MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Правозахисники вимагають звільнити білоруського опозиціонера Коктиша

25.06.2009    джерело: human-rights.unian.net
На підтримку І. Коктиша зібрано більше 70 підписів представників правозахисних організацій України, в тому числі є лист від організації "Міжнародна амністія".

Ряд українських правозахисних організацій вимагають від генерального прокурора України Олександра Медведька та Президента Віктора Ющенка звільнити із Сімферопольського СІЗО 29-річного білоруського опозиціонера Ігоря Коктиша, якого можуть екстрадувати до Білорусії “за сфабрикованою кримінальною справою. ”.

Відповідне звернення сьогодні на прес-конференції в УНІАН оголосив координатор молодіжного руху "Молодіжне товариство прав людини" Віктор Бондар.

За його словами, на підтримку І. Коктиша зібрано більше 70 підписів представників правозахисних організацій України, в тому числі є лист від організації "Міжнародна амністія".

У свою чергу президент Інституту державності і демократії Іван Лозинський, підтримуючи звернення правозахисників, сказав: "Звертаюся до вищого керівництва держави - відкладіть свої чвари напередодні президентських виборів і зверніть увагу на долю конкретних людей".

За словами дружини І. Коктиша, громадянки України Ірини Тютюник, її чоловік у Білорусі був одним із лідерів молодіжного неформального руху. Коли влада цієї країни відчула небезпеку для себе з боку цього руху, проти І.Коктиша, стверджує І.Тютюник, було сфабриковано кримінальну справу за обвинуваченням у вбивстві, але суди двох інстанцій не знайшли достатньо доказів і звільнили його з-під варти. У 2002 році І.Коктиш переїхав до України, отримав дозвіл на проживання і одружився, втім, статусу біженця українська сторона йому не надала, не пояснивши, з яких підстав, зазначила вона. У той же час, коли І.Коктиш на останніх президентських виборах в Білорусі відкрито підтримав опозиційного кандидата Олександра Мілінкевича, кримінальну справу було поновлено Верховним судом Білорусі. Більше того, як з’ясувалося пізніше, І.Коктиш розшукувався з 2002 року тамтешніми правоохоронцями і був затриманий у Севастополі 27 червня 2007 року групою невідомих осіб у цивільному, після чого поміщений до СІЗО в очікуванні екстрадиції.

За словами І.Тютюник, серед осіб, які затримували її чоловіка, він впізнала полковника білоруської міліції, який неодноразово брав участь в розгоні мирних демонстрацій в Мінську.

У свою чергу представник І. Коктиша в Європейському суді з прав людини Айгуль МУКАНОВА поінформувала на прес-конференції, що її довіритель у скарзі просить ЕС не допустити його екстрадиції до Білорусі, у якій єдиній із країн Європи є смертна кара, зобов’язати Україну звільнити його із СІЗО тощо.

За словами А.Муканової, відповідно до міжнародних норм, країна, в якій заборонена смертна кара, не має права екстрадувати людину до країни, де така кара існує. Крім того, в Україні немає законодавчих норм, які б дозволяли тримати під вартою людину, яка очікує екстрадиції. А тому, зазначила юрист, українська сторона порушує права людини.

А.Муканова також повідомила, що Європейський Суд наразі заборонив Україні екстрадувати І. Коктиша до винесення рішення за його скаргою. У контексті цього правозахисник нагадала, в Євросуді вже розглядаються 10 аналогічних справ до України від 4 білорусів і 6 казахів.

 Поділитися