MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ЗБІР СОЛДАТСЬКИХ МАТЕРІВ ПРОХОДИВ 4-5 БЕРЕЗНЯ 1999 РОКУ В М. КИЄВІ

27.12.1999   
М.Шутальова, м.Харків
На зборі були присутні представники регіональних відділень Спілки солдатських матерів та сімей загиблих в мирний час, матері деяких солдат, що відбувають строкову службу в учбовому комплексі в «Десні», а також матері тих, хто відбуває службу в 240 полку в Югославії (миротворчі війська).

В перший день збору, крім екскурсії по учбовому підрозділу та концерту, який відбувся ввечері, ми зустрілися з Міністром оборони п.Кузьмуком О.І. Він відрекомендував командування, а потім розповів про проблеми армії. Мова йшла про нестачу коштів, стан здоров’я солдатів, соціальні проблеми офіцерів.

Були відзначені і позитивні моменти: так, українська армія має 31 підсобне господарство — всі вони прибуткові. Це велика допомога в забезпеченні солдатів продуктами харчування.

Дуже цікавою була доповідь голови Об’єднаної спілки матерів України (ОСМУ) п. Артамонової. В своїй доповіді вона порушила низку питань правового характеру. Болючою справою є відсутність правової інформації в військових частинах. Питання, що були висвітлені у доповіді є актуальними не тільки для армії, а й для всього нашого суспільства в цілому: недоторканність особи, виховання правової свідомості кожної людини.

П.Артамонова також запропонувала переглянути загальні положення військового Статуту, щоб солдат мав можливість у вільний час покинути казарму, поспілкуватись з рідними або друзями, а також змінити екстериторіальний принцип (перейти на службу за місцем проживання). У доповіді запропоновано проаналізувати «Статут внутрішньої служби» і внести необхідні зміни до нього. Підкреслювалась необхідність започаткувати вивчення курсу «Права людини» в військових частинах. Голова ОСМУ виступила із пропозицією Міністерству оборони надсилати до осередків ОСМУ внутрішні документи оперативного характеру (не таємничого змісту), адже з цими документами нам приходиться працювати весь час.

Від організації сімей загиблих солдат у мирний час виступили пані Красносільська. Вона вела мову про те, щоб у свідоцтвах про смерть не вживати як причину смерті термін «самогубство» . Крім того, вона призвала до того, щоб єдиних годувальників в родині не брали до армії.

У доповіді замісника голови ОСМУ п. Шкрюм йшла мова не тільки про недоліки, що притаманні українській армії, але й пропозиції як побудувати армію, яка відповідала би європейським стандартам. У багатьох доповідях пролунали побажання поновити посаду уповноваженого з соціальних питань військовослужбовців, і можливо, підпорядкувати його Президенту України.

Наступного дня відбулася зустріч учасників зборів із Президентом України Кучмою Л.Д. Від імені ХОССМ п.Бикова передала Президенту звернення стосовно проблем сімей загиблих в мирний час солдат. Президент пообіцяв дати доручення з’ясувати і вирішити існуючі проблеми цих сімей.

ХОССМ передав низку пропозицій, скарг та документів міністру оборони, до органів військової юстиції. Безумовно, позитивним результатом зборів будуть налагоджені контакти між представниками регіональних організацій ОСМУ.

 Поділитися