пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200228
16.12.2002

Колектив агентства УНІАН потрапив під тиск президентської команди

   

На початку вересня в УНІАН відбулася зміна засновників. За інформацією korrespondent.net раніше контрольний пакет акцій агентства, засновниками якого є НСЖУ, Союз юристів України, товариства "Україна" і "Просвіта", належав "Приватбанку", але за повідомленням голови Комітету ВР України з питань свободи слова й інформації Миколи Томенка під час круглого столу на тему "Політична цензура в Україні", контроль над агентством перейшов до структур, близьких до СДПУ(о). Керівництво Приватбанку віддало в управління верхівці СДПУ(о) акції інформаційного агентства УHІАН в обмін на пріоритет у покупці Північного гірничо-збагачувального комбінату в Кривому Розі. "Група політиків вирішила сконцентрувати свої зусилля в інформаційній сфері, продаючи для цього державне майно", - відзначив М.Томенко, назвавши при цьому таку ситуацію "безпрецедентною". Голова Комітету Верховної Ради звернув увагу глави держави на невідповідність законодавству ряду указів Президента і постанов Кабінету Міністрів щодо діяльності в інформаційному просторі, а також - на повний контроль з боку СДПУ(о) і голови Адміністрації Президента Віктора Медведчука за розподілом ключових посад у цій сфері і впливом на зміст інформаційно-аналітичних матеріалів у ЗМІ.

1 жовтня УНІАН поширило заяву журналістського колективу про внутрішню ситуацію в агентстві. У заяві, зокрема, говориться, що агентство потрапило під сильний тиск щодо формування незалежної інформаційної діяльності, і це колектив пов’язує з призначенням тиждень тому нового керівника інформаційної служби - виконавчого директора УНІАН Василя Юричко, який представляє інтереси Адміністрації Президента.

Як повідомив korrespondent.net, колектив інформ-

агентства УНІАН звернувся з відкритим листом до Президента України Леоніда Кучми, голови Верховної Ради Володимира Литвина, Голови парламентського комітету з питань свободи слова Миколи Томенка, Уповноваженої ВР з прав людини Ніни Карпачевої, Голови Держкомітету з питань інформполітики, телебачення і радіомовлення Івана Чижа, начальника управління інформполітики Адміністрації Президента Сергія Васильєва.

Колектив журналістів відзначив, що протягом останнього тижня після появи в агентстві Василя Юричка, призначеного виконавчим директором УНІАН, вони почали відчувати прояви політичної цензури. Зокрема, на їхню думку, деякі його вказівки з приводу матеріалів, що повинні були потрапити на інформаційну стрічку агентства, були продиктовані тільки політичною кон’юнктурою.

Наприклад, 1 жовтня за особистим підписом Василя Юричка на інформаційній стрічці агентства з’явився матеріал "Народні депутати шантажують незалежну пресу". У цьому матеріалі говорилося про те, що народні депутати України Петро Симоненко, Олександр Мороз і Юлія Тимошенко нібито тиснули на керівництво УНІАН для того, щоб одержати можливість провести прес-конференцію в конференц-залі аагентства. У відповідь на це "опозиційна трійка" заявила про свій намір звернутися до суду.

Журналісти відзначають, що інформація про намір депутатів звернутися до суду вийшла на стрічці агентства під назвою "Опозиційна "трійка" може звернутися в суд з позовом проти керівництва УНІАН", однак через 30 хвилин була знята згідно з усною вказівкою Василя Юричка, яку він дав редакторам у присутності випускаючої бригади. Крім того, світ не побачив матеріал "Опози-

ційні депутати вважають, що в Україні продовжується узурпація ЗМІ", у якому розповідалося про оцінку Юлії Тимошенко й Олександра Мороза вищевикладених подій.

"Протягом останнього тижня журналісти УНІАН одержували кількаразові вказівки щодо змісту інформацій, що повинні були вийти на стрічці".

При цьому Василь Юричко неодноразово загрожував співробітникам агентства звільненням у випадку невиконання його розпоряджень, що стосувалися розміщення політичних акцентів в інформаційних матеріалах агентства.

"Політика, що проводить Василь Юричко, порушує наше право на висвітлення подій, що відбуваються в Україні, а також право наших читачів - громадян України на одержання інформації".

3 жовтня интернет-сайт бунтівного інформаційного агентства УНІАН припинив роботу. Замість головної сторінки сайта з’являлося повідомлення: ресурс тимчасово недоступний "з технічних причин" (російською мовою). Пізніше воно було доповнене українським перекладом цієї фрази. До останнього моменту сайт агентства був єдиним місцем, де можна було прочитати про розвиток конфлікту між журналістами і новим керівництвом.

Приблизно в 11:40 сайт агенства став завантажуватися, однак останні новини на ньому датуються 9:54 ранку.

У цей час у самому інформагентстві проходили збори акціонерів УНІАН.

Як передає ІМІ, на зборах розглядалася конфліктна ситуація, що склалася між творчим колективом і новим керівництвом агентства в особі головного редактора Василя Юричка і виконавчого директора Олега Нали-

вайка. Як повідомив один з журналістів УНІАН, під час наради, що проходила в агентстві цього ранку, Юричко повідомив, що звільнив Альбіну Трубенкову з посади редактора відділу політики. Також новий і.о. гендиректора заявив, що не буде проти, якщо звільняться ті працівники агентства, що підписали лист протесту.

В.Юричко також повідомив, що сайт агентства не працював за його розпорядженням, оскільки дії журналістів, що продовжували поповнювати ресурс, є неправомірними.

По закінченню зборів і.о. генерального директора УНІАН Василь Юричко заявив, що колектив агентства і його керівництво прийшли до угоди про те, що політика агенства буде залишатися незмінної і буде складатися у швидкому, об’єктивному висвітленні дій та позицій всіх політичних сил.

Олег Наливайко пообіцяв донести позицію журналістського колективу до ради акціонерів. Сторони конфлікту домовилися продовжити діалог після зборів акціонерів.

Про свою підтримку заяви колективу заявив НСЖУ, до конфлікту підключилися депутати ВР, не преминула скористатися ситуацією партія "Батьківщина". Роздмухуючи пожежу конфлікту, вона згадує про Юричко в множині ("дрібні коридорні лакеї влади", "сваволя невігласів") і узагальнює чиновника від журналістики до рівня суспільного явища ("печерний деспотизм"). У такому ж ключі діють і інші опозиційні ЗМІ.

9 жовтня відбулися установчі збори українських журналістів „Політична цензура в Україні", на яких більше 100 представників різних засобів масової інформації та журналістського середовища, а також громадських організацій, констатували, що в Україні існує політична цензура, і тому вирішили створити незалежну профспілку працівників ЗМІ. Це, мабуть, вперше не тільки стоїть вічне питання інтелектуалів - "Що робити?", а й вирішено створити дієву громадську організацію, яка, перш за все, організує страйком. І хоча більшість журналістів визнала, що ідея журналістського страйку - це крайній засіб боротьби, на страйком покладено функції представлення інтересів профспілки у переговорах із владою. Нижче публікуємо Заяву учасників цих зборів.

Наш інформ.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори