MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Правова допомога затриманим на початкових стадіях кримінального розслідування та під час слухання про арешт або звільнення з під варти

22.01.2007   

Назва проекту: Правова допомога затриманим на початкових стадіях кримінального розслідування та під час слухання про арешт або звільнення з під варти.

Термін дії проекту: 15 жовтня 2004 - 31 грудня 2005

Проблема на яку спрямовано проект:

1.  Широка практика застосування катувань та жорстокого поводження в міліції.

2.  Сприятливі умови для збереження високого ступеня латентності застосування катувань міліцією.

3.  Слабкий розвиток інституту міліцейського арешту й тримання під вартою міліції, зокрема, свавільне затримання, що створює умови для одержання визнання, у тому числі і через застосування катувань, невизначеність умов законного міліцейського затримання, легальна можливість обійтися без ордера суду, а, отже, уникнути попередньої перевірки підстав для затримання, відсутність реальної відповідальності за незаконне затримання, довге безконтрольне тримання під вартою, що створює можливість не тільки для застосування катувань, але і для приховування слідів застосування катувань.

4.  Проблема із забезпеченням доступу до адвоката. У законодавстві і правовій практиці існують серйозні перешкоди для доступу до адвоката. Допуск адвоката до клієнта залежить від спеціального рішення слідчого. Слідчі маскують небажання надати допуск адвоката до клієнта під різні правила оформлення допуску (наприклад, дозвіл вищестоящого офіцера), що не мають по собою ніякої законної бази. Часто тими ж засобами, якими домагаються визнання від підозрюваного, домагаються також відмови від адвоката.

5.  Проблема адвокатської допомоги незаможним підозрюваним, тому що міністерство юстиції практично не оплачує роботу адвокатів, що працюють за призначенням.

6.  Безкарність тих, хто застосовує катування, і безвідповідальність держави в цілому. Основною причиною тут є повільність і неефективність розслідування випадків катувань.

Мета проекту:

Сприяння розвитку інституту міліцейського арешту й тримання під вартою міліції, запобігання катуванням, жорстокому поводженню та іншим зловживанням з боку міліції щодо затриманих осіб шляхом організації своєчасного доступу до адвоката.

План реалізації проекту:

1.  Залучення адвокатів до роботи за проектом, проведення з ними тренінгу.

2.  Видання просвітницьких пам’яток "Ваші права при затриманні" накладом 2000 прим., формату А6, 2 ст., на кольоровому офсетному папері; безкоштовне поширення серед населення.

3.  Чергування чотирьох адвокатів в одному з райвідділів міліції м. Харкова загалом 40 діб протягом півроку у невизначені заздалегідь дні. Захист затриманого під час початкових слідчих дій, збір інформації щодо його особи, представництво під час судового розгляду щодо запобіжного заходу, здійснення пов’язаних  із цим процесуальних заходів.

4.  Написання, видання і поширення посібнику для адвокатів накладом 1000 прим., формату А6, 120 стор., безкоштовне поширення посібника серед адвокатів, правозахисних НУО, профільних організацій, навчальних закладів, бібліотек тощо.

5.  Проведення круглого столу у Харкові для 25 осіб: адвокатів, правників, представників правоохоронних органів, суддів, представників правозахисних НУО і мас-медіа, на ньому будуть висвітлені результати реалізації даного пілотного проекту, відбудеться презентація посібника для адвокатів.

Результати реалізації проекту:

1)  знизиться ризик застосування катувань, жорстокого поводження та інших зловживань з боку міліції;

2)  будуть розроблені та апробовані технології надання термінової правової допомоги, отримання своєчасного доступу, подолання перешкод у цьому;

3)  удосконаляться схеми адвокатського захисту щодо затримання, арешту, початкових слідчих дій, запобіжного заходу тощо;

4)  поглибляться знання та навички адвокатів та представників правозахисних організацій;

5)  збільшаться знання громадян щодо їх прав;

6)  будуть висунуті пропозиції та рекомендації компетентним державним органам щодо запровадження розроблених схем співпраці;

7)  результати реалізації проекту широко висвітлюватимуться у ЗМІ;

8)  усе перераховане вище сприятиме розвитку інституту міліцейського арешту й утримання під вартою міліції.

 Поділитися