MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Події, факти, долі...

Чигари. Жизнь на линии

Серая зона Донбасса. Это сотни населенных пунктов. Без больниц, школ, детских садов, магазинов и аптек. Туда не ходит транспорт. Территория, где ежедневно рискуют жизнью сотни тысяч украинцев. Не только из-за обстрелов, но и из-за сложившейся в результате боевых действий, гуманитарной ситуации. Четвертый год население «серой зоны» на грани выживания. Таких сел и поселков по всей линии соприкосновения на сегодняшний день остается несколько десятков. Один из них – Чигари. Он же Ленинское. Он же Южное.

До войны – поселок городского типа в составе Торецкого городского совета насчитывал более полутора тысяч жителей, 120 домовладений. Но с началом активизации боевых действий в восточной Украине количество населения сокращалось пропорционально увеличению обстрелов вблизи населенного пункта и самого поселка.

Уже к середине 2018 года, когда обстрелы населенного пункта стали максимально частыми и ожесточенными, а гуманитарный кризис достиг своего апогея, там оставалось 173 мирных жителя (62 семьи), включая 30 перемещенных лиц и 7 детей.

Поселок условно делится на два района - Чигари и Черная Гора. Де-юре Южное считалось территорией, подконтрольной Украине, де-факто – «серой зоной» с максимально ограниченным доступом туда общественности, СМИ и даже гуманитарных организаций.

В поселке отсутствует газ, с начала конфликта - фельдшерский пункт и выездная торговля, любое транспортное сообщение. "Скорая помощь" за время конфликта выезжала в населенный пункт лишь несколько раз. Население поселка полностью зависит от гуманитарной помощи, предоставляемой международными и украинскими организациями – продукты питания, гигиенические наборы, уголь для отопления, строительные материалы.

В поселке отсутствуют торговые точки с социально значимыми продовольственными товарами, поэтому местные жители пешком ходят в г. Железное за покупками. Это от 1,8 до 3 км в одну сторону.

Жители Чигарей, находясь в "серой зоне" практически вплотную к оккупированной Горловке, свободно передвигались как на подконтрольную территорию за пенсиями и дешевыми доступными продуктами, так и в оккупированную Горловку.

В январе 2018 года в поселке сложилась критическая ситуация с подтоплением домов мирных жителей, медицинским обслуживанием и жизнеобеспечением в целом.

В результате повреждения обстрелами водопровода «Горловка – Торецк», а также по причине повышенного уровня воды в стволе шахты им. Гагарина, в результате тех же обстрелов, проблема подтопления жилых домов в Чигарях достигла пика. Из-за подтопления многие жители поселка не смогли больше использовать собственные подвалы для хранения продуктов и консервации, а также укрываться в них во время обстрелов. Огороды людей превратились в болото, на некоторых из них вырос камыш и поселились лягушки.

3 февраля 2018 года украинская сторона СЦКК заявила, что Донбасс находится на грани экологической катастрофы из-за бездействия главарей боевиков, которые игнорируют заявки предприятий о предоставлении гарантий безопасности для проведения ремонтных работ на участке водопровода «Горловка - Торецк». В общем, очередной раз противоборствующие стороны обменялись обвинениями друг друга в сложившейся ситуации, а мирные граждане снова остались в состоянии «помоги себе сам».

После срыва апрельского Пасхального перемирия в течение мая 2018 года произошла очередная эскалация боевых действий.
Итогом жестоких боев за населенный пункт стало сообщение о том, что 8 мая подразделения 24 бригады ВСУ вышли на восточные окраины Южного. Официально о выводе из «серой зоны» части поселка и взятии его под свой контроль штаб ООС сообщил 17 мая.

Контроль за Чигарями дал шанс ремонтировать участок водопровода "Горловка-Торецк", порывы на котором оставляли практически без воды в том числе подконтрольный Торецк и близлежащие населенные пункты.

Мощнейшие обстрелы, 9 сгоревших домов, раненая женщина, погибшая от снаряда 15-летняя девочка – всё это результаты боев за Чигари.

Однако обстрелы поселка с приходом ВСУ не сократились, а наоборот усилились.

31 мая 2018 года на координационной встрече местных властей и гуманитарных организаций было принято решение об эвакуации местных жителей из поселка из-за непрекращающихся боевых действий вблизи. Жители Чигарей тогда попросили организовать «зеленый коридор» для выезда из поселка автотранспортом и возможности забрать свои вещи. Результатом стало то, что в конце мая 2018 года поселок покинули порядка 45 семей, это 90 человек. Всех эвакуированных жителей Чигарей разместили в городе Торецк, где они проживают по сегодняшний день.

Однако 4 семьи от эвакуации отказались и на настоящий момент продолжают оставаться в той стороне поселка, которую местные называют «Черный бугор».

С того момента, как населенный пункт отошел под контроль ВСУ, а практически все жители поселка были эвакуированы, людей встретила очередная полоса препятствий на пути к более-менее стабильной жизни.

В августе 2018 года проезд в населенный пункт был закрыт полностью. Даже для совсем недавно местных жителей. Сегодня люди не могут посещать свои дома с целью контроля за сохранностью имущества, большая часть домов занята представителями ВСУ. И если до августа люди могли хотя бы иногда заезжать в поселок для посещения своих домов, и вывоза оттуда уцелевшего в результате боевых действий имущества, то по состоянию на сегодня в поселок не пускают даже чигаревцев с местной регистрацией места жительства. Переговоры с военными за все это время не дали ровно никаких результатов.

Таких населенных пунктов, как Чигари, вдоль линии соприкосновения на сегодняшний день насчитывается несколько десятков. Проблемы у местных жителей в них до боли похожи. Люди каждый день выживают в неизвестности и неопределенности, но с уверенной позицией, что «скоро все закончится», и они вернутся домой.




Олена Сорокіна - чергова жертва викрадення в ОРДЛО

На окупованих територіях Луганської та Донецької областей практично щотижня зникають люди.

В результаті моніторингової роботи Харківської правозахисної групи стає відомо про 3-4 випадки викрадення людей на окупованих територіях щомісяця.

Так, 30 жовтня 2018 року в окупованому Первомайську була викрадена підприємець Сорокіна Олена В’ячеславівна. Вона є власницею крамниці зоотоварів "Любимый". 

Близьким і родичам пізніше стало выдомо, що Олена була затримана "МГБ ЛНР" за підозрою в диверсійный діяльності на користь українських спецслужб. З тих пір про Олену Сорокіну немає жодної інформації. Офіційно звинувачень бойовиками не висунуто.

Близька подруга Олени в одному з інтерв’ю розповіла, що викрадена жінка жила самотньо - ані батьків, ані дітей у неї немає, близьких родичів також. Саме тому зникнення Олени друзі помітили не одразу, як і не одразу вдалося встановити обставини подій.

"Олена щодня спілкувалась по телефону з тими, хто виїхав з окупованих територій або виходила у соцмережі. Але 30 жовтня на зв’язку вона не з’явилась, а телефон взагалі було вимкнено. Тому наступного ранку всі почали її шукати - дзвонити у Первомайськ, запитувати, хто та що бачив. Обдзвонили лікарні та навіть морг. Покупці, знайомі, просто небайдужі люди допомогли з’ясовувати деякі факти зникнення Олени. Виявилося, того ранку на роботу у крамницю вона не прийшла. Після люди пішли до неї у квартиру. Перше, що побачили - білизну, яку Сорокіна сушила на вулиці. Незважаючи на те, що напередодні ввечері та вночі падав дощ, ніхто її не зняв. Це було дивно. По-друге, горіло світло у кімнатах. По-третє, коти у квартирі були перелякані та голодні. І останнє – на столі були речі з однієї з шухляд, можливо, хтось швидко щось шукав. Тож, очевидно, Сорокіна зникла при загадкових обставинах", – говорить в інтерв’ю кореспонденту Медійної ініціативи за права людини подруга Олени.

Лише через деякий час друзі дізналися, що Олену 2 листопада 2018 року привозили додому у кайданках люди у військовій формі та масках. У квартирі відбувався обшук.

У якому стані та де нині перебуває Олена Сорокіна невідомо. Ймовірно, представники незаконних збройних формувань звинувачують її у "шпигунстві на користь України". Це найбільш «популярне» звинувачення у невизнаних республіках.

Друзі Олени Сорокіної, оскільки рідних у неї немає, від свого імені звернулися до поліції у Києві та написали заяву про злочин. Наразі розпочато кримінальне провадження. Іншу заяву було подано до СБУ.

Родичі та близькі Олени Сорокіної звертаються з проханням про допомогу до національних та міжнародних організацій, правозахисникам та урядовим організаціям.

Слід зазначити, що зараз у застінках «ЛДНР» перебувають не менше ніж 108 заручників.




В Мироновском планируют закрыть единственную больницу

27 декабря десятки возмущенных жителей поселка Мироновский вышли на митинг в знак протеста против объединения Мироновской больницы со Светлодарской. Фактически же это объединение приведет к закрытию больницы в Мироновском и многочисленным трудностям для местных жителей самого Мироновского и близлежащих сел и поселков в получении качественного и доступного медицинского обслуживания.

На настоящий момент на базе медицинского учреждения Мироновской больницы ведут прием: невропатолог, травматолог и семейные врачи. Работают манипуляционный кабинет, лаборатория клинических анализов, рентген, кабинет ЕКГ, кабинет физ.процедур. Кроме того, Мироновскую больницу значительно обновили и отремонтировали за крайние годы вооруженного конфликта.

Сегодня Мироновская больница обслуживает 8,1 тысяч человек, из которых 828 – дети; 106  - матеря-одиночки; 21  - многодетная семья.

Но было принято решение о том, что жители ряда поселков будут получать медицинскую помощь в Светлодарской больнице. Среди таких населенных пунктов - Мироновский; с.Луганское – расстояние до Мироновского составляет 5 км, до Светлодарска – 7 км; с. Мироновка – расстояние до Мироновского – 6 км, до Светлодарска – 24 км; с. Воздвиженка – расстояние до Мироновского – 4 км, до Светлодарска – 22 км; с. Криничное – расстояние до Мироновского 7,2 км, до Светлодарска – 21км; с. Возрождение – рассстояние до Мироновского – 10,5 км, до Светлодарска – 26 км; с. Роти  - расстояние до Мироновского 8,9 км, до Светлодарска – 21,9 км.

Регулярного транспортного сообщения этих поселков со Светлодарском нет. Что значительно усложняет доступ населения к медицине. Через Мироновский и Светлодарск сейчас ездят только 4 автобуса, 2 из которых служебные для работников Угледарской ТЕЦ. Другие 2 – это автобусы сообщением «Бахмут - Новолуганское», которые ездят только два раза в день: в 6 утра и вечером. Таким образом, оптимальным вариантом добраться до больницы в Светлодарске остается только такси, которое стоит от 120 гривен в одну сторону.

После объединения в Мироновском останется лишь одна амбулатория и "скорая помощь".

В интервью заведующая Светлодарского поликлинического отделения №2, которое сейчас пока еще находится в Мироновском, сообщила, что медперсонал должен покинуть помещения Мироновской больницы и приступить к выполнению своих должностных обязанностей в Светлодарске со 2 января 2019 года.

В ближайшем будущем из Мироновской больницы планируется перевезти в Светлодарскую часть медицинского оборудования. На настоящий момент в больнице Мироновского работают 15 медиков. Все они живут в Мироновском. Ездить ежедневно на работу в Светлодарск будет, как минимум затруднительно как физически, так и материально. Средняя заработная плата врача составляет 3600 грн. При этом на проезд врач вынужден будет потратить в месяц 2500 грн.

В Мироновской больнице отмечают, что инициатором такого объединения медицинских учреждений стал главный врач Светлодарской больницы, к которой и присоединяют Мироновскую, Геннадий Гуржий, который в свою очередь отметил, что это необходимо прежде всего с целью економии бюджетных средств.

 




Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у грудні 2018 року

3 грудня

Повідомлення про цивільну особу яка зазнала поранення внаслідок стрілянини у н.п.Бетманове (кол. Красний Партизан, непідконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Донецька):

30 листопада в лікарні н. п. Ясинувата (непідконтрольний урядові, 16 км на північний схід від Донецька) спостерігачі бачили чоловіка (45 років) з перев’язаною лівою ногою. За словами чоловіка, у другій половині дня 25 листопада, коли він стояв на автобусній зупинці в н. п. Бетманове він відчув біль та впав на землю. Медпрацівники лікарні повідомили про те, що чоловіка доправили до них 25 листопада з великим вогнепальним пораненням лівого стегна.

4 грудня

Повідомлення про пошкодження внаслідок обстрілу в житловому районі н.п. Чермалик (підконтрольний урядові, 31 км на північний схід від Маріуполя).

3 грудня виявлено свіжі пошкодження житлового будинку в н. п. Чермалик, які, за оцінкою СММ, були спричинені розривом снаряду безвідкатної гармати (типу СПГ), випущеного зі східного напрямку. На вул. Нікітіна, 26, зафіксовано 6 вибитих вікон з південно-західної сторони будинку та чотири розбиті вікна з його західної сторони. На відстані приблизно 10–12 км на захід від будинку виявлено пошкоджену лінію електропередачі і 2 нещодавно пошкоджених дерева. За оцінкою СММ, пошкодження утворилися внаслідок влучання металевих фрагментів. Мешканка будинку (40–49 років) повідомила, що надвечір 1 грудня, перебуваючи біля будинку, вона почула свистячий звук і побачила «червону кулю», яка летіла зі східного напрямку, а затим пролунав вибух

6 грудня

Труднощі, з якими стикається цивільне населення на блокпостах уздовж лінії зіткнення

О 10:40 на блокпості збройних формувань, розташованому на південь від мосту в Станиці Луганській, спостерігачі бачили, що в черзі на перехід до підконтрольних урядові районів чекали приблизно 500 осіб, а в протилежному напрямку — близько 40 осіб. Команда СММ бачила ще 120 осіб у черзі на розташованій неподалік автобусній зупинці. Приблизно через 3 години члени патруля Місії бачили, що в черзі на перехід до підконтрольних урядові районів чекали приблизно 600 осіб, а в протилежному напрямку — близько 400 осіб.

О 12:05 на контрольному пункті в’їзду-виїзду, розташованому на північ від мосту в Станиці Луганській, спостерігачі бачили, що в черзі на вихід із підконтрольних урядові районів чекали приблизно 200 осіб, а в протилежному напрямку — близько 500 осіб. Приблизно через 1 годину команда СММ бачила, що в черзі на вихід із непідконтрольних урядові районів чекали 250 осіб, а в протилежному напрямку — 350 осіб. Члени патруля Місії також бачили орієнтовно 100 осіб (чоловіки та жінки, переважно літнього віку), які чекали в черзі біля банкомата на розташованій неподалік автостоянці. За словами представника міжнародної організації, вони надали допомогу 4 особам у зв’язку з травмами через падіння на слизькій поверхні мосту. Команда СММ відзначила, що дерев’яні конструкції над зруйнованою частиною мосту в Станиці Луганській і далі мокрі та слизькі.

Увечері 6 грудня спостерігачі уточнювали повідомлення про те, що 17 автомобілів із 44 особами (у тому числі 2 дітей) залишилися на ділянці між блокпостом збройних формувань і контрольним пунктом в’їзду-виїзду (КПВВ) Збройних сил України в н. п. Майорськ (підконтрольний урядові, 45 км на північний схід від Донецька) після завершення їхньої роботи. Приблизно о 22:00, після сприяння з боку Місії, офіцер Збройних сил України при Спільному центрі з контролю та координації (СЦКК) повідомив, що всіх людей пропустили на територію КПВВ і що о 00:35 вони змогли продовжити рух до підконтрольних урядові районів.

10 грудня

Повідомлення про пошкодження в житловому районі н.п. Південне (кол. Ленінське, підконтрольний урядові, 40 км на північний схід від Донецька). 

9 грудня безпілотний літальний апарат (БПЛА) СММ дальнього радіуса дії виявив щонайменше 8 зруйнованих будинків (без дахів, залишилися лише зовнішні стіни) на 150-метровій ділянці вулиці у селищі Чигарі н. п. Південне. За допомогою цього БПЛА також зафіксовано 12 будинків на південному краю вищезгаданої вулиці та 2 будинки приблизно за 250 м на схід з аналогічним характером руйнувань. За оцінкою Місії, пошкодження були спричинені влученнями артилерійських снарядів, проте встановити напрямок вогню не вдалося.

9 грудня БПЛА СММ середнього радіуса дії виявив 7 нових вирв у землі та 2 пробоїни в дахах двох будинків (за оцінкою, усі виникли внаслідок розривів 82-мм мінометних мін; встановити напрямок вогню не вдалося) на східній околиці н. п. Золоте-4 (Родіна; підконтрольний урядові, 59 км на північний захід від Луганська). За допомогою цього БПЛА у полі на північно-західній околиці н. п. Золоте-5 (Михайлівка; непідконтрольний урядові, 58 км на північний захід від Луганська) зафіксовано 6 нових вирв, за оцінкою СММ, спричинених розривами 120-мм мінометних мін (встановити напрямок вогню не вдалося), а також 1 вирву, за оцінкою СММ, внаслідок розриву 122-мм артилерійського снаряда, випущеного з північного напрямку. Цей БПЛА також зафіксував 14 нових вирв, за оцінкою СММ, спричинених розривами 82-мм і 120-мм мінометних мін (встановити напрямок вогню не вдалося) у полі на південь від хутора Вільний у Золотому-4 (Родіні).

12 грудня

Повідомлення про пошкодження багатоквартирного житлового будинку у н.п. Антрацит (непідконтрольний урядові, 55 км на південний захід від Луганська).

На вул. Петровського, 77, виявлено 3 пробоїни у двох західних вікнах квартири, розташованої на другому поверсі п’ятиповерхового будинку. Також зафіксовані нещодавні осколкові пошкодження на західній стіні будівлі, а також на дереві, що росте поблизу. Крім того, виявлені свіжі осколкові пошкодження на паркані приблизно за 40 м на захід від вищезгаданого будинку, а також нещодавно зламану гілку дерева орієнтовно за 1,5 м на захід від паркана. За оцінкою СММ, пошкодження будівлі, паркана та дерев виникли внаслідок вибуху пристрою. Мешканка (70–80 років) квартири розповіла, що 10 грудня, приблизно о 7:30 ранку, вона чула вибух поруч із будинком.

13 грудня

Повідомлення про пошкодження внаслідок обстрілу житлового будинку у н.п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька).

У п’ятиповерховому багатоквартирному будинку № 85 на вулиці Центральній зафіксовано пробоїну в рамі вікна, що виходить на південний захід, у підвіконні та прилеглій до нього стіні квартири на першому поверсі з західно-південно-західного боку. За оцінкою СММ, це були пошкодження від кулі калібру 12,7 мм або 14,5 мм. Майданчик дитячого садка, який і дотепер працює, розташований приблизно за 35 м на південний захід від будинку. Мешканець квартири розповів, що рано-вранці 7 грудня, перебуваючи у себе вдома, він почув, як якийсь предмет влучив у вазон для квітів на підвіконні та в стіну в його квартирі.

16 грудня

Повідомлення про цивільну особу, яза зазнала поранення внаслідок стрілянини у н.п. Слов’яносербськ (непідконтрольний урядові, 28 км на північний захід від Луганська).

16 грудня у будинку № 51 на вулиці Гагаріна спостерігачі бачили жінку (60–69 років) з набряком та подряпинами на правому передпліччі; жінка перебувала у своїй квартирі. За її словами, вона дістала осколкові поранення, перебуваючи у себе вдома, під час стрілянини ввечері 10 грудня. Всередині квартири, розташованої на першому поверсі 2 поверхового будинку, зафіксовано дві діри: у рамі вікна та стіні, що виходять на схід. За оцінкою спостерігачів, пошкодження утворилися в результаті нещодавнього влучення кулі. Шестеро жінок (50–75 років), які відрекомендувалися жительками Слов’яносербська, порізно розповіли про стрілянину, яка сталася 10 грудня, внаслідок якої одна місцева жителька дістала поранення.

На перехресті вулиць Горького та Дикалова, на відстані близько 200 метрів на схід від згаданого будинку виявлено вантажний міні фургон з двома пробоїнами: у верхній частині транспортного засобу та в переборці, що відділяє пасажирські місця від вантажного відділення. За оцінкою спостерігачів, пошкодження утворилися в результаті нещодавньої стрілянини. Чоловік, який відрекомендувався власником автомобіля, сказав, що транспортний засіб було пошкоджено під час стрілянини ввечері 10 грудня.

Повідомлення про поранення двох чоловіків внаслідок вибуху гранати у н.п. Красногорівка (підконтрольний урядові, 21 км на захід від Донецька). 

16 грудня в лікарні в н. п. Курахове (підконтрольний урядові, 40 км на захід від Донецька) спостерігачі бачили чоловіка (40–49 років) з численними подряпинами на обличчі, які були оброблені йодом. За його словами, поранення він дістав увечері 14 грудня, перебуваючи у себе вдома на вулиці Чкалова в н. п. Красногорівка внаслідок вибуху гранати, яку приніс його сусід. Медпрацівники лікарні повідомили, що 14 грудні до них доправили двох чоловіків (приблизно 45 та 35 років) з численними осколковими травмами, і додали, що стан старшого з них був тяжчим. У місцевому відділенні поліції в Кураховому повідомили, що було відкрите кримінальне провадження (за статтею 128 Кримінального кодексу України).

18 грудня

Труднощі, з якими стикається цивільне населення на блокпостах уздовж лінії зіткнення

О 09:40 на блокпості збройних формувань на південь від мосту в Станиці Луганській спостерігачі бачили приблизно 1 500 осіб, які очікували у черзі на прохід до підконтрольних уряду районів, а у протилежному напрямку стояло близько 30 людей. Команда Місії бачила ще 150 осіб у черзі на розташованій неподалік автобусній зупинці. Орієнтовно через 4 години на контрольному пункті в’їзду-виїзду, розташованому на північ від мосту в Станиці Луганській, спостерігачі бачили, що в черзі на вихід із підконтрольних урядові районів чекали близько 350 осіб, а в протилежному напрямку — приблизно 1 000 осіб. Троє людей (два чоловіка і жінка, віком 70–79 років) розказали членам патруля СММ, що вони чекали впродовж двох із половиною годин, щоб пройти через блокпост збройних формувань, і ще півтори години, аби пройти контрольний пункт в’їзду-виїзду.

19 грудня

Довгі черги цивільних осіб, які перетинали лінію зіткнення біля Станиці Луганської.

19 грудня, о 09:20, на блокпості збройних формувань на південь від мосту в н. п. Станиця Луганська (15 км на північний схід від Луганська) спостерігачі бачили приблизно 700 осіб, які очікували у черзі на прохід до підконтрольних урядові районів, і жодної особи у протилежному напрямку. Команда Місії бачила ще 120 осіб, які очікували на розташованій неподалік автобусній зупинці. Орієнтовно через 4 години на контрольному пункті в’їзду-виїзду, розташованому на північ від мосту в Станиці Луганській, спостерігачі бачили, що в черзі на прохід до підконтрольних урядові районів чекали близько 750 осіб, а в протилежному напрямку — приблизно 150 осіб.

20 грудня

Довгі черги цивільних осіб, які перетинають лінію зіткнення біля Станиці Луганської.
О 09:40 20 грудня на блокпості збройних формувань на південь від мосту у Станиці Луганській (15 км на північний схід від Луганська) члени патруля Місії знову бачили, що приблизно 1500 осіб очікували в черзі на перехід до підконтрольних урядові районів, водночас у протилежному напрямку черг не було. Близько 12:15 на контрольному пункті в’їзду-виїзду, розташованому на північ від мосту у Станиці Луганській, спостерігачі бачили приблизно 700 осіб у черзі на перехід до підконтрольних урядові районів, водночас у протилежному напрямку люди проходили без черг. Жінка (40–49 років) повідомила команді СММ про те, що на перехід із непідконтрольних урядові районів до підконтрольних їй та її сім’ї знадобилося 3,5 години. За її словами, такі черги та період очікування були незвичними.

21 грудня

Повідомлення про жертву серед цивільного населення у н.п. Чермалик (підконтрольний урядові, 31 км на північний схід від Маріуполя).

Місія уточнювала повідомлення про чоловіка (приблизно 50 років), пораненого внаслідок вогню зі стрілецької зброї у н. п. Чермалик. 17 грудня у військовому госпіталі в н. п. Маріуполь (підконтрольний урядові, 102 км на південь від Донецька) медперсонал розповів, що 16 грудня до них було доправлено чоловіка (приблизно 50 років) з кульовим пораненням лівого стегна, спричиненого, за їхньою оцінкою, 5,45-мм кулею. За їхніми словами, чоловік досі перебував у госпіталі. У Чермалику дружина пораненого розповіла, що вранці 16 грудня вона перебувала у своєму будинку, розташованому на північно-східній околиці Чермалика, коли почула, як кричав її чоловік про те, що його поранено, щойно він вийшов із будинку.

Повідомлення про пошкодження, спричинені обстрілами у н.п. Золоте-5 (Михайлівка, непідконтрольний уряду, 58 км на північний захід від Луганська).

21 грудня на вул. Поштовій, 9, у н. п. Золоте-5 зафіксовано 2 вибитих вікна і численні пробоїни (що виникли, за оцінкою СММ, внаслідок ударів осколками) на північній стіні одноповерхового житлового будинку. Також виявлено, що з західного боку паркану, встановленого за 6 м на північний схід від будинку, бракувало 6 дерев’яних дощок, уламки від яких лежали поряд на землі. Команда СММ бачила хвостовик пострілу безвідкатної гармати (СПГ-9, 73 мм) або снаряда бойової машини піхоти (БМП-1) на землі поруч із парканом. Зафіксовано свіжу вирву, припорошену снігом, приблизно за 6,5 м на північ від будинку. Газопровід, що проходить уздовж згаданого вище паркану, був заклеєний клейкою стрічкою. За оцінкою СММ, пошкодження виникли через влучення снаряда із самохідної установки або БМП-1, випущеного з північно західного напрямку. Власник будинку (приблизно 60 років) розповів, що пошкодження було завдано внаслідок обстрілу у другій половині дня 14 грудня.

Повідомлення про пошкодження, спричинені стріляниною у н.п. Голубівське (непідконтрольний уряду, 51 км на захід від Луганська). 

21 грудня на вул. Кооперативній, 1а, зафіксовано свіжу пробоїну і кулю 5,45 мм, що застрягла у північно-західній стіні одноповерхової будівлі, у якій розміщене відділення пошти. Співробітниця поштового відділення (приблизно 40 років) розповіла, що коли попереднього дня вона йшла з пошти близько 16:00, пошкоджень на стіні вона не бачила.

23 грудня

Повідомлення про пошкодження житлових будинків внаслідок стрілянини у Петровському районі Донецька (непідконтрольний урядові, 15 км на південний захід від центра Донецька).

23 грудня зафіксовано свіжі пошкодження 4 цивільних будинків у мікрорайоні Трудівські Петровського району Донецька За оцінкою СММ, всі пошкодження утворилися внаслідок влучання 23-мм або 30-мм боєприпасів. На вул. Білорічинській, 24 і 26, виявлено пробоїни та вибиті вікна з західної сторони двоповерхових багатоквартирних будинків. На вул. Косарева, 6, зафіксовано вибите вікно з західної сторони двоповерхового багатоквартирного будинку. На вул. Удачній, 70, зафіксовано 2 вибитих вікна з західної сторони двоповерхового багатоквартирного будинку. Чотири цивільні особи (чоловіки та жінки, у віці від 50 до 70 років), які мешкають у зазначених будинках, повідомили, що їхні будинки зазнали пошкоджень увечері 20 грудня.

28 грудня

Труднощі, з якими стикається цивільне населення на блокпостах уздовж лінії зіткнення.

На блокпості збройних формувань на південь від мосту у Станиці Луганській (15 км на північний схід від Луганська) спостерігачі бачили тіло померлого чоловіка в кареті швидкої допомоги. За словами медпрацівників, раніше того ранку чоловік (у віці 65–80 років) прибув на цей блокпост, однак йому стало погано, коли він очікував на перехід до підконтрольних урядові районів. Через кілька годин біля цього блокпосту команда СММ бачила жінку (у віці близько 80 років) у кареті швидкої допомоги. Представник міжнародної організації повідомив, що жінка поскаржилася на проблеми з серцем після того, як перейшла блокпост з боку підконтрольних урядові районів, і що її доправлять до лікарні в Луганську.




Ситуація в зоні проведення ООС: обстріли, жертви серед цивільного населення. Грудень 2018 року

30 листопада

У зв’язку з введенням на частині території України особливого правового режиму воєнного стану законодавства України «Про правовий режим воєнного стану» за рішенням Командувача Об’єднаних сил в КПВВ встановлено особливий режим перетину лінії розмежування, який не стосується громадян України. Зокрема обмежено виїзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію України.
Рішення на пропуск до тимчасово окупованої території України буде прийматись при наявності відповідних документів про постійне проживання на окупованій території або потребу перетину лінії розмежування з гуманітарною метою (похорон, важка хвороба близьких родичів тощо).

3 грудня

Внаслідок обстрілу Чермалика зазнили пошкоджень будинки по вулиці Нікітіна 26 та 22.

5 грудня

Внаслідок обстрілу Золоте-4 зруйновано дерев’яні перекриття та пошкоджено близько 25 квадратних метрів шиферного покриття даху житлового будинку та повністю зруйновано господарську будівлю за адресою: вулиця Друга Вільна, 88.

6 грудня

Вже ближче до закриття КПВВ Майорське, майже о 17:00, машини пропустив пост так званої “ДНР”, але на українську сторону людей запустити не встигли. У відповідності до рішення Командувача об'єднаних сил генерал-лейтенанта Сергія Наєва, після 22:00 було здійснено пропуск на підконтрольну територію України 17 автомобілів. 44 громадянина України (з них 2 дітей) перетнули лінію зіткнення поза часом, встановленим для роботи КПВВ.

Усі КПВВ працюють за зимовим графіком: з 8:00 до 17:00.

9 грудня

Внаслідок обстрілу Жованки зруйновано покрівлю житлового будинку.

11 грудня

Внаслідок обстрілу поблизу села Катеринівка Попаснянського району було перебито центральний водогін. В результаті влучання у трубу утворився значний виток води – більше 2000 кубометрів на годину, що призвело до скорочення подачи питної води місцевому населенню.

14 грудня

Під обстріл потрапили житлові будинки населеного пункту Золоте-4. Від прямого втручання зазнав пошкоджень житловий будинок по вулиці Партизанська,2.


Українська сторона СЦКК заявляє, що останнім часом внаслідок постійних провокаційних обстрілів Золотого-4, незважаючи на надані гарантії щодо дотримання режиму припинення вогню, неодноразово зривалися ремонтно-відновлювальні роботи по закладенню підземного силового електричного кабелю для відновлення енергоживлення частини населеного пункту хутір Вільний, яке відсутнє тут вже понад півтора місяця.

16 грудня

Внаслідок обстрілу населеного пункту Чермалик на подвір’ї власного будинку по вулиці Нікітіна буд.25, отримав поранення 50-річний чоловік: вогнепальне сліпе кульове поранення середньої третини лівого стегна.

19 грудня

Зранку при перетині КПВВ «Майорське» помер чоловік 1954 р.н. 

20 грудня

138 осіб, які рухалися з боку контрольованої території не встигли перетнути КПВВ «Станиця Луганська» до зачинення.

Співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій розмістили людей на ніч у найближчому будинку культури

За офіційноими данними Державної прикордонної служби: «Провокативні дії бойовиків мали місце в усіх контрольних пунктах в’їзду-виїзду, коли о 17.00 з тимчасово окупованої території України одразу прибула значна кількість громадян та автомобілів. Так, до КПВВ «Станиця Луганська» прибуло 246 громадян, до КПВВ «Новотроїцьке» 64 автомобілі, до КПВВ «Гнутове» 25 автомобілів, до КПВВ «Майорське» прибуло 25 автомобілів, а до КПВВ «Мар'їнка» 28 машин. Під час спілкування із громадянами, прикордонники з’ясували, що окупаційні війська навмисне тримали людей на своїх блок-постах та деякий час блокували пропускні операції. Враховуючи темний час доби та потенційну небезпеку, що походить від систематичного порушення режиму припинення вогню російськими збройними формуванням, за рішенням Командувача операції Об’єднаних сил роботу зазначених КПВВ було продовжено. Прикордонниками зі складу Об’єднаних сил організовано заходи щодо додаткового оформлення 835 громадян встановленим порядком та їх пропуску через лінію розмежування».

22 грудня

Аварію на ділянці водоводу «Горлівка-Торецьк» ліквідовано.

Раніше, 16 грудня, стало відомо про збільшення втрат води на ділянці водоводу діаметром 900 мм «Горлівка-Торецьк» (поблизу шахти імені Гагаріна).

Внаслідок аварії Горлівською фільтрувальною станцією № 2 було зупинено подачу води по водогону «Горлівка-Торецьк». Без централізованого водопостачання на підконтрольній владі України території залишилися біля 43 тисяч мешканців міста Торецька та прилеглих населених пунктів – Залізного, Північного та Південного.

Ремонтні бригади виявили близько десяти поривів на водоводі, у тому числі внаслідок обстрілів .

22 грудня

Під час перетину КПВВ «Майорське» померла 80-річна жінка. Жінка знепритомніла після проходження контролю під час перетину КПВВ з української сторони в бік тимчасово окупованих територій.

24 грудня

Під обстріл потрипилт житлові будинки селища Південне, в результаті вщент знищені два житлові будинки місцевих мешканців по вулиці Амурській, 18 і по вулиці Зарічна, 3.




Обзор событий в декабре 2018 года на ОТДЛО

Харьковская правозащитная группа продолжает сбор и обработку информации, связанной с нарушениями прав человека на временно оккупированных территориях Луганской и Донецкой областей. В декабре 2018 года на территории т.н. "ЛНР" и "ДНР" нами выявлены следующие события, которые содержат признаки нарушений прав человека согласно международным стандартам.

Луганская область

3 декабря

В результате обстрела пункта пропуска Станица Луганская повреждена деревянная конструкция на мосту

6 декабря
В результате обстрела поселка Золотое-5 сгорел жилой дом.

10 декабря

*В результате обстрела п.Донецкий поврежден дом по ул. Калинина, д.18.

*В результате обстрела Славяносербска по ул.Гагарина, 51 местная жительница получила ранение предплечья.

21 декабря

У памятника князю Игорю, на подходе к КПВВ "Станица Луганская", умер мужчина, 1944 г.р., житель г.Краснодон.

Донецкая область

1 декабря

В результате обстрела п.Старомихайловка повреждение получили два домостроения по адресам: ул. Челюскинцев, 3 и
ул. Щорса, 8.

2 декабря

В результате обстрела г.Докучаевск повреждено домостроение по адресу: ул. Полевая, 1.

5 декабря

В результате обстрела с.Зайцево по ул.Красных Партизан, 14 получила ранение в руку Кравец Лидия 1933 г.р.

9 декабря

На КПП «Александровка» (дорожный коридор «Донецк-Курахово») была госпитализирована женщина, 1959 г.р.

12 декабря

В результате обстрела с.Набережное повреждение получил жилой дом по адресу: ул.Молодежная, 33. Осколками посечен автомобиль, находившийся возле дома.

13 декабря

*В результате обстрела поселка шахты «Трудовская» г.Донецк, во время выдачи гуманитарной помощи, ранение бедер получил мужчина 1991 года рождения.

*В результате обстрела с.Коминтерново сгорел единственный в населенном пункте магазин.

13 декабря

"ДНР" передала на подконтрольную украинскому правительству территорию 55 осужденных, пожелавших отбывать наказание на Украине.

Всего за время конфликта из "ДНР" было передано 241 заключенных.

14 декабря

По состоянию на 14 декабря 2018 года в "ДНР" в списке лиц, пропавших без вести, числится 456 человек. Об этом собщили в"пресс-службе аппарата уполномоченного по правам человека в ДНР"Дарьи Морозовой.

18 декабря

В поселке Трудовские по улице Зеленый Гай, в результате минно-взрывной травмы погиб местный житель

20 декабря

В результате обстрела поселка шахта Трудовская г. Донецка, повреждено пять домов: по улице Косарева,6 в многоэтажном доме повреждено остекление в двух квартирах; по улице Гастелло 2 и 4 повреждены два частных дома, еще два частных дома повреждены по улице Белореченская

21 декабря

В результате обстрела п.Александровка поврежден жилой дом по адресу: ул. Шевченко, 24.

22 декабря

В результате обстрела п.Старомихайловка повреждения получил жилой дом по адресу: ул. Жуковского, 26.

24 декабря

В результате обстрела с.Зайцево разрушен жилой дом по улице Брусилова, 16.

25 декабря

В результате обстрелов повреждение получили домостроения в п. Старомихайловка: улица Жуковского, 26; улица Жуковского, 27; улица Щорса, 8; улица Гагарина, 4 и в г.Докучаевск по улице Рабочая, 37.




Аналітика

Офіс Прокурора МКС опублікував черговий звіт про попереднє розслідування у справі "Ситуація в Україні"

Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду опублікував черговий звіт про хід попереднього розслідування у справі "Ситуація в Україні".

Відразу варто відзначити, що в тексті чітко простежується результат хорошої роботи українських неурядових організацій.

Однак, в цілому попереднє розслідування йде повільно.

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду, як і раніше, вважає збройний конфлікт міжнародним україно-російським тільки з липня 2014 року. Але "продовжує розглядати заяви про те, що Російська Федерація здійснювала і здійснює загальний контроль над збройними групами на сході України, щоб встановити, чи можна розглядати збройний конфлікт між Збройними силами України і антиурядовими збройними групами, який в інших випадках вважався б не міжнародного як по суті міжнародний конфлікт" з квітня 2014 року.

Оскільки кваліфікація ситуації на Донбасі ще не є остаточною, Офіс Прокурора МКС щодо ситуації на Донбасі розглядає положення Римського статуту, які застосовуються як до МЗК, так і до НМЗК.

Для зручності - посилання на російськомовний витяг зі Звіту Офісу Прокурора за 2018 рік щодо ситуації в Україні: ТУТ




Права людини на південному сході України, 2018, #12