MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Події, факти, долі...

Одна історія однієї війни. Олена

Російська агресія за вже більш ніж чотири роки подій на Донбасі коштувала Україні три тисячі загиблих мирних жителів з обох боків лінії розмежування, загибелі багатьох тисяч воїнів ЗСУ, а також зламаних долей двух мільйонів переселенців, десятків тисяч зруйнованих будинків і величезних економічних втрат. 

Здавалося б, що за чотири роки можна було детально розібратися і дати чіткі відповіді - хто винен і що потрібно робити, щоб подібне ніколи більше не повторилося.

Однак до цього дня в українському суспільстві так і не сформувалося чіткого бачення того, що стало головною причиною національної української трагедії 21 століття, а головніш за все - як цю війну можна закінчити.

Навіть серед людей, які називають себе патріотами України, до цих пір все що формується та пропагандується думка, що Донбас населений більшою мірою «сепаратистами», а Донецьк і Луганськ стали столицями «республік», тому що населення цих міст в масі своїй підтримало «референдум».

За чотири роки регулярних моніторингових поїздок членів ХПГ в населені пункти на лінії розмежування, у кожного співробітника нашої (і багатьох інших правозахисних та гуманітарних) організації в голові сформувався свій власний список кошмарів цієї жахливої і незрозумілої війни.

Ми збираємо інтерв’ю у мирних мешканців по обидві боки лінії розмежування.

Кожне інтерв’ю наповнене болем, сльозами, гіркотою і повним нерозумінням того, а що ж буде завтра.

«Сіра зона» Донбасу. Це окрема держава. Окрема від України і окрема від т.зв. «ЛНР / ДНР». Це десятки населених пунктів. Без лікарень, шкіл, дитячих садів, магазинів і аптек. Туди не ходить транспорт. Територія, де щодня ризикують життям сотні тисяч українців. І не тільки через обстріли. Четвертий рік населення прифронтової і «сірої зон» на межі виживання. Кризу на Донбасі - в ООН назвали "найстарішою" в світі. Тому що - з мільйона трьохсот тисяч людей мешканців "сірої зони", які опинилися заручниками ситуації, третина - це люди старіші 60-ти років.

Те, що не зруйнували снаряди, знищив вогонь.

"Сіра зона" - це життя без пожежників, швидкої, міліції, магазинів і аптек. Розраховувати тут можна тільки на свої сили. І кожен раз, коли потрібно слухати, кожну з таких історій, мозок входить в дисонанс ...

У щомісячних бюлетенях Харківської правозахисної групи про ситуацію з правами людини на сході України, ми вирішили розповідати одну реальну історію, реальної людини. Це не для того, щоб змусити «видавити» сльозу читача, не для того, щоб підняти кількість читачів та підписників (адже кров завжди подобається публіці). А для того, щоб, кожен, хто відкриє і прочитає, зміг приміряти цю історію на себе, подумати, зробити висновки, прийняти рішення.

Сьогодні історія Олени. Жінка все своє життям з чоловіком і дітьми мешкали в маленькому селі Донецької області, яке в 2014 році увійшло до переліку населених пунктів з цією жахливою позначкою «сіра зона». Потім в житті сім’ї настало пекло. Справжнє і реальне.

Публікуємо мовою оригіналу (багато суржику).

Олена: "Это было 18 октября 2014 года в половине восьмого вечера. Чоловік спав у тій кімнаті, а я з сестрою в оцій по телефону балакала, син на дворі щось робив.

Коли воно ото все почало бахати, ми спочатку навіть не пішли прятатися. Перший раз воно бах, бах, бах и просвистело со сторони Донецька сюди до нас. Як третій раз провсистіло, то я чомусь сказала сестрі, що треба до погреба бігти. А чого навіть сама не подумала… Ніколи не бігали, а тут чогось побігла.

І ото, як воно третій раз зовсім рядом бахнуло, то і чоловік з ліжка встав, почав вдягатися. Потім, коли все закінчилося, полураздєтим, не встиг одягтися, його так з дірками наскрізь і знайшли. Він впав прямо от між кімнатами у двірях. Я лише долі секунду і опинилася у погребі. Не зрозуміла як. Може волною взривною.

Отямилася, почала кричати сину: «Льоха, Льоха!» Я ж знаю, що син був десь на вулиці. Кричала, кричала і нічого. Тиша. А ви з розумієте, що краще б плакав десь, ніж тиша... Я одну секунду подумала про то, шо і чоловіка, і сина не стало сьогодні.

А він вже у погребі був. І звідти висунувся, огукнувся: «Шо, мам?» І тіки він балакнув, його лусь по руці! Сухожилля одразу навиворот. Кровища як хлинула. Я голову до нього у погреб сувать і мені по затилку два уламка, більший і менший, мабуть від хати відлетіли та стукнули, тому не сильно розбило. Один по голові, а інший по боку. Запекло сразу та дихати важко стало.

Світло в нас перебило. Побігли з сином по вулиці. А куди бігти? Бог його зна. Темно, хоч глаз виколюйте. Біжимо наобум з криками: «Допоможіть! Спасіть!» Так на вулиці оба ми з сином сознаниє и потєрялі.

Нас наші українські вояки підібрали та відвезли на пост ГАІ, а вже з поста ГАІ нас «скорая» забрала, которая там чекала. Ближче вони не могли під’їхати, бо боялися під обстріл потрапити.

Там вже допомогу нам надавали. Мене ж не сильно. А сину спочатку одну операцію зробили, потім другу. Спочатку казали: «Треба руку відрізати». Бо перебита сильно була. І кость, і сухожиліє полностью разорвано. А я ні в яку. Говорю: «Робіть, що хочете, пришивайте». Ото спасібо воєнному хірургу. Йому раз штопав тую руку, а потім, через неділю раз і так от руку врятували. Хоч вона і не працює почті совсєм, но есть.

Син більше пролежав у лікарні. Біля півроку десь. А я місяць чи півтора полежала і стала потім на вихідні додому їздити.
Два осколка так і не винули з мене. Так вони і залишилися у спині.

Вот времени уже сколько прошло? Два года. А я так і не можу собі ні групу зробити, ні лікування нормально пройти. Так я і не змогла ото пережить. Хтось щось скаже, а в мене вже сльози біжуть і не можу зупинити.

Ніхто нам нічим так і не допомагав. В совєтє грошей немає. Только шо на погрєбєніє мужа дали и все. Потом еще раз кто-то із волонтеров дали нємного грошей на ремонт хати и все.

Чоловіка все равно не повернуть вже. Ето ж он погиб в октябре, а в феврале ему 53 года должно било ісполнитися. Мені 48. Я так схудала після того, що шкура як у летючої миші тєліпалася.

Ну, а как я могла его спасті?! Я ж коли бахнуло і побачила, что чоловік ще дихає, але помирає! Він без тями був, як його прошило осколком. А у мене ж там ще й дитина! Я чоловіка перешагнула та побігла до підвалу! Син з дитинства інвалід. Я б ніяк не допомогла чоловіку! Ви ж розумієте? Там осколок наскрізь пройшов…

Я не можу ходити і просити! Просто не можу. От і криша після того тече, і сину ще гірше і рука не працює, чоловіка вбило! А я не буду нічого просити! І не треба мені нічого!

Чоловіка сусіди хоронили. Ні я, ні син на похоронах не були. Він хорошою людиною був. Його все село поважало. Дуже добросовєстний.
От в одін день всєх перебило. Взривна волна була такою, що і рибки в акваріумі здохли всі.

Дочка моя так і досі не ходить в цей дом. Говорить, що як зайде, то одразу батько перед очима мертвий.

Чоловік три години без тями лежав, коли нас до лікарні повезли. Я перешагнула його… , сказала: «Вовка, пробач мені…. Я сина буду рятувати…» і побігла до Льохи. А Вовка кров’ю потік…

Я групу також не можу оформити. В лікарні сказали, що всі оті мої справки, то не катить і нічого мені не світить. Ото і все.

А воно ж нікуди не ділося. От я з вами розмовляю і чую, як воно там внутрі все пече та тягне.... Да і осколки теж..."




Ситуація в зоні проведення ООС: обстріли, жертви серед цивільного населення. Липень 2018 року

2 липня
До Сєвєродонецького відділу поліції надійшло повідомлення громадянина про те, що в районі нового моста через р. Сіверський Донець його товариш пішов плавати у річці та через деякий час зник.


2 липня

*У Волноваському районі від вибуху постраждав 14-річний хлопець
*У Костяннтинівці  16-річний хлопець приніс вибухонебезпечний предмет додому і почав розбирати. Внаслідок вибуху боєприпасу у хлопця діагностовано травматичну ампутацію лівої кисті, осколкові поранення грудної клітини та ока.
З початку року на Донеччині через необережне поводження з вибухонебезпечними предметами загинуло 4 людини, серед них одна дитина, ще 14 травмовані, серед них 5 дітей.


3 липня
У Торецьку викрито бойовика, який чергував на блокпості. В період окупації чоловік здійснював контрольно-пропускний режим на блокпості, розташованому поблизу смт Майорське. Після звільнення міста від окупації чоловік покинув бандформування та виїхав до РФ у пошуках кращої долі. Весь цей час чоловік провів на чужині, але нещодавно вирішив повернутися до Торецька.

5 липня
У Костянтинівці бойовик добровільно здався правоохоронцям. Поліцейські встановили, що в період окупації 45-річний чоловік піддався проросійській пропаганді і вступив в ряди бойовиків. Новобранець отримав розподіл на блокпост, де обстежував транспорт і громадян та незаконно обмежував їх проїзд.
Але служба виявилася не така, як обіцяли терористи. Тому вже через недовгий час чоловік покинув ряди бойовиків і майже 4 роки приховував своє минуле. Коли життя в постійному страху набридло, екс-бойовик вирішив повернутися до нормального життя, дізнавшись, що це можливо зробити, добровільно здавшись правоохоронцям.
На даний момент він повністю співпрацює зі слідчими Костянтинівського відділення поліції.
Нагадаємо, згідно ч. 6 ст. 260 (Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань) Кримінального кодексу України, звільняється від кримінальної відповідальності за цією статтею особа, яка перебувала у складі збройних формувань, якщо вона добровільно вийшла з такого формування і повідомила про його існування органи державної влади чи органи місцевого самоврядування.

6 липня
В результаті проведеної спецоперації співробітниками військової контррозвідки СБУ зі складу Об’єднанихсил, викрито та у взаємодії з Нацполіцією затримано учасника НЗФ, мешканця Херсонської області, який у 2014 році приєднався до бойовиків проросійських бандформувань та вступив на службу до штабу «ДНР» у місті Часів Яр, де зі зброєю в руках виконував вказівки своїх ватажків з виявлення та затримання патріотично налаштованих громадян України в Артемівському районі Донецької області.
У липні 2014 року з початком звільнення українських міст від проросійських бандформувань, затриманий залишив службу в «ополченні Новоросії» та повернувся до Херсонщини.
Згодом, з метою уникнення від покарання молодик призвався за мобілізацією до Збройних сил України та в подальшому уклав контракт на проходження військової служби в одній з військових частин, яка залучена до операції Об’єднаних сил.
Оперативники військової контррозвідки викрили та певний час тримали колишнього бойовика під контролем.
06 липня 2018 року матеріали щодо протиправної діяльності вказаної особи передано до Бахмутського відділу поліції ГУ НПУ в Донецькій області з метою відкриття кримінального провадження за ознаками злочину передбаченого ст. 260 Кримінального кодексу України «Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань».


7 липня
На блокпосту, що розташований поблизу міста Маріуполя Донецької області, військовий наряд зупинив для огляду приміський рейсовий автобус, який слідував за маршрутом Маріуполь – Мангуш.
При перевірці документів було виявлено, що один з пасажирів автобуса, громадянин С., мешканець села Бердянське Донеччини, має зв’язки з незаконними збройними формуваннями так званої «ДНР».
У результаті вищевказану особу передали працівникам Мангушського відділу поліції Головного управління Національної поліції Донецької області за підозрою в скоєнні злочину, передбаченого статтею 260 Кримінального кодексу України «Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань».

 

10 липня
*У Красногорівці 60-річний чоловік вийшов за двір викинути сміття, коли почув хлопок та біль у нозі. Постраждалий знаходиться у лікарні м. Курахове з вогнепальним пораненням.

*Під обстріл потрапили житлові квартали мешканців Золотого 4. Руйнування зазнали подвір’я розташовані прямо у центрі селища.

11 липня
На Луганщині поліцейські затримали розвідника так званої «народної міліції «ЛНР»
В с. Світличне Попаснянського району бійці батальйону «Луганськ -1», які входять до складу Об’єднаних сил, затримали 25-річного чоловіка при спробі перетину лінії розмежування поза офіційним пунктом в’їзду-виїзду. За даними правоохоронців чоловік перебуває у складі НЗФ «ЛНР».
Протягом двох діб затриманий мінними полями перетинав «сіру зону» для проведення розвідувальної операції на користь та за вказівкою кадрових офіцерів РФ, які керують підрозділом народної міліції НЗФ «ЛНР».
З 2014 року чоловік, проживаючи на тимчасово окупованій території, піддався агітації російсько-окупаційних військ та вступив в ряди так званої «народної міліції» НЗФ «ЛНР».
Затриманий виконував обов’язки розвідника. Дізнаючись позиції ЗСУ, наносив їх на карту. Ніс службу в м. Луганськ, м. Кадіївка (раніше Стаханів) та м. Голубівка (раніше Кіровськ).
Нещодавно чоловік отримав вказівку таємно перейти на територію України та провести розвідку з отримання інформації про розташування позицій та підрозділів ЗСУ. Під час спроби перетнути лінію розмежування чоловік й був затриманий бійцями БПСПОП «Луганськ-1», які цілодобово несуть службу на передових позиціях.

15 липня
Внаслідок вибуху невідомого предмету постраждали двоє жителів Краматорська. 


19 липня
На КПВВ «Станиця Луганська» помер чоловік 1939 року народження, який прямував до контрольованої Урядом України території.
Під час перевірки документів на КПВВ чоловіку стало зле. Смерть настала миттєво. 

 

22 липня

*У Мар’їнці у дворі власного будинку по вул.Тельмана на розтяжці підірвалися Чернишов Дмитро і Санжаревський Роман
*У Маріуполі місцевий мешканець травмувався під час виконання сільськогосподарських робіт. Чоловік натрапив колесом трактору на вибуховий предмет.
 

24 липня
Під час виконання польових робіт поблизу Гранітного на вибуховому пристрої підірвався трактор. 47-річний водій отримав осколкове пораненнями ноги 


27 липня
Рано вранці вул. Піонерська в с. Катеринівка потрапила під обстріл. Снаряди розірвалися на території присадибних ділянок місцевих жителів. В результаті обстрілу по всій вулиці були перебиті лінії електропередач.

 




Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у липні 2018 року

2 липня
СММ зафіксувала пробоїни від куль у вікнах житлових будинків у н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька). У квартирі на другому поверсі п’ятиповерхового будинку на вул. Леніна, 86, зафіксовано 3 пробоїни у 2 вікнах, що виходять на південь. За оцінкою СММ, пробоїни утворилися від вогню зі стрілецької зброї, що вівся з південно-західного напрямку. Власниця квартири (70–79 років) повідомила, що приблизно о 19:30 1 липня вона почула звук розбитого скла, а потім побачила пробоїну у своєму вікні. У квартирі на п’ятому поверсі п’ятиповерхового будинку на вул. Центральній, 87, виявлено пробоїну у склі вікна, що виходить на західно-північний захід. Власниця квартири (80–89 років) повідомила, що близько 18:45 1 липня вона почула звук розбитого скла, а згодом побачила пробоїну у своєму вікні.

3 липня
СММ здійснювала моніторинг ситуації, в якій опинилося цивільне населення, що проживає поблизу лінії зіткнення. У н. п. Трьохізбенка (підконтрольний урядові, 32 км на північний захід від Луганська) спостерігачі бачили близько 150 осіб (чоловіків і жінок віком 45–65 років), які зібралися перед будівлею військово-цивільної адміністрації. Команда СММ поспілкувалася з сімома учасниками зібрання (шістьома чоловіками й однією жінкою 45–65 років), які повідомили, що зібралися для уточнення статусу письмової заявки на відкриття КПВВ біля зазначеного населеного пункту, яку вони направили до військово-цивільної адміністрації десять днів тому, оскільки перетин лінії зіткнення через КПВВ у Станиці Луганській є недешевим і тривалим процесом, що, у свою чергу, не дозволяє людям регулярно відвідувати родичів у непідконтрольних урядові районах.


5 липня
Повідомлення про свіжі пошкодження внаслідок обстрілу з легкого озброєння. На вулиці Слов’янській, розташованій на північно-західній околиці Ясинуватої, місцева жителька (у віці 40–41 років) показала пробоїну в північному вікні її будинку. Команда Місії також бачила невеликі осколки скла і визначала, що пошкодження утворилися нещодавно від обстрілу з легкого озброєння з північно-західного напрямку. Члени патруля СММ бачили невибухлу 12,7-мм запалювальну кулю в клумбі, розташованій на північ від пошкодженого вікна. Жінка розповіла, що ввечері 4 липня, вона разом зі своїми 3 дітьми була вдома, коли в її будинок влучила куля. Місія зафіксувала траншеї на північний захід від Ясинуватої, приблизно за 300 метрів на північ від вищезазначеного будинку.

СММ здійснювала моніторинг ситуації, в якій опинилося цивільне населення на контрольному пункті в’їзду-виїзду біля мосту в Станиці Луганській. Троє осіб (дві жінки і чоловік у віці 60–69 років) на урядовому блокпості повідомили спостерігачам про те, що їм довелося чекати годину на блокпості, щоб потрапити до підконтрольних урядові районів. Троє інших осіб (жінки у віці 60–69 років) повідомили команді Місії, що їм довелося чекати 4 години, щоб вийти з підконтрольних урядові районів. На блокпості збройних формувань, розташованому на південь від мосту, 10 осіб (3 чоловіків і 7 жінок різного віку), які прямували з підконтрольних урядові районів, порізно повідомили про те, що їм знадобилося 3 години, щоб перетнути обидва блокпости. Спостерігачі зауважили, що перила дерев’яної конструкції над зруйнованою частиною мосту нестійкі, а сама конструкція розхитувалася через велику кількості людей, які перетинали міст.


9 липня
СММ здійснювала моніторинг ситуації, в якій опинилося цивільне населення, що проживає поблизу лінії зіткнення. У супроводі офіцерів Збройних сил України при Спільному центрі з контролю та координації (СЦКК) члени патруля Місії дісталися н. п. Піски (підконтрольний урядові, 11 км на північний захід від Донецька) вперше з серпня 2017 року, а до н. п. Опитне (підконтрольний урядові, 12 км на північний захід від Донецька) і н. п. Водяне (підконтрольний урядові, 15 км на північний захід від Донецька) вперше, починаючи з 2016 року. У Пісках спостерігачі бачили, як двоє військовослужбовці Збройних сил України виходили з будинку. За спостереженнями СММ, у Пісках та Опитному відсутнє енергопостачання. Мешканці цих двох населених пунктів повідомили спостерігачам про те, що енергопостачання немає з початку конфлікту. У Пісках команда Місії зафіксувала металевий знак (1 завширшки) із написом «Червона зона» англійською мовою («Red Zone») червоними літерами.

10 липня
Повідомлення про цивільну особу, яка постраждала внаслідок вибуху предмета в н. п. Златоустівка
(підконтрольний урядові, 66 км на південний захід від Донецька). 3 липня медпрацівники в лікарні в н. п. Маріуполь (підконтрольний урядові, 102 км на південь від Донецька) повідомили про те, що 2 липня до них доправили 14-річного хлопця, який отримав поранення внаслідок вибуху предмета і якому вже зробили операцію. У тій самій лікарні матір хлопця розповіла, що 2 липня її син підібрав предмет у Златоустівці і приніс його додому, що на вул. Центральній. За її словами, предмет вибухнув, коли хлопець тримав його в руках на подвір’ї будинку. 4 липня працівники селищної ради у Златоустівці і місцевої поліції у н. п. Волноваха (підконтрольний урядові, 53 км на південь від Донецька) повідомили СММ про те, що хлопця доправили до зазначеної вище лікарні після того, як він отримав поранення внаслідок вибуху предмета у Златоустівці.

Повідомлення про пошкодження внаслідок обстрілу в житловому районі н. п. Золоте-4 (Родіна; підконтрольний урядові, 59 км на захід від Луганська). Спостерігачі, яких супроводжували співробітники військово-цивільної адміністрації зі Збройних сил України, бачили свіжу пробоїну на північному схилі даху одноповерхового будинку на вул. Златоустівській, 5-2. За оцінкою, пробоїна утворилася від влучення реактивної гранати з безвідкатної гармати (СПГ-9), випущеної з невстановленого напрямку. Усередині будинку зафіксовано свіжу пробоїну у стелі, а також осколкові пошкодження стіни та підлоги. Власник (віком 40–49 років) будинку розповів про те, що пошкодження утворилися 10 липня, близько 02:00, коли його дружина і син перебували в кімнаті за 1 метр від місця, де згодом утворилися зазначені вище пошкодження підлоги.


11 липня
СММ і надалі спостерігала за ситуацією, в якій опинилося цивільне населення, яке проживає поблизу лінії зіткнення. У н. п. Золоте-5 (Михайлівка, непідконтрольний урядові, 58 км на захід від Луганська) спостерігачі бачили близько 15 осіб (11 жінок і 4 чоловіків віком 55–70 років), які очікували у черзі, щоб набрати води з пластикового резервуара в центрі населеного пункту. Чоловік (віком 60–70 років) повідомив членам патруля Місії про те, що багато жителів отримують питну воду з загально доступних джерел.


12 липня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення:

12 липня в лікарні н. п. Курахове (підконтрольний урядові, 40 км на захід від Донецька) 60-річний чоловік розповів команді СММ про те, що 10 липня він поїхав перевірити свій будинок на вул. Чайковського, 6, у н. п. Красногорівка (підконтрольний урядові, 21 км на захід від Донецька), пошкоджений ще на початку конфлікту. За його словами, близько 09:30, коли він стояв перед будинком, йому в пахову область влучила куля. Він додав, що після надання невідкладної медичної допомоги у лікарні Красногорівки його перевезли до лікарні в Кураховому, де прооперували. Медпрацівники лікарні в Кураховому повідомили, що чоловіка доправили до них 10 липня, близько 12:30, а отримане ним поранення було наслідком влучення кулі.

3 липня медперсонал лікарні у н. п. Костянтинівка (підконтрольний урядові, 60 км на північ від Донецька) повідомив команді СММ про те, що 1 липня до них доправили 16-річного юнака з пораненнями, подібними на спричинені спрацюванням невибухлого снаряда, а 2 липня його перевезли до Харківської обласної дитячої лікарні. 4 липня медпрацівники у Харківській обласній дитячій клінічній лікарні повідомили спостерігачам, що хлопець втратив кисть лівої руки та праве око, а також зазнав осколкових поранень головного мозку. 6 липня його мати (у віці 50 років) розповіла спостерігачам, що ввечері 1 липня вона знайшла сина на підлозі в себе вдома у н. п. Зоря (підконтрольний урядові, 40 км на північний захід від Донецька) і що 5 липня хлопця успішно прооперували у Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охмадит» у Києві. 10 липня співробітник поліції у Костянтинівці повідомив команді Місії про те, що 1 липня хлопець зазнав поранень, перебуваючи вдома у матері в Зорі, унаслідок спрацювання в його руках невибухлого снаряду, який він знайшов у лісі біля населеного пункту.


18 липня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення в н. п. Докучаєвськ
(непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька). Спостерігачі розмовляли телефоном із жінкою, яка розповіла їм, що ввечері 16 липня вона разом з сином і чоловіком перебувала в себе вдома на вулиці Гірській в Докучаєвську, коли почула звук вибухів і відчула ударну хвилю. За її словами, її син викликав швидку допомогу, яка доправила її до лікарні в Докучаєвську. Медпрацівники лікарні в Докучаєвську повідомили СММ про те, що 16 липня близько 18:00 машина швидкої допомоги привезла жінку (віком 60–69 років) з пораненнями з лівого боку тіла, які були спричинені вибуховою хвилею та уламками. Тієї ж ночі жінку виписали з лікарні. Із міркувань безпеки спостерігачі не змогли відвідати поранену жінку в неї вдома.


19 липня
Повідомлення про пошкодження цивільних об’єктів у житлових районах Докучаєвська.
На вул. Ватутіна, 9, зафіксовано отвір від кулі в південно-західному вікні квартири на першому поверсі п’ятиповерхового будинку. Мешканка будинку (70–79 років) повідомила, що в квартирі ніхто не проживає, а вікно зазнало пошкоджень вдень 18 липня
На вул. Центральній, 93 спостерігачі бачили, що на південно-західному вікні квартири на четвертому поверсі п’ятиповерхового будинку немає рам, а вікно зсередини закрито фанерою. Мешканець будинку (30–39 років) повідомив, що в квартирі ніхто не проживає, а вікно зазнало пошкоджень вдень 18 липня.

23 липня
Повідомлення щодо жертв серед цивільного населення.
У лікарні в н. п. Курахове (підконтрольний урядові, 40 км на захід від Донецька) члени патруля Місії поговорили з 43–річним чоловіком із бинтовими пов’язками на обличчі, голові, грудній клітці та руках. За словами чоловіка, 22 липня він та ще один 44–річний чоловік проходили через подвір’я будинку № 117, розташованого на вулиці Тельмана в н. п. Мар’їнка (підконтрольний урядові, 23 км на південь від Донецька), який приблизно рік тому він залишив. Він повідомив, що вони почули клацання, після чого стався вибух, який, на його думку, був викликаний розривом невибухлого боєприпаса. За словами співрозмовника, військовослужбовці Збройних сил України прибули на місце події, надали першу допомогу та відвезли його до лікарні. У лікарні Курахового лікар повідомив СММ, що чоловік отримав поранення від осколків, деякі з яких були вилучені. Лікар також повідомив, що інший чоловік (віком 44 років) зазнав поранення обох ніг та правої ступні і залишив лікарню в той самий день. У поліції в Кураховому підтвердили час та місце інциденту.


24 липня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення
. У лікарні н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька) медпрацівники повідомили, що ввечері 23 липня до них доправили 31-річну жінку з легкими осколковими пораненнями правої ноги. За словами медперсоналу, вона зазнала поранень того ж дня, коли перебувала вдома на провулку Комунальному в цьому населеному пункті. У телефонній розмові жінка повідомила, що 23 липня між 19:00 і 19:30 вона була біля свого будинку на провулку Комунальному, коли почула, як поблизу «щось вибухнуло в повітрі» і її поранило осколком. З міркувань безпеки спостерігачі не змогли відвідати цей будинок.

Пошкодження внаслідок обстрілу в житловому районі Докучаєвська. На вул. Жовтневій, 6, у квартирі на першому поверсі житлового будинка виявлено свіжу пробоїну (діаметром 15 см) у вікні, що виходить на західно-південний захід. За оцінкою СММ, пошкодження виникли внаслідок пострілу з озброєння невстановленого типу (ймовірно калібром 30 мм), здійсненого із західно-південного заходу. Мешканка (70–79 років) цієї квартири повідомила, що 20 липня орієнтовно о 19:30 у вікно влучив «великий металевий предмет», коли вони з чоловіком були вдома і вона почула «стрілянину».

 

28 липня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення поблизу н. п. Гранітне
(підконтрольний урядові, 60 км на південь від Донецька): чоловік зазнав поранень від спрацювання невибухлого снаряда, перебуваючи в своєму тракторі. 25 липня медичні працівники військового госпіталю № 5 у Маріуполі повідомили, що ввечері 24 липня до них доправили чоловіка (40–50 років) з пораненнями лівої ступні та лівого ока, а 25 липня його перевели до лікарні в Дніпрі. 27 липня голова сільської ради Гранітного розповів про те, що інцидент стався 25 липня в полі, яке, за наявною інформацією, не було забруднене мінами, приблизно за 5 км на південь від села, і що чоловіка (47 років) поранено металевими уламками трактора та шматками лобового скла. Співрозмовник додав, що відомо про чимало місць поблизу населеного пункту, де є невибухлі боєприпаси, а також звернувся з проханням посприяти проведенню робіт із розмінування.

Місія також уточнювала інформацію про двох мирних жителів, які загинули внаслідок вибуху наземної міни, що стався 25 липня в селищі Мічуріна неподалік від н. п. Горлівка (непідконтрольний урядові, 39 км на північний схід від Донецька). За місцем проживання однієї з жертв (юнака 17 років), двоє сусідів (жінки 60–70 років) розповіли, що вони проводять підготовку до похорону загиблого юнака. За їхніми словами, інцидент з наземною міною стався 25 липня, коли юнак та дівчина (18 років) йшли поблизу цвинтаря, розташованого неподалік від селища шахти № 6–7. Родичка (30–40 років) юнака повідомила, що інцидент стався, коли юнак і дівчина зайшли в поле, де не було попереджувальних знаків про мінну небезпеку. Троє інших членів родини, які також перебували там, розповіли, що в цьому районі присутні збройні формування, а мінні поля і досі не позначені. Для уточнення інформації команда Місії відвідала лікарню № 2 у Горлівці. Медперсонал лікарні в н. п. Горлівка (непідконтрольний урядові, 39 км на північний схід від Донецька) відмовився надати спостерігачам інформацію про жертви серед цивільного населення, про які повідомлялося, без дозволу з боку членів збройних формувань у цьому населеному пункті.


29 липня
Повідомлення про чоловіка, який помер після того, як ручна граната, яку він тримав у руках, вибухнула.
28 липня на вулиці Любові Шевцової у н. п. Ясенівський (непідконтрольний урядові, 46 км на південь від Луганська) спостерігачі поспілкувалися з 25-річною жінкою, яка повідомила, що 25 липня, близько 20:00, 30-річний чоловік у стані сп’яніння сидів на присадибній ділянці її будинку та почав погрожувати ручною гранатою їй та її дітям (хлопчику і дівчинці, віком 3 і 5 років відповідно). За словами співрозмовниці, коли вона разом із дітьми покидала присадибну ділянку, вона почула вибух, а коли повернулася, побачила, що чоловік помер. Команда СММ бачила осколкові пошкодження на зовнішній стіні будинку і на металевому паркані на присадибній ділянці. Біля іншого будинку на вулиці Любові Шевцової мати померлого чоловіка (у віці 60–70 років) і його двоюрідний брат (у віці 30–40 років) повідомили, що загиблий чоловік був залучений до діяльності військового типу.

Пошкодження внаслідок обстрілу в житловому районін. п. Мала Юр’ївка (непідконтрольний урядові, 34 км на південний захід від Луганська). На головній вулиці населеного пункту спостерігачі бачили одноповерховий будинок, в якому були вибиті два східні вікна і провалився дах, а також декілька фрагментів дерев’яних балок за 3 метри на захід від будинку. За оцінкою СММ, пошкодження виникли в результаті влучення танкового снаряда, однак напрямок вогню встановити не вдалося. 70-річна місцева жителька повідомила, що пошкодження виникли 19 липня і додала, що ніхто не постраждав. Будинок розташований у районі між полігонами поблизу н. п. Бугаївка (непідконтрольний урядові, 37 км на південний захід від Луганська) і н. п. Мирне (непідконтрольний урядові, 28 км на південний захід від Луганська), де команда Місії нещодавно зафіксувала сукупно близько 40 танків




Законодавство

Порядок отримання ID-картки переселенцями при досягненні 14 років

До Харківської правозахисної групи надходить чимало звернень від внутрішньо переміщених осіб стосовно реєстрації місця проживання, при отриманні дитиною паспорта у 14 років. Складність полягає лише у тому, що ДМС відмовляє у реєстрації місця проживання на тимчасово непідконтрольній території, надаючи Витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання, в якому місце проживання не зареєстроване. Саме це завдає велику кількість незручностей, навіть банально відкрити карту у банку для отримання різного роду виплат особа без зареєстрованого місця проживання не може.

Варто знати: чинним законодавством передбачено, що оформити паспорт у вигляді ID-картки може будь-який громадянин України по досягненні 14-річного віку. Також надається можливість замінити наявний паперовий паспорт-книжечку на ID-картку по досягненні 25- або 45-річного віку, при втраті чи викраденні паспорта, у разі виявлення в паспорті помилок, пошкодження чи закінчення терміну його дії.
Особам, які проживають на непідконтрольній території Донецької, Луганської областей і не є внутрішньо переміщеними особами, для отримання ІD картки необхідно звертатися до територіального підрозділу Міграційної служби України, на який покладено виконання функцій того підрозділу ДМС, який розташований за місцем реєстрації особи й тимчасово не виконує своїх функцій унаслідок ООС.

Переміщеним особам слід звертатися до територіального підрозділу Міграційної служби, розташованого за місцем їх реєстрації як ВПО; центру надання адміністративних послуг/державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, або його відокремленого підрозділу – за умови наявності обладнання для оформлення заяв-анкет засобами Єдиного державного демографічного Реєстру.
Якщо особа визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, документи та заява-анкета подаються одним із її законних представників (одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників).

Варто звернути увагу на збір необхідного пакету документів, які слід надати при отриманні паспорта у разі досягнення 14 років:

- свідоцтво про народження (оригінал, а також бажано мати із собою копію);

- паспорт батьків / одного з них або законних представників, які є громадянами України. У разі якщо батьки або законні представники на момент народження дитини були іноземцями або особами без громадянства, подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

- ідентифікаційний номер або документ, що підтверджує відмову від його прийняття;

- документи, що підтверджують реєстрацію місця проживання дитини до 2014 року (будинкова книга або карта Ф.16);

- свідоцтво про шлюб (для батьків дитини такі документи необхідні для підтвердження родинних зв’язків - довідка про взяття на облік як переселенця (для ВПО).

При цьому особливі трудності виникають у наданні документів, що підтверджують місце реєстрації дитини до 2014 року (будинкової книги, або карти Ф.16). Як правило, будинкова книга у багатоповерхових будинках відсутня, а картка Ф.16 наявна в паспортному столі на території окупованих районів Донецької та Луганської областей.

Варто знати, що відповідно до п. 11 Постанови КМУ №207 від 02.03.2017 року «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови.

На практиці цього не відбувається, письмове рішення про відмову в реєстрації місця проживання не надається, що в свою чергу унеможливлює оскарження такого рішення в адміністративному або судовому порядку.




КабМін знову випробовує пенсіонерів-переселенців.


25.04.2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»». Нова постанова вносить деякі зміни до ряду пунктів постанови № 365, яка регламентує порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (надалі- ВПО) та здійснення контролю за проведенням цих виплат. Зміни зазначають, що пенсійні виплати, які припинені в зв’язку з рішенням комісії по призначенню соціальних виплат, будуть відновлятися лише за заявою пенсіонера виключно з місяця звернення. Тобто, пенсіонер отримає пенсію лише з моменту звернення з заявою до пенсійного фонду, а борг, який залишився на момент звернення, сплачений буде лише на підставі окремого порядку, визначеного КМУ. На теперішній час зазначений у постанові № 335 окремий порядок Кабінетом Міністрів України не розроблений. Ці зміни стосуються не тільки пенсіонерів, що мають статус ВПО, але й пенсіонерів, які проживають на тимчасово окупованій та неконтрольованій урядом України території.

Ось, наприклад, пенсіонера, який є ВПО, має довідку ВПО та отримує пенсійні виплати у районному управлінні пенсійного фонду через списки СБУ, ДПСУ або через перетинання лінії зіткнення, позбавили пенсійних виплат. Будемо вважати, що виплату пенсії цій особі припинили з 01 травня 2018 року. У червні 2018 року ця особа звернулася до управління пенсійного фонду України з заявою про поновлення пенсійних виплат. Представники Пенсійного фонду розглядають вказану заяву та ухвалюють рішення про поновлення цих виплат з червня 2018 року. Заборгованість за травень 2018 року пенсіонеру ВПО сплачена не буде, до розробки Кабінетом Міністрів України особливого порядку виплати цих заборгованостей.

Але хочеться зазначити, що всі ці дії щодо припинення пенсійних виплат на підставі постанов КМУ та несплата заборгованості по пенсії є грубим порушенням Європейських договорів (з обов’язковістю яких погодилася Верховна Рада України), Конституції України та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 46 Конституції України регламентується соціальний захист громадян, що включає право на забезпечення їх у старості.
Підстави припинення пенсійних виплат визначені у статті 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Перелік, що зазначений у вказаній вище статті, є вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає. Тобто Пенсійний фонд України має право припинити виплату пенсії будь-якій особі лише на підставі та умовах Закону.

Постанови Кабінету Міністрів України належать до підзаконних актів. «Підзаконний нормативно-правовий акт» - це нормативний акт, виданий на основі закону, відповідно до закону і спрямований на його виконання шляхом конкретизації законодавчих приписів. Це означає, що постанови Кабінету Міністрів України, в тому числі й постанови про пенсійні ВПО, повинні конкретизувати Закони. Постанови КМУ жодним чином не можуть звужувати права осіб. Це зазначено у статті 92 Конституції України «Виключно законами України визначаються: основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення…».

Тож з цього виходить, що будь-яке припинення пенсійних виплат на підставі постанов Кабінету Міністрів України є незаконними й фактично такими, що порушує права людини.

Ситуація з припиненням виплат пенсії ВПО ускладнюється тим, що адміністрація Управління праці та соціального захисту населення та Міністерство фінансів України мають право доступу до бази даних інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан»). Право доступу адміністрації Управління праці та соціального доступу до системи «Аркан» регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2009 року № 600 з останніми змінами. Це значить, що Управління праці та соціального захисту населення може відстежити будь-яке переміщення ВПО через лінію розмежування або державний кордон та на підставі цього припинити будь-які виплати.

Окремо хочемо зазначити, що 3 травня 2018 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 802/402/18 винесено рішення, яким визнано дії Управління Пенсійного фонду України щодо припинення пенсії незаконними. Цим рішенням суддями, спираючись на Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, надано юридичну позицію, що пенсія особи є її приватною власністю й припинення її не у спосіб, передбачений Законом, є втручанням в право людини на власність (п. 87).




Знахідки моніторингу

Обзор событий в июле 2018 года на ОТДЛО

Харьковская правозащитная группа продолжает сбор и обработку информации, связанной с нарушениями прав человека на временно оккупированных территориях Луганской и Донецкой областей. В июле 2018 года на территории т.н. "ЛНР" и "ДНР" нами выявлены следующие события, которые содержат признаки нарушений прав человека согласно международным стандартам.

Луганская область

5 июля

«МГБ ЛНР» сообщило о том, что разоблачили схему вымогательства денег с пенсионеров.  

По версии «МГБ ЛНР» спецслужбы  и Пенсионного фонда Украины на организовали систематический незаконный заработок на пенсионерах с Донбасса.
В «МГБ» также пояснили, что по приказу СБУ сотрудники Пенсионного фонда выборочно аннулируют банковские карты пенсионеров, фактически проживающих на территории «ЛДНР», в результате чего они вынуждены платить третьим лицам, часто работникам ПФУ, за помощь в переоформлении выплат.

В социальных сетях обсуждают эту тему

Донецкая область

1 июля

*В результате обстрела Докучаевска получили повреждения домостроений по следующим адресам: ул. Ленина, 86 кв.32;  ул. Ленина, 86 кв. 48; ул. Центральная, 87 кв. 67.

*В результате обстрела Горловки, в районе шахты имени Гагарина, ранен местный житель 27 лет. Мужчина получил слепое осколочное ранение левого плеча.

2 июля

Комендантский час в «ДНР» сокращен со 2 июля 2018 года и действует теперь с 01.00 до 05.00 часов. Ранее комендантский час в «ДНР» был установлен с 23:00 до 05:00.

Время действия комендантского часа в «ЛНР» остается прежним - с 23.00 до 04.00.

4 июля

В «ДНР» сообщают, что «общественная организация» «Справедливая защита» за время работы передала в Международный уголовный суд и Европейский суд по правам человека свыше 3,5 тысяч материалов по пострадавшим в результате «агрессии Киева на Донбассе». Об этом заявил представитель «общественной организации» Иван Копыл.

"На конец июня нами уже было подано в МУС материалов по 727 погибшим и раненым взрослым и по 144 погибшим и раненым несовершеннолетним, по 48 случаям пыток, а также по 668 случаям разрушений", - сказал Копыл.

По его данным, за аналогичный период времени в организации подготовили и направили в ЕСПЧ жалобы от 2031 жителя «ДНР».

Организация "Справедливая защита" была зарегистрирована в «ДНР» в феврале текущего года.

6 июля

*На КПП «Горловка» от острой сердечной недостаточности скончалась Репка Валентина Владимировна 1940 года рождения, проживающая ул.Пушкинская 7/30.

*В результате обстрела г. Докучаевск повреждено остекление в жилом доме по адресу ул. Ватутина, 11, кв. 14.
7 июля

*В результате обстрела села Зайцево сгорел жилой дом по адресу ул. Рыбалко, 236.

*В результате обстрела г.Докучаевск поврежден дом по улице Ватутина, 13. 

8 июля

*В результате обстрела г.Докучаевск повреждения получила квартира в жилом многоэтажном доме по адресу ул. Ватутина, 1/80, кв. 20. 

*В результате прямого попадания зажигательного боеприпаса полностью сгорел дом в с.Веселое по адресу ул. Садовая, 110. 

10 июля

В результате обстрела п.Широкая балка повреждения получили домостроения по адресам:  ул.Плотинная, 158, ул.Плотинная, 160, ул.Плотинная, 164.

11 июля

В результате ночного обстрела п.Доломитное была повреждена ЛЭП, без электроэнергии  остался весь населенный пункт.

12 июля

*В результате обстрела Горловки получили повреждения домостроения по адресам: ул. Школьная, 2; ул. Школьная, 4; ул. Ворошиловградская, 4; ул. Жидкова, 2; ул. Мушкетовская, 20.

*В результате обстрела г.Докучаевск повреждена линия электропередач. Частично были обесточены две улицы в с.Ясное по ул. Валова и ул. Победы.

15 июля

В результате обстрела г. Докучаевск повреждение получил дом по адресу: ул. Центральная, 79/77.

16 июля

В результате обстрела жилых кварталов г.Докучаевск по улице Горная, 21 ранение получила Тубол Валентина Ивановна 1955 года рождения. Женщина доставлена в больницу с диагнозом: минно-взрывная травма, множественное осколочное ранение в области спины, левого бедра и левой стопы. 

Также в результате обстрела получили повреждения домостроения по адресам: пер. Травневое, 8; пер. Травневое, 10; ул. Ленина, 112, кв. 28.

17 июля

*В результате обстрела г.Докучаевск получили повреждения домостроения по адресам: ул. Ватутина, д.9, кв.16; ул. Центральная,  д.93, кв.49; ул. Ватутина, 3/7; 3/11.

В результате обстрела повреждены производственные мощности нефтеперерабатывающего завода ГП «Донецкавтогаз».

19 июля

*В результате ночного обстрела получили повреждения домостроения в п.Гольмовский по адресам: ул.Архипова, 3/2; ул.Загородная, 4/8; ул.Больничная, 15.

*В Горловке по ул. Сторожевая 34а двое детей и их бабушка подорвались на гранате РГД. Пострадавшие: Хрипченко Максим Григорьевич, 06.12.2006 г.р. повреждение левого глаза, осколочные по телу; Хрипченко Никита Григорьевич, 10.05.2011 г.р. перелом руки, осколочные по телу; Хрипченко Нина Остаповна, 1946 г.р., сотрясение, перелом челюсти.

20 июля

*Так называемый «верховный суд ДНР» вынес приговор вооруженной группировке, которая занималась на оккупированной территории Донецкой области похищениями, вымогательством и убийствами.

Приговор вынесен «в отношении десяти лиц, занимавшихся в период 2014-2015 годов грабежами, похищениями людей, вымогательством и убийством в составе устойчивой вооружённой группировки». 

Действовала группа под прикрытием членства в организации «Казачий союз «Область Войска Донского». 

По совокупности совершенных осужденными преступлений один человек был приговорен к смертной казни, восемь – к пожизненному лишению свободы, еще один член банды – к 13 годам тюрьмы.

*В результате обстрела с.Ясное повреждения получили жилые дома по адресам: ул. Щорса, 25/14; ул. Октябрьская, 6/6; ул. Щорса, 31А, кв. 2.

23 июля

*«Министерство юстиции ДНР» опубликовало порядок взыскания задолженности за потребление жилищно-коммунальных услуг. 

Неуплата грозит обращением в «суд»» с иском о взыскании задолженности. После того, как «суд» вынесет решение, жилищно-коммунальное предприятие подает «исполнительный лист» или «судебный приказ» в «государственную исполнительную службу ДНР». 

У жителя псевдореспублики есть 7 дней для добровольного исполнения решения суда. В случае невыполнения такого решения «государственную исполнительную службу ДНР» выносит «постановление о взыскании с должника исполнительного сбора». Размер такого сбора составит 10% от суммы задолженности и расходов, связанных с информационно-техническим обеспечением исполнительного производства. 

Если у должника недостаточно средств или другого движимого имущества, взыскание может быть обращено на недвижимость — земельный участок, жилой дом или квартиру.

*В результате обстрела Докучаевска, находясь во дворе своего дома по адресу: переулок Комунальный 4/4, осколочное ранение получила девушка 1987 года рождения Бритикова Н.Е.

24 июля
В результате обстрела Коминтерново пострадали дома по адресам: ул. Победы, 35, 37, 39; ул. Ахматовой, 15, 21, 23, 22; ул. Победы, 38.

25 июля

*В результате обстрела п.Гольмовский получили повреждения домостроения по адресам: ул. Ворошиловградская, 7 (насосная станция в котельной № 69 СПП Уголек – повреждение остекления, попадание в кровлю); ул. Гардина,1; ул. Ворошиловградская, 5; ул. Жидкова, 4/22.

*Двое подростков, девушка 2000 г.р. и парень 2001 г.р., подорвались на мине в районе шахты Изотова в пос.Мичурина.

Трое подростков — девушка и двое парней отправились помянуть друга на кладбище, которое находится в поселке Мичурина за шахтой Изотова.

Когда возвращались, подошли к полю с табличкой "Мины". Один из ребят решил поиграть с судьбой и начал прыгать по полю, девушка попыталась этому помешать, но в результате подрыва мины они оба погибли на месте.
Третий молодой человек не пострадал.

27 июля

В результате обстрела с.Саханка повреждения получили жилые дома по адресу ул. Конституции СССР, д.14-15. В результате обстрела п.Ленинское произошло возгорание частного дома по адресу ул. Сергеева, д. 7.
 




Права людини на південному сході України, 2018, #07