MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

День Волі у Білорусі: затримання, обшуки, арешти

26.03.2021   
ХПГ-інформ
Ні в Мінську, ні в інших містах країни влада не дозволила проводити заходи в будь-якім форматі – усі заявки були відхилені. За інформацією правозахисників, на цей час відомо про 177 затриманих по всій Білорусі.

Учора, 25 березня, у Білорусі святкували День Волі – 103-ю річницю оголошення незалежності Білоруської Народної Республіки. Свято відзначається традиційно, але цього року через загальну ситуацію у країні святкування мало певні особливості, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.

Зранку до Мінська стягували військову техніку та силовиків. Були помічені машини з колючим дротом – такі використовувалися під час протестів влітку та восени минулого року. Раніше, як пише Свобода, у Дні Волі таку техніку не використовували.

Фото: Радіо Свобода


Ні в столиці, ні в інших містах влада не дозволила проводити заходи у будь-якім форматі – усі заявки були відхилені. У Мінську міліція відмовилася укладати договір з організаторами «через коронавірус».

Уже напередодні, 24 березні, у різних районах білоруської столиці люди запускали феєрверки рівно о 23:34 (такий номер має стаття Адміністративного кодексу, за якою судили за протести близько 30 тис. білорусів).

Вранці 25 березня в різних районах Мінську та в інших містах люди вивісили біло-червоно-білі прапори. Також прапори з’явилися у центрах Гродна, Гомеля, а, наприклад, у Новополоцьку вивісили прапор на шість поверхів дев’ятиповерхівки.

У Мінському дворі (фото: Радіо Свобода)


Напередодні, а також у сам День Волі обшуки й затримання відбувалися у більш ніж десяти містах – затримували активістів і тих, кого раніше вже затримували на протестах.

Повідомлялося, наприклад, що в Гомелі силовики затримали 5 підлітків віком від 14 до 17 років. Їх відвезли до райвідділку, потім віддали батькам. Один із підлітків розповів волонтерам, що після затримання міліціянти били їх по обличчю. Один з побитих перед затриманням кричав «Хай живе Білорусь!».

У Бобруйську затримали щонайменше 12 людей. Явної акції в місті не відбувалося, люди гуляли без символіки. Міліціянти в чорному хапали людей вибірково. Частину відпустили під повістки, деяких, імовірно, затримали на ніч.

У Гродні затримали активіста Союзу поляків Білорусі журналіста Анджея Почобута, в інших активістів провели обшуки. 24 березня голову Союзу Анжеліку Борис засудили на 15 діб арешту за проведення у внутрішньому дворику польського консульства традиційного свята Казюки. Влада тисне на польську громаду, діячів Союзу обвинувачують у розпалюванні національної та релігійної ворожнечі. Тиск можна пояснити погіршенням польско-білоруських відносин – режим Лукашенка звинувачує Польщу в підбурюванні до протестів у Білорусі та сприянні нестабільності в державі.

За інформацією правозахисного центру «Весна», на цей час відомо про 177 затриманих 25 березня по всій країні.

У МВС Білорусі повідомили вчора пізно ввечері, що за порушення законодавства про масові заходи у Білорусі 25 березня було затримано понад 200 людей.

Затримання в Мінську 25 березня (фото: Белапан)


Раніше Дні Волі, коли влада дозволяла проведення заходів, завжди мали організаторів, якими були опозиційні активісти чи культурні діячі. Цього ж року організаторів не було – пускання феєрверків, вивішування прапорів люди робили з власної ініціативи.

Востаннє тотальна заборона влади на святкування була 2017 року – тоді акцію в Мінську розігнали. Також День Волі не дали провести у 2011 році – після розгрому опозиції та арештів у результаті президентських виборів 2010-го.

Нагадаємо, у 2018 році на святкуванні Дня Волі було затримали понад 120 людей.


Нагадаємо, 9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Цими днями Рада ООН з прав людини схвалила створення групи з розслідування подій після президентських виборів у Білорусі в серпні 2020 року. Ухвалена Радою Резолюція закликає комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет розслідувати за допомогою експертів епізоди порушення прав людини у Білорусі, збирати та аналізувати інформацію з доказами, необхідними для притягнення до відповідальності осіб, які скоїли злочини.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися