Права Людини в Україні

http://khpg.org/index.php?id=1357740018


09.01.2013 | Юрій Шершень
Соціально-економічні права

Хто працює, той і розплачується?

   

Людмила тривалий час шукала роботу. І в серпні 2011 р. їй пощастило: по оголошенню вона влаштувалася продавщицею до продуктового магазину. Щоправда, за час випробувального терміну їй не заплатили, але Люду це не насторожило, адже така практика є звичною для сьогоденної «базарної» економіки.

Втім, те, що нова робота перетвориться на сучасне рабство, за яке їй прийдеться розплачуватися навіть після звільнення, Людмила й уявити не могла.

Наводимо витяг зі звернення Л. до прокуратури:

«13 серпня 2011 року я почала працювати в ТОВ «Т». Між мною та ТОВ «Т» не було укладено трудовий договір, я не була оформлена відповідно до вимог діючого законодавства. Директор товариства це пояснював тим, що таким чином в мене буде більший рівень зарплати, адже працюючи неофіційно, за мене не має потреби платити податки та збори, всі ці кошти будуть додаватись до моєї зарплати. У зв’язку з тим, що я працювала неофіційно, наказ про прийняття мене на роботу не оформлювався, до моєї трудової книжки не було внесено запис про прийняття на роботу.

Я працювала в магазині «А», що знаходиться за адресою: місто Чугуїв, вул. Ж., буд. 13. Режим роботи магазину «А» з 800 до 1700 без перерви, з одним вихідним днем (понеділок). На роботу я приходила відповідно до внутрішнього трудового розпорядку та режиму роботи магазину. Прогулів не було.

У вказаному магазині здійснюється продаж лікеро-горілчаних, тютюнових виробів, а також продуктів харчування. При цьому згідно бухгалтерських та інших фінансових документів продаж лікеро-горілчаних та тютюнових виробів оформлюється через ТОВ «Т», а продуктів харчування – через ФОП Р.

В магазині «А» багато продуктів харчування, що надходили від ФОП Р., були прострочені. Лікеро-горілчані вироби також були неналежної якості. Крім того, хочу звернути увагу на те, що в магазині продається горілка на розлив, розрахункові операції від продажу якої не проводились через РРО (реєстратори розрахункових операцій).

13.08.2011 року при прийомі на роботу була проведена інвентаризація, після чого мені були передані ключі від магазину, проте дублікат залишився у власника, однак я декілька разів говорила йому, що через такі дії буду ставити під сумнів результати всіх інвентаризацій, що будуть проводитись… Виручку від реалізації продукції я здавала кожного дня і в повному обсязі, що дублювалося в касовому апараті…

10.04.2012 року власником магазину було проведено інвентаризацію, відповідно до висновків якої були виявлені порушення, причому мені не давали брати у ній участь, зокрема, надавати пояснення. З висновками даної інвентаризації я не згодна, так як грошові кошти завжди здавала в повному обсязі згідно касової дисципліни, а інвентаризація проведена з численними процедурними порушеннями. Саме 10.04.2012 року у мене були вилучені ключі від магазину «А». Мої особисті речі, документи, у тому числі трудову книжку у мене також вилучили.

З 11.04.2012 року в магазині «А» працює вже інший продавець, хоча мене ніхто не повідомляв про те, що мене звільнили. Заробітна плата… виплачена не була»…

Отже, жінка пропрацювала без оформлення майже 9 місяців. За такий період, як відомо, навіть дитину народити можна. Проте, як зазначає Людмила, шеф так і не спромігся за цей час «народити» наказ про прийом на роботу, не оформив її належним чином, не сплачував відповідну зарплатню.

А через те, що «багато питань задавала» щодо «лівої» горілки та поривалася декілька разів полишити обтяжливу роботу, її, вочевидь, вирішили «провчити».

Як згадує Люда, хазяїн, який, напевно, весь цей час залишався цілком задоволеним її роботою, оскільки не призначав інвентаризацій (навіть тоді, коли вона деякий проміжок працювала разом з напарницею), прислав у квітні 2012 року перевіряльників, які завітали до магазину «з такими очима, нібито прийшли розстрілювати». І нарахували нестачу на суму понад 6 тис. грн.!

Спроби Людмили відстояти свою правоту ні до чого не призвели: їй вказали на двері та пригрозили, що, в разі, якщо терміново не внесе вказані кошти до каси, «сильно пожалкує». Зрозуміло, що в людини, яка місяцями не отримувала оплати за свою працю, таких грошей не було.

Подібні історії трапляються ледь не кожного дня, – скаже читач. Адже «модним» у деяких підприємців став такий неодноразово описаний хід: приймати людину на роботу без оформлення, «годувати» її довгий час обіцянками зарплатні, а коли в неї увірветься терпець – знайти чималу «нестачу» (брак в роботі, поламку обладнання тощо) – і послати подалі, або, ще гірше, примусити відробляти чи віддавати штучно створений «борг».

Але Люда виявилася не з боязкого десятку, написала заяву до керівництва ТОВ «Т» з вимогою повернути їй незаконно вилучену трудову книжку та виплатити заборгованість по зарплаті, де зазначила, що у випадку ігнорування її законних інтересів буде змушена звернутись до органів прокуратури та суду з метою захисту порушених прав. Тоді колишній «бос» пішов ва-банк і написав заяву до міліції, яка одразу ж порушила кримінальну справу.

А Людмила пішла до приймальні Чугуївської правозахисної групи. За клопотанням адвоката Романа Лихачова до справи була долучена трудова книжка, в якій, однак, дивним чином з’явилися записи про прийом Людмили на роботу в ТОВ «Т»… від 17 листопада 2011 р. та звільнення 11 квітня 2012 р. Також були додані копії відомостей про виплату зарплати, підписані чиєюсь старанною, але не людмиліною рукою. Одначе, всі намагання адвоката домогтися проведення почеркознавчої експертизи за ОРИГІНАЛАМИ цих відомостей (адже експерт відмовився давати оцінку їх копій), на жаль, не були враховані слідством.

Одночасно Людмила за допомогою ЧПГ написала вищенаведену скаргу до прокуратури, а також до територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області, з вимогою провести перевірку щодо порушень ТОВ «Т» законодавства про працю.

У скарзі також було зазначено:

«Табелі обліку використання робочого часу на ТОВ «Т» не велися, на даний час ТОВ «Т» має борг переді мною по заробітній платі, а місцевий бюджет недоотримав значну суму податків та зборів, які не сплачувались ТОВ «Т» за мене з 13.08.2011 року (дати, коли я приступила до роботи, що досить легко перевірити по РРО та касовій книзі)».

Результатом перевірки стало стягнення у розмірі 510 грн., накладене на директора ТОВ «Т» за статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці). До речі, як слідує з постанови суду, пом’якшуючою обставиною стало «щире розкаяння винного».

На думку адвоката, якщо вдасться довести факт підробки відомостей про зарплату Людмили та витікаюче з цього привласнення її коштів керівництвом ТОВ «Т», останньому загрожує вже не адміністративна, а кримінальна відповідальність.

Крім того, Люда має документи, що підтверджують тіньовий обіг горілчаної продукції в магазині «А».

Проте, зараз до кримінальної відповідальності намагаються притягти саму Людмилу...

Невже переможе принцип: хто багатшій, той і правий?!

Але Людмила має намір захищати своє чесне ім’я до останнього, і ЧПГ їй надаватиме правову підтримку.

Рекомендувати цей матеріал