пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
23.12.2001 | Олександр Букалов, м.Донецьк
Кримінально-виконавча система

Різноманітні аспекти тюремних проблем — у новому виданні неурядової організації "Донецький Меморіал"

   

Вийшло перше число інформаційного бюлетеню "Аспект". Нове видання започатковане громадською організацією "Донецький Меморіал" та призначене для працівників системи виконання покарань, представників неурядових організацій та журналістів. В Донецьку 6 лютого відбулася презентація бюлетеню.

Ще донедавна міцно зачинена від суспільства, система виконання покарань України чим далі, тим більше стає відкритою. Розширяються стосунки установ по виконанню покарань не тільки з релігійними, а й з неурядовими, в тому числі правозахисними, організаціями. Все більше проводиться різноманітних конференцій, семінарів та інших заходів, на яких працівники системи разом з активістами неурядових організацій обговорюють нагальні проблеми системи та вишукують шляхи їх розв’язання. Процес цей складний, наповнений безліччю застарілих уявлень та стереотипів, необгрунтованих упередженостей з боку його учасників. Під час спілкування практичних працівників установ по виконанню покарань та представників неурядових організацій виникає чимало непорозумінь, не завжди знаходиться спільна мова. Тому вкрай актуальною стала потреба на регулярних засадах висвітлювати розвиток процесу взаємодії карно-виконавчої системи та суспільства, обговорювати питання, пов’язані з діяльністю системи, більш широким колом спеціалістів та зацікавлених осіб та інституцій. Важливим елементом відкритості тюремної системи для суспільства є поширення позитивного досвіду співпраці НУО та адміністрацій установ по виконанню покарань, більш фахове висвітлення у ЗМІ проблем карно-виконавчої системи та змін, що у ній відбуваються. Обговорюючи питання дотримання прав людини, ми вважаємо важливим приділяти увагу не тільки проблемам ув’язнених, а й персоналу установ. Автори бюлетеню сподіваються, що всі перелічені аспекти знайдуть відображення на сторінках нового видання. Ідея створення інформаційного видання, читачами якого спільно були б працівники установ Департаменту з питань виконання покарань, представники НУО і журналісти, виникла ще два роки тому. Завдяки ініціативі "Донецького Меморіалу" та фінансовій підтримці Міжнародного фонду "Відродження" з’явилася можливість втілити цю ідею в реальність.

Перше число бюлетеню відкривається вітаннями Вів’єн Стерн, Генерального секретаря неурядової організації Penal Reform International (PRI) — Міжнародна тюремна реформа та Марека Новіцького, голови Правління Польської Гельсінської фундації прав людини. В статті голови Державного департаменту України з питань виконання покарань Івана Васильовича Штанько розповідається про зміни в карно-виконавчій системі країни, про взаємодію її установ з неурядовими організаціями, наведені статистичні дані про чисельність ув’язнених станом на 01.01.2001 р.

В інших матеріалах бюлетеню чимало інформації про судову статистику в Україні, про підсумки амністії 2000 року, про приклади співпраці НУО та установ в Україні та Росії. Заслуговує на увагу уривок з книги "Карна політика Росії на зламі тисячоліть" професора Олександра Зубкова (Москва) про соціальні наслідки суворої карної політики в Росії. На наш погляд, його висновки щодо наслідків в Росії дуже корисно порівняти з ситуацією в Україні. Роздумами про проблеми установ по виконанню покарань ділиться у своєму листі заступник начальника жіночої колонії-поселення (Орджонікідзе Дніпропетровської області) Ірина Боброва. Завершується номер уривком з книги Вів’єн Стерн "Гріх проти майбутнього".

Дуже важливим і цінним фактором у виданні цього бюлетеню є підтримка керівництва Державного Департаменту з питань виконання покарань. До редколегії Інформбюлетеню входить два представника Держдепартаменту. Це свідчить про ту велику увагу, яку приділяє його керівництво взаємодії установ по виконанню покарань та громадських організацій.

Започатковане видання, на нашу думку, має шанс стати помітним кроком на шляху до відкритості тюремної системи в нашій країні, сприяти подальшому розвитку співпраці установ системи виконання покарань та інститутів громадянського суспільства в Україні. Автори бюлетеню мають намір найближчим часом створити електронний варіант бюлетеню.

Бюлетень розповсюджується безкоштовно і отримати його можна, якщо надіслати замовлення за адресою:

А/С 4863, Донецьк, 83092 або по e-mail: [email protected]


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль