MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Скарги на жорстоке поводження з членами Amnesty International повинні бути розслідувані

10.11.2010    джерело: www.amnesty.org
Amnesty International занепокоєна тим, що шість осіб, включаючи активістів Amnesty International та колишніх в’язнів сумління, протягом трьох діб утримувалися під вартою в повній ізоляції в Україні.

Amnesty International занепокоєна тим, що шість осіб, включаючи активістів Amnesty International та колишніх в’язнів сумління, протягом трьох діб утримувалися під вартою в повній ізоляції в Україні. Двоє з них повідомляють про те, що піддавалися побиттю, а затримання всіх відбувалося за дуже поганих умов без доступу до адвоката чи будь-якої можливості зв’язку із зовнішнім світом в період з ночі в четвер до вечора суботи, коли їх було звільнено.

Ігор Коктиш, Ірина Тютюнник, Тетяна та Віталій Тищенко, Артьом Дубський та Олексій Закшевський були затриманими у зв’язку з розслідуванням щодо володіння марихуаною 3 листопада у Житомирі, що в північно-західній Україні. Їх було звільнено лише увечері в суботу після того, як їх адвокат мав зустріч з Прокурором області з вимогою побачити їх.

Коктиш та Тютюнник є координаторами групи Amnesty International у Житомирі і 3-ого листопада вони готувалися до зборів групи з чотирма своїми друзями. О другій годині дня працівники міліції проникли до квартири без ордеру на обшук, відправивши перед собою жінку, яка нібито мала перевіряти електролічильник. Одразу після цього в квартиру зайшли п’ять міліцейських в штатному і затримали усіх, хто знаходився в квартирі. Після скарг про те, що це провокація, Ігоря Коктиша змусили лягти навзнак на підлогу та закували в наручники. Артьом Дубський стверджує про те, що зазнав побиття міліцейськими у квартирі. Потім вони змушені були чекати дві години, поки приїде власник квартири, який надав міліції письмовий дозвіл на обшук квартири. Незабаром працівники міліції заявили про те, що знайшли 10 грам марихуани на кухні.

Amnesty International розмовляла з Іриною Тютюнник під час того, як у квартирі проводився обшук. Але потім було втрачено будь-який зв’язок із затриманими. Пізніше організації стало відомо, що їх було розміщено у трьох різних відділах міліції в Житомирській області. У них вилучили мобільні телефони і вони були позбавлені жодної можливості зв’язатися з будь-ким аж до свого звільнення.

Люди, які затримані згідно з Адміністративним Кодексом, можуть утримуватися міліцією аж три доби без доступу до адвоката. Вони є позбавленими основних гарантій, що можуть захистити їх від застосування тортур та інших форм жорстокого поводження.


Цей випадок підкреслює давно існуючу проблему в Україні, що люди, які затримані згідно з Адміністративним Кодексом, можуть утримуватися міліцією аж три доби без доступу до адвоката. Вони є позбавленими основних гарантій, що можуть захистити їх від застосування тортур та інших форм жорстокого поводження.

Хоча, згідно з Адміністративним Кодексом, затримані мають право на телефонний дзвінок особі за їх вибором, аби повідомити про своє затримання, вони були позбавлені цього права, що збільшує ризик жорстокого поводження під час утримання під вартою.

Amnesty International закликає владу провести оперативне та неупереджене розслідування дій працівників міліції у цій справі, та, зокрема, розслідувати твердження про побиття Артьома Дубський та Ігоря Коктиша працівниками міліції, а також того, що працівники міліції проникли в квартиру без належного дозволу та з використанням обману. Крім того, Amnesty International, закликає владу зробити необхідні зміни в Адміністративному Кодексі, аби гарантувати доступ до адвоката всім затриманим з самого початку.

Додаткова інформація

Ігор Коктиш утримувався під вартою більше ніж три з половиною роки з 25 червня 2007 року внаслідок запиту на екстрадицію зі сторони Білорусі через звинувачення у вбивстві, злочині за який у Білорусі передбачена смертна кара. Ігорю Коктишу вперше висунули звинувачення у січні 2001 року, проте у грудні 2001 року обвинувачення було зняте. Згодом він покинув територію Білорусі, у його відсутність кримінальна була повторно порушена і було винесено такий самий обвинувальний висновок у 2002 році. Його звільнили в Україні 2 лютого 2010 року після того, як Європейський суд з прав людини виніс рішення 10 грудня 2009 року, згідно з яким Ігоря Коктиша не можна було передавати за екстрадицією до Білорусі через ризик застосування тортур чи інших видів жорстокого поводження та смертної кари. Кримінальна справа за фактом вбивства проти Ігора Коктиша все ще відкрита.

Артьом Дубский, опозиційний активіст з Білорусі, був засуджений до двох років позбавлення волі в квітні 2008 року за участь у мирному протесті, проте цей строк було зменшено до одного року у липні 2009 року. Amnesty International вважає його в’язнем сумління; він був звільнений у травні 2010 та переїхав до України у червні.

 Поділитися