MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білорусь: Слідчий комітет порушив справу проти ПЦ «Весна»

06.03.2021   
ХПГ-інформ
На думку органів слідства, правозахисна організація здійснює фінансування та матеріальне забезпечення незаконних масових заходів.

Головне управління з розслідування організованої злочинності та корупції Центрального апарату Слідчого комітету Республіки Білорусь розслідує кримінальну справу, порушену за фактом діяльності правозахисного центру «Весна» – правозахисників обвинувачують в «організації та активній участі у групових діях, які грубо порушують громадський порядок» (ст. 342 КК РБ). Про це повідомила білоруська служба Радіо Свобода з посиланням на ПЦ «Весна».

На цей момент у межах кримінальної справи відбуваються активні слідчі дії: обшуки в офісах регіональних відділень і помешканнях членів організації, виклики на допити та інші процесуальні дії.

На думку органів слідства, «Весна» здійснює фінансування та матеріальне забезпечення незаконних масових заходів. Як передає Свобода, через подібні обвинувачення раніше були взяті під варту правозахисники, а також волонтери «Весни» Марфа Рябкова, Андрій Чапюк, Леонід Судаленко та Тетяна Ласиця.

Правозахисники вважають дії Слідчого комітету черговим переслідуванням за активну правозахисну діяльність з боку чинної влади.

«Ми розцінюємо початок кримінального переслідування за фактом діяльності ПЦ „Весна“ як чергове переслідування у зв’язку з нашою активною правозахисною діяльністю з боку теперішнього авторитарного політичного режиму О. Лукашенка, які здійснюється на тлі безпрецедентних репресій у країні», – мовиться в заяві «Весни».

«Весна» ніколи не була організатором будь-яких насильницьких дій і завжди підтримувала мирну реалізацію громадянських і політичних свобод, наголошують правозахисники.

Протягом усіх 25 років організація регулярно стикається з актами тиску, залякування та переслідування її членів за правозахисну діяльність.

«У ситуації гострої кризи з правами людини в країні діяльність ПЦ „Весна“ спрямована на допомогу жертвам політичних репресій і масових порушень прав людини. З цією метою ми активно взаємодіємо з міжнародними механізмами правозахисту, у тому числі в межах таких міжнародних організацій, як ОБСЄ та ООН», – ідеться в заяві.

Правозахисники наголошують, що дії білоруської влади грубо порушують низку міжнародних домовленостей, учасником яких є і Республіка Білорусь, зокрема Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, Декларації про право і обов’язки окремих осіб, груп і органів суспільства заохочувати та захищати загальновизнані права людини і основні свободи.

Організація висловлює протест у зв’язку з черговими репресіями і заявляє, що ніколи не припинить своєї законної правозахисної діяльності на користь білоруського суспільства, спрямованої на просування ідей і цінностей прав людини і демократії. ПЦ «Весна» вимагає негайно припинити кримінальне переслідування організації та її членів та звільнити з-під варти правозахисників і волонтерів.

Коротка довідка

Громадське об’єднання Правозахисний центр «Весна» з’явилося після початку репресій у 1996 році, коли по Білорусі прокотилася хвиля протестів проти авторитарної влади Олександра Лукашенка. У квітні 2021 року організація відзначатиме 25-річчя свої діяльності.

Раніше організація була зареєстрованою, але у 2001 році Верховний суд РБ позбавив її офіційної реєстрації. Тепер «Весна» є добровільним об’єднанням громадян, які діють відповідно до Декларації про право і обов’язки окремих осіб, груп і органів суспільства заохочувати та захищати загальновизнані права людини і основні свободи.

В організації переконані, що така діяльність цілком відповідає Конституції Білорусі і має бути гарантованою з боку держави.

У 2011 році голова об’єднання Олесь Бяляцький був засуджений до чотирьох з половиною років позбавлення волі за отримання закордонної допомоги на правозахисну діяльність організації.

Правозахисники «Весни» Валентин Стефанович і Олесь Бяляцький (архівне фото: Влад Гридін, RFE/RL)


Нагадаємо, 9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

У серпні була створена Координаційна рада – громадське об’єднання, засноване для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежності Білорусі. Члени ради зазнають репресій з боку білоруської влади: тиск, примусове видворення за межі країни, тримання під вартою.


Читайте також:

• Ольгерд Бахаревич. Останнє слово дитинства. Фашизм як спогад

• Валерій Карбалевич. Білорусь може перетворитися на один великий концтабір. Що чекає країну у випадку поразки протестів


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися