MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Президент підтримав неправомірне обмеження конституційних повноважень Конституційного Суду України

07.08.2006    джерело: www.helsinki.org.ua
Володимир Яворський
Дивує, що Президент пішов на таку відверту правову авантюру. Тим більше, що сам Конституційний суд може визнати ці змінні такими, що не відповідають Конституції України

Президент України 4 серпня підписав прийнятий нещодавно парламентом закон про внесення змін до Закону України „Про Конституційний суд України”.

Ці зміни, зокрема, визначають:

„1. Підпункт 1 пункту 3 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Конституційний Суд України» (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 49, ст. 272) після слів «закони України» доповнити словами «крім законів України про внесення змін до Конституції України, які набрали чинності».”

Отже, парламент, а потім Президент обмежили повноваження Конституційного суду України, котрі проте визначені не цим законом, а Конституцією:

-  частина друга статті 147 Конституції України: „Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.”

-  Стаття 150 Конституції України: „До повноважень Конституційного Суду України належить:

1) вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність):

законів та інших правових актів Верховної Ради України;”

Отже, як видно з тексту Конституції, повноваження Конституційного суду визначені достатньо чітко і не містять жодних винятків.

Очевидно, що такий закон виник після консультацій фракцій і став результатом політичних домовленостей. Також не важко здогадатися, що ініціатором такого закону стала фракція соціалістів, що черговий раз підтвердила свою правову безграмотність та невігластво.

Дивує, що Президент пішов на таку відверту правову авантюру. Тим більше, що сам Конституційний суд за поданням депутатів може визнати ці змінні такими, що не відповідають Конституції України.

На жаль, коло ініціаторів конституційної скарги в Україні обмежено. Цей приклад, як ніколи показує необхідність введення індивідуальної конституційної скарги, що ніколи б не стала заручником подібних політичних домовленостей.

І взагалі чи можуть бути домовленості щодо дотримання чи не дотримання Конституції України?

 Поділитися