MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Лідери громадських організацій просять Ющенка відкликати нагороду Потебенька

28.03.2007    джерело: www.imi.org.ua
Вони вимагають розслідування фальсифікації справи Гонгадзе та відкликання нагороди пана Потебенька, оскільки «факт такої нагороди за відсутності розслідування щодо спроби фальсифікації справи Гонгадзе ображає тих людей, які реально намагаються розбудувати демократію та правову державу в Україні, додають болю та смутку близьким та рідним Георгія».

14 українських та міжнародних організацій звернулися до Президента Віктора Ющенка з відкритим листом з проханням відкликати нагороду орденом Ярослава Мудрого радника Генеральної прокуратури України Михайла Потебенька. Серед підписантів Міжнародна федерація журналістів, Інститут масової інформації, Фундація Гонгадзе, видання, засноване Георгієм Гонгадзе «Українська правда», Національна Спілка Журналістів Великої Британії та Ірландії, Харківська правозахисна група та низка інших провідних українських громадських організацій.
У листі зазначається, що «саме до пана Потебенька як до Генерального прокурора звертався по захист журналіст Георгій Гонгадзе, коли усвідомив, що за ним стежать. Тоді Генеральний Прокурор знехтував відповіддю журналістові та діями на захист його життя, що пізніше зробило можливим викрадення та вбивство Георгія представниками силових структур. Оскільки прямими службовими обов’язками керівництва Генеральної Прокуратури є сприяння в захисті права на життя українських громадян, а не позбавлення їх такого права, часткова відповідальність за трагічну загибель Георгія лежить і на прокуророві Потебенько».
Більше того, підписанти вказують на те, що «Європейський Суд з прав людини у вердикті щодо справи Гонгадзе зробив висновок про порушення статей 2 та 3 Європейської Конвенції з прав людини, - себто визнав, що українські державні службовці, міліцейські посадові особи свідомо позбавили життя журналіста, завдавши йому тортур. Відсутність адекватного розслідування з боку ГПУ у перші два роки по вбивству Георгія, - тобто за часів керівництва ГПУ паном Потебеньком, - визнано судом як тортури, заподіяні щодо близьких та рідних нашого колеги».
Відтак, представники громадських організацій вимагають розслідування фальсифікації справи Гонгадзе та відкликання нагороди пана Потебенька, оскільки «факт такої нагороди за відсутності розслідування щодо спроби фальсифікації справи Гонгадзе ображає тих людей, які реально намагаються розбудувати демократію та правову державу в Україні, додають болю та смутку близьким та рідним Георгія. Окрім того, подібні невмотивовані нагороди негативно впливають на імідж України у демократичних державах світу та уповільнюють її перспективи європейської інтеграції».

Відкритий лист Президенту від громадських організацій

Президентові України
Ющенку В.А.

Шановний пане Президенте!

17 лютого 2007 року Ви підписали указ про нагородження радника Генеральної прокуратури України Михайла Потебенька орденом Ярослава Мудрого.
Ми, представники українських та зарубіжних неурядових організацій, а саме : Інституту Масової Інформації (Україна), Міжнародної Федерації Журналістів (Брюсель), Національної Спілки Журналістів Великої Британії та Ірландії (Лондон), Фундації імені Гонгадзе, Харківської правозахисної група (Україна), Незалежної медіа профспілка України, Видання «Українська правда» , Інтерньюз-Україна, ГО «Телекритика», Інституту медіа-права (Україна), Центру суспільних медіа (Україна), Лабораторії законодавчих ініціатив (Україна), Комітету «Рівність можливостей» , Академії Української преси, вважаємо за необхідне нагадати, що пан Потебенько очолював Генеральну прокуратуру України у 1998-2002 роках. Саме до пана Потебенька як до Генерального прокурора звертався по захист наш колега журналіст Георгій Гонгадзе, коли усвідомив, що за ним стежать. Тоді Генеральний Прокурор знехтував відповіддю журналістові та діями на захист його життя, що пізніше зробило можливим викрадення та вбивство Георгія представниками силових структур.
Оскільки прямими службовими обов’язками керівництва Генеральної Прокуратури є сприяння в захисті права на життя українських громадян, а не позбавлення їх такого права, часткова відповідальність за трагічну загибель Георгія лежить і на прокуророві Потебенько.
Після зникнення Георгія саме пан Потебенько відповідав за розслідування його вбивства, яке зосереджувалося виключно на версіях, які не витримували ані критики, ані випробувань слідством.
Пізніше Європейський Суд з прав людини у вердикті щодо справи Гонгадзе зробив висновок про порушення статей 2 та 3 Європейської Конвенції з прав людини, - себто визнав, що українські державні службовці, міліцейські посадові особи свідомо позбавили життя журналіста, завдавши йому тортур. Відсутність адекватного розслідування з боку ГПУ у перші два роки по вбивству Георгія, - тобто за часів керівництва ГПУ паном Потебеньком, - визнано судом як тортури, заподіяні щодо близьких та рідних нашого колеги.
Відповідний вердикт Європейського Суду логічно зобов’язує державу до службового розслідування і покарання винних у фальсифікації справи Гонгадзе в перші роки після його зникнення. Але, замість вивчення реальної ролі Михайла Потебенька у спробі фальсифікації справи Георгія Гонгадзе, Україна нагороджує його «за розвиток правової держави» (цитата з указу Президента України №116/2007)
Ми, представники громадських організацій України та міжнародних організацій, вважаємо, що факт такої нагороди, за відсутності розслідування щодо спроби фальсифікації справи Гонгадзе, ображає тих людей, які реально намагаються розбудувати демократію та правову державу в Україні, додають болю та смутку близьким та рідним Георгія. Окрім того, подібні невмотивовані нагороди негативно впливають на імідж України у демократичних державах світу та уповільнюють її перспективи європейської інтеграції.
Просимо Вас, пане Президенте, відкликати указ про нагородження Михайла Потебенька орденом Ярослава Мудрого, та посприяти, натомість, здійсненню розслідування щодо свідомого зволікання слідства в справі Гонгадзе.

28 березня 2007 року


Підписанти:

Міжнародна Федерація Журналістів / Аден Вайт /

Інститут масової інформації / Вікторія Сюмар /

Незалежна медіа-профспілка / Сергій Гузь /

Фундація імені Гонгадзе / Мирослава Гонгадзе /

Національна Спілка Журналістів

Великої Британії та Ірландії / Джеремі Дір /

Видання «Українська правда» / Олена Притула /

Харківська правозахисна група / Євген Захаров /

Інтерньюз-Україна / Костянтин Квурт /

ГО «Телекритика» / Наталія Лігачова /

Інститут медіа-права / Тарас Шевченко /

Центр суспільних медіа / Василь Самохвалов /

Лабораторія законодавчих ініціатив / Ігор Когут /

Комітет «Рівність можливостей» /Олександр Чекмишев/

Академія Української преси / Валерій Іванов /

 Поділитися