MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ПЦ «Меморіал» визнав кримчанина Вадима Бектемирова політв’язнем

09.06.2021   
ХПГ-інформ
Філолога та релігійного діяча з Криму обвинувачують в участі в міжнародній ісламській організації «Хізб ут-Тахрір», яка в РФ визнана терористичною, в Україні ж діє цілком легально.

Правозахисний центр «Меморіал», згідно з міжнародними критеріями, вважає кримського татарина Вадима Бектемирова, якого обвинувачують в участі в міжнародній ісламській організації «Хізб ут-Тахрір», політичним в’язнем. Про це сьогодні повідомлено на сайті організації.

«Ми вважаємо, що його переслідують у зв’язку з ненасильницьким здійсненням права на свободу совісті, віросповідання та асоціацій. За наявними даними, він був позбавлений свободи за відсутності складу злочину, з метою припинення його релігійної діяльності, а також придушення громадянської активності жителів анексованого Криму», – мовиться в повідомленні.


Міжнародна ісламська політична організація «Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих «терористичними». В Україні організація діє без обмежень. Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.


Вадим Бектемиров, філолог та релігійний діяч із Криму, обвинувачується в участі в діяльності терористичної організації. Йому загрожує до 20 років позбавлення волі.

У липні 2020 року російські силовики провели масові обшуки в домах мусульман у різних районах Криму, внаслідок чого шестеро людей, включно з Бектемировим, опинилися під вартою, ще одну людину відправили під домашній арешт. 26 травня 2021 року в Південному окружному військовому суді розпочався розгляд справи Бектемирова, у якій він єдиний обвинувачений. Тепер Бектемиров перебуває в СІЗО Ростова-на-Дону.

Обвинувачення проти Бектемирова обмежується доказами його участі в організації «Хізб ут-Тахрір». В обвинувальному висновку наведені показання двох засекречених свідків під псевдонімами, які стверджують, що з 2015 по 2018 роки Бекткмиров водив їх на конспіративні збори осередку «Хізб ут-Тахрір» у Сімферополі. Учасники зустрічей обговорювали необхідність іти за ідеями організації, залучення до неї нових прибічників, проведення роз’яснювальних розмов у мечетях, а також торкалися питань утисків мусульман у Криму.

У матеріалах справи також згадується відеозапис, на якому Бектемиров у квітні 2015 року буцімто виправдовує діяльність і пропагує ідеї «Хізб ут-Тахрір» «перед іншими присутніми у приміщенні людьми». Ще одним доказом провини Бектемирова, на думку слідства, є список ісламістської літератури, вилученої в нього вдома під час трусу.

Вадим Бектемиров – випускник факультету арабської мови і літератури університету «Аль-Джинан» у Лівані. До арешту працював перекладачем. Має трьох дітей, один з яких народився, коли Бектемиров уже був у СІЗО. Батько Бектемирова помер від серцевого нападу за два тижні після арешту сина.

«Я лише тільки сповідував свою релігію, тому опинився тут. Це продовження того геноциду, який розпочався за Сталіна. Це репресії проти мого народу й мене, з цієї причини я опинився тут. Моє затримання пов’язане виключно з тим, що я мусульманин і кримський татарин, тому ФСБ особливо не заморочувалося», – заявив Бектемиров на першому судовому засіданні.

Як зазначає «Меморіал», одного лише факту вступу або участі в діяльності «Хізб ут-Тахрір» стало достатнім для засудження за терористичною статтею. Як і в багатьох подібних справах, Бектемирова не звинувачують у підготовці або здійсненні теракту, озвучуванні терористичних погроз і закликах до насилля. Натомість в обвинувальному висновку перелічені такі докази, як участь у зборах вірян і запрошення на них нових людей, обговорення релігійних тем, читання ісламської літератури.

«Меморіал» вважає рішення Верховного суду РФ від 2003 року, яким «Хізб ут-Тахрір» визнана терористичною організацією, необґрунтованим. У його мотивувальній частині не міститься доказів терористичної спрямованості діяльності організації. На теперішній час невідомо жодного факту скоєння чи підготовки учасниками організації терактів будь-де у світі.

Бектемиров, як релігійний діяч, проводив молитви, відвідував судові засідання, надавав допомогу сім’ям кримських татар, які зазнали переслідувань з боку російської влади.

«Меморіал» гадає, що Вадим Бектемиров був позбавлений волі з політичних мотивів, через реалізацію ним права на свободу віросповідання, з порушенням права на справедливий судовий розгляд за відсутності в його діях складу злочину.

Правозахисники вимагають негайного звільнення Вадима Бектемирова.

 Поділитися