Права Людини в Україні

http://khpg.org/index.php?id=1410385344


11.09.2014 | Георгій Кобзар
Свобода вираження поглядів

ІМІ: журналістів убивають, б’ють та викрадають

   

За 8 місяців 2014 р. в Україні загинуло 7 журналістів, було зафіксовано 265 нападів на працівників ЗМІ.

Крім того, за цей період зафіксовано 120 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та стільки ж випадків цензури, – повідомляє «Інститут масової інформації» (ІМІ).

Згідно з даними «Барометру свободи слова» ІМІ за серпень 2014 року, в останній місяць літа в Україні був убитий один журналіст – російський фотокореспондент Андрій Стенін.

Обставини його загибелі потребують ретельного і неупередженого розслідування, досі відомо лише, що він перебував у машині, в яку влучив снаряд. Українська сторона наразі не має доступу до місця, де стався інцидент, оскільки дана територія контролюється «ДНР». Це вже сьома смерть журналіста на території України у зв’язку з виконанням професійних обов’язків з початку 2014 року.

Найбільшу кількість порушень у серпні експерти ІМІ зафіксували у категоріях «викрадення, утримання журналістів» та у категорії «побиття, напади» – по 8 випадків. Усі випадки викрадень і затримань сталися, як і в липні, на сході України. Зокрема, журналісти НТН і «112 Україна» були заручниками терористів «ДНР» і «ЛНР».

Вперше українські журналісти потрапили у полон до російських військових. Зокрема, кореспондент «Еспресо.TV» Єгор Воробйов та оператор телеканалу Тарас Чкан і журналіст «Дорожнього контролю» Ростислав Шапошников.

Із 8 зафіксованих випадків «побиття, нападів», лише один стався у Іловайську на Донеччині, де поранили фотографа-фрілансера Олександра Глядєлова. Інші інциденти сталися у Києві, Чернігові, Одесі та під Полтавою.

Зросла кількість арештів і затримань журналістів – цього місяця до 4 випадків (у липні – 1, у червні – 3, у травні – 7. Також зафіксовано 1 випадок судового позову проти ЗМІ.

Нещодавно ІМІ запровадив у «Барометрі свободи слова» нову категорію – «Крим». У серпні в анексованому Росією Криму було зафіксовано 9 випадків порушень свободи слова. Для порівняння: у липні у цьому регіоні було зафіксовано 1 порушення. За висновком ІМІ, це вказує на різке зростання тиску на свободу слова з боку окупаційної влади Криму.

Зокрема, продовжувався тиск на Чорноморську телерадіокомпанію, «Центр журналістських розслідувань» та засновника Кримської агенції новин (QHA) Ісмета Юкселя. Як зазначає ІМІ, окупаційна влада Криму також почала блокувати українські сайти.


Рекомендувати цей матеріал