пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200105
23.12.2001

Досвід спілкування недержавної громадської організації з Прокуратурою

   

"Екологічно-гуманітарне об’єднання Зелений світ", яке працює в м.Чортків Тернопільській області 21 липня 2000 року звернулося в прокуратуру Тернопільської області з таким листом:

Прокурору Тернопільської області М. Гаврилюку

Шановний пане прокурор!

Організація, яку я представляю, є регіональним недержавним об’єднанням. Ми також є учасниками всеукраїнської коаліції "За енергетичну безпеку, поінформованість та права громадян", а відтак поділяємо стурбованість української громадськості кризовою ситуацією, що склалася в національній енергетиці.

Як нам відомо, Прокуратурою спільно з контрольно-ревізійним управлінням проведено документальну ревізію Тернопільського "Обленерго", в процесі якої виявлено певні порушення законодавчо-нормативних актів України.

На підставі ст.9 Закону України "Про інформацію" прошу Вас надати по можливості вичерпну інформацію про виявлені порушення та вжиті прокуратурою заходи щодо їхнього усунення.

Приміть також наші запевнення у готовності "ЕГО Зелений Світ" до конструктивної взаємодії з органами прокуратури у відстоюванні конституційних прав українських громадян та положень національного законодавства.

З глибокою повагою, координатор "ЕГО Зелений Світ"

Олександр Степаненко

Не зважаючи на те, що згідно Закону України "Про звернення громадян" прокуратура повинна була дати відповідь протягом 10 днів, відповіді так і не було. Координатор "ЕГО Зелений Світ" 6 листопада 2000 року знову звертається до прокуратури з другим листом.

Прокурору Тернопільської області М. Гаврилюку

Шановний пане прокурор!

21 липня 2000 р. від імені "ЕГО Зелений Світ", що є учасником всеукраїнської коаліції НДО "За енергетичну безпеку, поінформованість та права громадян", мною було адресовано листа до Прокуратури Тернопільської області на Ваше ім’я з пропозицією щодо надання інформації про результати перевірки діяльності "Тернопільобленерго", проведеною прокуратурою спільно з Контрольно-ревізійним управлінням. Ми вважаємо, що підставами для такого звернення є відповідні положення Законів України "Про інформацію", "Про об’єднання громадян", "Про звернення громадян", Орхуської Конвенції, ратифікованої Україною, а також цілком зрозумілою стурбованістю громадян стосовно ситуації, що склалася у національній енергетичній сфері.

Як не прикро, ми досі не отримали ніякої відповіді на означений лист, хоча терміни часу, визначені чинним законодавством України стосовно письмових звернень до органів державної влади, давно вичерпалися.

Гадаю, що тут йдеться про прикре непорозуміння у роботі апарату, що забезпечує діяльність прокуратури у тернопільській області, і в зв’язку з цим прошу вас з’ясувати факт отримання нашого листа, розглянути його та надати по можливості вичерпну відповідь.

З повагою, координатор "ЕГО Зелений Світ"

Олександр Степаненко

Після цього "ЕГО Зелений Світ" отримало таку типову відписку:

координатору "ЕГО Зелений Світ"

О. Степаненко

Повідомляю, що за результатами перевірки прокуратурою області 10.06.1999 року відносно посадових осіб ВАТ "Тернопільобленерго" порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст.165 та ч.2 ст.172 КК України. Кримінальна справа Тернопільським міським судом розглянута. Винних осіб засуджено.

Начальник відділу О.Юрдига

Координатор "ЕГО Зелений Світ" О. Степаненко звернувся до Хпг з проханням прокоментувати цю ситуацію. Нижче друкуємо нашу відповідь:

Шановний Олександре!

На Ваше прохання прокоментувати листування між Вами і прокуратурою Тернопільської області з приводу запиту на подання офіційної інформації можу відповісти наступне.

По-перше, ст.33 Закону України "Про інформацію" зобов’язує державні органи відповідати на запити про надання інформації у десятиденний термін, тому мовчання прокуратури впродовж трьох місяців є прямим порушенням Закону.

По-друге, якщо вірна інформація, яка надана у відповіді, що Ви отримали, то відомостей, які Вас цікавлять, у прокуратурі немає. Усі зібрані докази повинні міститися у справі, яку разом із обвинувальним висновком прокурор спрямовує до суду (ст.232 Кримінально-процесуального кодексу України). Копій справ у прокуратурі не залишається. Прокуратура могла поінформувати Вас про дату розгляду справи, її номер і результати - хто засуджений і яке покарання призначено - це є відкрита інформація, що стосується діяльності прокуратури, тобто така інформація, у наданні якої прокуратура не може відмовити (ст.32 ч.6 Закону).

По-третє, для того, щоб отримати більше інформації про хід та результати розгляду справи Ви маєте право звернутися до Тернопільського міського суду, де вона розглядалася. Як і прокуратура, органи судової влади зобов’язані надати доступ до відкритої інформації, що стосується їхньої діяльності, при цьому Ви маєте переважне право на отримання таких відомостей, оскільки вони потрібні Вам для виконання своїх професійних обов’язків (ст.28 ч.4 Закону). Але це можливо, якщо вирок вступив у законну силу. Якщо ж рішення розглядається у касаційному порядку Тернопільським обласним судом, Ви маєте право відвідати засідання касаційної колегії по цій справі (ст.20 УПК).

З повагою, Євген Захаров

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори