MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Раду внесли проект звернення до Гааги щодо злочинів РФ в Україні

29.01.2015   
Яніна Смелянська
Коаліція внесла до Верховної Ради України "Проект Заяви в Міжнародний кримінальний суд про визнання Україною юрисдикції міжнародного кримінального суду щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації, які призвели до особливо тяжких наслідків і масового вбивства українських громадян"

Про це йдеться на сайті парламенту.

Ініціаторами законопроекту є народні депутати Юлія Тимошенко, Григорій Немиря, Сергій Соболєв, Олег Ляшко, Ганна Гопко, Юрій Луценко, Мустафа Найєм та інші.

Як відомо, раніше Українські правозахисники просили Верховну Раду затвердити термін юрисдикції Міжнародного кримінального суду в період з 21 листопада 2014 року до моменту ратифікації українським парламентом Римського статуту

Звернення коаліції правозахисних організацій адресовано голові Верховної Ради України (ВРУ) Володимиру Гройсману, головам депутатських фракцій і народним депутатам. Повний текст звернення опубліковано на сайті Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ).

Правозахисники просили включити до порядку денного пленарного засідання питання про визначення та затвердження терміну юрисдикції Міжнародного кримінального суду, а саме: проект постанови № 1312 «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо ситуації, яка склалась внаслідок триваючої з 27 лютого 2014 року збройної агресії Російської Федерації проти України та вчинення на території України міжнародних злочинів» (внесено до парламенту 9 грудня).

Також ідеться про злочини, передбачені статтею 7 «Злочини проти людяності» та статтею 8 «Воєнні злочини» Римського Статуту Міжнародного кримінального суду.

Правозахисники наголосили тоді, що пункт 1 постанови слід уточнити таким чином, щоб він передбачав термін дії даного звернення до моменту безпосередньої ратифікації Україною Римського статуту.

«Останні події на сході України свідчать про очевидне зростання загроз правам людини, передовсім основному праву людини, — праву на життя. Вбивства терористами та бойовиками мирних людей на Донбасі, зокрема, останні розстріли терористами мирного населення в Донецьку, під Волновахою, в Маріуполі є підтвердженням того, що сьогодні немає реального механізму захисту мирного населення у цих наповнених насильством та безправ’ям регіонах», — ідеться у зверненні платформи «Правозахисний порядок денний». На думку правозахисників, це породжує безкарність та реальну загрозу подальших подібних порушень прав мирного населення, яке опинилось в зоні воєнних дій.

«На жаль, слід констатувати неможливість національної правоохоронної системи забезпечити як самі права населення на цих територіях, так і розслідування вчинених злочинів. Безкарність породжує лише ще більші та більш жорстокі і масштабні порушення прав людини, які сягають рівня злочинів проти людяності та воєнних злочинів. Саме це є предметом розслідування та судового розгляду Міжнародного кримінального суду, а відтак, можливістю притягнути до відповідальності тих, хто вчинив та продовжує вчинювати такі злочини», — вважають правозахисники.

Нагадаємо, Верховна Рада України попереднього скликання визнала юрисдикцію МКС на період з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року, тим самим надавши можливість здійснювати міжнародне правосуддя, але обмеживши його компетенцію лише періодом подій Майдану.

 Поділитися