MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Кримчанин Сервер Мустафаєв визнаний в’язнем сумління

07.11.2019   
ХПГ-інформ
Фігурант другої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір», координатор громадського об’єднання «Кримська солідарність» Сервер Мустафаєв визнаний «Міжнародною амністією» в’язнем сумління.

Фігурант другої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір», координатор громадського об’єднання «Кримська солідарність» Сервер Мустафаєв визнаний «Amnesty International» в’язнем сумління[1], – повідомив проєкт «Крым.Реалии», посилаючись на сайт правозахисної організації.

Сервер Мустафаєв (архівне фото: krymr.org, RFE/RL)

«У першу чергу, це певна підстава для того, щоби більш ретельно моніторити його процес. Увага з боку міжнародних представників до цього процесу. Докази сторони обвинувачення будуть піддані аналізу не лише адвокатами, які беруть участь у справі, але й усією міжнародною спільнотою. І, натурально, публічність – це один із інструментів захисту. Усі ті порушення, що будуть у справі, вони будуть систематизуватися й доводити одну-єдину тезу: що кримські татари, що мусульмани у Криму – не терористи і їх переслідують винятково за їхню активну громадянську позицію, та їхні релігійні й національні переконання», – сказала з приводу заяви «Міжнародної амністії» адвокатка Ліля Гемеджі.

На думку адвокатки, заведення Мустафаєва до спису «в’язнів сумління» посприяє його звільненню.

Адвокатка Ліля Гемеджі (фото: Олександра Сурган, RFE/RL)

Нагадаємо, у жовтні 2017 року російські силовики арештували шістьох жителів Бахчисарая – Тимура Ібрагімова, Марлена Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекір’яєва та Ернеса Аметова. ФСБ РФ привинює їм участь у забороненій у РФ та окупованому нею Криму організації «Хізб ут-Тахрір».

21 травня 2018 року у Криму затримали координатора «Кримської солідарности» Сервера Мустафаєва та мешканця села Долинне Бахчисарайського району Едема Смаїлова. Обвинувачення проти них долучили до бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір».

У грудні минулого року Мустафаєва помістили до Кримської республіканської клінічної психіатричної лікарні № 1, щоби «дати висновок про його осудність чи неосудність», де він перебував близько місяця.

Певний час Мустафаєва утримували у двомісній камері Сімферопольського СІЗО площею 6 кв. метрів разом з інвалідом I групи Едемом Бекировим, якого обвинувачували в незаконному зберіганні вибухових речовин і боєприпасів, а у вересні біжучого року повернули в Україну під час обміну утримуваними особами. «Він (Мустафаєв – ред.) доглядає тяжкохворого Бекирова, який весь час перебування в СІЗО жодного разу не був у лазні, оскільки не може самостійно пересуватися», – повідомив тоді адвокат Мустафаєва Сергій Легостов.

Тимур Ібрагімов і Сервер Мустафаєв перебувають у СІЗО Краснодара, інших шістьох фігурантів справи етапували до СІЗО Ростова-на-Дону.

Адвокатка Ліля Гемеджі після відвідання Мустафаєва в СІЗО Краснодара наприкінці жовтня біжучого року назвала умови його утримання «тортурними». «Камера, у якій утримується мій підзахисний – чотири квадратні метри. Після мого попереднього відвідання Сервера тримають там не одного, до нього помістили ще одного слідчо-арештованого, і, відповідно, на кожного з них припадає по два квадратні метри, це з урахуванням поставлених ліжок, з урахуванням так званого санвузла, причому не обгородженого, з урахуванням раковини, і столика, на якому вони повинні обідати», – розповіла Гемеджі.


Міжнародна ісламська політична організація «Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.


[1] В’язень сумління – це особа, яку переслідують і часто ув’язнюють за мирне висловлювання своїх політичних поглядів. Термін введений засновником «Amnesty International» британським юристом і правозахисником Пітером Бененсоном на початку 1960-х років.

 Поділитися