Права Людини в Україні

http://khpg.org/index.php?id=1089108460


06.07.2004
06
джерело: maidan.org.ua

Завершення тривалої судової кримінальної справи за звинуваченням завідуючої відділу РАГС Шосткінського міського управління юстиції за статтею 171 КК України має вібутися вже на початку липня. Про це в приватній розмові з юристом ІМІ повідомила суддя, яка веде цю справу

   

У черговому судовому засіданні у справі, за позовом редакції шосткінської газети «Перекресток» до місцевої чиновниці взяла участь як спеціаліст юрист Інституту масової інформації.

Порушення кримінальної справи за статтею 171 КК України та доведення її до суду є на сьогодні в Україні єдиним прецедентом.

Саме через це редакція видання звернулася до керівництва ІМІ, аби залучити до процесу в Шосткінському міжрайонному суді Сумської області в якості спеціаліста юриста організації Інну Ведмеденко.

Зі слів юриста, яка брала участь у вчорашньому черговому судовому засіданні у цій тривалій справі, вона виступила в суді із заключеннями, в якому обгрунтувала пріоритетне право журналістів на оперативне отримання інформації із будь-яких джерел, роз`яснила, за якими принципами та ознаками відповідно до законодавства інформація класифікується. І як повідомила Інна Ведмеденко, посилаючись на суддю Людмилу Стародубцеву, яка веде справу, на початку липня вже має бути винесене остаточне рішення.

Коментуючи ситуацію кореспонденту ІМІ, медіа-юрист зазначила, що 171 стаття нового ККУ, яка передбачає кримінальну відповідальність за перешкодання законній професійній діяльності журналістів є каменем спотикання для правоохороннихорганів та судів, оскільки судова практика по даній категорії справ відсутня.

- Ситуація з газетою “Перекресток” – це перший випадок, коли правоохоронними органами було порушено справу за статтею 171 КК України і доведено до суду. Винесення обвинувального вироку по цій справі – виявлення офіційної позиції держави, підтвердженої судовою практикою, яка є визначенням місця журналіста в громадянському суспільстві. Наявність судової практики зламає існуючий стереотип використання правоохоронних органів як засобу захисту чиновників", - сказала Інна Ведмеденко. Висловивши при цьму сподівання, що стаття 171 КК України не буде “мертвою”, і судова практика буде гарантією безперешкодного здійснення законної професійної діяльності журналістами.

Нагадаємо, 2 червня 2003 року Шосткінським міжрайонним прокурором Сумської області порушено кримінальну справу за ст.171 ч.1 КК України про умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів відносно начальника відділу РАГС Шосткинського міського управління юстиції.

У газеті «Перекресток» в рубриці «Архіваріус» друкувались дані про кількість зареєстрованих упродовж тижня шлюбів і розлучень, народжених і померлих. Цю інформацію від дня існування видання (з 1999 року) надавали в міському РАГСі. Але з деякого часу його начальник Ірина Дегтярьова почала відмовляти журналістам в співпраці, мотивуючи відмову тим, що газета не хоче натомість безкоштовно друкувати їх рекламу. Не допоміг і офіційний письмовий запит головного редактора. Газеті довелося згорнути популярну рубрику і звернутися за допомогою в прокуратуру.

Прокурорська перевірка підтвердила законність вимог журналістів і вказала на неправоту чиновниці, яка, до речі, має юридичну освіту і тим більше повинна знати, що порушення цієї статті ККУ передбачає «покарання штрафом до п’ятидесяти неоподатковуваних мінімувів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років». До сьогодні не відбулося жодного засідання, яке б розглядало справу по суті. У редакції схильні вважати, що це робиться навмисно, аби у громадскості втратився інтерес до цієї справи (http://imi.org.ua/?read=3971:1).

 (22-06-2004 18:31 Майдан-ІНФОРМ,)


Рекомендувати цей матеріал