MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 122 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 24.04.2017 – 28.04.2017

23.05.2017   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Надійшло 54 проекти законів і постанов Верховної Ради України, зокрема 37 проектів процедурних постанов, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, призначенням позачергових виборів, створенням депутатських робочих груп тощо. У цьому огляді, за поодинокими винятками, також не коментуються проекти про запровадження податкових пільг, внесення змін до бюджету тощо.

Надійшло 54 проекти законів і постанов Верховної Ради України, зокрема 37 проектів процедурних постанов, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, призначенням позачергових виборів, створенням депутатських робочих груп тощо. У цьому огляді, за поодинокими винятками, також не коментуються проекти про запровадження податкових пільг, внесення змін до бюджету тощо.

 

Відносини між владними суб’єктами

 

Проект 6409 від 25.04.2017 (Бублик Ю. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо техніко-юридичного вдосконалення подання декларацій у виборчому процесі.

У Законі України «Про місцеві вибори» пропонується стосовно документів щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі та в одномандатному виборчому окрузі, а також реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, а також у частині 1 статті 45 «Декларування майнового стану, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру кандидатами у депутати та кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, старости» слова «декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру» замінити словами «декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». Далі, до статті 45 Закону України «Про місцеві вибори», статті 57 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та статті 50 Закону України «Про вибори Президента України» пропонується внести зміни про необхідність подавати декларації в електронному вигляді за формою, визначеною відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», та роздруковувати їх на паперових носіях. Також в останніх двох пропонується уточнити, що декларації оприлюднюються на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії за винятком інформації, що є конфіденційною, «шляхом розміщення активних гіперпосилань на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії з посиланням на веб-сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції». Також визначається, що Національне агентство з питань запобігання корупції за зверненням Центральної виборчої комісії надає інформацію про результати перевірки відомостей, зазначених у декларації.

Проект 6416 від 26.04.2017 (Бублик Ю. В.) про внесення змін до статті 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо уточнення деяких положень.

Пропонується уточнити положення частини першої названої статті, виклавши її так (новели підкреслені): «Сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про реальний чи потенційний конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання, якщо воно безпосередньо стосується саме цих посадових осіб або їхніх близьких родичів і про це прямо не вказано у проекті рішення з даного питання або не було оголошено під час його обговорення на сесії ради». У пояснювальній записці зазначається, що на думку депутатів, немає жодної необхідності керівникам органів місцевого самоврядування чи депутатам публічно на сесії заявляти про конфлікт інтересів, коли вирішуються питання, які стосуються їх особисто, якщо про це безпосередньо зазначено у самому проекті рішення. Депутати задаються питання, для чого, наприклад, цим посадовим особам публічно заявляти про конфлікт інтересів, коли розглядається питання щодо оплати їх праці, виділення земельних ділянок тощо, адже про це прямо говориться у проекті рішення, з яким знайомі депутати, який відкрито обговорюється на сесії ради і всі депутати, без виключення, знають, хто такий голова даної ради, його заступник, секретар або той чи інший депутат. Тому ще раз представлятися зазначеній категорії осіб депутатам місцевої ради перед голосуванням, на переконання депутатів, не тільки абсурдно, але й дещо кумедно. Таке публічне оголошення є доцільним і необхідним, коли реальний чи потенційний конфлікт інтересів посадових осіб є скритим і про нього депутати не знають або не можуть знати.

 

Права громадян та їх об’єднань

 

Проект 6411 від 25.04.2017 (Шуфрич Н. І.) про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від плати податку на доходи у вигляді заробітної плати осіб, які є пенсіонерами за віком або інвалідами.

Пропонується до числа доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, віднести доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) відповідно до умов трудового договору (контракту) фізичній особі, яка є пенсіонером за віком або інвалідом.

Проект 6414 від 26.04.2017 (Каплін С. М.) про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо скасування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Пропонується скасувати таке положення «максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок», а також прибрати слова «не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом» з пунктів 2 та 3 частини першої статті 7 «База нарахування єдиного внеску».

Проект 6420 від 28.04.2017 (Шинькович А. В.) про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (щодо посилення захисту інтересів осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення при здійсненні містобудівної діяльності).

Пропонується закріпити декілька положень єдиного спрямування. Зокрема, встановлюється, що прибудову до об’єктів будівництва пандусів або облаштування піднімальних платформ (підйомників) для забезпечення безперешкодного доступу інвалідів та інших маломобільних груп населення до під’їздів, квартир, приміщень може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою. Зазначається, що не залучаються до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту замовники у разі будівництва ними пандусів або облаштування піднімальних платформ (підйомників) для забезпечення безперешкодного доступу інвалідів та інших маломобільних груп населення до під’їздів, квартир, приміщень житлових та нежитлових будинків. Передбачається, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю при здачі об’єктів в експлуатацію в обов’язковому порядку мають проводити перевірку відповідності виконання будівельних робіт вимогам містобудівного законодавства щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення.

Проект спрямований на розв’язання вкрай актуальної проблеми, однак положення його занадто лаконічні й не завжди належним чином викладені. Тому він заслуговує на підтримку, але лише після юридико-технічного опрацювання та уточнення і розкриття його положень.

 

Культура та освіта

 

Проект 6412 від 25.04.2017 (Вілкул О. Ю.) про внесення змін до додатка № 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (щодо забезпечення конституційних прав громадян на освіту, збільшення фінансування освіти і науки до життєво-необхідного рівня з метою запобігання руйнуванню системи освітніх закладів в Україні).

Метою проекту визначено врегулювання проблеми недофінансування вітчизняних освітніх установ шляхом збільшення бюджетного фінансування за загальним фондом до життєво-необхідного рівня за рахунок перерозподілу видаткової частини Державного бюджету з метою забезпечення існування освіти, запобігання руйнуванню системи освітніх закладів в Україні. З метою забезпечення збереження вітчизняної системи освітніх закладів збільшити у загальному фонді Державного бюджету України на 2017 рік обсяги видатків на 2 121 580,4 тис. грн. Передбачається, що прийняття даного законопроекту сприятиме забезпеченню виконанню норм чинного законодавства України щодо освіти і науки в частині фінансування освітньої галузі.

 

Охорона здоров’я

 

Проект 6327-1 від 25.04.2017 (Мусій О. С.) про державні фінансові гарантії забезпечення населення необхідною медичною допомогою, лікарськими засобами та послугами системи громадського здоров’я.

Альтернативний проекту 6327 від 10.04.2017 (Кабінет Міністрів України) про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів (див. Бюлетень № 120). Проект є поєднанням положень урядового проекту та проекту 4456 від 15.04.2016 (Богомолець О. В.) про організацію медичного обслуговування населення в Україні (див. Бюлетень № 69) у його доопрацьованій редакції від 27.03.2017.

Проект 6328-1 від 25.04.2017 (Мусій О. С.) про додаткові гарантії щодо фінансування медичного обслуговування та забезпечення лікарськими засобами окремих категорій громадян.

Альтернативний проекту 6328 від 10.04.2017 (Кабінет Міністрів України) про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в антитерористичній операції та забезпечують її проведення (див. Бюлетень № 120).

Проект значною мірою повторює урядовий, але з урахуванням положень проекту 6327-1, та поширюється на більше коло осіб.

Проект 6347-1 від 25.04.2017 (Мусій О. С.) про внесення зміни до статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо особливостей закупівель у сфері охорони здоров’я.

Альтернативний проекту 6347 від 12.04.2017 (Кабінет Міністрів України) про внесення зміни до статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (див. Бюлетень № 120). У проекті пропонується ту ж таки частину з названої статті доповнити абзацом такого змісту: «послуги з медичного обслуговування населення, лікарські засоби та послуги громадського здоров’я, передбачені програмою державних гарантій у сфері охорони здоров’я, закупівля у постачальників медичних послуг або реімбурсація яких здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері закупівель послуг з медичного обслуговування, реімбурсації та громадського здоров’я». Власне, проект, так само як і урядовий проект, підготовлений у річищі основних положень реформи, викладених у цьому разі в проектах 6328-1 та 6329-1.

 

Питання сільського господарства та земельних справ

 

Проект 6407 від 24.04.2017 (Шуфрич Н. І.) про приватизацію та порядок виділення громадянам України в натурі (на місцевості) земельних ділянок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в державній власності.

Проект згідно з пояснювальною запискою покликаний стимулювати уряд завершити земельну реформу, яка розтягнута владою більше ніж на чверть століття, шляхом передачі у приватну власність громадянам України (в порядку приватизації) всіх земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в державній власності. Особлива увага приділяється тому, щоб подолати чинне дискримінаційне обмеження кола осіб, що мають право на приватизацію, за ознакою місця проживання на момент приватизації. Пропонується прийняти первісний закон про приватизацію та порядок виділення громадянам України в натурі (на місцевості) земельних ділянок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в державній власності з такими основними положеннями. Право на земельну частку (пай) із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в державній власності мають всі особи, які є громадянами України на момент набуття чинності цього Закону, крім тих осіб, які скористались правом на виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності. Підставою для виділення земельних ділянок є рішення центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів, яке приймається за заявою громадянина, що виявив бажання одержати земельну ділянку. Розподіл земельних ділянок між особами, які подали заяви про виділення їм земельних часток (паїв) із земель сільськогосподарського призначення, що перебуває у державної власності у натурі (на місцевості), проводиться центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин або його територіальними органами згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Розподіл земельних ділянок між заявниками у межах одного району проводиться за згодою не менш як двох третин заявників на право власності на земельні частки (паї) земель сільськогосподарського призначення, що перебуває у державної власності, а за її відсутності - шляхом жеребкування. Нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державної власності за рішенням центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин або його територіальних органів передаються в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх особами які мають право на отримання права власності на земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державної власності, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки. У разі якщо власник земельної ділянки, яка знаходиться всередині єдиного масиву, що використовується спільно власниками земельних ділянок чи іншими особами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виявляє бажання використовувати належну йому земельну ділянку самостійно, він може обміняти її на іншу земельну ділянку на межі цього або іншого масиву. Обмін земельними ділянками здійснюється за згодою їх власників відповідно до закону та посвідчується нотаріально. Також передбачаються відповідні зміни до Земельного кодексу України.

Проект, як видається, містить чимало слушних ініціатив і заслуговує на доброзичливу увагу і ретельне опрацювання.

Проект 6355-1 від 26.04.2017 (Негой Ф. Ф.) про державну підтримку сільськогосподарського страхування.

Альтернативний проекту 6355 від 12.04.2017 (Рибак І. П.) про внесення змін до Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою» (див. Бюлетень № 120). Так само, як і в основному проекті, ініціатори альтернативного проекту виходять з того, що поточна модель державної допомоги сільськогосподарським товаровиробникам виявилася неефективною та потребує реформування шляхом прийняття нового закону, розробленого з урахуванням попереднього досвіду. Досягнення поставленої мети пропонується шляхом прийняття проекту Закону України «Про державну підтримку сільськогосподарського страхування» на заміну чинного Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою» та створення на підставі нього Національного агентства сільськогосподарського страхування (далі – Агентство) як спеціалізованої установи з управління сільськогосподарськими ризиками. Агентство є інструментом надання фінансової допомоги страхувальникам та центром розробки стандартизованих страхових продуктів. Також пропонується внести зміни до частини другої статті 16 Господарського кодексу України; статей 6, 13, 16, 41 Закону України «Про страхування»; пункту 1.3 статті 1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України».

Проект, як видається, загалом змістовно поступається основному проекту, але цілком може бути використаний як матеріал для уточнення останнього.

 

Проекти з інших питань

 

Проект 6417 від 26.04.2017 (Сидорович Р. М.) про особливості здійснення професійної діяльності з врегулювання простроченої заборгованості.

Черговий проект щодо впорядкування діяльності колекторів. Проект є дуже великим за обсягом, тому звернемо увагу лише на деякі його положення. В преамбулі проекту вказується, що він визначає правові засади організації та здійснення професійної діяльності з врегулювання простроченої заборгованості за грошовими зобов’язаннями юридичних та фізичних осіб (в тому числі фізичних осіб-підприємців) на основі реалізації прав та законних інтересів боржників та кредиторів, державного та громадського контролю. Чимала увага приділяється обмеженню сваволі з боку спеціалістів з врегулювання простроченої заборгованості. Зокрема, їм забороняється: 1) використовувати силу, насильство, погрози або образи особистої гідності боржника; 2) використовувати вульгарну або нецензурну лексику, фрази, що ображають особисту честь та гідність боржника, а також використання грубого тону розмови; 3) використовувати будь-які інші засоби, які мають характер залякування; 4) умисно надавати боржнику неправдиву інформацію, що стосується простроченої заборгованості; 5) надавати неправдиву інформацію про свій статус, кваліфікацію або професійні повноваження; 6) висловлювати у будь-який спосіб погрози щодо здійснення противоправних дій, що мають на меті порушити право власності на майно боржника; 7) приймати від кредитора доручення на стягнення простроченої заборгованості в разі, якщо виконання такого доручення завадить виконанню раніше прийнятого доручення; 8) сприяти ухиленню від сплати боржником простроченої заборгованості; 9) введення боржника в оману відносно розміру, характеру та підстав виникнення простроченої заборгованості. З цією ж метою пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею 355-1 «Примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань під час здійснення діяльності з врегулювання простроченої заборгованості», якою передбачити відповідальність за «примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань під час здійснення професійної діяльності з врегулювання простроченої заборгованості з погрозою застосування насильства, знищення або пошкодження майна боржника, членів його сім’ї або близьких родичів, а так само поширення будь-яким публічним способом явно недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність боржника, членів його сім’ї або близьких родичів, за відсутності ознак вимагання». Серед інших змін пропонується запровадити Асоціацію суб’єктів врегулювання заборгованості України. Цей орган за проектом, за поганою традицією останніх часів, пропонується наділити рядом фактично державних функцій. Так, на Асоціацію покладаються такі завдання: 1) розробляє і затверджує спільно з уповноваженим органом стандарти і правила професійної діяльності з врегулювання простроченої заборгованості, правила ділової і професійної етики; 2) здійснює громадський нагляд за дотриманням суб’єктами врегулювання заборгованості затверджених стандартів і правил професійної діяльності з врегулювання заборгованості; 3) звертається до уповноваженого органу з пропозиціями щодо вдосконалення державного регулювання професійної діяльності з врегулювання заборгованості; 4) розробляє та поширює програми, дослідження, методичні рекомендації щодо вдосконалення здійснення професійної діяльності із врегулювання простроченої заборгованості; 5) спільно з уповноваженим органом організовує та проводить навчання спеціалістів із врегулювання заборгованості та підвищення їх кваліфікації; 6) організовує та проводить наукові дослідження, науково-технічні, науково-технологічні розробки, пов’язані з удосконаленням професійної діяльності з врегулювання простроченої заборгованості, підвищенням якості такої діяльності тощо. Загалом діяльності Асоціації та її органів присвячена ледь не третина проекту.

До проекту можна зробити ряд зауважень. Передусім слід звернути увагу на низький рівень його технічного опрацювання. Крім того, проект видається незбалансованим та спрямованим на необґрунтоване піднесення становища «спеціалістів із врегулювання заборгованості» (надання права на спеціальний запит, подібний за правовим статусом до адвокатського), а також на запровадження фактично закритих корпоративних громадських організацій, яким надаються риси та функції органів державного управління.

Проект 6391-1 від 27.04.2017 (Чорновол Т. М.) про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (щодо створення єдиної бази абонентів – споживачів природного газу).

Альтернативний проекту 6391 від 18.04.2017 (Рябчин О. М.) про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (щодо створення єдиної бази абонентів – споживачів природного газу) (див. Бюлетень № 121). Єдина достатньо принципова зміна порівняно з основним проектом – передача від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до Кабінету Міністрів України функції затвердження порядків щодо наповнення та функціонування означеного реєстру. Відповідно, до проекту можна висунути ті ж зауваження, що й до основного.

 Поділитися