MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Померла Ольга Горинь

12.02.2021   
ХПГ-інформ
Вчора, 11 лютого, у Львові у віці 90 років померла дисидентка, громадська діячка, майстриня художньої вишивки Ольга Горинь. Вона була дружиною одного з засновників УГГ, дисидента й правозахисника Михайла Гориня.

Вчора, 11 лютого, у Львові у віці 90 років померла дисидентка, громадська діячка, майстриня художньої вишивки Ольга Горинь. Про це у фейсбуку повідомила її племінниця Христина, передає видання zaxid.net.

«11 лютого 2021 року, на 91-му році життя відійшла у вічність Ольга Горинь. Похорон відбудеться у суботу 13 лютого о 12.00 у Поминальній каплиці на вул. Пекарській, 52», – написала Христина Горинь.

Ольга Горинь (Мацелюх) була дружиною дисидента, політв’язня радянських часів, одного з засновників Української Гельсінської групи Михайла Гориня (1930–2013).

Народилася 15 жовтня 1930 року в селі Цетуля Яворівського району (нині Львівська область). Брала активну участь у підпіль боротьбі ОУН–УПА. Із групою однодумців-студентів та педагогів писала листи, статті, замітки та вірші, що викривали злочинну політику Сталіна і КПРС на теренах Галичини.

Тиражувала й розповсюджувала самвидав. Ольгу заарештували 9 квітня 1952 року, 26–28 червня того ж року засудили до 25 років таборів суворого режиму та 5 років позбавлення прав.

Покарання відбувала в Інті (Комі АРСР), потім була переведена в Абезь (Карагандинська область, Казахстан). На волю вийшла раніше за призначений строк – у 1956 році.

1961 року закінчила Львівський університет, у 1962 році працювала в університетській науковій бібліотеці, у 1962–66 рр. – художнім керівником Будинку учителя у Львові, до 1972 року учителювала. Боролася за легалізацію УАПЦ та УГКЦ, була однією з ініціаторок відновлення Союзу українок, головою Української християнської партії жінок.

Ольга Мацелюх і Михайло Горинь одружилися у 1963 році. У домі Горинів у Львові за радянських часів збиралися шістдесятники – В’ячеслав Чорновіл, Левко Лук’яненко, Ігор та Ірина Калинці, Зеновій Красівський, Іван Світличний, Іван Дзюба, Іван Драч.

Родина Ольги і Михайла Горинів зазнала переслідувань у радянський час, за подружжям постійно стежили співробітники КДБ.

Від 1966 року Ольга Горинь брала участь у художніх виставках. У її творчому доробку – народний одяг (свитки, накидки, безрукавки, кептарі, сукні), вироби з бісеру, вишивки, батики.


Використано матеріяли Енциклопедії сучасної України та Радіо Свобода


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися