пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200107
23.12.2001

Звернення Науковців та Фахівців

   

Ми, що підписалися нижче, — науковці та фахівці, які працюють в різних галузях українознавства і славістики в Сполучених Штатах Америки, Канаді, Європі, Австралії та Японії — поділяємо глибоку стурбованість за добробут України та її громадян, за ефектовне функціонування її демократії та за її місце і роль серед демократичних і правових держав i вважаємо необхідним висловити наші погляди з приводу сьогочасної кризи. Розуміючи, що криза може бути розв’язана лише громадянами України спільно з владою, ми віримо, що загальний моральний обов’язок, почуття солідарності з українськими колегами та друзями та наша особиста заанґажованість Україною зобов’язують нас до слова.

Ми глибоко схвильовані вбивством журналіста Георгія Ґонґадзе і тим, як проходить розслідування його загибелі. Зволікання у визначенні та визнанні особи жертви і, разом з тим, самого факту злочину, його організаторів і виконавців, викликають серйозні запитання щодо незалежності та об’єктивності розслідування.

Ми стурбовані, що це вбивство – лише найбільш помітний приклад залякування та насильства проти незалежних журналістів, політичних діячів та інших відомих громадян України. Запитання довкола вбивств Вадима Гетьмана та Євгена Щербаня та смерті Вадима Бойка, Вячеслава Чорновола і багатьох інших залишаються без відповіді, без помітного, а то й без жодного поступу в розслідуванні цих справ.

Ми занепокоєні, що законодавство проти корупції продовжує застосовуватися вибірково, головним чином проти опонентів уряду та службовців нижчих ешелонів.

Ми засуджуємо погрози і переслідування щодо тих ЗМІ, журналістів, студентів, вчителів та інших громадян України, котрі наважуються відкрито та вільно висловити свої думки з приводу сьогочасної кризи. Уперті намагання перешкодити, не допустити мирні демонстрації викликають тривожні запитання про гарантовані Конституцією України свободу слова та зібрань.

Ми глибоко стурбовані, що політична та економічна незалежність і суверенітет України, що вже під загрозою широко розповсюдженої корупції, можуть зазнати подальшої деґрадації, якщо національні інтереси будуть принесені в жертву на користь політичним амбіціям.

Ми повністю підтримуємо всі заклики до незалежного, повного, прозорого та гідного довіри розслідування вбивства Ґонґадзе та всіх доказів, що з’явилися у цій справі. Причетні до злочину мусять бути притягнені до відповідальності, незалежно від їхньої посади.

Ми висловлюємо повну підтримку спробам реформувати політичний процес, зміцнити громадянське суспільство, встановити справжній розподіл та баланс між виконавчою, законодавчою та судовою гілками влади, а також дійсно відкриту, справедливу та підзвітну систему врядування.

Ми не погоджуємося з думкою, що сьогочасна криза має лише негативний вплив на міжнародний імідж України. Попри все інше, вона також дає світові – і нам – надію, що Україна здатна до зрілого самоаналізу, гострої та відвертої критики, де це необхідно, до реформи на ділі, а не тільки на словах. Ми переконані, що лише верховенство закону, належний правовий процес і справжня свобода преси, слова та зібрань без остраху за репресії, a також серйозний політичний діалог зможуть вивести Україну з кризи. Лише ефектовні зусилля виявити правду можуть відновити репутацію та потенціал України, та допомогти Україні уникнути того, щоб перетворитися на парію серед держав світу.

Ми висловлюємо моральну підтримку усім в Україні, хто бореться за досягнення цих цілей. Їхні дії нагадують нам, що демократія — це процес, який вимагає активного та постійного ствердження — а не пуста фраза.

Ми закликаємо Президента, Прем’єр-міністра, Верховну Раду та Верховний Суд України забезпечити повну цілісність цього процесу. Ми також закликаємо уряди наших держав підтримати громадян України в цей критичний момент в історії її молодої демократії.

Всього 160 підписів

7 березня 2001 р.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль