини, пілоти були вимушені розвернути літак і летіти до столиці Білорусі. Вибору у них було небагато: білоруська влада надала цивільному літаку супровід – військовий винищувач МіГ. 

flightradar24.com


Вибухових пристроїв сапери не знайшли. Натомість білоруські спецслужби «неочікувано» помітили серед пасажирів опозиційного журналіста Романа Протасевича, колишнього редактора телеграм-каналу NEXTA. Більше журналіста та його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу, ніхто не бачив. Також вирішили не продовжувати подорож ще четверо росіян, вірогідно співробітників спецслужб. Усі інші пасажири повернулися на борт і – хоч із кількагодинним запізненням – дісталися-таки Вільнюса. 

Роман Протасевич, фото: МВС Білорусі


Цікаво, що одразу після вимушеного приземлення близький до прес-служби Лукашенка телеграм-канал «Пул первого» опублікував пост «Білорусь захистила Європу», в якій окреслив, хто саме безпосередньо керував операцією: «Лукашенко дав беззастережний наказ: літак розвертати і приймати». 


Роману Протасевичу 26 років. Він працював журналістом у таких білоруських медіа, як «Єврорадіо» та «Радыё Свабода». Як фотокореспондент був на Майдані та в зоні бойових дій на Донбасі. У 2015 році разом із Степаном Путилою створив опозиційний канал NEXTA. У 2019 році Роман виїхав з Білорусі після того, як помітив стеження. У Польщі отримав статус політичного біженця. У вересні минулого року пішов з проекту NEXTA та очолив опозиційний Telegram-канал «Беларусь головного мозга». У листопаді минулого року Комітет державної безпеки Білорусі включив чоловіка до списку осіб, причетних до терористичної діяльності.


Слід зазначити, що спочатку авіакомпанія Ryanair досить розпливчасто і м’яко повідомила про інцидент із її літаком. У неділю ввечері у офіційному твіттері компанії було опубліковано заяву, в якій зазначалося лише, що рейс було затримано на сім годин через потенційну загрозу на борту літака, але нічого не було знайдено. Це викликало хвилю обурення в соцмережах. Так, радіо Свобода наводить слова польського депутата Європарламенту Радослава Сікорського: «Не згадується про МіГ (літак Збройних сил Білорусі, який контролював зміну курсу пасажирського борту над територією Білорусі – ред.), білоруський КДБ (імовірну присутність співробітників спецслужб на борту – ред.) або про пасажира, якого залишили (в Мінську, тобто Романа Протасевича – ред.). Ганьба вам, Ryanair». 

Сьогодні генеральний директор Ryanair Майкл О'Лірі заявив, що з європейською авіакомпанією подібне трапляється вперше: «Це приклад державного викрадення,.. фінансованого державою піратства». Він додав, що не може багато розповідати про інцидент, бо зараз із ним розбираються НАТО та влада ЄС.

Оновлена заява авіакомпанії – більш жорстка, ніж учорашня: «Ryanair засуджує незаконні дії Білоруської влади, яка вчора перенаправила літак FR4978 до Мінська, що є проявом повітряного піратства».

В  МЗС України подію назвали атакою на свободу слова.

«Режим поставив під загрозу безпеку пасажирів на борту та всієї цивільної авіації заради  розправи над людиною, яка була редактором найбільших білоруських незалежних телеграм-каналів», – відреагувала на подію Світлана Тихановська.

Марі Стразерс, директор Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії заявила: «Немає сумнівів у тому, що білоруська влада використала неправдиву загрозу вибуху та винищувач МіГ, щоб примусити приземлитися літак, що летів з однієї держави Євросоюзу до іншої, причому  це було зроблено з єдиною метою   –  затримати критично налаштованого журналіста, який залишив країну і якого вони ніяк не могли примусити замовкнути».

«Хоч це звучить як сценарій до голівудського фільму, насправді це реальність, і реальність цього очевидного акта повітряного піратства лякає. Європейський союз та весь світ мають негайно відреагувати і вимагати невідкладного звільнення Романа Протасевича. Йому мають дозволити залишити Білорусь і виїхати до обраної ним країни», – додала вона.

Президент Литви Гітанас Науседа у неділю пообіцяв, що ЄС розгляне санкції проти Білорусі у випадку, якщо Протасевича не відпустять на волю. «Білоруський повітряний простір буде визнаний небезпечним для цивільної авіації, літаки "Белавіа" втратять право приземлятися в аеропортах ЄС і НАТО», – заявив Гітанас Науседа під час пресконференції.

Держсекретар США Ентоні Блінкен назвав те, що відбулося вчора «приголомшливим актом, вчиненим режимом Лукашенка», що загрожував життю більш ніж 120 пасажирів, зокрема громадян США.

За повідомленням ZMINA, «лідери США, Чехії, Латвії, Німеччини, Литви, Ірландії, Польщі та Великої Британії закликали розслідувати інцидент із затриманням Протасевича, а до завершення цього розслідування зупинити членство Білорусі в Міжнародній організації цивільної авіації та заборонити всі польоти над республікою». 

Тим часом європейські авіакомпанії, схоже, починають уникати повітряного простору над Білоруссю. Як повідомляє Єврорадіо, сьогодні принаймні два рейси авіакомпанії AirBaltic (Одеса - Рига та Рига -Тбілісі) облетіли територію Білорусі. 


Нагадаємо, 9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Рада ООН з прав людини схвалила створення групи з розслідування подій після президентських виборів у Білорусі в серпні 2020 року. Ухвалена Радою Резолюція закликає комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет розслідувати за допомогою експертів епізоди порушення прав людини у Білорусі, збирати та аналізувати інформацію з доказами, необхідними для притягнення до відповідальності осіб, які скоїли злочини.

 

 Поділитися