MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Події, факти, долі...

Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у травні 2018 року

1 травня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення в Ясному та мікрорайоні Трудівські Петровського району Донецька, а також свіжі пошкодження цивільних об'єктів унаслідок стрілянини з легкого озброєння в Петровському районі Донецька:

У н. п. Білоярівка (непідконтрольний урядові, 64 км на схід від Донецька), чоловік, який зазнав поранень в результаті вибуху міни поблизу н. п. Ясне (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька) 25 квітня 2018 року, повідомив, що того дня він керував трактором у полі біля Ясного, коли щось вибухнуло біля лівого заднього колеса трактора. Він додав, що через вибух розбилися вікна трактора, а його осколками поранило в потилицю і шию.

У мікрорайоні Трудівські Петровського районі зафіксовано невелику пробоїну в паркані перед будинком на вул. Петровського, 342. За оцінкою СММ, пошкодження виникло в результаті влучення малокаліберної кулі, випущеної з південно-західного напрямку. Жінка з розташованого поблизу будинку повідомила, що ввечері 28 квітня її чоловік дістав кульове поранення ноги, коли відвідував сусіда на вул. Петровського, 342, у мікрорайоні Трудівські. Вона додала, що чоловік досі перебуває в лікарні. У лікарні № 14 у Донецьку медпрацівники підтвердили факт поранення.

На вул. Соколовського, 2, у Петровському районі Донецька, зафіксовано 2 свіжі місця прямого попадання снарядів на південно-західній стіні багатоповерхового житлового будинку (28 квітня СММ бачила постраждалу мешканку цього будинку). За оцінкою СММ, пошкодження утворилися в результаті влучення куль із великокаліберного кулемета з південно-західного напрямку. На вхідних дверях з південно-західної сторони будинку виявлено свіжий слід прямого влучення, за оцінкою СММ, кулі з великокаліберного кулемета, випущеної із західного напрямку. Крім того виявлено ще один свіжий слід вогневого ураження на стіні, який, за оцінкою, виник у результаті влучення кулі з великокаліберного кулемета, випущеної з північно-західного напрямку. Зафіксовані 2 свіжі сліди вогневого ураження на південно-західній стіні гаража за 30 метрів на схід від будинку. За оцінкою СММ, ці пошкодження виникли від вогню з великокаліберного кулемета з південно-західного напрямку. Мешканки будинку повідомили, що пошкодження виникли 28 і 29 квітня.
Зафіксовано два свіжих сліда вогневого ураження на західно-південно-західній стіні і ще один на стелі крамниці на вул. Кастуся Калиновського, 2а, у Петровському районі. За оцінкою, ці пошкодження виникли від вогню з великокаліберного кулемета з західного напрямку. За спостереженнями СММ, дві кулі пробили стіну; одна влучила в полицю, а інша — у холодильника, що стояв у крамниці. Жінка, яка працювала у крамниці, повідомила, що пошкодження виникли 30 квітня. Вона також показала дві кулі.
У будинку на вул. Кастуся Калиновського, 4, виявлено пробоїну в західно-південно-західному вікні, а також пошкодження на стіні (за оцінкою, воно утворилося в результаті влучення снаряда, що пробив раму вікна) квартири, розташованої на другому поверсі цього будинку. За оцінкою СММ, снаряд випущено з західного напрямку. Власник кватири повідомив, що пошкодження виникли 28 квітня. За вікном спостерігачі бачили мішки з піском, які за його словами, 29 квітня встановив його син для захисту на майбутнє. Члени патруля Місії помітили пробоїну в південно-західному вікні ще однієї квартири (№ 6) на другому поверсі того ж будинку, а також пошкодження на стіні (за оцінкою, від снаряда, що пробив раму вікна), яке, за їхньою оцінкою, виникло в результаті влучення снаряда з великокаліберного кулемета, випущеного з південно-західного напрямку. В одній з кімнат спостерігачі бачили сліди горіння. Двоє сусідів повідомили їм, що вікна пошкоджено 28 квітня, а кімнату пошкоджено 3 місяці тому від розриву снаряда. Члени патруля СММ бачили численні пошкодження на західному фасаді будинку, зокрема на фасаді квартири №8 на другому поверсі. За їхньою оцінкою, вони утворилися в результаті вогню з великокаліберного кулемета з західного і південно-західного напрямків. За словами власника, пошкодження виникли 28 і 30 квітня.
У будинку на вул. Кастуся Калиновського, 2, виявлено пробоїну та тріщини у західно-південно-західному вікні та у холодильника в квартирі №2 на першому поверсі. За оцінкою СММ, пошкодження утворилися в результаті влучення снаряда (з озброєння невстановленого типу), випущеного з південно-західного напрямку. За словами власника, пошкодження виникли 22 або 23 квітня. Члени патруля СММ помітили чотири пробоїни в західному вікні іншої квартири (№ 4) на другому поверсі того ж будинку. За оцінкою Місії, один снаряд пробив віконну раму та пошкодив холодильник і стіну, а два інші снаряди влучили безпосередньо у стіну. Також було визначено, що пошкодження виникли від вогню з великокаліберного кулемета з західного та південно-західного напрямку. За словами власника, пошкодження виникли 26, 28 і 29 квітня. Спостерігачі також бачили три свіжі сліди вогневого ураження на західній стіні розташованого поблизу будинку, які, оцінкою спостерігачів, виникли від вогню з великокаліберного кулемета з західного напрямку. Власник квартири повідомив, що пошкодження виникли минулого тижня.
П'ятеро жителів (чотири жінки і чоловік 50–59 років) вулиці Калиновського повідомили, що обстріли та стрілянина не припинялися протягом останніх семи днів. Вони показали спостерігачам кулі великокаліберного кулемета, як, за їх словами, вони зібрали вночі 30 квітня. Декілька жителів обох вулиць повідомили, що неподалік розташована школа і що часто дітям і їхнім батькам доводилося бігти до укриттів або лягати на землю, щоб укритися.


2 травня
Повідомлення про пошкодження цивільних об’єктів унаслідок обстрілу в н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька):

Команда Місії бачила, що два вікна (з західного та північно-північно-західного боку) на першому поверсі двоповерхового будинку № 2А на вулиці Свободи, а також одне північно-північно-західне вікно на другому поверсі були затягнуті полімерною плівкою. Спостерігачі відзначили свіжі осколкові пошкодження з північно-північно-західного боку розташованого неподалік паркана (за оцінкою, в результаті розриву снаряда з озброєння невстановленого типу; визначити напрямок вогню не вдалося). У двоповерховому будинку № 2Б на вулиці Свободи виявлено два вибиті північні вікна (одне на першому поверсі, а інше — на другому). За оцінкою СММ, пошкодження виникли в результаті розриву снаряда, випущеного з озброєння невстановленого типу (визначити напрямок вогню не вдалося).
Члени патруля Місії бачили, що два західні вікна на першому поверсі й одне південне вікно на другому поверсі двоповерхового будинку № 1Б на вулиці Свободи були забиті дерев'яними дошками. Виявлено свіжу пробоїну в західному боці літньої кухні, розташованої за 7 метрів на захід від будинку, а також кілька свіжих пробоїн в західному боці металевого паркана, а також в південному боці дерев'яного паркана на подвір’ї. Перед парканом із західного боку зпафіксовано фрагменти осколків (усі пошкодження, за оцінкою, виникли в результаті розриву снаряда з озброєння невстановленого типу; визначити напрямок вогню не вдалося).
Зафіксовані два західні вікна одноповерхового будинку № 2Г на вулиці Свободи були затягнуті полімерною плівкою. Виявлено три свіжі пробоїни в західній стороні паркана біля будинку, а також у західній стороні дерев'яного паркана на подвір’ї. За оцінкою спостерігачів, усі пошкодження виникли в результаті розриву снаряда, випущеного з озброєння невстановленого типу (визначити напрямок вогню не вдалося).
На вул. Свободи, 14А, зафіксовано зруйновану літню кухню, від якої залишилися лише зовнішні стіни; південно-західна частина кухні обвалилася, навколо були розкидані бетонні блоки. За оцінкою СММ, пошкодження виникли внаслідок влучення танкового снаряда чи пострілу з протитанкового гранатомета з південно-західного напрямку.
Зафіксовано свіжу вирву на присадибній ділянці за 5 метрів на північний схід від одноповерхового будинку на вул. Леніна, 35, а також п’ять затягнутих полімерною плівкою вікон (два західні, одне східне та ще одне південне) та свіжу пробоїну у західному боці будинку. Також зафіксовано свіжі осколкові пошкодження будки для собаки за 3 метри на захід від вирви (визначити напрямок вогню не вдалося). Команда СММ визначила, що всі пошкодження виникли в результаті розриву снаряда, випущеного з озброєння невстановленого типу. Члени патруля Місії бачили, що у двоповерховому будинку на вул. Леніна, 35А, були розбиті одинадцять вікон, що виходили на південний схід, північний захід і північний схід. За їхньою оцінкою, пошкодження виникли в результаті вищезазначеного вибуху на вул. Леніна, 35.
У двоповерховому будинку на вул. Леніна, 37, зафіксовані два затягнуті полімерною плівкою південно-південно-східні вікна, а також свіжі осколкові пошкодження на південно-південно-східній стороні та вхідних дверях цього будинку. За 25 метрів на південний захід від будинку члени патруля СММ також бачили свіжу вирву, за їхньою оцінкою, від розриву мінометної міни (120 мм), випущеної з невстановленого напрямку. Мешканець будинку повідомив, що дві його онуки (трьох і семи років) сиділи біля південно-південно-східної сторони будинку, коли 28 квітня, приблизно о 09:00, почався обстріл.
На асфальтовому покритті на вулиці Леніна, приблизно за 5 метрів на південний захід від одноповерхового будинку № 20 (на тій же вулиці) виявлено свіжу вирву, яка, за оцінкою СММ, виникла внаслідок розриву снаряда з невстановленого озброєння, випущеного з південно-західного напрямку. Спостерігачі відзначили, що в будинку вибито чотири вікна, що виходять на південний захід.
Біля перехрестя вулиць Свободи та Леніна зафіксовані дві свіжі вирви на дорозі та тротуарі, а також свіжі осколкові пошкодження на південній стіні навколо будинку на вул. Свободи, 1А. За оцінкою СММ, пошкодження виникли від розривів мінометних мін (120 мм), випущених із невстановлених напрямків. За 2 метри на південь від цих вирв члени патруля СММ бачили, вочевидь, покинуту будівлю з розбитими віконними рамами, а також розкидані перед західною стороною цієї будівлі уламками; деякі частини її даху обвалилися. За їхньою оцінкою, мінометна міна (120 мм), випущена з невстановленого напрямку, розірвалась влучивши у дах або влетівши всередину будівлі. На території розташованого поруч комплексу, огородженого бетонною стіною та мішками з піском, спостерігачі бачили озброєних членів збройних формувань, і зауважили, що усі місця вогневого ураження, у тому числі зафіксовані 29 квітня, розташовані в радіусі 250 метрів від цього комплексу.
Щонайменше шість місцевих мешканців порізно повідомили, що пошкодження виникли в результаті обстрілу, що стався в цьому районі 28 квітня, в період між 09:00 і 10:30.


3 травня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:

2 травня співробітники поліції у н. п. Бахмут (підконтрольний урядові, 67 км на північ від Донецька) повідомили СММ про те, що 1 травня, о 12:30, 25-річний чоловік, який прямував до лісу поблизу КПВВ у Майорську, наступив на невстановлений вибуховий пристрій та зазнав поранень. Один із медпрацівників військового відділення Бахмутської центральної районної лікарні повідомив спостерігачам, що 1 травня до них доправили 25-річного чоловіка з десятками осколкових поранень м'яких тканин по всьому тілу, причому один осколок застряг у його верхній щелепі, однак пошкоджень внутрішніх органів виявлено не було. За словами співрозмовника, чоловіка було доправлено до лікарні в Дніпрі для подальшого лікування.

 

6 травня
Повідомлення про цивільну особу, що постраждала внаслідок обстрілу:

6 травня у п’ятиповерховому багатоквартирному будинку № 13а на вулиці Ленкоранській у Куйбишевському районі Донецька (непідконтрольний урядові) жінка (віком від 70 до 80 років) повідомила, що 11 квітня, близько 05:15, вона була в сусідки, що також проживає в цьому будинку, коли почула звуки обстрілу неподалік. У цей момент в її праву ногу влучив осколок боєприпаса, який, за її словами, зрикошетив від стіни. У квартирі, де трапився цей інцидент, спостерігачі бачили сім вибоїн (діаметром 3–7 см) у стінах кухні та вітальні, а також розбите вікно, що виходить на північний захід. Жителька (віком від 40 до 50 років) сусідньої квартири показала членам патруля СММ два розбиті вікна, що виходять на північний захід, та подряпини від осколків на стінах її квартири. У лікарні № 17 у Донецьку медперсонал повідомив спостерігачам, що 11 квітня, о 10:15, до них доправили жінку (віком від 70 до 80 років) з осколковим пораненням та гематомою на правому стегні.

 

9 травня
Повідомлення про пошкодження в результаті обстрілу в н. п. Лоскутівка (підконтрольний урядові, 72 км на захід від Луганська):

На даху та східному боці одноповерхового будинку на вул. Первомайській, 29а, виявлено пробоїну завдовжки і завширшки приблизно 1,5 м. Усередині будинку повністю обвалилася внутрішня стіна. Усі вісім вікон на зовнішніх стінах будинку були розбиті, а всередині та зовні будинку були помічені уламки. Дерев'яні паркани з північного і південного боків будинку були частково зруйновані, а на кількох деревах приблизно за 2–3 м на південний схід від будинку були обламані гілки й зірвано все листя. Також був відірваний приблизно 5-метрова секція газопровідної труби, яка проходила уздовж східного боку будинку. Мешканець будинку (віком близько 60 років) розповів, що він спав вдома, коли 8 травня, приблизно о 00:50, в будинок влучив снаряд і внаслідок вибуху на нього обвалилася цегла зі стіни. За його словами, наступного дня його оглянув лікар і діагностував у нього струс мозку внаслідок падіння цегли на голову. Команда СММ визначила, що будинок зазнав прямого влучення артилерійського снаряда (152 мм), випущеного з південного напрямку.
На вул. Первомайській, 56 (приблизно за 30 м на північний схід від будинку на вул. Первомайській, 29а), зафіксовано 8 розбитих вікон із південного і західного боків одноповерхового будинку, а також пошкодження даху і димаря з південного і західного боків. За оцінкою СММ, пошкодження виникли в результаті влучення осколків. Приблизно за 50 м на північ від будинку виявлено свіже місце вогневого ураження, яке, за оцінкою СММ, утворилося від розриву артилерійського снаряда (152 мм), випущеного з південного напрямку. Мешканці будинку (жінка і два чоловіки віком 50–65 років) повідомили, що 8 травня, о 00:50, коли стався обстріл, вони були вдома.
На одноповерховому будинку на вул. Первомайській, 29, зафіксовано 12 розбитих вікон із південного боку, а з даху будинку було зірвано чимало плиток покрівлі. На парканах із південного та північного боків будинку були сліди та пробоїни, які, за оцінкою СММ, утворилися від влучення осколків. За словами трьох мешканців будинку (чоловіка та двох жінок віком 40–65 років), їх не було вдома на момент обстрілу, але їхній собака зазнав осколкових поранень внаслідок вибуху. Спостерігачі визначили, що пошкодження утворилися внаслідок розриву артилерійського снаряда (152 мм), випущеного з південного напрямку.
На вул. Первомайській, 54 (приблизно за 20 м на північ від будинку на вул. Первомайській, 29), зафіксовано, що в усіх зовнішніх вікнах із південного боку будинку розбиті шибки, а фасад всіяний пробоїнами діаметром 3 см, які, за оцінкою СММ, утворилися від влучення осколків. На даху із південно-південного заходу було щонайменше 3 пробоїни більшого діаметру. На воротах із південного та північного боків будинку були пробоїни, які, за оцінкою СММ, утворилися в результаті влучення осколків. Мешканці (два чоловіки віком 50 і 60 років) будинку розповіли, що обстріл стався 8 травня, близько 00:50. Команда Місії визначила, що пошкодження утворилися внаслідок розриву артилерійського снаряда (152 мм), випущеного з південного напрямку.

 

10 травня
Повідомлення про свіжі спричинені обстрілом пошкодження цивільних об'єктів у житловому районі н. п. Миронівський (підконтрольний урядові, 62 км на північний схід від Донецька):

10 травня на вул. Енергетиків, 19, зафіксовано свіжу вирву на подвір'ї одноповерхового будинку. За оцінкою СММ, вирва утворилася від розриву мінометної міни (120 мм); напрямок вогню встановити не вдалося. Також виявлено свіжі пошкодження від осколків на зовнішній стіні з північного боку та 4 розбиті вікна (три північні й 1 східне) будинку на вул. Енергетиків, 19. На одноповерховому будинку на вул. Енергетиків, 15, зафіксовано свіжі пошкодження від осколків на зовнішній стіні з північного боку та 2 розбиті вікна, що виходять на північ. На одноповерховому будинку на вул. Енергетиків, 17, виявлено свіжі пошкодження від осколків на зовнішній стіні з північного боку та на північній частині даху, а також 2 розбиті вікна, що виходять на північний схід. В одноповерховому будинку на вул. Матросова, 16 - розбите вікно з південно-східного боку. За оцінкою СММ, усі зазначені пошкодження утворилася в результаті розриву мінометної міни (120 мм); напрямок вогню встановити не вдалося.

 

13 травня
Повідомлення про спричинені вогнем з легкого озброєння пошкодження об'єктів у н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька):

13 травня в присутності членів збройних формувань команда СММ проводила оцінку пошкоджень поблизу автостанції на вул. Леніна, 51–53, та в спеціальній загальноосвітній школі-інтернат № 27 на вул. Леніна, 40. За повідомленнями, зазначені пошкодження утворилися внаслідок обстрілу, що стався 11 травня. Виявлено вибоїну в асфальті перед входом у приміщення автостанції, а також вибоїни в цементному сміттєвому баку, розташованому за кілька метрів на північ від центру зайнятості на вул. Леніна, 51. За оцінкою, пошкодження сміттєвого баку виникли від осколків снаряду, який влучив в асфальт. Також зафіксовані свіжі пошкодження від осколків на північній і східній стінах центру зайнятості. З північного боку автостанції виявлено невеликі щербини на двох вікнах, що виходять на південь, на першому поверсі кафе на вул. Леніна, 55. За оцінкою, вони утворилися внаслідок влучання снаряду з гармати БМП-2 (30 мм). Біля пошкодженого сміттєвого баку спостерігачі бачили кілька шматків пластику чорного кольору і скловолокно, за оцінкою, ймовірно від транспортного засобу. Місцеві жителі повідомили, що осколки від снаряду також пошкодили транспортний засіб, який під час інциденту прямував на південь по вулиці Леніна.
11 травня у вищевказаному навчальному закладі через дорогу від автостанції, в присутності члена збройних формувань, команда Місії побачила 4 розбитих вікна і свіжі пошкодження від осколків на дверях із західного боку будівлі, а також розбите вікно, що виходить на південь. За оцінкою, ці пошкодження утворилися в результаті влучання осколків 30-мм снаряду. Двоє співробітниць інтернату (40–50 років) повідомили, що того дня близько опівдня вони чули звуки вибухів поблизу і бачили стовпи диму зі сторони автостанції. Також, за їхніми словами, під час обстрілу в будівлі навчального закладу нікого не було.

Повідомлення про жертву серед цивільного населення у Докучаєвську:

11 травня в лікарні в Докучаєвську, в присутності членів збройних формувань, спостерігачі бачили 52-річну жінку з перев'язаною лівою рукою і зап'ястям. Жінка повідомила, що отримала поранення від попадання осколків під час вищезгаданого обстрілу. Постраждала розповіла, що близько 11:30 11 травня вони з сестрою йшли по вулиці Леніна біля автостанції в Докучаєвську, коли почули звуки вибухів, що доносились з-за станції, після чого вони сховалися біля центру зайнятості.

Повідомлення про пошкодження будинку в житловому районін. п. Саханка (непідконтрольний урядові, 24 км на північний схід від Маріуполя):

12 травня в двоповерховому будинку на вул. Октябрська, 2, зафіксовано сліди горіння (10–15 см завширшки і 2 см завглибшки) на південно-південно-західних зовнішніх сходах будинку. За оцінкою, пошкодження утворилися в результаті влучення трасуючого снаряда (12,7 мм), випущеного з південно-південного заходу. Власниця будинку повідомила, що пошкодження виникли ввечері 9 травня. Також виявлено щонайменше 3 кульові пробоїни в південно-південно-західній стіні будинку, які, за оцінкою, також виникли в результаті влучання трасуючого снаряда (12,7 мм). Однак власниця будинку (50¬59 років) сказала, що ці місця вогневого ураження виникли раніше.


15 травня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення в н. п. Бетманове (кол. Красний Партизан, непідконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Донецька):

Спостерігачі поговорили телефоном із жінкою (віком 57 років), яка повідомила, що 1 травня вона та її чоловік (віком 58 років) були вдома на вул. Червоній, 68а, у Бетмановому, коли о 13:15 почався обстріл. За словами співрозмовниці, коли вона та її чоловік побігли до укриття, у гараж влучив снаряд, але автомобіль, що стояв на подвір’ї, закрив їх та поглинув більшу частину вибухової хвилі. Жінка також повідомила, що вона дістала глибоке осколкове поранення над правим стегном, а чоловік отримав поранення внаслідок потрапляння металевих фрагментів у праву задню частину шиї. За словами постраждалої, вона та її чоловік перебували протягом двох днів на лікуванні в лікарні № 2 у Горлівці. Раніше того ж дня в Горлівці спостерігачі поговорили телефоном з медпрацівниками лікарні, які повідомили, що 1 травня до них доправили чоловіка і жінку. Вони дали подібний опис отриманих подружжям поранень і сказали, що після дводенного лікування подружжя виписали з лікарні.

Повідомлення про пошкодження цивільних об'єктів в результаті вогню зі стрілецької зброї та автоматичного гранатомета в н. п. Золоте-4/Родіна (підконтрольний урядові, 60 км на північний захід від Луганська):

У двоповерховому цегляному будинку № 6 на вулиці Островського виявлено три свіжі вибоїни (2–3 см завглибшки та діаметром 10–15 см) на стіні та дверях, а також пробоїну у склі вікна на першому поверсі — усі зі східної сторони. За оцінкою, пошкодження виникли від вогню зі стрілецької зброї. Також виявлено декілька невеликих подряпин на поверхні північної стіни. Троє мешканців (дві жінки віком 50 та 65 років та один чоловік 45 років) повідомили, що пошкодження утворилися пізно ввечері 4 травня і що одна з жінок була вдома на той момент.

У двоповерховому цегляному будинку № 7/2 на вулиці Островського виявлено три свіжі отвори від куль (діаметром 10 мм) на південній стіні та дверях, а також пробоїну у склі вікна на другому поверсі, що виходило на південь. За оцінкою, усі пошкодження виникли від влучання 5,45-мм куль, випущених з південно-східного напрямку. Члени патруля Місії бачили 5,45-мм кулю, що застрягла всередині рами подвійного захищеного ізоляцією вікна, та ще одну таку саму 5,45-мм кулю всередині дверної рами. Спостерігачі поспілкувалися з двома власниками будинку (жінками віком 25 і 50 років), одна з яких розповіла, що пошкодження утворилися пізно ввечері 3 травня, коли вони разом з дворічною дитиною були в будинку в момент обстрілу.

Зафіксовано свіжу пробоїну від кулі (діаметром 20 мм) у вікні, що виходить на схід, на першому поверсі двоповерхового цегляного будинку на вул. Островського, 7/1. За оцінкою, вона утворився від вогню зі стрілецької зброї, що вівся з південно-східного напрямку. Власниця будинку (жінка 30 років) повідомила, що вона була всередині свого помешкання, коли пізно ввечері 3 травня були нанесені пошкодження.
На вул. Островського, 5/2, зафіксовано дві свіжі пробоїни (діаметром 10 мм) від куль на південній бетонній стіні сараю, розташованого за 20 метрів на захід від будинку. За оцінкою, вони утворилися від вогню зі стрілецької зброї або великокаліберного кулемету, що вівся з західно-південного заходу (ймовірно в результаті рикошету). Спостерігачі також бачили невелику подряпину на поверхні тієї ж стіни (5–7 см завдовжки), що, за оцінкою, виникли в результаті вогню з автоматичного гранатомету. Приблизно за 20 метрів на схід від сараю на північній стороні металевих воріт будинку на вул. Островського, 4/1, команда СММ бачила багато пробоїн (діаметром більше 2 мм, приблизно половина з яких виникли нещодавно, за оцінкою, від різного озброєння). Власник будинку (чоловік 40 років) повідомив, що він був вдома, коли пізно ввечері 3 та вночі 4 травня виникли пошкодження. Вулиця Островського розташована орієнтовно за 300 метрів на північ від лінії зіткнення. При цьому, команді СММ відомо, що позиції Збройних сил України розташовані за 300–400 метрів на південний схід та південний захід від цієї вулиці.


16 травня
Пошкодження, спричинені вогнем з легкого озброєння та обстрілами в житлових районах н. п. Гранітне (підконтрольний урядові, 60 км на південь від Донецька), н. п. Козацьке (непідконтрольний урядові, 86 км на південь від Донецька) і н. п. Саханка (непідконтрольний урядові, 97 км на південь від Донецька):

У Гранітному на вул. Богдана Хмельницького, 33, виявлено пробоїну у вікні зі східного боку будівлі школи. За оцінкою, пробоїна утворилася від влучення кулі, випущеної зі східного напрямку. Жінка (50–60 років), яка представилася директоркою школи, розповіла, що школа потрапила під обстріл зі стрілецької зброї 13 травня приблизно о 14:00, але на той час жодного учня в школі не було.

У Козацькому на вул. Миру, 61, на церкві були зруйновані частина даху із південного заходу і металеві опорні балки. Також зафіксовані свіжі осколкові пошкодження на зовнішніх стінах будівлі із південно-західного боку, на газопроводі приблизно за 10 метрів на північний захід від будівлі, на кількох деревах в радіусі 25 метрів, а також на цегляному паркані, розташованому приблизно за 15 метрів на північ від церкви. Всередині будівлі були осколкові пошкодження на південно-західній частині стелі. За оцінкою, пошкодження виникли внаслідок попадання артилерійського снаряда калібром не менше 122 мм, але напрямок пострілу визначити не вдалося. Чоловік (40–50 років) повідомив, що 15 травня, близько 04:00, він чув два вибухи поблизу церкви, коли він був у своєму будинку, розташованому в тому самому мікрорайоні.

У Саханці на вул. Вартазарової, 1, виявлено свіжі осколкові пошкодження на зовнішній стіні із західного боку шкільної їдальні, розташованої приблизно за 30 метрів на південний захід від головної будівлі школи, а також на її даху із західного боку. Також виявлено свіжу пробоїну в зовнішній стіні із західного боку і 5 розбитих вікон із західного і південного боку. За оцінкою, пошкодження були спричинені протитанковою керованою ракетою, випущеною із західного напрямку. Чотири жителя Саханки (чоловік і три жінки, усі віком 30–40 років) повідомили, що інцидент стався 16 травня близько 11:45, і додали, що учні перебували в головній будівлі школи.


17 травня
Пошкодження, спричинені обстрілом у житлових районах н. п. Миколаївка (підконтрольний урядові, 40 км на південь від Донецька): 
Зафіксовано свіжу вирву на подвір’ї одноповерхового будинку на вул. Шияна, 17. За оцінкою СММ, вона утворилася від розриву протитанкової керованої ракети, випущеної з північного напрямку. Також виявлено 4 розбиті вікна з південного та західного боків будинку (за оцінкою, вони розбилися від вибухової хвилі), тріщини зі східного боку бетонної основи дерев’яного паркана, розташованого за 50 метрів на захід від будинку, а також розколену навпіл планку паркана біля сусіднього будинку. Власниця будинку розповіла, що вона чула вибух 16 травня близько 12:30.


18 травня
Пошкодження внаслідок обстрілів в житлових районах Луганська, Світлодарська та н. п. Саханка (непідконтрольний урядові, 24 км на північний схід від Маріуполя):

Виявлено пробоїну (10–15 см завширшки) в стелі двоповерхового сараю, розташованого за 10 метрів на захід від будинку № 26 на вулиці Вишневій в Луганську, і ще одну пробоїну (40–50 см) у західній стіні сараю на рівні першого поверху. За оцінкою команди СММ, у сарай влучив снаряд, випущений зі східного напрямку.

На території школи № 11, розташованої на бульв. Молодіжному, 66а, в Світлодарську виявлено 1 вирву (55 см завглибшки) за 15 метрів на захід від будівлі школи, а також сліди від осколків на дереві за 9 метрів на північний захід від вирви.

Зафіксовано 7 свіжих місць вогневого ураження в Саханці. Виявлено 2 свіжі вирви на вул. Конституції, 14, одна з них знаходилася на присадибній ділянці за 15 метрів на південь від одноквартирного будинку, а друга — за 15 метрів на південний схід від цього будинку. Приблизно за 10 метрів на північ від другої вирви спостерігачі бачили фрагменти осколків, що застрягли в дерев'яній стіні розташованого неподалік сараю. За оцінкою, пошкодження утворилися внаслідок розриву 82-мм мінометної міни. Приблизно за 10 метрів на захід від будинку № 18 на вулиці Конституції зафіксовано вигнутий стовп опори паркану і декілька пробоїн у ланцюгових ланках паркану. За оцінкою, пробоїни утворилася внаслідок розриву 82-мм мінометної міни, випущеної з південно-західного напрямку. Виявлено ще одну свіжу вирву на присадибній ділянці приблизно за 5 метрів на захід від будинку і 2 вибиті західні вікна. За оцінкою, вирва утворилася в результаті розриву 82-мм мінометної міни. Зафіксовано ще 2 свіжих місця вогневого ураження на північ від цього будинку, при цьому одне з них знаходилося на дорозі, а друге — в частині сільськогосподарського обладнання. За оцінкою, перше місце вогневого ураження утворилося внаслідок розриву 82-мм мінометної міни, випущеної з невстановленого напрямку, а друге — внаслідок розриву 122-мм артилерійського снаряда, випущеного з південно-західного напрямку. Спостерігачі також відзначили, що нижня частина північно-західного кута будинку № 20 на вулиці Конституції була зруйнована, а поруч були розкидані фрагменти цегли і цегляної кладки, а також була зруйнована нижня частина розташованої неподалік дверної рами. За оцінкою, пошкодження утворилися внаслідок розриву 82-мм мінометної міни, випущеної з південно-західного напрямку. Команда СММ поговорила з 7 жителями цього населеного пункту, які повідомили, що обстріл стався 17 травня, в період між 09:30 та 11:00, і що пошкоджені були лише об’єкти приватної власності.


20 травня
Повідомлення про пошкодження цивільних об’єктів у житлових районах н. п. Пікузи (кол. Комінтернове, непідконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Маріуполя) та н. п. Кряківка (підконтрольний урядові, 38 км на північний захід від Луганська):

У Пікузах на вул. Ахматової, 34, виявлено свіжу пробоїну в західній зовнішній цегляній стіні житлового будинку. За оцінкою СММ, пошкодження виникли внаслідок влучання снаряда зенітної установки (ЗУ-23), випущеного з західного напрямку. Власник будинку (чоловік віком від 30 до 40 років) повідомив, що вогонь із легкого озброєння вівся 18 травня, десь о 14:30, коли він був вдома.

У Кряківці на вул. Набережній, 73, виявлено пробоїну, навколо якої були тріщини в склі південного вікна житлового будинку (за оцінкою, нещодавні пошкодження). Власниця будинку (віком від 60 до 70 років) повідомила, що 18 травня, десь о 22:00, вона була вдома разом із матір’ю, коли почула над головою свистячий звук, а затим дзвін скла, що розбивається.

СММ продовжила здійснювати моніторинг ситуації, у якій опинилося цивільне населення, що проживає вздовж лінії зіткнення. 18 травня на автошляху М03 між КПВВ у н. п. Майорськ (підконтрольний урядові, 45 км на північний схід від Донецька) і блокпостом у Горлівці група з приблизно 50–80 жінок завадила патрулю Місії проїхати, стоячи на дорозі. Вони хвилювалися за свою безпеку, оскільки вони застрягли між КПВВ і блокпостом через відсутність громадського автобуса, який мав приїхати з Горлівки. Приблизно 10 хвилин потому жінки дозволили патрулю Місії проїхати далі. Перебуваючи за 1,1 км на південний схід від КПВВ у Майорську, спостерігачі чули вибух невизначеного походження і вогонь зі стрілецької зброї за 1–2 км на північний схід і південний схід


21 травня
Повідомлення про пошкодження внаслідок нещодавнього обстрілу в житловому районі н. п. Авдіївка (підконтрольний урядові, 17 км на північ від Донецька).
На вул. Весняній, 4, виявлено свіжу вирву в м’якому ґрунті за 6 м на південь від одноповерхового будинку. За оцінкою СММ, вирва утворилася внаслідок розриву мінометної міни калібру 82 мм, випущеної зі східно-південного сходу. Власниця будинку розповіла, що вранці 20 травня, приблизно о 05:00, вона почула гучний звук і побачила вищезазначену вирву на вулиці.

 

22 травня
Повідомлення про нещодавні пошкодження центру допомоги на ділянці розведення в районі н. п. Станиця Луганська (підконтрольний урядові, 16 км на північний схід від Луганська).
На ділянці розведення, на автостоянці на південь від мосту в Станиці Луганській, член збройних формувань (чоловік віком 30 років) підійшов до членів патруля Місії і попросив, щоб вони оглянули осколкові пошкодження мобільного центру «соціальної допомоги і адміністративних послуг», розташованого на відстані 85 м на південний захід від найближчого блокпоста збройних формувань і приблизно за 300 м на південний захід від мосту. Зафіксовано свіжу пробоїну у вініловій стелі в північно-східній частині даху центру, ще одну свіжу пробоїну всередині центру в західній стіні (обшивка поверх металевого профнастилу), а також металевий фрагмент, що застряг між обшивкою і зовнішнім металевим листом у західній стіні. На зовнішній металевій стіні конструкції також було видно вм’ятину приблизно 3 см завширшки. За оцінкою СММ, пошкодження були спричинені осколком від мінометної міни або гранати, випущеної з північного сходу, який пробив північно-східну частину даху і західну стіну. Працівниця мобільного центру (35 років) повідомила, що коли вранці вона прийшла до центра, то побачила пробоїну в північно-східній частині даху і осколок, що застряг у західній стіні конструкції.


23 травня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення в Троїцькому, Сватовому, Мар’їнці, Крутій Балці і Зайцевому:

Медпрацівники лікарні в н. п. Лисичанськ (підконтрольний урядові, 75 км на північний захід від Луганська) повідомили СММ, що рано-вранці 18 травня до них доправили 36-річну жінку з серйозними пораненнями черевної порожнини та легень та сильною втратою крові в результаті прямого влучання осколків. За їхніми словами, вона була жителькою н. п. Троїцьке (підконтрольний урядові, 69 км на захід від Луганська). Медперсонал повідомив, що жінка була при тямі, але дихала за допомогою апарата штучної вентиляції легень, і додали, що також до лікарні доправили 18-річного сина жінки з нетяжкими пораненнями. У Троїцькому 3 місцевих жителя повідомили, що приблизно опівночі 17 травня під час обстрілу на вул. Кузнечній, 15, загинули чоловік та молодший син (13 років) пораненої жінки, коли жінка та її старшин син дістали поранення.

22 травня в районній лікарні в н. п. Сватове (підконтрольний урядові, 125 км на північний захід від Луганська) спостерігачі бачили 19-річного чоловіка, в якого були забинтовані кисті рук та верхня частина голови. Заступник головного лікаря повідомив СММ, що 20 травня до лікарні доправили цього чоловіка та його батька (45 років), які отримали медичну допомогу у зв’язку з опіками шкіри та осколковими пораненнями. Начальник поліції у Сватовому повідомив Місії, що обидва чоловіка дістали поранення 20 травня в результаті неправильного поводження з невибухлим боєприпасом, який вони знайшли та підібрали в 2017 році в полі поблизу Сватового.

23 травня медичний персонал моргу в лікарні в н. п. Красногорівка (підконтрольний урядові, 21 км на захід від Донецька) повідомив СММ, що 21 травня в н. п. Мар’їнка (підконтрольний урядові, 23 км на південний захід від Донецька) від вогнепальної рани помер 36-річний чоловік. Медпрацівники також додали, що ймовірно куля вибухнула всередині тіла чоловіка, оскільки під час розтину було знайдено фрагменти кулі. Чоловік, який представився братом загиблого, повідомив, що він зі своїм зятем десь о 16:15 21 травня знайшов брата з великою раною на правому передпліччі, який лежав на землі на подвір'ї свого будинку в Мар’їнці на вул. Прокоф’єва, 249, приблизно за 2,5 км на захід від лінії зіткнення

У нейрохірургічному відділенні лікарні ім. Калініна в Донецьку спостерігачі бачили двох чоловіків (30–40 років), яким робили внутрішньовенні інфузії. Двоє чоловіків повідомили, що вони були журналістами з Російської Федерації та 17 травня вони були на позиціях збройних формувань поблизу н. п. Крута Балка (непідконтрольний урядові, 16 км на північ від Донецька). Вони додали, що близько 15:00 у районі почався обстріл, що тривав до 23:00, коли вони дістали поранення від снаряда. Лікар, що займався їх лікуванням, повідомив, що обох чоловіків госпіталізували 18 травня і їм надають медичну допомогу в зв'язку з баротравмою та струсом мозку в результаті вибухової хвилі.

20 травня в міському моргу в Горлівці спостерігачі бачили тіло жінки (43 років) з великою раною на верхній частині правої ноги та тіло чоловіка (46 років) з великою відкритою раною і з переломом правої гомілки. 21 травня медпрацівники лікарні № 2 у Горлівці повідомили СММ, що ці чоловік і жінка померли від осколкових поранень 19 травня. 23 травня чоловік, який представився сином загиблої жінки, повідомив спостерігачам, що 19 травня, коли почався обстріл, вищезгадані жінка і чоловік перебували на присадибній ділянці на вул. Полєтаєва, 127, у непідконтрольній урядові частині н. п. Зайцеве (50 км на північний схід від Донецька). За його словами, чоловік помер на місці, а його мати померла пізніше в лікарні в Горлівці.

19 травня співробітник лікарні № 2 у Горлівці повідомив СММ, що від проникаючих поранень від фрагментів снаряду померла 86-річна жінка, яка, за його словами, проживала на вул. Молокова, 21, у Горлівці, після того як 18 травня її госпіталізували. 23 травня на вул. Молокова, 21, спостерігачі бачили пошкодження на будинку, які вони оцінили як спричинені або артилерійським снарядом, або мінометною міною, випущеною з північно-західного напрямку. Сусід з будинку на вул. Молокова, 26, повідомив, що обстріл району стався 18 травня приблизно о 18:30

Повідомлення про зруйнований міст та поранення цивільних осіб на південній околиці н. п. Іванівка (непідконтрольний урядові, 46 км на південний схід від Луганська). Члени патруля Місії бачили, що автошлях H21 між Іванівкою та н. п. Хрустальний (кол. Красний Луч, непідконтрольний урядові, 56 км на південний захід від Луганська) був перекритий автомобілем поліції та мішками з піском, і дісталися моста пішки. Спостерігачі бачили, що міст обвалився і біля нього перебувало близько 20 озброєних членів збройних формувань, деякі з них прибирали уламки зі зруйнованого мосту. Жінка повідомила СММ, що її зять та онук (приблизно 45 та 20 років відповідно) дістали поранення після того, як їх автомобіль впав зі зруйнованого мосту. Спостерігачі розмовляли з трьома місцевими жителями (двома жінками та чоловіком, 35–80 років), які повідомили, що чули гучні звуки, які, на їхню думку, ймовірно були від вибуху та обвалу мосту. Співрозмовники сказали, що бригада швидкої допомоги з н. п. Антрацит (непідконтрольний урядові, 55 км на південний захід від Луганська) надала медичну допомогу двом травмованим чоловікам і того ж дня їх відпустили додому.

Повідомлення про обстріл поблизу житлового району неподалік від н. п. Талаківка (підконтрольний урядові, 17 км на північний схід від Маріуполя) ввечері 22 травня. Зафіксувано 9 місць вогневого ураження, які, за оцінкою СММ, утворилися в результаті обстрілу на східній околиці населеного пункту біля заводу з очищення соняшникової олії, де наразі розміщено логістичний підрозділ Збройних сил України та який знаходиться на відстані 600 метрів на схід від найближчого житлового будинку. На території об'єкту виявлено 13 свіжих вирв на відстані 5–100 метрів одна від одної, які, за оцінкою СММ, виникли внаслідок розривів артилерійських снарядів калібру 122 мм та/або 152 мм, випущених зі східного напрямку. Зафіксовано свіжу пробоїну (діаметром 1,5 м) на південному краю даху будівлі сховища заводу з південно-західного боку об'єкта. Спостерігачі бачили, що в результаті розриву снаряда в будівлі рухнула одна з бетонних опор стелі і всі вікна було вибито. Також виявлено свіже місце ураження на південно-східному боці даху одноповерхового приміщення, розташованого на південно-східному боці об'єкта і пошкодження 4 військових транспортних засобів, що стояли на території об'єкта (дві військові вантажівки і дві невідомого типу). Офіцер Збройних сил України повідомив СММ, що обстріл стався в цьому районі ввечері 22 травня.

22 травня в полі приблизно за 2 км на схід від н. п. Романівка (підконтрольний урядові, 41 км на північ від Донецька) безпілотний літальний міні-апарат (БПЛА) СММ зафіксував сліди, оцінені як ймовірно від самохідних гаубиць (вірогідно дві одиниці, невстановленого типу), а також уламки на землі, що свідчили про те, що звідси раніше вівся вогонь ймовірно у напрямку Горлівки, як видно зі слідів на землі. У цьому ж місці міні-БПЛА СММ виявив 11 місць вогневого ураження, за оцінкою, спричинених розривом артилерійських снарядів (122 мм), випущених з південно-східного напрямку, з напрямку н. п. Широка Балка (непідконтрольний урядові, 34 км на північний схід від Донецька).
Приблизно за 2,6 км на схід від Романівки міні-БПЛА СММ також зафіксував сліди, оцінені як ймовірно від самохідних гаубиць (вірогідно дві одиниці, невстановленого типу), а також уламки на землі, що свідчили про те, що звідси раніше вівся вогонь. Орієнтовно за 2 км на південний захід від цього місця міні-БПЛА СММ виявив 3 місця вогневого ураження. За оцінкою, вони були спричинені розривом артилерійських снарядів (122 мм).


24 травня
Місія уточнювала повідомлення про жертви серед цивільного населення в Зайцевому:

23 травня жінка розповіла команді СММ, що 22 квітня від осколкових поранень загинув її 63 річний чоловік під час обстрілу на вулиці Рибалка в н. п. Зайцеве (50 км на північний схід від Донецька). 23 квітня медперсонал моргу в Горлівці повідомив, що тіло загиблого досі перебуває в морзі.

23 травня жінка розповіла команді СММ телефоном, що 20 травня її 76 річний чоловік отримав осколкові поранення, коли в їхній будинок, розташований в непідконтрольній урядові частині Зайцевого, влучив снаряд, який розірвався. Вона також додала, що наразі він лежить у стаціонарному відділенні лікарні № 2 в Горлівці. 20 травня медпрацівники лікарні № 2 в Горлівці повідомили СММ, що того ж дня до них доправили чоловіка. Спостерігачам не вдалося поспілкуватися з постраждалим особисто. Відвідати будинок постраждалого в Зайцевому було також неможливо з міркувань безпеки.


25 травня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення у Дебальцевому
, а саме про інцидент, під час якого загинув хлопець і поранення отримали два хлопці і дівчинка, внаслідок вибуху, що стався в автобусі у другій половині дня 22 травня. Біля будинку на вулиці Менжинського, де проживав загиблий хлопець (14 років), спостерігачі бачили труну з тілом хлопця. На вулиці Курчатова члени патруля Місії розмовляли з бабусею (віком 50–59 років) одного з поранених хлопців. Вона розповіла, що її онук (15 років) отримав важке поранення ліктя та поранення стегна. Його було доправлено до лікарні в н. п. Єнакієве (непідконтрольний урядові, 41 км на північний схід від Донецька). Жінка додала, що її онук розповів їй про те, що хтось в автобусі грався з якимось предметом, коли стався вибух. На просп. 50 років Жовтня, 50, спостерігачі розмовляли з чоловіком (віком 60–69 років), який був у тому автобусі. Він повідомив про те, що сидів поряд із водієм автобуса, у той час як хлопці і дівчина сиділи в задній частині автобуса. За його словами, автобус їхав своїм маршрутом вулицею Курчатова до мікрорайону Другий майданчик у північно-східній частині Дебальцевого, коли він почув вибух позаду і побачив багато диму, після чого водій відчинив двері і сказав всім зійти з автобуса. На вулиці Бабушкіна члени патруля Місії розмовляли з бабусею другого пораненого хлопця. Вона розповіла, що її онук перебуває в лікарні в Єнакієвому і його стан стабільний.


27 травня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення в Жованці:

26 травня у відділенні інтенсивної терапії лікарні в Бахмуті спостерігачі поговорили з 60-річною жінкою, яка розповіла, що з її черевної порожнини витягли фрагмент осколка. За її словами, 21 травня, близько 19:30, вона виходила зі свого будинку № 32/2 на вул. Журавського у підконтрольному урядові мікрорайоні Жованці, розташованому в н. п. Зайцеве (50 км на північний схід від Донецька), коли вона почула вибух і побачила кров в області черевної порожнини. Постраждала повідомила, що потім її доставили на військовій машині швидкої допомоги до лікарні у Бахмуті. 25 травня, перебуваючи на КПВВ у Майорську, команда СММ поговорила з жінкою (у віці від 50 до 59 років), яка повідомила, що вона є жителькою Жованки і знає постраждалу жінку. За її словами, обстріл поблизу вул. Журавського, 32/2 стався 21 травня, близько 19:

Повідомлення про свіжі пошкодження двох лікарень внаслідок обстрілу у н. п. Торецьк (підконтрольний урядові, 43 км на північ від Донецька):

Команда Місії відмітила, що всі вікна на східній стороні будівлі міського протитуберкульозного диспансеру, розташованого на вул. Гайдара, 25, на рівні всіх трьох поверхів були вибиті. Шестеро пацієнтів (чоловіки, у віці від 40 до 50 років) повідомили, що вони перебували в диспансері, коли 25 травня, близько 04:45 ранку, стався обстріл.
Приблизно за 200 м на захід від протитуберкульозного диспансеру зафіксовано вибиті вікна, загалом приблизно 20, на рівні всіх трьох поверхів з південного боку будівлі, пошкодження південної сторони даху, а також вм’ятини і пробоїни на зовнішній південній стіні будівлі міського психоневрологічного диспансеру. Біля входу, приблизно за 4 м на південь від будівлі диспансеру виявлено місце вогневого ураження воно було 2 м завширшки. За спостереженнями СММ, військовослужбовці Збройних сил України займали частину будівлі диспансеру, у тому числі і до обстрілу.
На основі даних повітряного спостереження з безпілотного літального апарату (БПЛА) СММ дальнього радіуса дії станом на 26 травня було виявлено місце вогневого ураження на східному скаті даху психоневрологічного диспансеру. За оцінкою СММ, пошкодження утворилися внаслідок влучення 122-мм артилерійського снаряда. Також були помітні пошкодження на південній стіні будівлі і вікнах, а навколо на землі були розкидані уламки. На основі даних повітряного спостереження також було зафіксовано місце вогневого ураження за 100 м на схід від диспансеру. За оцінкою СММ, воно утворилося внаслідок влучення 122-мм артилерійського снаряда, випущеного з південно-східного напрямку.
Команда СММ бачила пробоїну на верхній частині зовнішньої східної стіни багатоквартирного будинку № 14 на вул. Римського-Корсакова. Спостерігачі відзначили, що пробоїна була приблизно 650 см у діаметрі на рівні третього поверху між двома вікнами. У квартирі № 22 на третьому поверсі була зафіксована пробоїна у стелі приблизно 30 см у діаметрі і ще одна пробоїна на підлозі орієнтовно 20 см у діаметрі. Троє жителів будинку (жінки, у віці від 35 до 69 років) повідомили, що пошкодження утворилися внаслідок обстрілу, що стався близько опівночі 26 травня.

25 травня в н. п. Богданівка (підконтрольний урядові, 41 км на південний захід від Донецька) команда СММ зафіксувала 3 місця вогневого ураження. Перше місце вогневого ураження знаходилося на вул. Леніна, 1, де спостерігачі зафіксували щонайменше 25 свіжих пробоїн (від 4 до 20 см завширшки) на південній бетонній стіні на присадибній ділянці, на східній стіні сараю, а також вибите вікно. За оцінкою СММ, всі пошкодження утворилися від осколків. Члени патруля Місії бачили вирву, що знаходилася орієнтовно за 10 м на південний схід від південної стіни сараю. За оцінкою СММ, вирва утворилася внаслідок розриву 122-мм артилерійського снаряда, випущеного з північно-східного напрямку. Жителька (у віці від 80 до 89 років) з ознаками шокового стану повідомила, що обстріл стався 24 травня, близько 21:30, коли вона перебувала вдома.
На подвір’ї будинку № 52 на вул. Леніна виявлено свіжу вирву приблизно за 2 м на схід від будинку. Зафіксовано 15 пробоїн до 7 см у діаметрі на північній та південній сторонах машини швидкої допомоги, що стояла приблизно за 4 м на схід від будинку. Вікно з боку водія було повністю зруйноване. За оцінкою СММ, пошкодження утворилися внаслідок розриву 122-мм артилерійського снаряда, випущеного з північно-східного напрямку.
На подвір’ї будинку № 56 на вул. Леніна виявлено свіжу вирву приблизно за 15 м на південь від будинку. Спостерігачі визначили, що пошкодження утворилися внаслідок розриву артилерійського снаряда (122 мм або 152 мм), випущеного з північно-східного напрямку.
26 травня військовослужбовець Збройних сил України на КППВ у Майорську показав команді СММ пробоїну в одній із кабінок, які використовуються для перевірки паспортів цивільних осіб, котрі перетинають лінію зіткнення. Члени патруля Місії бачили як вхідний, так і вихідний отвір від кулі та визначили, що пробоїна утворилася внаслідок вогню зі стрілецької зброї з південного напрямку.

 

28 травня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення у н. п. Мирноград (кол. Димитров, підконтрольний урядові, 52 км на північний захід від Донецька):

Команда СММ бачила 55-річного чоловіка у нього були дві пов’язки та декілька невеликих поранень верхньої частини його тулуба. За його словами, він отримав поранення в результаті вибуху, що стався 22 травня його дачі, розташованій на вул. Південній, 10/16, у Мирнограді, а також призвів за загибелі його 55-річної дружини. Чоловік повідомив, що 22 травня він і його дружина працювали на присадибній ділянці на своїй дачі, коли вона знайшла на землі те, що він описав як невеликий зелено-синій згорток. Він додав, що після того як він порадив дружині викинути цей предмет, він почув гучний вибух і ударна хвиля відкинула його на землю в зворотній бік на 3–4 м. Потім він побачив і почув, що його дружина голосно стогнала та побачив, що в неї кровотеча. За словами чоловіка, їх обох доправили до Мирноградської центральної лікарні, де його дружина померла 23 травня. За словами медичного персоналу лікарні, 22 травня до лікарні доправили чоловіка з невеликими пораненнями кінцівок і жінка у несвідомому стані з осколковими пораненнями різних частин тіла. Медики додали, що 23 травня вона померла у лікарні.

28 травня у травматологічній лікарні н. п. Торецьк (кол. Дзержинськ, 43 км на північ від Донецька) спостерігачі бачили 70-річного чоловіка з невеликими пов'язками, накладеними поверх ран на верхній частині тулуба, ногах і голові, а також із великою пов'язкою на правій руці від кисті до ліктя. Чоловік розповів, що проживає у будинку №28 на вулиці Полтавській у мікрорайоні Чігарі н. п. Південне (підконтрольний урядові, 40 км на північний схід від Донецька). За його словами, він лагодив лінії електропередачі за 10–15 м від свого будинку, і в той момент, коли він зміщував гілки дерева, стався вибух. Медичний персонал повідомив, що 27 травня до них доправили 70-річного чоловіка з пораненнями верхньої частини тулуба, ніг, рук і голови, отриманими внаслідок спрацювання «міни-пастки». Водночас вони відзначили, що подібні поранення могли бути спричинені в результаті спрацювання міни або невибухлого снаряда. Співробітники офісу громадської організації повідомили, що 27 травня чоловік (приблизно 70 років) отримав поранення в результаті вибуху.

26 травня медичний персонал дитячої лікарні в Горлівці повідомив команді Місії, що ввечері 25 травня до них доправили двоє хлопчиків. За словами медиків, 11-річний хлопчик отримав осколкові поранення в області середнього відділу спини, попереку та лівої ноги, а інший хлопчик (10 років) отримав осколкові поранення щелепи і його виписали з лікарні того ж дня. 28 травня спостерігачі розмовляли з двома сусідами (чоловіком 50–60 років і жінкою 60–70 років) хлопчиків, що проживають на вулиці Павліка Морозова в Микитівському районі Горлівки. За словами співрозмовників, хлопчики отримали поранення 25 травня в покинутому парку в кінці вулиці, коли, граючись, знайшли гранату. Сусіди повідомили, що вони бачили лише наслідки інциденту. Жінка додала, що пізніше вона бачила 10-річного хлопчика з пов’язками на голові та приблизно 6 пов'язками на обох руках.

Пошкодження внаслідок обстрілу у н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька) член збройних формувань провів спостерігачів на вул. Дружби, 1, де вони побачили свіжу вирву на південь від воріт будинку. За оцінкою СММ, вирва утворилися від розриву мінометної міни калібру 82 мм, водночас напрямок вогню встановити не вдалося. Приблизно за 15 м на захід від воріт, на південній стороні вулиці Дружби, команда Місії зафіксувала ще одну свіжу вирву. За оцінкою спостерігачів, вирва утворилися в результаті розриву мінометної міни калібру 82 мм, випущеної з західного напрямку.
26 травня безпілотний літальний апарат (БПЛА) СММ дальнього радіуса дії зафіксував 3 свіжі вирви приблизно за 2 км на південь від н. п. Стила (непідконтрольний урядові, 34 км на південь від Донецька) на відстані 4,3 км від лінії зіткнення. За оцінкою, вирви утворилися внаслідок розривів 122-мм артилерійських снарядів, випущених із західно-південно-західного напрямку. На південно-західній околиці Докучаєвська на відстані 5 км від лінії зіткнення цей БПЛА виявив 3 свіжі вирви (одна з вирв — на присадибній ділянці житлового будинку), які, за оцінкою, утворилися внаслідок розривів мінометних мін.

 

29 травня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:

24 травня жінка повідомила СММ, що 11 травня її син (36 років) дістав осколкові поранення шиї та плеча внаслідок двох вибухів, що сталися біля подвір’я його будинку № 38 на вул. Артемівській у н. п. Зайцеве (62 км на північний схід від Донецька). Медперсонал лікарні у Горлівці телефоном повідомив СММ, що 11 травня з вул. Артемівської, 38 до них доправили 36-річного чоловіка з осколковими пораненнями шиї та плеча.

Повідомлення про пошкодження цивільних об’єктів внаслідок обстрілу у житловому районі н. п. Чермалик (підконтрольний уряду, 31 км на північний схід від Маріуполя):

У супроводі офіцера Збройних сил України при Спільному центрі контролю та координації (СЦКК) на вул. Гагаріна, 18 спостерігачі бачили 2 вибиті вікна і незначні осколкові подряпини на північній стіні одноповерхового будинку та свіжу вирву в асфальтному покритті за 8 м на північ від нього. За оцінкою СММ, усі пошкодження були спричинені влученням снаряда гармати (73 мм), випущеного зі східного напрямку. Мешканка будинку (40–50 років) розповіла спостерігачам, що в ніч з 28 на 29 травня вона разом із чоловіком перебувала вдома, коли їх розбудив звук биття скла і вони сховалися у підвалі.
На вул. Гагаріна, 20 виявлено свіжу вирву в м’якому ґрунті приблизно за 4,5 м на південний схід від господарської будівлі, на південно-східній стіні якої були незначні осколкові пошкодження, за оцінкою СММ, спричинені влученням снаряда гармати (73 мм), випущеного зі східного напрямку. Мешканці будинку на вул. Гагаріна, 21 (жінка 40–50 років і її син 20–30 років) повідомили, що рано вранці 29 травня вони перебували вдома, коли почули звуки обстрілу.

 

30 травня

Повідомлення про жертву серед цивільного населення у н. п. Гольмівський (непідконтрольний урядові, 49 км на північний схід від Донецька). 7 травня медперсонал лікарні № 2 у Горлівці повідомив СММ про те, що 6 травня до лікарні доправили 80-річного чоловіка з Гольмівського з осколковими пораненнями грудної клітки і що його виписали того ж дня. 30 травня невістка чоловіка та його сусідка окремо розповіли спостерігачам, що вдень 16 травня вони бачили чоловіка з осколковими пораненнями на присадибній ділянці його будинку № 2 на вулиці Загородній в Гольмівському. Сусідка додала, що вона бачила обстріл.

 

31 травня

Повідомлення про жертви серед цивільного населення:

30 травня у лікарні н. п. Торецьк (кол. Дзержинськ, підконтрольний урядові, 43 км на північ від Донецька) медпрацівники повідомили, що 28 травня до них доправили тіло 15-річної дівчини із н. п. Залізне (кол. Артемове, підконтрольний урядові, 42 км на північний схід від Донецька). Як повідомили медпрацівники, за результатами огляду тіла встановлено, що дівчина померла миттєво від отриманих 28 травня осколкових поранень. У Торецьку представник військово-цивільної адміністрації та заступник начальника поліції окремо розповіли команді СММ про те, що 28 травня 15-річна дівчина загинула внаслідок вибуху мінометної міни перед її будинком на вул. Мічуріна, 11, у Залізному.

Члени патруля Місії уточнювали інформацію, надану медичними працівниками лікарні № 2 в Горлівці, стосовно 53-річного чоловіка, якого 14 травня доправили до лікарні з осколковими пораненнями правої руки. 30 травня сестра постраждалого чоловіка по телефону повідомила команді СММ, що 13 травня її брат отримав осколкові поранення, коли перебував біля свого будинку на вул. Плотинній, 142, у н. п. Широка Балка (непідконтрольний урядові, 34 км на північний схід від Донецька).

Команда СММ уточнювала інформацію, одержану 17 травня від медпрацівника в Горлівці, про те, що 61-річний чоловік отримав осколкові поранення правої сторони тіла та нижньої частини поперекової області в результаті обстрілу, що стався вранці того ж дня. У той момент чоловік перебував на присадибній ділянці свого будинку на вул. Межлаука, 54, в Калінінському районі Горлівки. Дружина постраждалого та його сусід окремо повідомили спостерігачам, що чоловік отримав осколкові поранення в результаті обстрілу, коли вранці 17 травня перебував на присадибній ділянці свого будинку.




Одна история одной войны. Светлана

Когда произошла эта история, ряд украинских СМИ выдали новость примерно следующего содержания «В прифронтовом городе в результате неудачного прорыва с территории противника двое мужчин погибли при подрыве на «фугасе».
В ходе очередной мониторинговой поездки в зону конфликта нам удалось найти семью, речь о которой тогда шла речь в СМИ.

Мы не делаем выводов о том, кто заложил фугас и почему не был наказан виновный. А просто публикуем монолог Светланы, муж и сын которой тогда погибли.

Населенный пункт и настоящее имя собеседницы называть не будем в интересах безопасности семьи пострадавших.

..."Мы ж как все началось, то ни на день не выезжали из города. Тут же ничего не будет, если жилье бросить. Решили уже оставаться до конца. Работа была, поэтому можно было жить, хоть и страшно.

Мы ж с мужем уже готовились старость встречать. Сына старшего женили, сами вот до пенсии доработали, дом построили, ремонт сделали, машину купили и ждали, когда меньший женится, внуков нам подарит…

Но мы предполагали, а Бог располагал…

Сына младшего и мужа в одну минуту не стало… Вся моя жизнь в осколки…

Вони ж просто спросили, куда ехать. Ну им и сказали… И машина ушла, и их двоих не стало. Это 13 ноября 2015 года случилось.

Муж и сын оба накануне вечером вернулись с работы домой как обычно. Оба работали на предприятии в соседнем городе. Вечером вернулись, заехали во двор. Утром в 7.30 часов выехали, а улица наша с двух сторон уже перекрыта. С одной стороны забаррикадирована, с другой тоже. ВСУ базировались метрах в 50 от того места, где все случилось.

Мои туда-сюда по улице проехали, выезда нет. Подъехали к военным спросить, как теперь выезжать. Ну, им и ответили, чтоб спустились на параллельную улицу и оттуда выехали на дорогу.

Мои ребята так и сделали. Съехали на параллельную улицу вдоль соседских заборов.

Я проводила их и пошла во двор, когда они скрылись за поворотом. Через минуту я услышала взрыв. Не знаю почему, но я поняла, что это мои…

Но после взрыва все было тихо. Никто не прибежал. Я сразу вызвала милицию. Но сама идти туда не стала.

Все это случилось около 8 часов утра. А милиция приехала только после 10 часов. Все зафиксировали. Завели уголовное дело, потом передали все это в СБУ. На этом этапе все расследование и закончилось. Больше нам никто ничего о состоянии расследования не сообщал.

Самое ужасное, что телевидение приехало и снимало все это первыми. Приехали быстрее милиции. Еще и вопросы странные задают… Подходит парень и спрашивает: «Как Вы себя чувствуете?» А как Вы думаете, как я себя чувствовала?

Тела мужа и сына мы вывозили с места происшествия сами. Старший сын попросил своих хлопцев с работы помочь нам. Вот сами их забрали с места гибели, сами погрузили, сами увезли в морг, сами похоронили 15 числа. Милиция забирать их не стала. У нас же, как всегда: труповозок нет, а если и есть, то все равно отказывают. Машину с места событий мы не стали забирать, там так и стоит сгоревшая и помятая.

Мы ж тут живемо! Зачем же улицы поперекрывали! Зачем минировали жилую улицу и не предупредили об этом жителей!

Как все случилось, ко мне ни разу так и не пришел никто! Ни с администрации, ни военные! Никто!

После похорон, мы обращались в администрацию, чтоб убрали все эти баррикады на улице. Но как видите, ничего не поменялось.

Знаете, что на душе у меня происходит? Не знаете. И не дай Бог узнать…

Муж мой 40 лет отработал в шахте. Тремя орденами Шахтерской Славы награжден, а у меня теперь не за что даже уголь на зиму купить. Мне ж даже помощь никакая не положена. Получается, никто не виноват в том, что случилось и отвечать тоже никто не будет. А вся жизнь ушла в одну минуту. Хоть бы один из них остался… Всех война разогнала, все уничтожила…"




Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у квітні 2018 року

4 квітня

У Донецьку команда Місії підтвердила інформацію про цивільну особу, яка зазнала поранень внаслідок вибуху невеличкого металевого предмета. Постраждалий знайшов і підібрав цей предмет на вулиці на території ринку.

Місія продовжила спостерігати за ситуацією з цивільними особами на контрольних пунктах в’їзду виїзду. О 13:00 на КПВВ з підконтрольного урядові боку на північ від мосту у Станиці Луганській спостерігачі бачили близько 150 осіб, які стоїли у черзі на вихід (близько десяти кабінок для перевірки документів), та орієнтовно 1 000 осіб, які чекали на вхід (близько десяти кабінок для перевірки документів) до підконтрольних урядові районів. За твердженнями деяких мирних жителів, у черзі для проходу до підконтрольних урядові районів вони вже стояли 3 години. На автостоянці, розташованій на південь від блокпоста збройних формувань на мосту, команда СММ бачила приблизно 500 осіб, які чекали на автобусній зупинці.

9 квітня

Повідомлення про жертву серед цивільного населення:
7 квітня в лікарні в н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька) спостерігачі розмовляли з жінкою (віком приблизно 55 років) з перев’язаною верхньою частиною лівої руки. За її словами, 7 квітня, приблизно о 08:00, вона очікувала на автобус на блокпості в н. п. Оленівка (непідконтрольний урядові, 23 км на південний захід від Донецька), коли вона почула стрілянину і отримала вогнепальне поранення у руку. Співрозмовниця повідомила, що вона звернулася до пункту швидкої допомоги на блокпості, звідки її було доправлено до лікарні Докучаєвська. Медичний персонал лікарні поінформував спостерігачів, що вони надали їй допомогу через отримане наскрізне поранення верхньої частини лівої руки.

Спричинені обстрілом пошкодження трьох житлових об’єктів (два з яких на той момент були заселеними) на вулиці Миру у н. п. Саханка (непідконтрольний урядові, 24 км на північний схід від Маріуполя). Зафіксовано свіжу вирву за 2 метри на схід від східної стіни одноквартирного будинку на вул. Миру, 35. Стіна, як відзначили члени патруля Місії, була понівечена безліччю пробоїн шириною 1–2 см. Виявлено другу свіжу вирву, що утворилася у полі за 5 метрів на північ від літньої кухні на вул. Миру, 37. Північна стіна літньої кухні також була понівечена пробоїнами шириною 1–2 см. У полях неподалік від одноквартирного будинку на вул. Миру, 38, зафіксовано 5 свіжих вирв за 5 ,10 та 30 метрів на південь та 50 і 60 метрів на південний схід від будинку. Члени патруля Місії бачили, що 2 вікна будинку, що виходили на південь, були прикриті дошками, а південна стіна будинку та два баки для води і трактор, що стояв на південь від будинку, мали аналогічні пошкодження, як і стіни у двох попередніх місцях. За оцінкою СММ, усі вирви утворилися в результаті розривів 82-мм мінометних мін, випущених з південно-західного напрямку. Четверо місцевих мешканців (у тому числі троє, що, за їхніми словами, знаходилися у будинках №27 та №38 на вулиці Миру в момент вибухів) порізно повідомили, що вибухи сталися десь о 21:20 5 квітня. Один з мешканців додав, що більше ніж за годину до вибухів він чув обмін вогнем зі стрілецької зброї неподалік, що згодом переріс в обстріл.

11 квітня

Повідомлення про жертви серед цивільного населення внаслідок обстрілу в житловому районі:
У лікарні №4 у Донецьку спостерігачі розмовляли з жінкою (37 років), в якої були свіжі неперебинтовані рани грудної клітки (понад 100 невеликих порізів), а також бинтові пов’язки на нижній частині правої руки. За її словами, 11 квітня, між 05:00 і 05:10, вона почула 3 вибухи, коли перебувала в своїй квартирі на цокольному поверсі будинку №48 на вулиці Леніна в н. п. Старомихайлівка (15 км на захід від центру Донецька). Вона розповіла, що була разом зі своїм чоловіком (30 років) і їхніми чотирма дітьми (хлопчики віком 2, 7 та 13 років і дівчинка віком 4 роки). Вона сказала, що всі вони разом були в спальні квартири; дружина почула свист та удар у безпосередній близькості від квартири, коли пролунав останній вибух, після якого все потемніло, а квартиру заповнив дим. Вона додала, що станом на момент удару її чоловік стояв біля вікна. За словами чоловіка, він чув гучний звук. Ця жінка також повідомила, що їх привезли на приватному автомобілі до розташованого поблизу блокпосту, де чоловіка та дружину перемістили до карети швидкої допомоги та доправили до лікарні №24 у Донецьку, де їх госпіталізували. Медпрацівники лікарні повідомили, що жінка зазнала поранень грудної клітки, черевної порожнини, рук (особливо правої) і ніг від уламків скла й осколків. Медпрацівники також розповіли, що її чоловіка одразу ж перевели до Донецької обласної клінічної травматологічної лікарні через ступінь тяжкості зазнаних ним поранень. Спостерігачі бачили бинтову пов’язку на його горлі, набряк очей та численні невеликі рани на тілі. За словами жінки, її діти поранень не зазнали.

Медперсонал Центральної міської клінічної лікарні №1 у Донецьку повідомив СММ про те, що чоловіка постраждалої на вул. Леніна, 48, перевели до них 11 квітня, о 19:45, із Донецької обласної клінічної травматологічної лікарні з осколковими пораненнями спини, грудної клітки, рук, шиї, обличчя та носа, а також травмами обох очей. За їхніми словами, о 06:50 того ж ранку з вулиці Ленкоранської, що в Куйбишевському районі Донецька, до них доправили іншого чоловіка (44 років) з проникаючою раною шиї і щелепи, проте його виписали о 10:30 після надання допомоги. Під час відвідування лікарень команду СММ постійно супроводжував член збройних формувань.

У н. п. Піщане (підконтрольний урядові, 22 км на північ від Луганська) Місія сприяла вилученню тіл чотирьох жертв інциденту, що, ймовірно, стався 7 квітня в Піщаному внаслідок спрацювання протитанкової міни. У поліції повідомили, що тіла чотирьох осіб, які, як повідомлялося, були членам однієї родини, вилучили й упізнали, як тіла раніше зниклих безвісти.

12 квітня

Повідомлення про цивільну особу, яка постраждала внаслідок вибуху предмета:
12 квітня в лікарні №4 у н. п. Маріуполь (підконтрольний урядові, 102 км на південь від Донецька) спостерігачі розмовляли з чоловіком (55 років), у якого була ампутована кисть правої руки, перев’язана кисть лівої руки, а на обличчі були подряпини. Чоловік розповів, що напередодні він був на звалищі металобрухту поблизу н. п. Мирне (підконтрольний урядові, 40 км на північний схід від Маріуполя), де він знайшов і підібрав невелику залізну трубку, трохи більшу за кулькову ручку, яка потім вибухнула в його руці. Машиною швидкої допомоги його відвезли з Мирного до Маріуполя, де, за його словами, йому ампутували руку.

Повідомлення про спричинені обстрілами пошкодження численних будинків в н. п. Старомихайлівка (непідконтрольний урядові, 15 км на захід від Донецька) і в Донецьку. Зафіксовано вирву біля північної стіни одноповерхового будинку №48 на вулиці Леніна (де були поранені дві цивільні особи). Північна стіна будинку і частина даху були покриті брезентом, а вирва була заповнена уламками. На одноповерховому будинку №46 на вулиці Леніна виявлено невелику пробоїну в даху з північно-північного сходу. На одноповерховому будинку №50 на вулиці Леніна виявлено 3 розбиті вікна з північно-північного сходу. За оцінкою СММ, пошкодження будинку №48 на вулиці Леніна були спричинені влученням артилерійського снаряда калібру 122 мм, випущеного із північного напрямку, а пошкодження будинків №46 і 50 на тій самій вулиці виникли внаслідок влучення осколків від вибуху, який стався біля будинку №48. Власники всіх трьох будинків розповіли спостерігачам, що пошкодження утворилися 11 квітня приблизно о 05:00.

На покритій травою ділянці між будинками №50 і 56 на вулиці Леніна в Старомихайлівці, за 30 метрів на південний захід від будинків виявлено свіжу вирву діаметром приблизно 4 метри. За оцінкою СММ, вона виникла внаслідок вертикального удару снаряда невизначеного походження.

На вул. Леніна, 61, спостерігачі бачили гараж, дах на якому нещодавно обвалився, а стіна з південного боку розтріскалася до самого низу. У гаражі стояла «Лада Самара», яку частково роздавило дахом, що обвалився. У стіні з південного боку одноповерхового будинку за 3 метри на північ від гаража зафіксовано пробоїну діаметром 50 см на висоті приблизно 50 см від землі. На холодильнику, який стояв між гаражем і будинком, були свіжі відмітини від влучення осколків. На протилежному боці вулиці виявлено три отвори в даховому профнастилі з рифленого азбесту на одноповерховому будинку №60а на вулиці Леніна, а також було розбите одне з вікон на північному боці цього будинку.

На одноповерховому будинку №62 на вулиці Леніна спостерігачі помітили, що два вікна з північного будинку були нещодавно відремонтовані, а одне вікно з північного боку було закрито плівкою. За оцінкою СММ, усі пошкодження виникли внаслідок удару по будинку №61 на вулиці Леніна, але спостерігачі не змогли встановити причини удару. Мешканець будинку №60а на вулиці Леніна (50–59 років) розповів, що 11 квітня, близько 05:00, він був вдома, коли сталися вибухи.

На обшитій азбестом панелі даху з південного боку одноповерхового будинку №39 на вулиці Леніна виявлено пробоїну розміром 1х3 метри. Також виявлено дірку і велику тріщину у вікні з південно-західного боку будинку, а також два розбиті вікна з північно-східного боку. Дверна рама зі східного боку будинку тріснула, і на ній було видно свіжі тріски. За оцінкою спостерігачів, пошкодження виникли від вибуху біля будинку №48 на вулиці Леніна, який стоїть навпроти через дорогу.

На вул. Леніна, 29, зафіксовано свіжу вирву за 5 метрів на північ від одноповерхового будинку. За 5 метрів на північний схід від вирви обвалилися бетонні плити зовнішнього входу до підвалу. Стіна зі східного боку будинку була подряпана осколками, а кілька вікон на цій стіні були розбиті. Спостерігачі визначили, що пошкодження були спричинені потраплянням артилерійського снаряда калібру 122 мм, випущеного із північно-північного заходу. За словами власника (30–39 років) будинку, він разом з дружиною і трьома маленькими дітьми перебував вдома, коли 11 квітня, приблизно о 05:00, стався удар.

На подвір’ї одноповерхового будинку на вул. Марченка, 15, у Старомихайлівці члени патруля Місії бачили засипану вирву і знайшли поряд осколки, які відповідали залишкам артилерійського снаряда калібру 122 мм.

На вул. Марченка, 4, виявлено свіжу вирву за 4 метри на північ від будинку, поряд із розколотим навпіл деревом. На відстані 4 метри на південь від вирви виявлено дерев’яне дахове покриття із північно-східного боку господарської споруди було відламане в кількох місцях, а також були пробоїни в металевій стіні із північно-східного боку споруди. За оцінкою, пошкодження було спричинено вибухом артилерійського снаряда калібру 122 мм, випущеного із північного напрямку.

Між будинками №10 і 12 на вулиці Фрунзе в Старомихайлівці виявлено свіжу вирву, яка, за оцінкою СММ, утворилася від вибуху артилерійського снаряда калібру 152 мм, випущеного із північно-північного заходу. Власник будинку №12 на вулиці Фрунзе (віком 60–70 років) розповів, що пошкодження утворилося 11 квітня приблизно о 06:00.

На присадибній ділянці одноповерхового будинку №9а на вулиці Фрунзе виявлено свіжу вирву за 10 метрів на південний схід від будинку. На будинку із південного боку були розбиті шість вікон, а за 5 метрів на південний схід від будинку були збито кілька рифлених азбестових панелей паркану навколо будинку. Члени патруля Місії знайшли осколки в деревах на території подвір’я. Спостерігачі визначили, що всі пошкодження були спричинені потраплянням артилерійського снаряда калібру 122 мм, випущеного із північно-північного заходу.

На вул. Молодіжній, 8, у Старомихайлівці зафіксовано вирву, заповнену уламками, а також 3 опори паркана з пробоїнами за 4 метри на північ від одноповерхового будинку. Одразу на захід від вирви спостерігачі бачили лаву, на якій було відірвано кілька дерев’яних планок, а ще через 4 метри на захід члени патруля Місії побачили автомобіль з розбитими вікнами і пробоїнами. Чотири вікна з північного боку і три вікна з західного боку будинку були закриті фанерними листами. Спостерігачі бачили подряпини на стіні з північного боку. За оцінкою, всі пошкодження були спричинені влученням снаряда невстановленого типу, випущеного з північно-північного заходу. Спостерігачі розмовляли з власницею (43 роки) та її 8-річною дочкою, в якої був свіжий синець навколо лівого ока. Жінка розповіла, що 11 квітня вони спали вдома, коли приблизно о 05:10 вони почули свист від снарядів, а після удару вона побачила, що на обличчі її дочки утворилися синці.

На вул. Леонтовича, 26, у Кіровському районі непідконтрольного урядові Донецька, за 10 метрів на північно-північний захід від одноповерхового будинку виявлено свіжу вирву, заповнену прутками і гілками. Три вікна з північного боку будинку і одне вікно з західного боку були розбиті і закриті фанерними дошками, а північна частина даху була закрита пластиковою плівкою. За оцінкою, пошкодження було спричинено вибухом артилерійського снаряда калібру 122 мм, випущеного із північного напрямку.

13 квітня

Повідомлення про жертви серед цивільного населення внаслідок обстрілу:
У Донецьку на вул. Ленкоранській, 13а, чоловік (віком 75 років) показав членам патруля СММ рану на правому боці його голови, яку, за його словами, він отримав внаслідок потрапляння осколків від вибуху, що стався 11 квітня, орієнтовно о 05:00. Його дружина (віком близько 70 років) показала спостерігачам кілька подряпин на лівому боці носа, які, за її словами, вона отримала тоді ж. Інший чоловік (віком 45 років) окремо розповів, що на момент вибуху він був на вулиці приблизно за 60 метрів від будівлі, та показав членам патруля Місії отримані ним невеликі поранення на правому боці шиї.

Пошкодження внаслідок обстрілу в Донецьку. На вул. Ленкоранській, 11, зафіксовано свіжу вирву за 10 метрів на північ від північної стіни п’ятиповерхового багатоквартирного житлового будинку. Спостерігачі бачили, що вибито щонайменше дев’ять вікон, а на північній стіні цього будинку було видно пошкодження внаслідок потрапляння осколків.

На вул. Ленкоранській, 12, виявлено свіжу вирву приблизно за 20 метрів на південь від багатоквартирного житлового будинку і відзначили, що розбито щонайменше 15 вікон, а скло лежало на землі. Також зафіксовано пробоїни у водогоні та газопроводі з західного боку цього будинку.

На вул. Ленкоранській, 13а, зафіксовано свіжі сліди від осколків навколо вирви приблизно за 30 метрів на північний захід від багатоквартирного житлового будинку; сама вирва була засипана землею.

На вулиці Ленкоранській команда Місії бачила, що було вибито понад 20 вікон у багатоквартирному житловому будинку №15 (на північно-східній стіні), будинку №14 (на південно-західній стіні) та будинку №17 (на південно-східній стіні). На вул. Ленкоранській, 17, виявлено дві вирви: за 20 метрів на північ від багатоквартирного житлового будинку та за 30 метрів на захід в асфальтовому дорожньому покритті відповідно. Мешканка (віком 40–49 років) будинку №17 на вулиці Ленкоранській розповіла, що вона була вдома в момент вибуху, який, за її словами, спричинив пошкодження. За оцінкою спостерігачів, ймовірною причиною виникнення вирв і пошкоджень були розриви щонайменше трьох 120-мм мінометних мін, випущених із північно-північного заходу.

У Куйбишевському районі Донецька зафіксовано свіжу пробоїну на даху двоповерхового будинку №62 на вулиці Васильченка. За оцінкою СММ, 120-мм мінометну міну було випущено з північно-західного напрямку, та вона розірвалася всередині будинку. Спостерігачі також бачили свіжі фрагменти осколків всередині одноповерхового будинку №63 на вулиці Васильченка, які, за їхньою оцінкою, пробили дах із північно-західного напрямку; вони також бачили вибиті вікна в одноповерховому будинку №65 на тій же вулиці. Троє мешканців будинків (чоловіки віком 55, 63 і 65 років) порізно розповіли, що всі вони були вдома, коли 11 квітня, близько 05:00, стався обстріл.

На вул. Вахрушева, 61, зафіксовано свіжу вирву на подвір’ї одноповерхового будинку, менш ніж за 1 метр на схід від нього. Спостерігачі бачили уламки, зокрема зламані дерев’яні дошки, розбиті цеглини й осколки скла, вибитого з вікон гаража на подвір’ї. Члени патруля Місії бачили свіжі осколкові пошкодження та розбиті вікна в одноповерхових будинках №59 (два вікна) і №63 (чотири вікна) на вулиці Вахрушева. Спостерігачі бачили свіжу вирву приблизно за 5 метрів на схід від будинку №78, а також відзначили, що розбито вікна в будинках №75, 77 і 78 (два, три і чотири вікна відповідно) на тій же вулиці. Члени патруля СММ помітили свіжі осколкові пошкодження металевого паркану та воріт на вул. Вахрушева, 76. За їхньою оцінкою, ймовірною причиною пошкоджень були розриви 120-мм мінометних мін, випущених із північно-західного або північно-північно-західного напрямку.

На вул. Лузіна, 6, виявлено свіжу вирву приблизно за 15 метрів на захід від входу до п’ятиповерхового багатоквартирного житлового будинку та вікна вибиті на всіх 5 поверхах будівлі. Також зафіксовано осколкові пошкодження на фасаді будівлі з західного боку. За оцінкою СММ, ймовірною причиною пошкоджень були розриви 120-мм мінометних мін, випущених із північно-західного або північно-північно-західного напрямку. Троє мешканок (віком близько 30, 50 і 60 років) будинку розповіли, що всі вони чули вибухи 11 квітня, близько 05:20.

На вул. Лузіна, 7, виявлено дві свіжі вирви за 1 метр на захід від двох гаражів: від одного залишилися зламані дерев’яні дошки, розбита цегла та каміння, а в іншого вціліли лише частина даху і металевого каркаса. У чотириповерховому багатоквартирному житловому будинку №7 на тій же вулиці вибито 12 вікон (по кілька вікон на кожному поверсі). Чоловік та його дружина (віком 30–40 років), які проживають у будинку, розповіли, що вони обоє чули 2 вибухи після 05:00 11 квітня. За оцінкою СММ, ймовірною причиною пошкоджень були розриви 120-мм мінометних мін, випущених із північно-західного або північно-північно-західного напрямку.

У багатоквартирному житловому будинку на просп. Кремлівському, 33, зафіксовано розбиті вікна на другому, третьому і четвертому поверхах із північного боку будинку. Виявлено вирву біля західного входу до багатоквартирного житлового будинку на просп. Кремлівському, 39, а також свіжі осколкові пошкодження та розбиті вікна на всіх п’ятьох поверхах. В одній із квартир на цокольному поверсі зафіксовано вибите вікно з західного боку та свіжі пробоїни (1–3 см) на протилежній стіні та стелі кімнати. За оцінкою спостерігачів, ймовірною причиною пошкоджень були розриви 120-мм мінометних мін, випущених із північно-західного або північно-північно-західного напрямку.

На вул. Корабельній, 69, зафіксовано свіжі осколкові пошкодження на металевих воротах перед одноповерховим будинком і розбите вікно.

На вул. Корабельній, 73, зафіксовано свіжі пошкодження на верхній частині північної стіни та на стелі, а також вибиті вікна (два з північно-західного боку й одне з північно-східного боку). На вул. Корабельній, 71, виявлено пошкоджений металевий паркан навколо будинку, а також осколки пробили двері гаража на подвір’ї, а також дах автомобіля, що стояв всередині гаража. Перед будинком спостерігачі бачили підривник, за оцінкою, ймовірно від 122-мм артилерійського снаряда. За їхньою оцінкою, усі пошкодження були свіжими і виникли внаслідок вибуху в повітрі поблизу будинку №71 на вулиці Корабельній.

15 квітня

Пошкодження в житловому районі н. п. Ясинувата (непідконтрольний урядові, 16 км на північний схід від Донецька). На південно-західній стороні даху сараю на вул. Пушкіна, 1, в Ясинуватій виявлено свіжу пробоїну (діаметром близько 25 см), яка, за оцінкою СММ, утворилася внаслідок прямого влучення невстановленого снаряда. Також зафіксовано свіжі подряпини на одній зі сторін двоповерхового будинку, розташованого за 4 метри від господарської будівлі та на воротах прилеглого до будинку гаража; за оцінкою СММ, вони утворилися в результаті влучення осколків. Чоловік (20–29 років) повідомив, що доглядає за будинком у період відсутності господарів і що він саме працював на присадибній ділянці за будинком, коли 14 квітня, близько 09:00, неподалік розпочався обстріл. Через обстріл чоловік укрився в будинку, а тоді почув вибух і відчув ударну хвилю.

Команда СММ бачила три пошкоджені вікна та свіжу вм’ятину (1–2 см) у вхідних дверях зі східного боку одноповерхового багатоквартирного житлового будинку на вул. Ватутіна, 1, в Ясинуватій. Жінка (60–69 років), яка представилася мешканкою будинку, розповіла, що 14 квітня, близько 09:20, була вдома, коли почула звук, за її описом, вибуху в повітрі біля будинку. Вона додала, що у період із 09:00 до 09:10 того ранку в зазначеному районі стався інтенсивний обстріл. Четверо сусідів окремо один від одного розповіли, що пошкодження виникли 14 квітня, одразу після 09:00; один із них розказав, що бачив вибухи в повітрі.

17 квітня

Повідомлення про те, що працівники КП «Компанія «Вода Донбасу» отримали поранення внаслідок вогню з легкого озброєння поблизу Донецької фільтрувальної станції (ДФС). Надвечір 17 квітня представник КП «Компанія «Вода Донбасу» повідомив СММ телефоном про те, що працівники компанії потрапили під вогонь приблизно о 15:40 того дня, коли прямували з ДФС у напрямку н. п. Ясинувата (непідконтрольний урядові, 16 км на північний схід від Донецька). Він також додав, що на момент інциденту в автобусі було близько 30 працівників, автобус їхав у колоні разом з іншим транспортним засобом. Пізніше того ж дня медичний персонал дорожньої лікарні станції Ясинувата повідомив, що 17 квітня до них доправили 5 осіб з осколковими пораненнями. У тій самій лікарні член збройних формувань розповів, що у другій половині дня 17 квітня 5 працівників КП «Компанія «Вода Донбасу» (четверо чоловіків і одна жінка від 30 до 60 років) зазнали осколкових поранень, коли їхали автобусом поблизу перехрестя доріг Н20 і М04. Перед лікарнею команда СММ бачила чоловіка (40–49 років) з білою пов’язкою на голові, який стояв поруч із групою з близько 30 працівників КП «Компанія «Вода Донбасу» біля автобуса. Спостерігачі бачили пробоїну в задній частині автобуса. В салоні автобуса вони бачили пробоїну в задній частині, у місці, яке відповідає зовнішнім пошкодженням, а також пробоїну в металевому поручні та плями крові на сидінні та підлозі в задній правій частині автобуса та біля східців на задньому вході. За оцінкою, куля калібру 5,45 мм пробила задню частину корпусу автобуса і зрикошетила від металевого поручня в салоні. Водій автобуса розповів, що на момент інциденту автобус рухався у складі колони разом з іншим транспортним засобом від ДФС дорогою Н20 у напрямку перехрестя з автошляхом М04. Автобус, що перевозив працівників ДФС 17 квітня, вже потрапляв під вогонь, рухаючись дорогою Н20 у напрямку ДФС 12 березня 2018 року

18 квітня

Повідомлення про юнака, який дістав поранення внаслідок вибуху боєприпаса в н. п. Костянтинівка (підконтрольний урядові, 60 км на північ від Донецька). Медперсонал лікарні № 5 у Костянтинівці розповів, що 17 квітня до них було доправлено юнака (16 років) з відкритим переломом великого пальця, осколковими пораненнями середнього пальця та опіками другого і третього ступеню на долоні правої руки. У лікарні його мати (віком від 30 до 40 років) повідомила, що її син був зі своїм другом (18 років), коли вони знайшли сім невибухлих боєприпасів. У поліції Костянтинівки розповіли, що двоє юнаків (16 і 18 років) знайшли пристрій циліндричної форми темно-жовтого кольору в лісосмузі на захід від лікарні № 1 у Костянтинівці. Співробітники поліції також додали, що 16-річний юнак отримав поранення, після того як він запалив гніт пристрою, і він вибухнув у той момент, коли хлопець намагався його викинути.

Пошкодження, спричинені обстрілом у житлових районах н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька). На автозаправній станції, розташованій на вулиці Ватутіна, зафіксовано нещодавні подряпини від осколків на західній стіні головної будівлі, а також фрагменти боєприпасів, які застрягли в металевому паркані, що пролягає на захід від стіни, і були розкидані на землі біля паркану. За оцінкою, це були фрагменти снаряда калібру 73 мм. Точно визначити напрямок вогню або тип застосованого озброєння не вдалося. За твердженнями трьох співробітників АЗС (двоє чоловіків і жінка, від 30 до 40 років), пошкодження утворилися 16 квітня, приблизно о 14:00, але при цьому ніхто не постраждав.

У супермаркеті на вул. Леніна, 96, у Докучаєвську зафіксовано осколкові ушкодження вентилятора холодильної установки на західній стіні будівлі, в якій розташований супермаркет. Завідувач супермаркету (чоловік 25–30 років) повідомив, що пошкодження утворилися два тижні тому, в результаті чого магазин довелося закрити на кілька днів для проведення ремонту.

19 квітня

Повідомлення про жертви серед цивільного населення внаслідок вогню зі стрілецької зброї неподалік від блокпоста на автошляху H15 східніше н. п. Кремінець (непідконтрольний урядові, 16 км на південний захід від Донецька) 19 квітня. Приблизно об 11:00 біля пункту надання першої медичної допомоги спостерігачі бачили жінку (близько 70 років) з пов’язкою на лівій нозі (вище коліна), ще одну жінку (близько 65 років) з перев’язаною литкою правої ноги і чоловіка (близько 70 років) з пов’язками на литці правої ноги. Присутні на місці медпрацівники підтвердили, що це були вогнепальні поранення. Член збройних формувань на блокпості повідомив спостерігачам про те, що інцидент стався у проміжок часу між 10:45 та 10:50 того ж дня. За словами трьох постраждалих, у момент, коли в них влучили кулі зі стрілецької зброї, вони стояли на автобусній зупинці за 300 метрів на захід від блокпоста, очікуючи на автобус. Військовослужбовець Збройних сил України на блокпості неподалік від н. п. Мар’їнка (підконтрольний урядові, 23 км на південний захід від Донецька) повідомив членам патруля Місії про те, що вони чули вогонь зі стрілецької зброї 19 квітня, приблизно о 10:45.

Пошкодження будинку внаслідок обстрілу в н. п. Старомихайлівка (непідконтрольний урядові, 15 км на захід від Донецька). В одноповерховому будинку на вул. Молодіжній, 6, виявлено свіжі пошкодження у двох розбитих вікнах, що виходять на захід, та пробоїну (орієнтовно 30 см завдовжки та 5 см завширшки) у вхідних дверях будинку. Власниця будинку розповіла, що будинок було пошкоджено під час обстрілу вранці 11 квітня.

20 квітня

Повідомлення про жертву серед цивільного населення:
У лікарні в н. п. Торецьк (кол. Дзержинськ, підконтрольний урядові, 43 км на північ від Донецька) медпрацівники повідомили, що до них доправлено 78-річного жителя н. п. Новгородське (підконтрольний урядові, 26 км на північ від Донецька) із осколковими пораненнями лівого передпліччя. У поліція в Торецьку повідомили СММ, що 18 квітня, орієнтовно о 15:30, чоловік лагодив дах свого будинку на вулиці Слов’янській в Новгородському, коли в районі стався обстріл, і він дістав поранення, коли спускався з даху, щоб сховатися.

22 квітня

Повідомлення про пошкодження внаслідок обстрілу:

В н. п. Пікузи (кол. Комінтернове, непідконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Маріуполя). 21 квітня спостерігачі виявили свіжу вирву в асфальтовому покритті, за 3 метри на північ від залишеної офісної будівлі на вулиці Ахматової в Пікузах. На північній стіні будівлі команда СММ також бачила свіжі осколкові пошкодження. За твердженнями чотирьох місцевих жителів, вони чули стрілянину і обстріли тієї ночі, а також вранці. 22 квітня спостерігачі бачили свіжу вирву на присадибній ділянці між двома будинками на вулиці Перемоги, при цьому ніяких пошкоджень будинків зафіксовано не було.

22 квітня в Саханці виявлено пробоїну (діаметром 70 см) і свіжі пошкодження від осколків в західній стіні будинку №18 на вулиці Жовтневій, а також свіже пряме влучання (пробоїну 50 x 20 см) в раму вікна, що виходить на захід. У результаті попадання вікно було повністю розбите. Ще одне вікно, що виходить на захід, було також розбите. За оцінкою СММ, пошкодження утворилися в результаті влучання снаряду безвідкатної гармати (СПГ-9, 73 мм), випущеного з південно-західного напрямку. За словами власника, снаряд влучив в його будинок ближче до вечора 20 квітня, при цьому він та його син отримали поранення. Спостерігачі помітили подряпини на обличчі чоловіка.

СММ продовжила спостерігати за ситуацією, в якій опинилося цивільне населення на контрольних пунктах в’їзду-виїзду. 21 квітня на блокпості в н. п. Мар’їнка (підконтрольний урядові, 23 км на південний захід від Донецька) група з приблизно 20 осіб (чоловіки та жінки, різного віку), що очікувала на автобус для проїзду в напрямку непідконтрольних урядові районів, заблокувала проїзд для патруля Місії. Люди висловлювали своє невдоволення тим, що автобус все ще не приїхав за ними з непідконтрольних урядові районів. Деякі пішоходи повідомили спостерігачам, що вони очікують на прибуття автобуса вже дві години, додавши, що це трапляється не вперше. Члени команди СММ бачили приватні таксі, які пропонували людям послуги з перевезень за 200 рублів (за повідомленнями, проїзд у громадському транспорті коштує 70 рублів).

21 квітня, о 09:45, на блокпості, розташованому на автошляху Н15 на схід від н. п. Кремінець (непідконтрольний урядові, 16 км на південний захід від Донецька), група людей (чоловіки та жінки, віком від 40 до 70 років) скаржилася членам команди СММ на тривале очікування на блокпості. Співрозмовники також додали, що кожну годину проїзд дозволяється лише 5–10 автомобілям. За словами деяких з них, вони очікують на блокпості з 05:30 ранку. На блокпості озброєний чоловік повідомив команді Місії, що затримки пов’язані з недостатньою кількістю осіб, які чергують на блокпості. На той момент спостерігачі бачили 220 автомобілів, 2 мікроавтобуси, 9 автобусів та 100 пішоходів, що очікували в черзі на проїзд/вихід у напрямку підконтрольних урядові районів, а також 80 автомобілів, 6 мікроавтобусів та 3 автобуси, що стояли в черзі у протилежному напрямку.

На блокпості поблизу н. п. Оленівка (непідконтрольний урядові, 23 км на південний захід від Донецька) 5 осіб (чоловіки та жінки, віком 51–69 років) заблокували проїзд для команди СММ та повідомили, що вони очікують проїзду в напрямку підконтрольних урядові районів вже три доби. Декілька інших осіб, що стояли в автомобільній черзі, також повідомили, що вони провели тривалий час в очікуванні проїзду.

23 квітня

Повідомлення про жертви серед цивільного населення, а також про свіжі пошкодження внаслідок обстрілу:

22 квітня в лікарні в н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька) спостерігачі бачили 62-річного чоловіка з закривавленими пов’язками на горлі та лівій щоці. За його словами, уранці того дня він знаходився на подвір’ї свого будинку (вул. Блюхера, 1–2) у Докучаєвську, коли почув вибух і в нього влучив осколок. 23 квітня, перебуваючи на вул. Блюхера, 1–2, команда СММ поспілкувалася із родичом потерпілого, який повідомив, що чоловік дістав поранення під час обстрілу вранці 22 квітня.

Спостерігачі змогли розгледіти вхідний та вихідний отвори (кожен діаметром приблизно 3 см) у зовнішньому шарі ізоляції на північно-західній стіні одноповерхового будинку № 1–2 на вулиці Блюхера, а також бачили вирву (діаметром орієнтовно 8 см) внизу стіни. За оцінкою СММ, пошкодження утворилися внаслідок влучення 30-мм снаряду, ймовірно випущеного з гармати бойової машини піхоти (БМП-2) з північно-північного заходу. За даними повітряного спостереження станом на 1 лютого виявлено, що передній край позицій Збройних сил України і збройних формувань на західній околиці міста були приблизно на 800 метрів ближче, якщо порівнювати з їхніми позиціями на знімках за 10 грудня 2017 року. Згідно з останніми даними повітряного спостереження, в одному місці відстань між ними становить приблизно 180 метрів.

24 квітня

Повідомлення про жертву серед цивільного населення, яка загинула внаслідок вибуху. У лікарні в н. п. Лутугине (непідконтрольний урядові, 20 км на південний захід від Луганська) фельдшер повідомила СММ, що ввечері 21 квітня вона отримала дзвінок про вибух у н. п. Врубівський (непідконтрольний урядові, 22 км на південний захід від Луганська). Вона також повідомила, що на подвір’ї за будинком на вул. Фрунзе, 38, у Врубівському вона знайшла тіло чоловіка (55–59 років), який лежав горілиць, а навколо його стегон розтіклася калюжа крові. Фельдшер повідомила спостерігачам, що, за її оцінкою, смерть була спричинена вибухом гранатної розтяжки. Через можливий ризик того, що в тілі могла бути міна-пастка, фельдшер не намагалася провести детальніший огляд. Двоє чоловіків, які проживають на вулиці Фрунзе, порізно повідомили спостерігачам, що 21 квітня між 15:00 і 16:00 вони чули неподалік вибух і бачили, як з-поза будинку № 38 на вулиці Фрунзе піднімався дим. За їхніми словами, коли вони наблизилися до джерела диму, вони побачили тіло чоловіка з пораненнями спини і стегон. Із міркувань безпеки спостерігачі не змогли оглянути місце інциденту.

25 квітня

Пошкодження цивільних об’єктів у житлових района:

В Ясинуватій зафіксовано пробоїну (на відстані приблизно 30 см від землі) у західній стіні одноповерхового будинку на вул. Гоголя, 45. За оцінкою СММ, пошкодження було спричинене вогнем зі стрілецької зброї, що вівся із західного напрямку. Чоловік (45–50 років), який представився мешканцем цього будинку, повідомив, що в період з січня до квітня його будинок декілька разів потрапляв під обстріли, а останнього разу це сталося тиждень тому. Він додав, що боїться за безпеку свого десятирічного сина, який мешкає в цьому будинку з ним та іншими членами його сім’ї.




Ситуація в зоні проведення АТО: обстріли, жертви серед цивільного населення. Квітень 2018 року

5 квітня

Лисичанський прикордонний загін звертає увагу всіх громадян завчасно готувати документи для подорожі, та нагадує, що відповідно до Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженого наказом від 14.04.2017 № 222 – ог, громадяни України можуть потрапити на тимчасово окуповану територію Луганської області за умови пред’явлення наступних документів:
-паспорт громадянина України;
-паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
-дипломатичний паспорт;
-службовий паспорт;
-посвідчення особи моряка;
-посвідчення члена екіпажу.
При цьому, обов’язково у громадянина повинен бути дозвіл фізичної особи на перетин лінії розмежування.
Іноземці, які збираються відвідати окуповану територію, при собі повинні мати дійсний паспортний документ та дозвіл фізичної особи.
В’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за умови пред’явлення свідоцтва про народження або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або, передбачених для таких осіб пунктами 3-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57. При цьому дозвіл фізичної особи не потрібен. Але при слідуванні дитини у зворотній бік, разом із необхідними документами, повинен подаватися і дозвіл фізичної особи.
Пропуск через КПВВ осіб і транспортних засобів жителів прилеглих до лінії зіткнення населених пунктів контрольованої території здійснюється за умови пред’явлення будь-якого документа, що посвідчує особу, визначеного пп. 1 п. 2 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147, за наявності документів чи відміток про реєстрацію їх місця проживання в цих населених пунктах без дозволу фізичної особи.
Відповідно до законодавства України, будь які документи, видані на ТОТУ, чи будь які печатки, проставлені у документах на тимчасово окупованій території України вважаються недійсними та не дають права перетину лінії зіткнення, окрім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованій території Луганської області.

6 квітня

Близько 10 години ранку в одному з будинків с.Опитне знайдено місцевого мешканця, який підірвався на невідомому вибуховому пристрої.

46-річний потерпілий міг підірватись на гранаті, якою він на передодні ввечері погрожував своєму братові під час сварки.

Того дня, аби уникнути тяжких наслідків чоловік вирішив піти з дому та заночувати в іншому місці. На ранок, коли він повернувся, побачив, що вікна в будинку розбиті, а його брат - мертвий. Чоловік одразу покликав на допомогу військових та повідомив про подію в поліцію.

7 квітня

В с. Піщане Станично-Луганського району підірвався автомобіль з родиною. Внаслідок підриву чотири людини загинуло: 57-річне подружжя та їх 38-річний син зі своєю цивільною 38-річною дружиною на своєму автомобілі «Shevrolet Niva».

11 квітня

*Під час обстрілу Авдіївки постраждала стара частина міста: вул. Лермонтова 69 та вул. Леваневського 75.

*Відбувся моніторинговий візит Уповноваженого з прав людини Людмили Денісовї до Станиці Луганської.
В рамках візиту з метою цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави, Людмила Денісова відвідала КПВВ «Станиця Луганська» і підрозділи, розташовані в районі смт Станиця Луганська зі складу сил і засобів оперативно-тактичного угрупування «Луганськ».

12 квітня

Близько опівночі співробітники Кальміуського відділення поліції отримали повідомлення від медиків про те, що до лікарні госпіталізовано 54-річного мешканця з тілесними ушкодженнями.

Коли чоловік прийшов до тями, розповів, що на металоприйомці, де працює його знайомий, знайшов блискучий металевий предмет та вирішив забрати його додому, щоб потім розібрати. Дорогою він вибухнув від удару об землю.

Внаслідок детонації чоловік отримав осколкові поранення обох гомілок та передпліччя, а також залишився без правої кисті.

З початку року це вже 7 випадок на Донеччині, коли від вибуху калічаться люди. У 2018 році від вибухонебезпечних пристроїв постраждало 10 осіб, з них 3 загинули та 7 поранено.

13 квітня

Голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз разом із Мартіном Сайдіком, Спецпредставником голови ОБСЄ у складі Тристоронньої контактної групи з реалізації мирного плану на Сході України, відвідав КПВВ «Станиця Луганська».
«Я називаю пішохідний перехід на КПВВ «Станиця Луганська» «дорогою пекла», – поділився Юрій Гарбуз на своїй сторінці у Фейсбук.
У ході зустрічі було обговорено низку практичних питань, серед яких ремонт мосту в Станиці Луганській, відкриття транспортного коридору в Золотому, попередження техногенної катастрофи через підтоплення шахт ДП «Первомайськвугілля», розрахунок з боку ОРЛО за спожиту воду і електроенергію, електрифікація Новоолександрівки.

17 квітня

*В результаті необережного поводження з вибухонебезпечним предметом 16-річний підліток отримав травми руки в м.Костянтинівка.

*Під обстріл потрапило с.Зайцеве. Повністю знищено житловий будинок та господарська будівля по вулиці Вернадського 32, пошкоджені господарчі будівлі, присадибні ділянки та огорожі по вулицях Журавського та Мануільського

18 квітня

*В селищі Новгородському  внаслідок обстрілу, пенсіонер 1940 року народження отримав кульове поранення руки.

*О 15:25 сталась зупинка Донецької фільтрувальної станції (яка знаходиться в так званій «сірій зоні»). Причина зупинки – небезпека для співробітників станції через бойові дії.

У зв’язку с зупинкою Донецької фільтрувальної станції було припинено водопостачання м.Авдіївка, в якій мешкає більше 22 тисяч людей, с. Ласточкіно та с. Орлівка (це 1,5 тисяч людей).

Попередньо робота фільтрувальної станції відновиться після забезпечення гарантій безпеки працівників станції.

22 квітня

Донецька фільтрувальна станція розпочала повноцінну роботу о 16:05.

25 квітня

Під час  обстрілу пошкоджено житлові будинки у Луганському. Також тут частково порушено енергопостачання. В районі Новолуганського пошкоджено газогін, внаслідок чого об’єкти найбільшого сільгоспвиробництва регіону «Бахмутський Аграрний Союз» залишились без газопостачання.

26 квітня

Обстріл населеного пункту с.Зайцево розпочався о 9-й ранку. Відомо про 9 пошкоджених домоволодінь по вулиці Вологодського та Шумського. Також поранено дві голови крупного рогатого скота, які перебували в господарській будівлі.

27 квітня

У понеділок, 30 квітня, в Україні офіційно завершується АТО і в цей же день, відповідно до закону про реінтеграцію Донбасу, починається Операція об’єднаних сил (ООС).

 




Відкрите звернення від депутатів Чермалицької сільської ради

Відкрите звернення від депутатів Чермалицької сільської ради до
Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової
Секретаріату Кабінету Міністрів України
Народного депутата України по виборчому округу №60 Дмитра Валерійовича Лубінця

Як відомо, села Чермалицької сільської ради входять до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (розпорядження КМУ від 7 листопада 2014 №1085-р) та за період 2014 року по теперішній час потерпають від обстрілів з боку непідконтрольної території.

Громада за період проведення АТО стала меншою, але значна кількість людей, що виїхали з території у активну фазу бойових дій, повернулися додому, адже механізм соціального захисту внутрішньо-переміщених осіб доволі не досконалий, і люди просто не в змозі вижити в чужому місті.

Життя мешканців нашої громади зараз дуже складне. В основному це полягає у воєнних діях з обох сторін та близькості лінії протистояння воюючих сторін. Також віддаленість соціальних служб, зокрема ПФУ, УСЗН, Центру зайнятості, банківських установ, лікарень накладає свій відбиток. Зараз ми підпорядковані Волноваському району, центр якого знаходиться від нас дуже далеко, прямого транспортного сполучення, доступного більшості громадян, немає, а в умовах воєнного часу – це необхідність.

Більша частина роботодавців припинили свою діяльність на території громади саме через безпосередню близькість лінії бойових дій, тож люди втратили роботу і втратили будь-яку можливість заробляти гроші собі на життя.

Загалом можна сказати, що наші громадяни не живуть, а виживають у складних обставинах через військовий конфлікт.

Дуже часто до нас, як представників місцевої влади, звертаються мешканці громади з питанням щодо можливості присвоєння особливого статусу громадянам, що проживають у населених пунктах на лінії зіткнення. Особливо це стосується можливості надання маленьким мешканцям громади статусу «діти війни». Адже саме діти найбільше страждають в результаті бойових дій на сході нашої країни.
Враховуючи, що законодавство України за багатьма напрямками не адаптоване під ситуацію, яка склалася, то, можливо, особливий статус цих людей надав би їм додатковий соціальний захист, відкривав би можливості у подальшому працевлаштуванні, матеріальному забезпеченні тощо.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням інтересів мешканців громади Чермалицької сільської ради та подібних сіл, розташованих на лінії зіткнення, просимо сприяти у процесі зміни законодавства України щодо присвоєння певним категоріям громадян, що проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, особливого статусу, який посилить соціально-правовий захист постраждалих від бойових дій на сході країни громадян.

З повагою, депутати Чермалицької сільської ради.

 




Без хлібу, води, газу і медикаментів - як живуть у прифронтових селах. ВІДЕО

Село Первомайське та Водяне. Поблизу Донецький аеропорт. На місці величезних будинків – руїни. Замість масивних стін – залишки цегли. Простріляні дахи. Зруйновані огорожі. У цих селах не залишилося жодної аптеки. Так живуть люди у прифронтових селах Первомайське та Водяне. Подробиці у сюжеті.




Права людини на південному сході України, 2018, #04