Human Rights in Ukraine

http://khpg.org/en/index.php?id=1559296845


31.05.2019 | ХПГ-інформ

Без щеплення до дитсадка не можна – ВСУ

   

Верховний Суд України своїм рішенням підтвердив, що вакцинація є обов’язковою, а невакциновані діти не мають відвідувати дитячі садочки.

Designed by Pressfoto / Freepik

У вересні 2016 року сина позивачки прийняли до дитсадка без щеплення проти дифтерії, кашлюка та правця. За місяць дитина перестала відвідувати дитячий заклад. Коли ж улітку наступного року жінка спробувала знову водити сина до садочка, їй відмовили через відсутність вакцинації. Сама позивачка пояснювала відмову від щеплень недовірою до якості вакцини. Вона виграла справу проти адміністрації дитсадка у Славутському міськрайонному суді, але програла в Апеляційному суді Хмельницької області.

Верховний суд погодився з апеляційним. У постанові ВСУ наголошено, що держава має забезпечити дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей: «За обставинами цієї справи право малолітнього сина позивача на освіту у дошкільному навчальному закладі було з огляду на суспільні інтереси тимчасового обмежено (до проведення щеплення, покращення епідеміологічної обстановки, отримання позитивного висновку лікарсько-консультативної комісії) у зв`язку із тим, що сама позивач, не довіряючи якості вакцини (належним чином не мотивувавши свою недовіру або неможливість застосувати ту вакцину, якій вона довіряє), не дотрималась календаря обов`язкових щеплень і відмовилась від чергового щеплення дитини».

Противники вакцинації вважають, що стаття 15 Закону України «Про захист від інфекційних хвороб» є дискримінаційною, оскільки обмежує права дітей на дошкільну освіту а також суперечить Конвенції про права дитини та  Конвенції про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини (1977 року). Втім, суд уважає, що батьки мають право обирати одну із визначених форм здобуття їх дитиною дошкільної освіти, але держава, з метою дотримання прав дитини на дошкільну освіту та забезпечення безпеки та здоров’я всіх дітей, встановлює певні правила для реалізації такого права.

Міністерство охорони здоров’я України сподівається, що українські суди враховуватимуть це рішення у своїй практиці, та нагадує: «Згідно з діючими нормами закону відвідувати державні заклади освіти можуть лише діти, які отримали щеплення за Календарем профілактичних щеплень, або ті, що мають медичні протипоказання до вакцинації».

Раніше у МОЗ розповіли, що робити батькам, діти яких не можуть отримати щеплень через стан здоров’я: «Якщо в дитини є протипоказання, їй надається відповідна довідка на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини за участю лікаря-педіатра та інших лікарів-спеціалістів. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти приймає комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу». Лікарсько-консультативна комісія може заборонити дитині без профілактичних щеплень відвідувати навчальний заклад, наприклад – у разі ускладнення епідемічної ситуації. Тоді питання щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішують місцеві органи освіти, йдеться на сайті МОЗ.

Recommend this post

comments