MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Права людини на південному сході України, 2017, #05

Події, факти, долі...
Всі об’єкти Лісічанськводоканалу повністю знеструмлені У Донецьку зник журналіст Станіслав Васін Серйозні руйнування через обстріли отримала будівля Павлопільської школи. 8 населених пунктів Донеччини вже не відновити в результаті бойових дій У Донецьку гірники масово звільняються, а в Макіївці - бунтують і вимагають зарплату В "ДНР" відправили в колонію вченого Ігоря Козловського Повідомлення СММ ОБСЄ щодо поранень цівільного населення Вилучили телефон із-за соц. мереж Законодавство
Збільшено квоту на товари, які може перевозити одна людина через лінію розмежування на Донбасі Аналітика
Незаконні затримання та катування, здійснені українською стороною в зоні збройного конфлікту на Сході України Погляд монітора
Новотошковское. Между войной и... войной... "Смотрят на нас как на сепаров, выворачивают наизнанку все пакеты, упрекают – мол чё вы шляетесь туда-сюда" - жительница Новоалександровки

Події, факти, долі...

Всі об’єкти Лісічанськводоканалу повністю знеструмлені

Питання заборгованості Попаснянського та Лисичанського водоканалів перед Луганським енергетичним об’єднанням обговорювалося вчора, 6 червня, на рівні Кабінету Міністрів України.

Як зазначив представник енергокомпанії, в ході спільної наради за участю віце-прем’єр-міністра Володимира Кістіона, керівництва Луганської обласної військово-цивільної адміністрації і директора ЛЕО Володимира Грицая відповіді на проблемні питання не були знайдені.

Борг Попаснянскводоканала, яке постачає воду на непідконтрольні Україні території Луганської області з Західної фільтрувальної станції та Петровського водозабору, перед Луганським енергетичним об’єднанням становить понад 140 мільйонів гривень. Борг Лісічанськводоканал - понад 130-ти мільйонів гривень.

Станом на 1 січня 2017 споживачі заборгували Луганському енергетичному об’єднанню близько 5 мільярдів гривень. З цієї суми більш ніж 80% заборгували споживачі з неконтрольованій території. Борг ЛЕО перед ДП «Енергоринком» становить близько 4,7 мільярдів гривень.

З огляду на підсумки вчорашньої наради, які не привели до вирішення проблем, співробітники ЛЕО провели відключення всіх об’єктів Лісічанськводоканал. В даний час, за словами гендиректора ЛЕО Володимира Грицая, енергопостачання Лісічанскводоканал припинено повністю.

Також відключені всі об’єкти Попаснянського водоканалу, крім Західної фільтрувальної станції та Зановской насосної станції.

"Нас не хочуть чути і не беруть до уваги проблеми, з якими довелося зіткнутися нашому підприємству. Тому ми змушені знеструмлювати об’єкти", - відзначили в ЛЕО.

Співробітники Луганського енергетичного об’єднання продовжили відключати насосні станції Лісічанскводоканал від електроенергії вчора, 6 червня.

Починаючи з 29 травня об’єкти Лісічанськводоканал, а саме насосні станції "Боровська" і "РТІ" відключені від енергопостачання співробітниками ЛЕО через накопичений водоканалом боргу.

На даний момент представники МНС змушені підвозити воду в кілька районів міста.

Проблема Попаснянського водоканалу давно озвучується на урядовому рівні. В епопеї вирішення даної проблеми встигли взяти участь і Міжнародний Комітет Червоного Хреста, і різні міністерства-відомства, і учасники Мінських переговорів. Але в підсумку ефективні механізми вирішення проблеми так і не були вироблені.




У Донецьку зник журналіст Станіслав Васін

У Донецьку пропав безвісти журналіст і письменник Станіслав Васін. Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомляє лідер українського руху "Альтернатива" екс-нардеп Єгор Фірсов.

"Швидше за все, його схопили бойовики. При цьому його аккаунт в Фейсбуці активний, з нього відправляють повідомлення і розміщують пости. Швидше за все, з нього пише не Стас, так як на телефон він не відповідає. Родичі не можуть його знайти, зв’язку з ним немає. Велике прохання - будьте обережні ", - пише Фірсов.

Він додав, що "в квартирі Стаса сліди злому і обшуку".

"Весь цей час Станіслав перебував на непідконтрольній території, так як вважав за свій обов’язок залишатися в центрі подій і писати про те, що там відбувається. З ризиками не рахувався, хоча і усвідомлював, чим це загрожує", - уклав Фірсов.




Серйозні руйнування через обстріли отримала будівля Павлопільської школи.

Ситуація в зоні проведення АТО ускладнилася. На окремих ділянках лінії зіткнення відчутно підвищилася інтенсивність і щільність вогню, а також все частіше застосовувалося важке озброєння.

Так на Маріупольському напрямку зафіксовано найбільшу кількість обстрілів.

Як повідомляє штаб АТО, кілька артилерійських снарядів противника розірвалися в житловому секторі Павлополя і були нанесені серйозні руйнування будівлі Павлопільської загальноосвітньої школи.

Кілька боєприпасів потрапили безпосередньо в будівлю школи і завдали серйозних руйнувань.

Українська сторона СЦКК підтверджує про продовження обстрілів з боку НВФ ОРДО мирних населених пунктів і об’єктів цивільної інфраструктури вздовж лінії розмежування.

"Такі злочини незаконних збройних формувань ОРДО свідчать про грубі порушення Мінських домовленостей, про відверте небажання дотримуватися взятих на себе зобов’язань в рамках Тристоронньої контактної групи і зацікавленості в подальшому загостренні конфлікту", - наголошується в заяві української сторони СЦКК.




8 населених пунктів Донеччини вже не відновити в результаті бойових дій

У Донецькій області серед зруйнованих бойовиками населених пунктів є вісім, які вже не підлягають відновленню.

Про це повідомила в Facebook представник України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи в Мінську Ірина Геращенко.

"Європейська делегація була вражена наслідками обстрілів Широкино, яке не підлягає відновленню. І таких населених пунктів, які не підлягають відновленню (а навколо Широкино ще більша проблема з замінуванням, в т.ч. Узбережжя Азовського моря), тільки в Донецькій області - вісім. Про це повідомив глава ОВГА П.Жебрівський ", - розповіла вона.

За словами Геращенко, Україна виступає за повну демілітаризацію Широкино і збільшення тут патрулів СММ ОБСЄ, адже в 10 км звідси багатотисячний Маріуполь.

Вона підкреслила, що тут повинен цілодобово працювати постійний хаб місії.

"Я вірю, що кожен візит на Донбас наших європейських партнерів додає аргументів щодо санкцій проти РФ, яка принесла горе і смерть на цю прекрасну землю", - зазначила Ірина Геращенко.

Як повідомлялося в ЗМІ раніше, незважаючи на встановлений черговий "режим тиші", підрозділи російсько-терористичних військ продовжили надавати збройні провокації проти позицій ВС України. За останню добу 28 разів бойовики використовували зброю, в тому числі міномети забороненого мінськими угодами калібру.




У Донецьку гірники масово звільняються, а в Макіївці - бунтують і вимагають зарплату

В окупованому бойовиками "ДНР" і російськими військовими Донецьку залишилися без роботи і засобів до існування гірники, які масово звільняються з шахт.

Про це координатор групи "Інформаційний опір" Дмитро Тимчук повідомляє на своїй сторінці в Facebook.

За даними військового експерта, на шахті ім.Засядька окупаційною адміністрацією істотно знижена зарплата, в зв’язку з чим незадоволені шахтарі звільняються за власним бажанням (з початку березня 2017 го по справжній момент звільнилося близько 500 осіб).

Аналогічна ситуація спостерігається на ВАТ "Харцизький трубний завод" і "Харцизький сталедротово-канатний завод" Силур "(обидва підприємства де-факто не функціонують з початку" торгової блокади "), де незадоволеним працівникам наполегливо пропонують вступати в ряди 1-го" армійського корпусу " ДНР.

А на шахті "Щегловська-Глибока" (Макіївка) зарплату не виплачують взагалі, в зв’язку з чим в трудовому колективі звучать заклики до проведення масових акцій громадянської непокори, додав координатор "Інформсупротиву".

Також Тимчук наголошує на тому що, ватажки "ДНР" почали активну кампанію по припиненню продажу і розповсюдженню на окупованій території Донецької області продовольчих товарів українського виробництва.

За даними військового експерта, спостерігається закриття торгових точок, що реалізують продукти, вироблені на транспортом з підконтрольній Україні території. На блокпостах на в'їзді в Донецьк відзначаються випадки вилучення бойовиками "ДНР" продуктів у громадян, які прибувають транспортом з підконтрольній Україні території.

Крім того, в Донецьку фіксуються випадки демонтажу МАФів (кіосків), що торгували продуктами українського походження. "Податківці" "ДНР" почали проведення масових перевірок ринків, магазинів, додав координатор "Інформсупротиву".

Більше про порушення прав людини на територіях ОРТДЛО читайте ТУТ




В "ДНР" відправили в колонію вченого Ігоря Козловського

​Племінник вченого-релігієзнавця Ігоря Козловського Денис заявив, що дядька перемістили з Донецька в Микитівську виправну колонію №87 в Горлівці.

"Нам стало відомо, що його перевели в Микитівську виправну колонію №87, до місця виконання покарання", - сказав Денис Козловський.

До цього Ігор Козловський знаходився в СІЗО в Донецьку. За попередньою інформацією, в Горлівці він знаходиться в карантині і чекає розподілу в камеру.

Ігоря Козловського затримали 27 січня 2016, коли він вийшов з квартири винести сміття. Так званий військовий трибунал засудив його до 2 років і 8 місяців позбавлення волі.

Ігор Козловський понад 25 років пропрацював в Донецькій обласній державній адміністрації на посаді головного спеціаліста у справах релігії, викладав у вузах Донецька. За миротворчу діяльність нагороджений медаллю Австрійського товариства Альберта Швейцера.

Після затримання чоловіка Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) виступила із закликом до лідерів так званої "ДНР" про негайне звільнення вченого Ігоря Козловського з полону.

"Поводження з Козловським - від затримання і до суду - було величезним образою верховенства закону, його вирок повинен бути негайно скасований", - заявила представник організації Таня Купер.

Вона підкреслила, що бранець потрапив у в’язницю виключно за політичні погляди. У січні 2016 року Козловського затримали в Донецьку, проте з цього часу до нього ні разу не пустили рідних.

"При відсутності функціональної системи кримінального правосуддя в регіоні, у Козловського було мало шансів на справедливий суд", - зазначила Купер.

У HRW вважають, що все його справа є пародією, мета якої - позбавити людину права ефективно захищатися.

Про "вирок" бойовиків вченому повідомив син Козловського Олександр на своїй сторінці в Facebook: 

"... військовий трибунал "ДНР" виніс обвинувальний вирок у справі Ігоря Козловського: два роки і вісім місяців позбавлення волі. Ні вік Ігоря Козловського, ні син-інвалід, що знаходиться у нього під опікою, не стали пом’якшуючими обставинами для суду. Так званий суд аргументував свою позицію тим, що Ігор Козловський - особливо неблагонадійний громадянин, так як мав контакти з рядом заборонених в "ДНР" організацій, зокрема, з членами партії "Свобода" в 2014 році ", - йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, в СБУ вирішують, як правильніше спланувати звільнення українського вченого Ігоря Козловського. 

За словами радника голови Служби внутрішніх справ Юрія Тандіта, Козловського можна звинуватити тільки в тому, що він "по-справжньому є патріотом України".

Ігор Козловський - український вчений і громадський діяч, експерт в релігійних, духовних і психофізичних системах.
"Звичайно, ми будемо боротися за його звільнення. Багато речей ми вже зробили: є певний план, за яким ми йдемо", - пообіцяв Тандіт.

За словами Тандіта, будь-які дії по звільненню ускладнюються тим, що Козловський знаходиться на непідконтрольнії Україні території.

Козловський знаходиться в полоні сепаратистів "ДНР" з січня 2016 року.

 




Повідомлення СММ ОБСЄ щодо поранень цівільного населення

02.05.

Повідомлення про жертви серед цивільного населення.

  • 1 травня чоловік отримав поранення на автостанції у Петрівському районі Донецька. Медперсонал Донецької лікарні № 14 повідомив, що чоловіка доправили до них 1 травня, але того ж дня його виписали після надання першої медичної допомоги.
  • У Донецькій обласній травматологічній лікарні, знаходиться 37‑річний чоловік, якому було ампутовано кисть лівої руки. Лікарі повідомили, що вони вилучили з його тіла кілька металевих осколків. У лікарні також була присутня дружина цього чоловіка вона також зазнала поранень лівої руки. За словами подружжя, вони є внутрішньо переміщеними особами і проживають у підконтрольному урядові м. Вугледар. Вони додали, що 1 травня вони приходили до свого помешкання на вул. Полбіна, 36, у Донецьку і перебували на присадибній ділянці, коли стався вибух. Обидва повідомили про обстріли, які відбувалися поблизу їхнього району напередодні вночі та вдень, коли стався інцидент.

 

03.05.

Повідомлення про жертви серед цивільного населення.

  • Згідно з реєстраційним журналом лікарні в Кураховому, 2 травня до лікарні доправили 65‑річного чоловіка з осколковими пораненнями спини, правого ліктя та лівого стегна і ще одного чоловіка (віком 44 роки) з осколковими пораненнями лівого стегна та черевної порожнини. Поранення чоловіки зазнали внаслідок обстрілу Мар’їнці на вул. Прокоф’єва, 220
  • Жінка зазнала кульового поранення, коли стояла за територією комбінату на вул. Театральній, 2, у підконтрольному «ДНР» м. Докучаєвськ. У лікарні в Докучаєвську, де медпрацівники повідомили, що вранці 3 травня до них доправили жінку, якій діагностували серйозні поранення спини, проникне поранення легенів та пошкодження серця. Менш ніж через дві години після госпіталізації жінка померла
  •  Дві жінки, йдучи доріжкою між Горлівкою та підконтрольним урядові м. Торецьк, зазнали поранень від вибуху міни. Медпрацівники лікарні в Горлівці повідомили про те, що 2 травня до них доправили двох жінок з травмами. Одну з них  виписали майже відразу, а інша (віком приблизно 45 років), якій діагностували поранення голови та грудної клітки, залишалася в лікарні і її стан був стабільним.

 

04.05.

Повідомлення про жертви серед цивільного населення.

- Жінка зазнала поранень від вибуху, який стався на подвір’ї її помешкання на вул. Спортивній, 31, м. Авдіївка, уранці 4 травня. Медпрацівники цієї лікарні повідомили, що її доправили до них з осколковими пораненнями ніг. Вони також додали, що того ж дня ще одна жінка (віком 55 років) отримала осколкові поранення лівої ноги внаслідок вибуху в Авдіївці.

 

09.05.

Повідомлення про постраждалу цивільну особу.

  • 7 травня, приблизно о 14:00, жінка зазнала поранень під час обстрілу в підконтрольному «ЛНР» смт Сентянівка (кол. Фрунзе, 40 км на північний захід від Луганська). Вона розповіла, що як тільки вона почула звуки обстрілу, то одразу вибігла до своєї матері, яка перебувала на вулиці. За її словами, у цю мить вибухнули снаряди і осколки влучили їй у праву руку. За словами лікарів, жінка отримала глибокі рвані рани. Поранена жінка повідомила, що її матір не постраждала, а також про те, що вона не знає, чи був пошкоджений її будинок.
  • 8 травня в підконтрольному урядові м. Попасна зафіксовано 4 місця ударів. На вул. Первомайській, 144а, зафіксовано свіжу пробоїну в південній стіні гаража, розташованого приблизно за 25 м від будинку, а також свіжу вирву за 2 м від сараю, розташованого орієнтовно за 150 м на південь від будинку. На самому сараї були пошкоджені стіни та розбиті вікна. На вул. Грушевського, 239, зафіксовано свіжу вирву на присадибній ділянці приблизно за 12–15 м від будинку. На розташованому поблизу дерев’яному паркані була повалена секція 6–7 м завдовжки. Зафіксовано свіжу вирву на подвір’ї приблизно за 20 м від будинку № 125 на вул. Ногтенка. Осколками було пошкоджене дерево, що росло неподалік. Жителі розповіли, що обстріл стався 7 травня, приблизно о 20:00, і додали, що ніхто не постраждав.

 

10.05.

Повідомлення про обстріли і жертви серед цивільного населення. 

- 10 травня зафіксовано кілька обстрілів у Куйбишевському районі, розташованому у північній частині підконтрольного «ДНР» Донецька. На вул. Червоній, 118, зафіксовано свіжу вирву на подвір’ї будинку (зі східного боку). Розмір вирви становив 210 см у діаметрі та приблизно 75 см завглибшки. Вирва утворилася від розриву снаряда, випущеного із північного напрямку.  Зафіксовано осколкові пошкодження на задній стіні та даху будинку, а також розбиті вікна. Мешканка будинку (жінка віком 48 років) повідомила, що вибух стався в ніч з 9 на 10 травня і що на той момент у будинку перебували сім осіб. На вул. Миргородській, 98, на подвір’ї із південно-східного боку будинку, зафіксовано 2 свіжі вирви діаметром 15 см, розбите вікно, пошкодження балконних дверей і осколкові пошкодження зовнішньої стіни та даху. Усі ці пошкодження були виявлені на східно-південно-східному боці будинку. Пошкодження виникли від влучення снарядів калібру 120–125 мм. Мешканець будинку (чоловік віком 61 рік) повідомив, що удар стався в ніч із 9 на 10 травня, приблизно о 03:40. На вул. Руставелі, 38, зафіксовано свіжу вирву на присадибній ділянці приблизно за 4 м від будинку (зі східного боку). Вирва була діаметром 2,5 м та орієнтовно 1,5 м завглибшки.  На вул. Руставелі, 40, зафіксовано свіжу вирву приблизно за 4 м від будинку (зі східного боку). Вирва була 75 см завширшки та орієнтовно 25 см завглибшки.

На вул. Спартака, 74, зафіксовано будинок, який зазнав прямого удару, внаслідок чого цегляний димар із північного боку був ущент зруйнований. Зафіксовано пробоїни в даху будинку, розбиті шибки на всіх вікнах, а також  внутрішні цегляні стіни кухні та всі побутові прилади там були суттєво пошкоджені. Приблизно за 25–30 м від будинку зі східного боку зафіксовано свіжу вирву, яка була 2 м завширшки та приблизно 1,5 м завглибшки. У північний бік будинку влучив снаряд калібру 120–125 мм, визначити напрямок вогню не вдалося. Мешканка будинку (жінка віком 28 років), яка мала порізи на обличчі, ногах та руках, та бинтові пов’язки на голові, розповіла, що  напередодні вночі вона перебувала вдома з іще трьома членами її сім’ї, коли в будинок влучив снаряд. Жінка також додала, що внаслідок вибуху поранення також отримала її 8-річна дочка, яку було госпіталізовано.

 

14.05.

Повідомлення про обстріли і жертви серед цивільного населення в житлових районах. 

- Жителька (віком 59 років) с. Чермалик зазнала осколкових поранень нижньої частини лівої ноги. Її доправили до лікарні в Маріуполі. 14 травня медпрацівники підтвердили, що 12 травня до них доправили 59-річну жінку з осколковими пораненнями і що їй вже зробили операцію.

- Про постраждалу цивільну особу в підконтрольному «ДНР» с. Пікузи (кол. Комінтернове, 23 км на північний схід від Маріуполя). Спостерігачі відвідали лікарню в підконтрольному «ДНР» м. Новоазовськ (40 км на схід від Маріуполя), де медпрацівники повідомили їм про те, що до лікарні доправили пораненого чоловіка, який помер під час хірургічної операції. Медпрацівники додали, що тіло чоловіка доправили до міського моргу.

 

Жертви серед цивільного населення в Авдіївці.

  • На вул. Сапронова, 53, зафіксовано свіже місце удару на даху, пробоїну у стіні з південного боку, а також розбиті вікна та двері. Визначено, що пошкодження були спричинені влученням артилерійського снаряда калібру 122 мм, випущеного з південного напрямку. Співробітники поліції, повідомили, що з п’ятьох осіб, які перебували поблизу місця удару 13 травня, четверо загинули.
  • У центральній лікарні в Ясинуватій,  медперсонал повідомив, що 14 травня до них доправили мешканку (віком 78 років) будинку №31 на вул. Каштановій в Ясинуватій з пораненнями від кулі, що влучила їй в спину та пробила печінку.
  • На вул. Крепкого, 45/1, у підконтрольному «ДНР» м. Докучаєвськ (30 км на південний захід від Донецька)зазнав поранень голови чоловіка (віком орієнтовно 30 років). За його словами, він перебував сам у своєму будинку, коли в нього влучив осколок снаряда. Зафіксовано пошкодження кухні на внутрішньому подвір’ї будинку, зокрема пробоїну в цегляній стіні, а також розбиту черепицю та пробоїни в даху кухні. Також зафіксовані пошкодження на даху зі східного та південного боків, 4 розбиті вікна,  ворота зі східного боку та паркан перед будинком були зруйновані.
  • Чотири будинки на вул. Крепкого, а саме №№ 43/3, 16, 18 і 20 також були пошкоджені. Всі ці пошкодження виникли від влучення артилерійських снарядів калібру 122 мм, випущених із південно-західного напрямку.
  • На вул. Суворова, 30/1, у Докучаєвськузафіксовано, що із північно-західного боку будинку була зруйнована комора, зламаний паркан і пошкоджені двері підвалу.
  • Три будинки на вул. Суворова, а саме №№ 7, 6 і 5 також були пошкоджені. Причиною всіх цих пошкоджень було влучення артилерійських снарядів калібру 122 мм, але напрямок вогню (західно-південний захід) вдалося визначити лише для удару, що припав на будинок № 5 на вул. Суворова.

 

15.05.

Повідомлення про жертви серед цивільного населення і зафіксувала спричинені обстрілом пошкодження будинку.

  • У підконтрольному «ДНР» с. Пікузи (кол. Комінтернове, 23 км на північний схід від Маріуполя) загинув молодий чоловік. За словами сусіда, цей чоловік був місцевим жителем, у якого влучила куля зі стрілецької зброї, коли він направлявся до вулика на подвір’ї свого будинку на вул. Кірова, 17. Сусід також додав, що неподалік Пікуз у другій половині дня сталася стрілянина зі стрілецької зброї як раз перед тим, як у того чоловіка влучила куля.
  • У підконтрольному «ЛНР» с. Жовте (18 км на північний захід від Луганська) один житель розповів , що будинок на вул. Гагаріна, 8 постраждав від вогню зі стрілецької зброї. На тому будинку, розташованому приблизно за 500 м на південний схід від лінії зіткнення, зафіксовано пробоїну у віконній рамі орієнтовно на висоті двох метрів над землею із північного боку будинку (у напрямку вулиці). Молодик, розповів, що 13 травня о 19:40 куля пробила віконну раму. За його словами, його батьки під час інциденту перебували вдома, але жоден із них не постраждав. Пробоїна утворилася від влучення кулі (калібру 7,62 мм), випущеної із північно-західного напрямку.

 

21.05.

Повідомлення про жертви серед цивільного населення та пошкодження, спричинені обстрілами. 

  • Медпрацівники повідомили, що 17 травня до них доправили 34-річного чоловіка, жителя підконтрольного «ДНР» с-ща Крута Балка (16 км на північ від Донецька), якому діагностували численні осколкові поранення кінцівок та верхньої частини тулуба. За оцінкою, це сталося від мінометного вогню. Також медпрацівники морга в Ясинуватій повідомили, що ввечері 17 травня до них доправили тіло 56-річної жінки, також жительки Крутої Балки, яка отримала несумісні із життям осколкові поранення, спричинені, за оцінками, мінометним вогнем. 20 травня член «ДНР» повідомив, що за їхніми даними, обидві жертви перебували біля будинку жінки на вул. Широкій, 4, у Крутій Балці, коли в них влучили осколки.
  • 18 травня, уточнюючи повідомлення про вибух міни в підконтрольному «ЛНР» с. Красний Яр (32 км на південь від Луганська), медпрацівники  місцевої медичної клініки  повідомили, що 16 травня внаслідок вибуху поранення дістав чоловік віком 60–70 років. Медпрацівники додали, що вони ампутували чоловікові нижню кінцівку та перевезли його до Луганської обласної лікарні.
  • 21 травня, уточнюючи повідомлення про обстріл, який стався напередодні на автобусній станції у підконтрольному «ДНР» мікрорайоні «Трудівські» (19 км на південний захід від центу Донецька). Медпрацівники лікарні  № 14 у Петровському районі Донецька повідомили, що 61-річний чоловік з осколковими пораненнями голови сам приїхав до лікарні, і додали, що того ж дня його виписали. Медпрацівники повідомили, що машиною швидкої допомоги до їхньої лікарні доправили іншого 54-річного чоловіка з осколковими пораненнями правої гомілки. За словами чоловіка, він був на тій самій автостанції, коли почув 4 вибухи і зазнав поранення внаслідок того, що близько 16:00 на автостоянці розірвався снаряд. Власник крамниці на автостанції і член «ДНР» повідомили, що у тому самому місці від осколків також зазнала поранення 21-річна жінка.

На автостанції «Трудівська» зафіксовано 3 свіжіх місця ударів на ділянці діаметром 50 м і осколки, які утворилися від розриву гранат типу ВОГ. Одне місце удару (пробоїна діаметром 20 см) виявлено на східній стороні даху будинку. На даху також були пошкодження від осколків. Ще одне місце удару виявлено на викладеному бетонною плиткою тротуарі, а третє— на асфальтовій поверхні автостоянки. Два останні місця ударів виникли від влучення гранат, випущених з автоматичного гранатомета з північно-східного напрямку. Подряпини від осколків та сліди сажі навколо обох місць ударів утворили півкола діаметром приблизно 0,9–1 м, які простяглися з південного сходу на північний захід.

  • У підконтрольному «ДНР» м. Макіївка (12 км на північний схід від Донецька) зафіксовано, що на будинках №№ 29 і 31 на вул. Чижевського були розбиті вікна із південного боку. Три мешканці повідомили про те, що у другій половині дня 20 травня вони чули 5 вибухів, коли снаряди розірвалися на подвір’ї позаду їхніх будинків.
  • Уточнюючи повідомлення про обстріл у підконтрольному «ДНР» с. Пікузи (кол. Комінтернове, 23 км на північний схід від Маріуполя) у ніч з 18 на 19 травня, зафіксовано 4 свіжі місця ударів, які  утворилися від влучення артилерійських снарядів калібру 122 мм, випущених із західно-північного заходу. Одне з цих місць виявлено на ґрунті на північ від меморіалу, що стоїть в центрі села. Ще одне місце удару виявлено поряд із крамницею на вул. Перемоги. Осколками пробито дах та стіну крамниці із південного боку, а також розбита одна вітрина. Два інші місця ударів виявлено у м’якому ґрунті на узбіччі дороги за 60 м на північний схід від крамниці.
  • У підконтрольному «ДНР» с. Пікузи (кол. Комінтернове, 23 км на північний схід від Маріуполя) чотири жителі  розповіли , що в ніч із 18 на 19 травня 20-річна жінка, яка проживає в Пікузах на вул. Перемоги, 8, дістала незначних осколкових поранень. За словами жителів, 19 травня її доправили до лікарні в підконтрольному «ДНР» м. Новоазовськ (40 км на схід від Маріуполя) і того ж дня виписали після надання медичної допомоги.
  • 21 травня вранці в підконтрольному урядові смт Талаківка (17 км на північний схід від Маріуполя) трактор наїхав на міну.  34-річний водій трактора,  не дістав поранень. Керівник компанії, на яку працював водій, повідомив, що трактор зазнав незначних пошкоджень і перебуває на ремонті. Він додав, що торік на цьому полі вирощували соняшники, і, припускаючи, що цей район є безпечним, вони готували поле для засіву і цього року.

 

23.05.

Повідомлення про жертви серед цивільного населення і зафіксували вирву поблизу житлового району.

  • Медпрацівники Донецької обласної клінічної травматологічної лікарні повідомили, що 22 травня до них доправили 44-річного чоловіка з численними осколковими пораненнями та відкритим переломом. За його словами, він дістав поранень, коли 22 травня близько 20:40 перебував біля свого будинку, розташованого в підконтрольному «ДНР» с. Яковлівка (10 км на північ від Донецька) за адресою: вул. Ясинуватська, 13. Він додав, що його будинок був суттєво пошкоджений внаслідок обстрілу.
  • Медпрацівники лікарні також повідомили, що 21 травня вони надали медичну допомогу жінці у зв’язку з осколковими пораненнями правого плеча. За їхніми словами, вона зазнала поранень внаслідок обстрілу, що стався 20 травня у підконтрольному «ДНР» мікрорайоні «Трудівські»

 

24.05.

Жертви серед цивільного населення.

  • В Авдіївці у міській лікарню 29-річний чоловік, у якого була перебинтована голова та один палець руки, розповів, що 23 травня, коли він перебував біля свого будинку в Авдіївці на вул. Лермонтова, 45, він отримав поранення після того, як почув 5 вибухів у цьому районі. Чоловік додав, що того ж дня його було госпіталізовано до Авдіївської міської лікарні.
  • У лікарні № 14 у Петровському районі Донецька знаходиться 75-річна жінка, мешканка Олександрівки, що проживає на вул. Соколовській, 6/45, у якої було перебинтоване ліве плече. Вона розповіла, що дістала поранень 24 травня, коли зійшла з автобуса № 60Б на автобусній станції у мікрорайоні «Трудівські». Медпрацівники лікарні повідомили, що жінка перебуває на лікуванні у зв’язку з численними осколковими пораненнями.

 

26.05.

  • У підконтрольному «ДНР» смт Гольмівський на вул. Паладіна, 50, зафіксовано свіжу вирву приблизно за 5 м на північ від будинку. Вирва утворилася від розриву мінометної міни калібру 82 мм, випущеної із північного напрямку. Осколкові пошкодження із північного боку будинку, а також на дверях із західного боку сараю, розташованого східніше будинку. За словами родички, мешканку цього будинку було поранено під час обстрілу. Вийшовши на вулицю, вона звернулася за допомогою, попросивши викликати машину швидкої допомоги.
  • Уточнюючи повідомлення про жертви серед цивільного населення, отримані від російських офіцерів при СЦКК, спостерігачі відвідали Інститут невідкладної і відновлювальної хірургії в Донецьку, де зустрілися з 64-річним чоловіком, який повідомив, що він зазнав поранень правої руки і правого стегна від вибухової хвилі внаслідок вибуху, що стався 24 травня поблизу автобусної зупинки Петровському районі підконтрольного «ДНР» Донецька (15 км на південний захід від Донецька).
  • У лікарні ім. Калініна,  медпрацівники повідомили, що до них доправили жінку, яка отримала поранення під час обстрілу 24 травня.

Команда СММ уточнювала повідомлення ЗМІ про загибель жінки, тіло якої доставили до Донецького моргу. Проте спостерігачам не вдалося підтвердити ці повідомлення, оскільки працівники моргу сказали, що в їхньому журналі цей випадок не зареєстрований.

 




Вилучили телефон із-за соц. мереж

На Луганщині біля селища Петрівка українські військові встановили новий блокпост

На південній околиці селища Петрівка в Станично-Луганському районі Луганщини українські військові обладнали новий блокпост. Про це в звіті від 19 травня повідомили спостерігачі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Зі слів очевидця стало відомо, що 22.05.2017 р. мешканка м. Щастя, їздила в м. Луганськ з питання вступу до одного з вузів. Близько 16 години вона поверталася додому. На блокпосту в районі сел. Петрівка машину було зупинено представниками ВСУ. або Національної поліції (війсковослужбовці не представились) ,які наказали пред’явити документи і багаж до огляду. У сумці жінки вони виявили смартфон «LG», наказали включити його і передати їм для перевірки. Побачивши на екрані кнопку популярної російської соціальної мережі і переконавшись в її працездатності, військові заявили, що жінка порушує закони України і що смартфон вони конфіскують. Потерпіла намагалася протестувати, але їй пригрозили арештом і передачею в СБУ.
Чим закінчився інцидент поки що не ясно.

Коментар юриста ХПГ Миколи Соболя:

- В цій ситуації існують всі підстави вважати, що відбулось протиправне позбавлення власності. Чинне законодавство не містить норм, які б давали можливість військовослужбовцям відбирати мобільний телефон чи будь-який інший пристрій, через який здійснювався вхід до будь-якої соціальної мережі, а відтак особи, які вчинили таке діяння повинні бути притягнені до кримінальної відповідальності та понести покарання. З цією метою потерпіла повинна звернутись з заявою в порядку ст. 214 КПК України про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів (в подібних випадках це можуть бути органи прокуратури чи поліції). В заяві потерпіла особа повинна описати детально обставини, за яких вона була позбавлена власності, попросити внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, невідкладно розпочати досудове розслідування та византи її потерпілою. Обов’язково потрібно отримати підтвердження подачі заяви: це може бути талон чи відмітка про прийняття уповноваженою особою. Прокурор чи слідчий зобов’язані невідкладно, але не пізніше 24 годин від моменту подачі заяви, внести відомості, викладені в заяві, та розпочати досудове розслідування. Якщо через 24 години після подачі заяви потерпілій особи на її вимогу не видається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про внесення до нього відомостей, то необхідно звертатись до суду в порядку ст. 303 КПК України та оскаржувати бездіяльність прокурора чи слідчого щодо невнесення відомостей до ЄРДР.




Законодавство

Збільшено квоту на товари, які може перевозити одна людина через лінію розмежування на Донбасі

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб збільшило максимальну вагу товарів, які можна переміщати через лінію розмежування. Також збільшена квота на їх загальну вартість.

Про це в понеділок, 29 травня написав на своїй Facebook-сторінці заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука.

Така норма збільшена на 75 кг. Тепер одній людині можна переміщати через лінію розмежування до 150 кг вантажу.

"Тільки що підписав лист силовикам, яким інформую, що наказом міністра від 11 квітня 2017 приватним особам дозволено перевозити речей вагою до 150 кг", - повідомив чиновник.

Крім того, даним наказом збільшена до 20 тисяч гривень дозволена сумарна вартість перевезеного товару.




Аналітика

Незаконні затримання та катування, здійснені українською стороною в зоні збройного конфлікту на Сході України

Українська Гельсінська спілка з прав людини, неурядова організація «Truth Hounds» та Харківська правозахисна група задокументували випадки затримання 23 осіб на основі даних з 20 інтерв’ю, проведених із жертвами та свідками подій, а також переданих ними фотографій та документів. Свідчення потерпілих, зібрані авторами в ході окремих моніторингових візитів із різних джерел, дозволяють зробити висновок про поширену в 2014 та 2015 роках практику затримань місцевого населення Донецької та Луганської областей за підозрою у «сепаратизмі».

Такі затримання відбувалися з порушеннями норм Кримінального процесуального кодексу України (КПК ). Викрадення та утримання заарештованих осіб в непризначених для цього приміщеннях без зв’язку з зовнішнім світом дозволяє кваліфікувати такі арешти як насильницькі зникнення. До затриманих осіб часто застосовувались катування, зокрема під час допитів. Описані у звіті дії є порушеннями національного законодавства України, міжнародного права в галузі прав людини та міжнародного гуманітарного права.

Автори звіту вірять у те, що з міркувань загального прагнення до миру, безпеки і справедливості необхідно провести повне і ретельне розслідування подій, описаних у цьому звіті, та притягнути винних до відповідальності, щоб гарантувати безумовну повагу до фундаментальних прав людини.

Зі звітом можна ознайомитись за посиланням.




Погляд монітора

Новотошковское. Между войной и... войной...

От поселка Новотошковское Попаснянского района в пределах прямой видимости находится оккупированный Кировск. До него всего 3-4 километра. Южная окраина Новотошковского прямо примыкает к трассе, именнуемой луганчанами Бахмуткой. До ближайших позиций противника несчастных 800 метров. Соответственно в рейтинге обстрелов периода горячей фазы конфликта поселок занимал ведущее место.

В результате ожесточенных боев в конце 2014 - начале 2015 годов здесь не оставалось ни одного здания с целыми окнами. Часть домов и других строений восстановлению не подлежат, по сей день – разрушенное стоит без надежды на ремонт.

Самые мощные обстрелы населенного пункта начались в конце декабря 2014 года и длились полтора месяца. Когда шли бои вокруг 29-го, 30-го и 31-го блокпостов, и снаряды начали залетать в жилые кварталы, люди бросились вывозить все самое дорогое, и в первую очередь, детей. Уехали все, кто мог. Оставшиеся прятались в подвалы, которые сами же и оборудовали. В подвалах ютились по 8 – 12 человек.

Именно по причине постоянных обстрелов 29-ого блокпоста и близости населенного пункта к позициям противника решением местной администрации въезд в Новотошковское до середины 2016 года возможен был только с местной пропиской. Поселок был «закрытым» для посторонних. Даже для волонтеров, которые ввозили гуманитарную помощь, проезд в населенный пункт был ограничен.

Наша мониторинговая группа Новотошковское посетила 20 мая этого года. Если говорить о первых впечатлениях, то они крайне противоречивы.

С одной стороны, в большинстве своем восстановленный жилой фонд, идеально отремонтированное здание клуба и ВГА, идеальная чистота на улицах.

С другой стороны, местную власть тут, мягко говоря, недолюбливают. После общения с местными жителями некоторые их доводы стали объяснимы. Кроме того, гора мусора за зданием школы сводит на нет всю чистоту, которая бросается в глаза на центральных улицах поселка.

Поселок бедный. Работы нет. Работающих предприятий нет. О газификации речь тут не шла никогда. Но если в годы работы единственного бюджетобразующего предприятия шахты «Пролетарская» вопрос отопления жилищ не был актуален в принципе, потому что уголь давали бесплатно, то с закрытием предприятия, а тем более с началом боевых действий, отсутствие топлива стало проблемой масштабной.

Дровами и углем местная власть людям не помогает. А если и помогает, то углем такого качества, КПД от сжигания которого едва отличимо от нуля. Подвергая свою жизнь опасности, жители поселка вынуждены ходить за дровами в лесопосадки. А там - растяжки, мины и ДРГ противника ...

Не раз местные жители поднимали вопрос на государственном уровне о бесплатном угле, который по закону положен семьям шахтеров и который по факту никто не получает. Однако, кроме отписок из администрации президента и КМУ с мертвой точки решение жизненно необходимой проблемы так и не сдвинулось. Как-то так выглядит система отопления в Новотошковском сегодня:

Если говорить о количестве проживающих сегодня в Новотошковском жителей, то это цифра порядка 800 человек. Накануне военных действий это было две с половиной тысячи человек, а когда еще работала шахта «Пролетарская» (2000 год) - четыре тысячи человек.

Жители понемногу возвращаются, но встречаются с проблемами прифронтового населенного пункта: отсутствием работы, а соответственно - средств к существованию. Газа в поселке нет, и как следствие - невозможно отопить свои жилища. Кроме того - систематические обстрелы населенного пункта. Поэтому люди снова уезжают в более благополучные регионы.

Разрушения

В 2014 – 2015 годах поселок был разрушен практически полностью. Школа, амбулатория, жилые многоквартирные дома – повреждено было абсолютно все.

С момента установления относительного затишья поселок начали восстанавливать.

Руководитель ВГА Сергей Шакун заверяет, что в начале восстановительных работ было непросто, так как фирмы, которые планировали заниматься ремонтом, из-за обстрелов часто отказывались выполнять работы.

С августа 2015-го по март 2016-го восстановлено 39 многоквартирных домов: вставлены окна, во всех многоэтажках отремонтирована кровля.

«Нами было вставлено больше полутора тысяч окон. Мы сделали 39 домов, 38 крыш» - заверяет нас Шакун.

Руководитель Новотошковской ВГА говорит, что основные средства были получены от государства, однако международные организации так же поспособствовали восстановлению поселка. «Основное – это то, что было выделено за счет государственного бюджета, из «Фонда восстановления Донбасса». Это было выделено 10 миллионов с копейками именно что на дома. Плюс ко всему первоначально было выделено 700 тысяч на восстановление клуба. Потом мы эту сумму добавили, и получилось миллион четыреста, потом еще попросили на электричество, на отопление (полностью заменили) и по поселку везде сделали свет по улицам». 

Местные же жители озвучивают немного иные версии того, как восстанавливали Новотошковское.

Новотошковцы утверждают, что все ремонтные работы по поселку выполнены за счет благотворительных организаций, Норвежского фонда по правам беженцев, Красного Креста и т.д., а государственные деньги, выделенные на это, исчезли в неизвестном направлении.

Подтверждением этим разговорам могут служить данные из реестра судебных решений - по результатам восстановительных работ в поселке Новотошковское возбуждено 4 уголовных дела по 191 статье УК Украины «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах».

Чем закончились уголовные производства, открытые на Шакуна нам пока неизвестно… По состоянию на 23 мая 2017 года стало известно о том, что Сергей Викторович назначен Президентом на пост главы Попаснянской районной государственной администрации (временно).

Гуманитарная ситуация

В марте 2015 года гуманитарная ситуация в поселке была катастрофической.

Сегодня в поселке ситуация более менее стабильная. Если не брать во внимание привычный за три года звук работающих невдалеке орудий. Магазины наполнены необходимым набором продуктов, все работают. Единственная аптека работает. Минимальный перечень препаратов в наличии есть. Однако профильных специфических препаратов нет. Клуб работает.
Отапливаемые печным отоплением двух- и пятиэтажки и стоящие рядом сарайчики для угля и дров оставляют гнетущее впечатление…

Систематические обстрелы поселка внесли дополнительную корректировку в картину окружающей нищеты. В этот поселок за всю историю независимости Украины так и не дошел бытовой газ. В квартирах до сих пор топят угольные печи, а уголь и дрова народ хранит в подвалах, где для каждой семьи выделен отсек, либо же под куском брезента прямо около подъезда. Рядом с углем в подвалах размещается домашняя консервация, запасы картошки. В связи с высокой ценой на уголь, чтобы не замерзнуть, людям приходится топить печи в квартирах и домах дровами, которые под страхом нарваться на растяжку собирают в ближайших лесопосадках.

Из Новотошковского начал ходить рейсовый автобус. Три раза в неделю. Вопрос полноценного транспортного сообщения для поселка крайне важен. Раньше перевозками занимались транспортные фирмы из Первомайска, Стаханова. Сейчас они на "той" стороне. До начала 2016 года года поселок был полностью закрыт. Местные власти мотивировали это систематическими обстрелами со стороны позиций противника. В поселок впускали и выпускали только местных жителей, у которых в паспорте значится местная прописка.

Сегодня из Новотошковского можно уехать три раза в неделю в Попасную и Лисичанск за 40 гривен в одну сторону. В Северодонецк – за 45 грн. в одну сторону. В Горское – 15 грн. в одну сторону.

Для местного населения, учитывая тотальную безработицу и наличие единственного дохода – пенсии, эта сумма весьма внушительна.

Доступ к среднему образованию

По состоянию на сегодняшний день учебно-воспитательный комплекс в Новотошковском работает, по заверениям главы ВГА Сергея Шакуна, полноценно. УВК посещают 82 ребенка.

Первый раз Новотошковская общеобразовательная школа серьезно пострадала от обстрелов 30 октября 2014 года.

Потом 25 января 2015 года в результате разорвавшего во дворе школы снаряда, в здании вылетели все окна и двери.

Затем 3 февраля 2015 года в результате массированного обстрела школа вновь пострадала. На этот момент в поселке всего оставалось не более 350 человек.

В апреле 2015 года руководство «Ощадбанка» выделило средства на ремонт разрушенной школы в Новотошковке.
Глава правления АО «Ощадбанк» Андрей Пышный передал тогдашнему губернатору Луганской области Геннадию Москалю сертификат на 100 тысяч гривен, которые должны были пойти на восстановление школы в Новотошковке.

К марту 2016 года все поврежденные окна и двери была восстановлены. Однако оставалась потребность в восстановлении одного крыла учебного заведения для создания там детского сада. 

Доступ к медицине

В поселке полноценно функционирует амбулатория. Врачебную помощь при необходимости жители могут получить. Однако за серьезным лечением есть потребность обращаться в более крупные населенные пункты: Лисичанск, Северодонецк, Попасную. Медицинская помощь местному населению оказывалась беспрерывно даже в периоды активных боевых действий. Раненных доставляли в Лисичанскую горбольницу.

Безработица.

В Новотошковском она тотальна. Работающих предприятий нет. Единственная шахта «Пролетарская» была закрыта еще в мирное время в 2000 году. В то время поселок процветал. С закрытием предприятия, единственный доход – пенсия и социальные пособия.

Переселенцы.

В Новотошковском зарегистрированы и проживают 20 человек переселенцев. Это люди, выехавшие преимущественно из оккупированного Кировска и Первомайска. Из позитивного можно отметить, что местная власть предоставила этим людям бесплатное жилье. Его сейчас в поселке предостаточно. Единственное условие – оплата всех потребленных коммунальных услуг.

Местная власть

27 февраля 2015 на тот момент глава Луганской облгосадминистрации Геннадий Москаль обратился к президенту Петру Порошенко с просьбой создать Луганскую областную военно-гражданскую администрацию, а также Станично-Луганскую районную военно-гражданскую администрацию, Попаснянскую районную военно-гражданскую администрацию и Новоайдарскую районную военно - гражданскую администрацию.

Такую просьбу он направил в связи с подписанием закона "О военно-гражданских администрациях". Москаль отметил, что в трех вышеупомянутых районах шли активные боевые действия, и они больше всего пострадали от обстрелов боевиков.
Также Г.Москаль попросил создать военно-гражданские администрации в отдельных населенных пунктах, а именно:
Трехизбенка (Новоайдарский район), Крымское (Новоайдарский район), Новотошковское (Попаснянский район) и Троицкое (Попаснянский район).

6 февраля Верховная Рада одобрила создание военно-гражданских администраций вместо местных советов на территориях Донбасса, освобожденных от боевиков.

Главой ВГА в Новотошковском назначен Сергей Шакун.

Жертвы среди мирного населения

Точные данные о количестве пострадавших мирных жителей в поселке в Военно-гражданской администрации нам назвать отказались.

Однако, по результатам общения с местным населением можно говорить о том, что началом боевых действий в 2014 и 2015 годах в населенном пункте получили ранение 5 местных жителей, из которых 3 – мужчины, 2 – женщины. Погибли вследствие военного конфликта – 6 человек, из которых 2 – женщины, 4 – мужчины.

Нам удалось пообщаться с двумя людьми, которые были ранены в феврале 2015 года. В результате обстрела ГРАДами по улице Куйбышевская были ранены два мужчины 1970 и 1973 года рождения. Когда начался артобстрел, мужчины помогали женщинам и детям спуститься в подвал многоэтажного дома. Они оба просто не успели забежать в подвал… Одному осколком оторвало руку, второму серьезно повредило бедро. В результате полученных ранений оба мужчины остались инвалидами… Помощи в качестве компенсации за понесенные увечья, конечно же, не было никакой. Все лечение, операции и реабилитационные мероприятия семьи пострадавших оплачивали самостоятельно.

Гуманитарная помощь населению

Как нам стало известно в 2015 – 2016 году в населенном пункте работал ряд благотворительных организаций. Среди которых Международный Красный Крест, NRS, Mersy Corps.

Именно благотворительные организации, по заверениям местных жителей, восстанавливали разрушенный фонд поселка. На настоящий момент из благотворителей почти никого не осталось. У главы ВГА Сергея Шакуна свое мнение на этот счет: «Нечего нам тут тунеядство разводить. Все, кто хотят получить гуманитарку, пусть сначала отработают на благо поселка. Улицы метут или деревья сажают, или вон окна побитые штукатурят. Потом заслуженно пусть и получат свой пакет с помощью».

Нас, как правозащитников слегка шокировал этот тезис. Не хочется комментировать и мимолетом сказанную фразу руководителем администрации поселка: «Да они ж тут сепаратисты все!».

О каком тунеядстве может идти речь в поселке, который во-первых, под постоянным огнем. Во-вторых, абсолютно не имеет рабочих мест. В-третьих, до каких пор голова ВГА (который, кстати, даже постоянно не проживает в поселке), будет указывать благотворительным организациям, тем более международным, кому давать помощь, а кому нет.

Как, не стесняясь, говорит сам Шакун: «Да. Мы запретили благотворительным организациям ездить к нам. И это наше право».

В ответ на желание волонтеров помогать мирному населению, с 8 июня 2016 в поселке под эгидой ВГА стартовала программа «Гуманитарная помощь за работу». Отработав на благо поселка, жители получат (или не получат, как голова ВГА решит) деньги на карточку и смогут приобрести продукты и бытовую химию в одном из магазинов Лисичанска.

Жителям предоставили возможность 8 раз в месяц выйти по четыре часа поработать для благоустройства поселка и при этом получить некоторое количество денег.

Даже комментировать это нет желания… Хорошего сказать нечего, а судить вроде как и не в праве…

P.S. По итогу мониторингового визита в Новотошковское… Что добавить - даже не знаю… Странно там все… Складывается впечатление, что у руководства ВГА, кажется цель далеко не благополучие граждан, а лично-собственические интересы… Люди нищие… Запуганные… Безысходность в воздухе висит… Дети на улицах, которые не улыбаются! Вообще не улыбаются!

Но на улицах поселка действительно чисто. Если не видеть гору мусора за школой, так прям чуть ли не идеально. Но! Эта чистота не радует. Никого не радует. Это совсем не то, кажется, чего ждали от новой власти, новой Украины и новой жизни новотошковцы.

Мы будем посещать этот населенный пункт снова, а по итогу поделимся информацией о своих наблюдениях трансформации жизни поселка после смены главы ВГА…

Больше фото ТУТ




"Смотрят на нас как на сепаров, выворачивают наизнанку все пакеты, упрекают – мол чё вы шляетесь туда-сюда" - жительница Новоалександровки

Очередной мониторинговый выезд сотрудники ХПГ провели в конце апреля. Целью выезда традиционно являлось документирование нарушений прав человека в зоне вооруженного конфликта, сбор доказательной базы для МКС и ЕСПЧ, выявление экстраординарных случаев – ранений и случаев насильственных смертей гражданских лиц, незаконное лишение свободы, разрушения гражданских объектов и другие случаи нарушений прав человека.
В этот раз группа проехала по линии разграничения от Попасной до Майорска.

Попасная

В Попасной местное население настолько привыкло к фоновому шуму перестрелок, что даже дети уже не обращают никакого внимания на близкое стрекотание пулеметов и стрельбу минометов. Родители играют с детьми на детской площадке, переговариваясь о чем-то своем, лишь изредка бросая оценивающий взгляд в сторону канонады. Жизнь течет в привычном русле…

… Недалеко от штаба военной бригады встретили чумазую детвору. Серьезный парень, лет восьми и впечатлительная сестренка, лет шести. С повышенным чувством достоинства приняли от нас скромные подарки, и с таким же достоинством удалились под канонаду стрелкового оружия.


Дальше наш путь лежал в пригород Попасной – в поселок Новоалександровка.

Новоалександровка


С конца 2014 года мы фиксировали сообщения о том, что жители села Новоалександровка оказались заперты между позициями ВСУ и НВФ т.н. ЛНР. Единственная дорога из села выходила на трассу Попасная-Первомайск, как раз между «нулевыми» блокпостами ВСУ и НВФ т.н. ЛНР. Как сообщали местные жители, их не выпускали «ни те, ни эти».

Село оказалось отрезанным от внешнего мира. Жители села не могли ни закупить продукты, ни выехать на лечение, ни получить пенсии и другие социальные выплаты. Такая ситуация продержалась до лета 2016 года, когда после вмешательства активистов, наконец, украинская сторона упростила перемещение местных жителей между Новоалександровкой и Попасной.
И если в 2015 году ряд СМИ очень громко и победно вещали о том, что «еще одно село перешло под контроль Украины», то судьба жителей Новоалександровки почему-то интересовала журналистов намного меньше. Хотя та же Катериновка так же находится в «серой зоне», и проезд в нее неместных практически невозможен. Но если Катериновка расположена «на равнине», то Новоалександровке повезло меньше – она расположена в низине, а позиции ВСУ и НВФ т.н. ЛНР расположены на склонах долины в верхней части. Ни одна из сторон не рискует занять село, ибо его расположение тактически не привлекательно. По этой причине его долго держали «в клещах» обе стороны, обрекая новоалександровцев на прозябание без света, воды, связи, продовольствия, медикаментов и коммуникаций с «большой землей».

По этой причине наша группа и попыталась пройти в село…

Однако наши планы сломала внезапная мощная перестрелка из крупнокалиберного вооружения. Ни в первый день, ни во второй, мы не смогли пробраться в село. Однако на «тропе жизни» мы встретили местных жителей, которые подробно рассказали нам о своей жизни «между двух миров»…

 "Тропа жизни" в Новоалександровке

С осени 2016 года наконец-то нормализовались пропускные процедуры через блокпост на улице Парусовка для жителей Новоалександровки. Были составлены списки тех, кто может проходить по «тропе жизни». Социальные службы в Попасной начали выплату пенсий и пособий, жители смогли ходить за продуктами, в село начали заезжать представители Красного Креста и СММ ОБСЕ.

В селе достаточно много поврежденных обстрелами жилых домов. Нам сообщили как минимум о трех случаях ранений местных жителей осколками и стрелковым оружием. Жалуются люди на непонимание с военными, несущими службу на блокпосту в Парусовке, на этой самой «тропе жизни». «Смотрят на нас как на сепаров, выворачивают наизнанку все пакеты, упрекают – мол чё вы шляетесь туда-сюда», – сетует местная жительница.

Несмотря на стрельбу, новоалександровцы без опаски ходят в Попасную и обратно. Однако, несмотря на наше большое желание пройти в село, командование штаба бригады категорически отказалось пропустить нашу группу…

Троицкое


Дальнейший маршрут нашей группы лежал в село Троицкое.

Мы неоднократно уже посещали его ранее, поэтому в этот раз наша группа уже четко знала к кому нам нужно...

Наш маршрут вывел нас на западную часть села. Посреди улицы стоял шлагбаум. Это был последний блокпост ВСУ. За ним – серая зона. Где-то впереди еще были дозоры ВСУ… Но жители, живущие «за линией», скажут нам чуть позднее в интервью, что «нас отрезали от Украины».

 Территория "за шлагбаумом"

Несколько человек, живущих за шлагбаумом, получили ранения разной степени тяжести. Одна женщина в этот день только приехала из больницы – в начале апреля от обстрела загорелся соседский дом, она выбежала тушить, в доме взорвались какие-то боеприпасы. Очнулась в больнице…

Соседи все как один получили травмы, подорвавшись на растяжках в собственных дворах. В СМИ эти случаи были озвучены примерно так – «ДРГ противника поставила растяжки, в результате чего местный житель получил осколочные ранения». Однако, на самом деле, ситуация выглядит несколько иначе – до позиций противника еще несколько километров, жилые дома находятся вблизи позиций ВСУ, проживают там люди, которым некуда ехать, которые категорически отказались покинуть свои дома. А спустя какое-то время дома оказались заминированы…

Нами были опрошены 5 человек - мать погибшего 26-летнего жителя Троицкого и четверо, получившие ранения. Центр стратегических дел ХПГ вырабатывает правовую позицию по собранным материалам и будет инициировать дальнейшие правовые процедуры в интересах потерпевших…

Новолуганское


Новолуганское встретило нашу группу ярким солнцем. Практически все жители вышли на улицы – кто-то работал в огороде, дети играли в футбол на спортплощадке школы, мужское население восседало в местной «разливайке»…

Сложно было даже представить, что с юго-западной стороны Новолуганского от позиций ВСУ до позиций НВФ т.н.ДНР было всего-то 800 метров.

Где-то на окраине аккуратненько «работал» пулемет. Дети бегали по улицам наперегонки с собакой… Обычный провинциальный городок.

Местные жители улыбаются, девушки гуляют мимо штаба ВСУ, игриво поглядывая на военных. Мало что вообще напоминает о том, что линия разграничения начинается сразу за окраиной поселка. До Светлодарской дуги отсюда – не более 3 километров.
Удивительно, но поселок за три года военного конфликта, практически совершенно не пострадал. На южной окраине "Градом" был полностью разрушен один частный дом. В 2014 году погибло двое жителей поселка.

В настоящий момент в поселке есть и свет, и вода, и газ, и связь, завозятся продукты питания, работают все учреждения и предприятия.

Наша группа пообщалась с родственниками погибших новолуганчан.

Жованка (Зайцево)


Наша группа уже ранее посещала этот населенный пункт. Для продолжения работы по документированию нарушений прав человека в связи с военным конфликтом мы должны были приехать сюда еще раз.

С самого утра наша группа трижды пыталась заехать в Жованку, район села Зайцево, входящего в состав Горловского горсовета. Однако солдат, несший службу на блокпосту на въезде в село, не смотря на указание штаба АТО пропустить нашу группу, находил какие-то нелепые причины, чтобы этого не допустить. И вопрос стоял даже не в нашей безопасности – мимо нас проходили местные жители, неспешно спускавшиеся в село. Но своеволие отдельного бойца, по своему трактовавшего звонки из штаба, все же не позволило нашей группе выполнить поставленную задачу по документированию нарушений прав человека в Жованке. 

Ну, что ж – получится в следующий раз…




Права людини на південному сході України, 2017, #05