Права Людини в Україні

http://khpg.org/index.php?id=1453378676


21.01.2016 | Яніна Смелянська
Право на охорону здоров’я

У двох областях України почалася епідемія грипу: хто на черзі?

   

За даними Міністерства охорони здоров'я, станом на 19 січня 2016 року у Україні померла 51 людина від грипу. Причому, за два перші тижні січня від грипу померли 25 осіб, а потім всього за чотири дні - ще 26.

Ситуація з вірусом грипу в країні згідно даних МОЗ на сьогоднішній день складається так: в Одесі померло 20 хворих, у Вінниці - 7, в Києві - 5, у Донецьку - 4, у Рівному - 3, у Харкові - 2, у Волинській області - 2, в Житомирі - 1, у Запоріжжі - 1, в Кіровограді - 1, у Миколаївській області - 1, у Черкаській - 1 , у Чернівецькій - 1, у Львові - 1 людина. Статистика постійно оновлюється.

Карантинні заходи через масові випадки захворювань на грип та ГРВІ, проводяться в 16 областях України, але захворюваність продовжує зростати.

Призупинені заняття в близько чотирьох з половиною тисячах навчальних закладів. В даний час впритул до епідеміологічного порогу по захворюваності грипом і ГРВІ наблизилися тільки Донецька і Рівненська області.

У той же час в Європі, до слова, не зафіксовано за аналогічний проміжок часу жодного летального випадку від грипу. Виходить, що рівень охорони здоров'я в Україні залишає захворілим дуже слабку надію на одужання.

Але, не дивлячись на статистику, медики запевняють: паніку бити рано. Епідемія грипу приходить в Україну не в перший раз. З настанням холодів традиційно зростає кількість хворих на грип, і інші гострі респіраторні вірусні захворювання.

У грипозному сезоні 2015-2016 року в Україні циркулюють три штами вірусу грипу. Один з них - H1N1, званий в народі "свинячим" або "каліфорнійським", особливо небезпечний, тому що викликає первинну пневмонію, яка дуже швидко призводить до смерті хворого. Люди хворіють, і їм необхідно лікуватися за певними стандартами, але тут постає питання, наскільки система охорони здоров'я та фармації в цілому готова до роботи в умовах епідемії. Адже за запевненнями епідеміологів, в більшості випадків від грипу помирають саме через несвоєчасну меддопомогу.

Так уже склалося історично в нашій державі, що в ті моменти, коли пильність середньостатистичної людини притуплена і налаштована на виживання за будь яку ціну, завжди з'явиться винахідливий товариш, який за помірну плату готовий врятувати всіх хворих і знедолених. Так і у випадку з черговою епідемією грипу сталося цього року . Як тільки пройшла шокуюча звістка про перший летальний випадок внаслідок захворювання на грип, всі розсудливі українці побігли в аптеку скуповувати лікарські препарати типу «Таміфлю», «Реленцу» і т.і. Ціновий бар'єр даних препаратів в лічені дні досяг свого максимуму по всіх регіонах України, а по закінченні декількох тижнів і зовсім пропав з аптечних полиць.

У прес-службі МОЗ запевняють про те, що всі препарати від грипу є у вільному доступі. Однак, переконатися, що препаратів в деяких регіонах країни дійсно немає труднощів не склало. У столичних аптеках, наприклад, розводять руками і кажуть, що «Таміфлю» немає ні на складах, ні у постачальників. Подекуди можна знайти «Реленцу», але тільки під замовлення.

«Замовити «Реленцу» можна за рецептом і передоплатою, очікувати близько двох тижнів», - каже мені провізор в одній з Харківських аптек. Ще в одній сказали, що «Таміфлю» не буде до літа, замовити можна тільки «Реленцу». Ціна буде в районі 500-700 гривень.
В одній з одеських аптек знайома знайшла «Таміфлю». Але ціна - 1100 гривень за упаковку. У більшості харківських та дніпропетровських аптек ситуація плачевна: препарату немає, коли буде - невідомо.

У Міністерстві охорони здоров'я вчора, 20 січня, заявили, що вже укладено договір з виробниками лікарських засобів «Таміфлю» і «Реленцу» про термінові постачання препаратів в Україну.

Виробник «Таміфлю» готовий поставити 5 тисяч упаковок протягом наступних двох тижнів, «Реленцу» ж в кількості 1тисяча 124 упаковки повинні розподілити по складах і аптекам буквально днями. Також МОЗ провів переговори з урядом Литви про надання в якості гуманітарної допомоги 2 тисяч 443 упаковок препарату «Таміфлю» і 27 тисяч 645 упаковок «Реленцу», які мають надійти також протягом 2-3 тижнів.

Як всі ці дії МОЗ вплине на середньостатистичного українця, покаже час. Залишається тільки сподіватися, що вже незабаром на аптечних полицях почнуть з'являтися необхідні лікарські препарати від грипу за доступними цінами.

Рекомендувати цей матеріал