MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Крим: Річниця анексіїКрим: Затриманим 11 березня обрали запобіжні заходиКрим: Знову слідчі дії у кримськотатарських господах (ОНОВЛЕНО)Крим: Знову хатні труси і затримання (ОНОВЛЕНО)Крим: «Дії силовиків спрямовані на залякування», – каже адвокатка (ОНОВЛЕНО)РФ: Суд не взяв до уваги порушення права на захист громадського журналіста МемедеміноваКрим останнім часом (21.08.–30.08.2018)Крим: Олександра Стешенка засудили до 2 років позбавлення воліКрим останнім часом (15.05.–22.05.2018)До 74-ої річниці депортації кримських татарКрим останнім часом (25.04.–14.05.2018)Крим останніми днями (12.04.–25.04.2018)Крим останніми днями (03.04.–11.04.2018)Крим останніми днями (26.03–02.04.2018)Крим останніми днями (19.03.–26.03.2018)Крим останніми днями (08.03.–16.03.2018)Крим останніми днями (01.03.–06.03.2018)Фігуранти ялтинської справи «Хізб ут-Тахрір» – політв’язніКрим останніми днями (14.02.–19.02.2018)Крим останніми днями (07.02–13.02.2018)

Сьогодні – День спротиву окупації Криму

26.02.2021   
ХПГ-інформ
Цього дня сім років тому під стінами ВР Криму відбувся масштабний мітинг-протистояння між проросійськими силами й тими, хто виступав за єдність України.

Сьогодні, 26 лютого, відзначається День спротиву окупації Криму – цього дня сім років тому в Сімферополі під будівлею Верховної Ради АРК відбувся масштабний мітинг-протистояння між проросійськими силами, прихильниками відокремлення півострова, і тими, хто виступав за єдність України, основну частку яких складали кримські татари.

Тоді на проукраїнську акцію, організовану Меджлісом кримськотатарського народу, зібралося близько 10 тис. людей, проросійська, організована так званим «Русским единством», зібрала близько 700 людей. Правоохоронці не забезпечили необхідних заходів безпеки, через що внаслідок сутичок двоє людей загинули.

День кримського спротиву російській окупації був ініційований громадськістю, а минулого року президент України Володимир Зеленський підписав указ про оголошення 26 лютого Днем спротиву окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та відзначення його на державному рівні.


Нагадаємо, у ніч проти 27 лютого 2014 року кілька десятків озброєних людей без розпізнавальних знаків захопили будівлі кримського парламенту та уряду.

Тоді Верховна Рада Криму на вимогу окупантів оголосила про проведення референдуму про приєднання до Російської Федерації, який і відбувся 16 березня.

Москва стверджувала, що урядові будівлі у Криму були захоплені членами місцевої «самооборони». Проте пізніше президент РФ В. Путін визнав, що «за спиною сил самооборони стояли наші військовослужбовці».

«Наша задача полягала в забезпеченні вільного волевиявлення кримчан на референдумі, щоб не було подій, які ми бачимо на Сході України, щоб там не було підрозділів націоналістів. За спиною сил самооборони стояли наші військовослужбовці. Інакше провести референдум в Криму відкрито та чесно було неможливо», – процитував Путіна сайт BBC Україна 17 квітня 2014 року.

За результатами «референдуму» про статус півострова, які не визнали ні Україна, ні Європейський Союз, ні США, Росія включила Крим до свого складу – 18 березня Путін оголосив про приєднання Криму до РФ.


У заяві До дня спротиву окупації Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова зазначила, що окупаційна російська влада винищує у Криму все українське, протягом усього часу окупації тривають порушення прав і свобод кримчан.

«З початку тимчасової окупації РФ робить все, щоб ліквідувати все українське в Криму – українські школи стали російськими, а єдиний храм Православної церкви України під загрозою закриття. Порушуються права і свободи людини, тривають залякування та репресії кримських татар і проукраїнських активістів. Більше сотні наших співгромадян перебувають у незаконному ув’язненні як на півострові, так і на території Росії», – написала Омбудсман у телеграм.

Та попри все, боротьба за повернення Криму триває. «Крим – це Україна. Так було і так буде завжди!», – наголосила Людмила Денісова.


Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними та засудили дії Російської Федерації. Країни Заходу запровадили економічні санкції.

Росія заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливости».


Головне фото: Біля Верховної Ради АРК, Сімферополь, 26.02.2014 (© Станіслав Юрченко, RFE/RL)


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися