пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200125
19.12.2001

Заява Харківської правозахисної групи з приводу терактів в Америці

   

Ми глибоко вражені безпрецедентним злочином проти людяності, який скоєний терористами в США і спрямований саме проти мирного населення. З часів Другої світової війни західний світ не бачив такого брутального порушення загальнолюдських норм моралі. Харківська правозахисна група висловлює щире співчуття сім’ям загиблих і постраждалих від цього страшного теракту. Ми переконані, що ця біда і випробування ще більше згуртують націю, і американський народ вийде з цієї трагічної ситуації ще твердішим у відстоюванні свободи і демократії. Боротьба з міжнародним тероризмом як із злом, що кидає виклик цивілізації — це перше спільне завдання країн на цьому шляху.

Однак нас непокоїть, що через мас-медіа почала поширюватись справжня антиісламська істерія. Деякі російські і вітчизняні політологи відверто ототожнюють іслам з терором, що може призвести до зростання антиісламських настроїв у суспільстві, до міжрелігійної та міжетнічної ворожнечі. Іслам — велика світова релігія, яка протягом історії неодноразово надавала світові приклади віротерпимості і толерантності. Вона подарувала усім нам великих вчених і філософів-гуманістів. А терористичні режими і угрупування зовсім не є прерогативою ісламських країн. Досить згадати, що комунізм і нацизм виросли в християнській цивілізації, згадати про діяльність ІРА, красних кхмерів, етнічні чистки в Хорватії і Боснії тощо.

Поширювання антиісламських настроїв є небезпечним для нашої країни насамперед тому, що маємо місця компактного проживання мусульман, наприклад, кримських татар, які є переконаними і свідомими громадянами України.

Нас непокоїть також, що під приводом боротьби з тероризмом світова спільнота піде на необґрунтоване обмеження демократичних інститутів. Це особливо стосується молодих демократій Центральної та Східної Європи, де посилення силових структур може призвести до надмірного контролю і тиску держави на громадянське суспільство, яке ще не може адекватно цьому протистояти.

Ми наголошуємо, що суто силовими заходами тероризм подолати не можна. З ним необхідно боротися на ідеологічному і, ширше, світоглядному рівні. Трагедія в США мусить навчити усіх толерантності, бо тільки на цьому шляху можна об’єднати усі здорові сили планети включно з мусульманами.

Співробітники і члени Харківської правозахисної групи
15 вересня 2001 р.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль