MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Секретаріаті Уповноваженого відбулась презентація результатів досліджень «Катування та неналежне поводження з дітьми, які перебувають у конфлікті з законом в Україні»

13.06.2013    джерело: www.ombudsman.gov.ua
Під час проведення досліджень було опитано близько сотні дітей, які відбувають покарання у спеціальних виховних закладах та які вже звільнилися з місць позбавлення волі, дітей, які перебувають у школах та училищах соціальної реабілітації.

13 червня 2013 року в офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбулася презентація результатів досліджень: «Катування та жорстоке поводження з дітьми в Україні» та «Права дітей, які перебувають у закладах соціальної реабілітації в Україні», підготовлених Харківською правозахисною групою та Харківським інститутом соціальних досліджень.

Під час проведення досліджень було опитано близько сотні дітей, які відбувають покарання у спеціальних виховних закладах та які вже звільнилися з місць позбавлення волі, дітей, які перебувають у школах та училищах соціальної реабілітації.

Опитування показало, що при затриманні й допиті порушення прав неповнолітніх найчастіше виражається в неінформуванні близьких про затримання й місцеперебування дитини, несвоєчасній реалізації права на захист, побитті, погрозах, створенні нелюдських умов. Неналежне поводження з дітьми також має місце в багатьох місцях несвободи (школах та училищах соціальної реабілітації, приймальниках-розподільниках для дітей, СІЗО і колоніях). Але поскаржитись на тортури та неналежне поводження діти не мають можливості, адже в державі відсутні відповідні механізми, які б уможливлювали це. Правозахисники стверджують, що до дітей, які порушили закон (або підозрюються в порушенні закону), застосовується насильство – як під час затримання і допитів (основною метою яких є отримання свідчень, зокрема визнання власної вини), так і в місцях позбавлення волі.

Директор Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін, презентуючи дослідження, наголосив: «Візити представників національного превентивного механізму показали, що, не зважаючи на прагнення виконувати корисні соціальні функції, система соціальної реабілітації в Україні значною мірою застаріла і не відповідає сучасним стандартам гуманного поводження з дітьми. Це проявляється у всьому - починаючи від процедур поміщення дитини в місця несвободи і закінчуючи банальною відсутністю туалету в будівлі».

Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи, наголосив на необхідності розробки та впровадження відповідно до міжнародних стандартів спеціальних нормативних актів стосовно розслідування скарг на катування та жорстоке поводження; правил застосування фізичної сили, спеціальних засобів та зброї щодо неповнолітніх у всіх правоохоронних органах, а також розробки стандартів медичного забезпечення; залучення до праці у виховних колоніях дітей, які мають конфлікт із законом.

Під час презентації Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська наголосила: «Інтеграція України до міжнародної спільноти вимагає дотримання міжнародних стандартів у сфері забезпечення прав дітей. Моніторинг Уповноваженого з прав людини свідчить про те, що права дітей, які перебувають у конфлікті з законом, в Україні не забезпечені повною мірою».

Валерія Лутковська також звернула увагу присутніх на необхідність запровадження ефективної системи запобігання правопорушенням з боку дітей та реформування існуючих закладів соціальної реабілітації відповідно до тенденції гуманізації інститутів перевиховання дітей, які переступили закон.

Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо, яка взяла участь у презентації дослідження, підкреслила, що ЮНІСЕФ вітає прогрес, якого досягла Україна на шляху подолання проблем, пов’язаних із катуванням та жорстоким поводженням.

«Створення Національного превентивного механізму, затвердження Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх та прийняття нового Кримінального процесуального кодексу сприятимуть дотриманню прав дітей у системі кримінального правосуддя. Однак, як, безсумнівно, показують ці дослідження, діти стають жертвами фізичного насильства, їх незаконно затримують у відділеннях міліції та змушують до зізнання у злочинах, залишають без юридичної допомоги. ЮНІСЕФ закликає Україну вжити необхідних заходів для того, щоб з усіма дітьми, які опиняються у контакті з законом, поводились із повагою, не принижували їх, а допомагали дітям стати активними членами суспільства у майбутньому», – підкреслила Юкіе Мокуо.

 Поділитися