MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ: Справу «Красногвардійської групи Хізб ут-Тахрір» повернули до суду першої інстанції

19.04.2021   
ХПГ-інформ
На початку листопада минулого року фігурантів справи засудили до тривалих строків позбавлення волі, проте суд у Ростові-на-Дону не надав підсудним можливості ознайомитися з матеріалами справи.

Апеляційний військовий суд у місті Власиха (РФ, Московська обл.) зняв з розгляду матеріали кримінальної справи «Красногвардійської групи Хізб ут-Тахрір» і повернув їх до Південного військового суду у Ростові-на-Дону (суд першої інстанції) через те, що підсудним не було надано можливості ознайомитися з цими матеріалами, повідомляє громадське об’єднання «Кримська солідарність».

Нагадаємо, на початку листопада минулого року фігурантів справи засудили до тривалих строків позбавлення волі за звинуваченням у приналежності до забороненої в Росії ісламської організації «Хізб ут-Тахрір». Рустему Емірусеїнову присудили 17 років, Арсену Абхаїрову – 13 років, Ескендеру Абдулганієву – 12 років. Згідно з вироком перші два роки чоловіки мають відбувати у в’язниці, решту – в колонії суворого режиму.

Як повідомила адвокатка Ліля Гемеджі, 20 квітня у Москві мали розпочати розгляд апеляційних скарг захисників на вирок. Протокол судових засідань ведеться як у письмовому, так і в аудіоформаті. Засуджені мали право вивчити матеріали в повному обсязі. Проте ця вимога судом виконана не була – ні в СІЗО, де утримують засуджених, ні в приміщенні суду. Мало того, обов’язок ознайомити підсудних із протоколом суд переклав на захисників, приславши їм диски з аудіофайлами, що, як стверджують захисники, не відповідає КПК РФ.

«Адвокат не має можливості, хоч би й хотів, занести до слідчого ізолятора техніку й диски та знайомити ув’язнених з аудіозаписами», – сказала адвокатка.

Адвокатка Ліля Гемеджі (архівне фото: Олександра Сурган, RFE/RL)


Справу буде повернено до Південного окружного військового суду для усунення порушень, а апеляційні скарги можна буде подати лише після завершення вивчення протоколу судового засідання.


14 лютого 2019 року у селищі Октябрському Красногвардійського району російські силовики провели обшуки в господах кримських татар – Ескендера Абдулганієва, Арсена Абхаїрова та Рустема Емірусеїнова. Пізніше трьох чоловіків доправили до управління ФСБ РФ у Сімферополі. Їх звинуватили у приналежності до забороненої в Росії ісламської організації «Хізб-ут Тахрір». Наступного дня підконтрольний московській владі суд заарештував затриманих напередодні чоловіків.

Правозахисний центр «Меморіал» визнає фігурантів справи політв’язнями й вимагає їхнього негайного звільнення.


Міжнародна ісламська політична організація «Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих «терористичними». В Україні організація діє без обмежень. Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.


Головне фото: Рустем Емірусеїнов, Ескендер Абдулганієв, Арсен Абхаїров (Кримська солідарність)


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися