MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Події, факти, долі...

Восьмеро цивільних загинули на Донбасі за три місяці – Моніторингова місія ООН

З 16 травня до 15 серпня в зоні конфлікту на Сході України загинули восьмеро мирних жителів. Поранено 60 осіб, семеро з них – діти. Про це йдеться в Доповіді Моніторингової місії ООН щодо ситуації з правами людини в Україні.

Загальна кількість загиблих серед мирних жителів станом на 15 серпня склала 3339 осіб. «Цивільне населення, що мешкає у зоні конфлікту на сході України, по обидва боки лінії зіткнення, чекає негайних змін, – мовиться у Доповіді. – Відсутність доступу до якісних базових послуг і політика Уряду, законодавство та практика, що мають дискримінаційний характер, продовжили негативно впливати на права населення, постраждалого від конфлікту, зокрема на свободу пересування і доступ до пенсій та соціальних допомог, причому особливо потерпають внутрішньо переміщені особи (ВПО)».

Експерти ООН схвалили запровадження механізму виплати компенсацій за будинки, зруйновані через конфлікт, але занепокоєні через дискримінацію громадян, постраждалих від конфлікту, за ознакою місця їхнього проживання, і через неясність щодо методу розрахунку розміру компенсації, яка надаватиметься.

Крім того, позитивну оцінку ООН отримало ухвалення Кабінетом Міністрів нових правил пересування осіб і переміщення товарів через лінію зіткнення. Проте, зазначено у доповіді, необхідно збільшити кількість КПВВ, особливо в Луганській області, та покращити умови перетину з території, яка контролюється збройними групами.

Не пройшли повз увагу моніторингової місії і цьогорічні «лови» військкоматів, в яких особливо відзначився Харків.

Марш рівності «КиївПрайд», відзначили експерти, відбувся без значних порушень безпеки, і в цьому заслуга української поліції. Втім, «менш масштабні заходи, організовані ЛГБТІ-спільнотою в регіонах, як і раніше, часто зривалися крайніми правими групами, які діють безкарно».

Свобода слова і вираження поглядів залишається в Україні обмеженою, констатують в ООН, і нагадують про вбивство черкаського журналіста Вадима Комарова та про те, що винних у вбивстві Павла Шеремета так за три роки і не притягнуто до відповідальності.

Особливе занепокоєння викликає стан прав людини в окупованому Росією Криму: «Кількість обшуків і рейдів, спрямованих проти кримських татар, за перше півріччя 2019 року подвоїлася порівняно з аналогічним періодом минулого року. Свобода вираження поглядів на соціальних медіа-платформах, як і раніше, придушувалася, зокрема шляхом накладення адміністративних санкцій за законодавством про протидію екстремізму. Примітно, що це законодавство застосовувалося навіть до постів, розміщених до початку окупації, коли в Криму ще не були введені закони Російської Федерації».

«Щодня ми спілкуємося з людьми, які живуть у різних частинах України, чи то в Києві, Одесі, Севастополі або Луганську. Ми підтримуємо їхній заклик до миру й справедливості, до конкретних політичних дій, які приведуть до покращення життя всіх людей, особливо найуразливіших груп», – зазначила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер.

Матільда Богнер, голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (фото: un.org.ua)



«ЛНР» передала Україні 54 засуджених українських громадян

Сьогодні так звана ЛНР передала українській стороні 54 засуджених громадян України, які на момент окупації частини Луганської області перебували в установах виконання покарань. Передача відбулася на мосту біля міста Щастя – це вже сьома така акція. Про це повідомила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова у фейсбуку.

Фото з фейсбуку Людмили Денісової

Як зазначає Л. Денісова, наймолодшому серед в’язнів – 26 років, найстаршому – 61. Сьогодні ж, зі слів Уповноваженої, після необхідних процедур одну особу звільнять, оскільки її термін відбування покарання скінчився.

Також передано 10 кримінальних справ, за якими засуджені зможуть звернутися до судових органів у порядку апеляції або касації. Право цих громадян на вільний доступ до правосуддя буде відновлено, – мовиться в повідомленні.

Омбудсмен нагадує, що з грудня минулого року до сьогодні з окупованої частини Луганської області переведено 373 засуджених українця, з окупованої частини Донецької області – 13, з них 105 осіб – звільнено.




Цей обмін мені дуже нагадує капітуляцію, — Мустафа Джемілєв

Лідер кримськотатарського народу вважає, що звільнення 35-ти українців з російських в’язниць обійшлося завеликою ціною.

Свою думку щодо суботнього обміну Мустафа-ага озвучив у етері телеканалу ATR.

«Обмін дуже несправедливий. І взагалі, [ви] знаєте мою точку зору щодо обміну з таким режимом, як путінський режим: сьогодні звільнили кілька десятків людей, а завтра Путін може вдесятеро більше набрати. А де ми знайдемо ще стільки полонених, яких будемо міняти на наших співвітчизників?»

Джемілєв вважає, що обмін свідка в справі про збиття MH17 Володимира Цемаха обернеться погіршенням відносин України із Заходом, і варто було спочатку поцікавитися думкою політв’язнів щодо звільнення їх на таких умовах.

«Те, що обміняли дуже важливого свідка щодо Боінґу — це [означає, що] ми суттєво зіпсуємо наші відносини з Голландією, з Європарламентом: десятки депутатів Європарламенту зверталися з проханням не робити цього, не видавати цього дуже важливого свідка. Що ми маємо тепер? Недовіру до нас. А завтра ще кількадесят людей заарештують — як ми їх будемо міняти?

Знаєте, перш ніж міняти, от якби я там сидів замість Сенцова, — вони би мали мене запитати: ‘Ось ми хочемо такий обмін, ви згодні звільнитися такою ціною?’. Я б, наприклад, категорично сказав би: ‘Не треба мені такої свободи. Інтереси держави, інтереси суспільства, — усе таки значно вище’. Не для цього Сенцов сідав до в’язниці, не для цього такі люди як Балух, Кольченко, — дійсно патріоти своєї країни, пожертвували своєю свободою, а можливо й життям».

Також Мустафа Джемілєв висловив жаль щодо того, що серед 35-ти звільнених є лише один кримський татарин (Едем Бекиров), хоча в Росії більшість політв’язнів — громадян України є кримськими татарами.

«Не ми (представники кримськотатарського народу, — ред.) складали списки. Звісно, мала би бути якась пропорція… Але дякуємо, що хоча б одного звільнили. Проте, якщо брати в цілому кількість в’язнів, то кримські татари складають приблизно 70% всіх в’язнів».

Джемілєв розкритикував політику Президента Зеленського щодо відносин із Росією, наголошуючи, що «з Путіним немає сенсу домовлятися».

«Якщо він говорить, що він звільнить й інших, він може гарантувати, що Путін удесятеро більше не набере ув’язнених? Як він їх буде звільняти? Мені от здається, що ми йдемо до того, що, Зеленський якось сказав, що хоче миру за будь-яку ціну. А оцей ось обмін мені дуже нагадує капітуляцію.

Як можна домовлятися з такою людиною, яка грубо зневажає всі міжнародні норми? Тут єдиний шлях — усією світовою спільнотою наполягати, щоби [заручники] були беззастережно звільнені. Є рішення гамбурзького трибуналу (Міжнародний трибунал ООН з морського права, — ред.) щодо 24-х наших моряків. Які можуть бути тут обміни?»

Нагадаємо, 7-го вересня між Україною та Російською Федерацією відбувся обмін заручниками та військовополоненими. Із російських в’язниць було звільнено 35 українців, злкрема Олега Сенцова, Володимира Балуха та Едема Бекирова.




Сенцов, Балух, Бекиров та інші: обмін відбувся

У Борисполі сів український АН-148, що вилетів із Москви одночасно з російським літаком, що вилетів із Києва. На Батьківщину повернулися українські моряки, Олег Сенцов, Володимир Балух, Едем Бекиров та інші.

Окрім 22-х захоплених росіянами в кінці минулого року українських моряків та двох співробітників СБУ, були звільнені:

  1. Олег Сенцов

  2. Олександр Кольченко

  3. Едем Бекиров

  4. Микола Карп’юк

  5. Станіслав Клих

  6. Володимир Балух

  7. Павло Гриб

  8. Роман Сущенко

  9. Євген Панов

  10. Олексій Сизонович

  11. Артур Панов

Звільнені моряки: Андрій Ейдер, Роман Мокряк, В’ячеслав Зінченко, Юрій Будзило, Андрій Оприско, Сергій Цибізов, Андрій Артеменко, Володимир Терещенко, Євген Семидоцький, Віктор Беспальченко, Андрій Шевченко, Володимир Варимез, Михайло Власюк, Богдан Головаш, Сергій Чулиба, Олег Мельничук, Богдан Небилиця, Владислав Костишин, Сергій Попов, Юрій Без’язичний, Володимир Лісовий, Денис Гриценко. 

Звільнені співробітники СБУ: Андрій Драч та Василь Сорока.




Обмін: наживо

Як повідомило Hromadske Int. о 8:59, з московського СІЗО Лефортово виїхали два автобуси у супроводі машин поліції та фургонів ФСБ. Автобуси мають тоноване скло, тому сказати хто саме в них перебував — не можна. Російська журналістка Вікторія Івлєва також підтвердила, що з воріт СІЗО-2 Левортово виїхав кортеж.

«8:39. Кортеж — сподіваюся, з українськими моряками й політв’язнями — виїжджає з воріт СІЗО-2 Лефортово: дві поліцейські автівки ГІБДД, чорний мерседес і два сірих автобуса Universe Space з повністю затонованим склом», — написала Івлєва у Фейсбуці.

Як написало BBC, автобуси попрямували до аеропорту Внуково, куди прибув літак із українськими розпізнавальними знаками.

Адвокат Микола Полозов у Твіттері пдтвердив, що обмін розпочато.

«Команда захисту військовополонених українських моряків не коментувала неперевірені слухи й припущення щодо їхнього звільнення. Зараз можна сказати, що процес пішов», — написав Полозов.

Кореспонденти Радіо Свобода повідомили, що до офісу омбудсмена Людмили Денісової в Києві з’їжджаються родичі військовополонених, зокрема Миколи Карпюка, Павла Гриба та Олега Сенцова. Вони сідають до автобусів та їдуть, ймовірно, до аеропорту Бориспіль.

Станом на 10:30 російський урядовий літак «Ту-204-300» під номером RSD092 прибуває з Москви до Києва, — інформує Радіо Свобода, посилаючись на дані сервісу Flightradar. — Цим літаком користується російський спеціальний льотний загін «Росія» — підприємство, яке перевозить російських посадовців.

Інформація про обмін від офіційних російських чи українських джерел зараз відсутня. За неперевіреною інформацією, готується обмін 35 на 35. Звільнений 5-го вересня Апеляційним судом Києва із СІЗО свідок збиття MH17 Володимир Цемах може бути в списку на обмін.

До військового аеродрому в Києві прибув порожній автобус.

Є припущення, що з Внуково вилетів пустий літак, на якому з Борисполя до Росії мають вилетіти люди з українського обмінного списку.

Видання Цензор.НЕТ опублікувало список цих людей, керуючись інформацією від власних інсайдерів. Згідно з цим переліком, обміняти зокрема мають головного редактора «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського, російських військовослужбовців Віктора Агєєва та Олексія Сєдікова, російського найманця Аркадія Жидких та ексберкутівця Олександра Саттарова.

За даними російського адвоката Марка Фейґіна, з російського боку мають звільнити 24 українських моряків та 12 політв’язнів: Сенцова, Балуха, Бекирова, Кольченка, Сущенка, Панова, Клиха, Карпюка, Гриба, Сизоновича.

Як пише у Твіттері інформаційне агентство UNN, на територію аеропорту Бориспіль заїхали два порожні автобуси. З території аеропорту виїхало авто з російськими дипномерами.

Адвокат Микола Полозов у коментарі каналу 112 Україна підтвердив, що на обмін із СІЗО вивезли всіх 24 військовополонених українських моряків, разом із двома співробітниками СБУ (це Андрій Драч та Василь Сорока).  — інформує Новинарня.

Літак з росіянами готують на вильот з аеропорту Бориспіль. — UNN.

Речниця СБУ Олена Гітлянська запросила журналістів у Борисполі до терміналу B. За її словами, там на них чекає Офіс Президента.

Російський урядовий літак вилетів з Києва до Москви, а з Москви вилетів український АН-148.

До Борисполя прибули голова СБУ Іван Баканов, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та Президент Володимир Зеленський.

Посольство Росії в Україні опублікувало фото росіян, яких видала Україна.




Аналітика

Вступ до ВНЗ для ВПО: які особливості?

Головне питання яке цікавить абітурієнтів – бакалаврів, чи можуть вони продовжити навчання в магістратурі українського вишу, маючи диплом бакалавра, виданий ВНЗ так званих ЛДНР? 

Відповідь однозначна – НІ. Дипломи та інші освітні документи, які видані на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, недійсні. Вони не визнаються і не мають юридичної сили ні в Україні, ні в інших країнах

Однак, якщо студент на момент 2014 року навчався у вищому навчальному закладі на території Донецької та Луганської областей, які опинилися під окупацією, то він може продовжити навчання в будь-якому вузі України в порядку відновлення. Відновлення можливо тільки на той курс, за яким міститися дані в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЕГЕБО). Тобто це курс навчання, який був станом на 2014 рік.

Крім того, вже три роки існують освітні центри "Донбас - Україна" (https://dnews.dn.ua/news/707941), через які можна за спрощеною процедурою - без паспорта, без ЗНО, без українського атестату чи свідоцтва про освіту за 9-й клас можна стати студентами бюджетної форми навчання університету, коледжу, профтехучилища

Отримати консультації, звернувшись на «гарячу лінію» проекту «Доступна освіта», можна безкоштовно за телефонами:

Краматорськ (Донецька обл.) - 0-800-504-522;

Сєвєродонецьк (Луганська обл.) - 0-800-504-425.

Інше питання, яке цікавить не тільки абітурієнтів ВПО, а й діючих студентів, якими ж соціальними пільгами можуть скористатися студенти ВПО?

В Україні студенти з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) мають право на допомогу від держави, в тому числі у вигляді виплати соціальної стипендії.

Так, в Україні, згідно з постановами Кабінету міністрів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/882-2004-%D0%BF), є 2 типу стипендій:

академічна, яку можуть отримувати (на момент червня 2019 року) не більше 45% (кожен державний вуз встановлює свій рівень для отримання академічної стипендії);

соціальна, яка призначається незалежно від рейтингу студента, групам осіб певних категорій. (в т.ч. ВПО у віці до 23 років)

Студент-ВПО може отримати від держави наступну допомогу:

  • Повна оплата за навчання для здобуття професійно-технічної та вищої освіти (в разі зарахування на місця державного (регіонального) замовлення).
  • Надання пільгових довгострокових кредитів (в разі зарахування на навчання відповідно до угод, укладених між вищим навчальним закладом та фізичною або юридичною особою).
  • Безкоштовне забезпечення підручниками.
  • Безкоштовний доступ до інтернету, системам баз даних в державних і комунальних навчальних закладах.
  • Безкоштовне проживання в учнівських гуртожитках (але це питання потрібно уточнювати в своєму вузі).
  • Соціальні стипендії.

Студент-ВПЛ, який має право на призначення соціальної стипендії одночасно за кількома підставами, повинен вибрати одну з підстав на свій розсуд.

Студентам-ВПЛ, які в період навчання у віці від 18 до 23 років є сиротами, може виплачуватися одночасно соціальна та академічна стипендія.

Для того, щоб отримати стипендію, потрібно звернутися до адміністрації вузу (деканат) з відповідною заявою та копією оригіналу документа. Представники деканату на підставі заяви студента звертаються до органів соціального захисту населення. Орган соціального захисту не пізніше 5 днів формує відповідні документи і отримання соціальної стипендії для студента.

Нагадаємо, для забезпечення ваших прав звертайтеся до представників ВНЗ або органів соціального захисту населення виключно з ПИСЬМОВИМИ заявами. Крім того, не зволікайте з оформленням документів: студент має оформити довідку ВПО, яка в подальшому слугуватиме основою для призначення соціальних виплат.  

Правова  допомога  внутрішньо- переміщеним  особам, та особам які проживають на тимчасово окупованій території України   надається  у громадській приймальні УГСПЛ у м. Харкові за адресою: м. Харків, вул. Свободи, 27, кв. 6, за підтримкою Норвезької ради у справах біженців.

Статтю створено в рамках спільного проекту УГСПЛ і Норвезької ради у справах біженців




Права людини на південному сході України, 2019, #08