пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
18.12.2002
Вибори

Правозахисники Севастополя стурбовані порушеннями закону про вибори.

   

На думку виконавчого директора Севастопольської правозахисної групи Романа Романова, порушення виборчого законодавства з боку органів влади, деяких посадових і службових осіб складають особливу загрозу правам громадян і є спробою держави підкорити собі волю громадян. У розповсюдженому на прес-конференції огляді СПГ "Хід проведення передвиборчої кампанії до Верховної Ради України в Севастополі: факти, що викликають стурбованість" перераховані численні факти порушення Закону України "Про вибори народних депутатів України".

На думку правозахисників, підписавши розпорядження №214-р від 10.02.2002, Голова Севастопольської міської державної адміністрації (СМДА) Леонід Жунько вийшов за межі своїх повноважень і не виконав вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Ст.52 ч.8), створив перешкоди для вільного ведення передвиборної агітації, як це передбачено Ст.51 ч.1 цього Закону. Як результат, через втручання органів влади були знищені агітаційні матеріали виборчого блоку Віктора Ющенка "Наша Україна". В цей час інші партії і блоки продовжують використовувати аналогічні засоби зовнішньої реклами. Так, тролейбуси комунального підприємства "Севтролейбус" оздоблені назвами блоку "За Єдину Україну!", біля стадіону "Чайка" розміщений щит з назвою і символікою СДПУ(о).

Найбільшу кількість матеріалів, що носять прихований рекламний характер, було розміщено в газеті "Слава Севастополя", де лише за лютий можна виділити більш десяти публікацій з прихованою політичною рекламою, з яких нескладно визначити, що найбільші симпатії газета виказує до СДПУ(о) і кандидатів від блоку "За єдину Україну!". Деякі номери настільки перенасичені передвиборними агітаційними матеріалами, що на висвітлення інших подій міського життя не залишається газетної площі. Наприклад, візит до міста В. Ющенка міській газеті вдалось приховати. Таким чином, редакція обмежує своїх читачів у праві на інформацію, оскільки за свої гроші передплатники газети одержують не інформацію, а пропагандистсько-агітаційні матеріали про кандидатів, партії (блоки).

Аналізуючи факти активної участі у передвиборній агітації органів державної влади і місцевого самоврядування міста, посадових і службових осіб, Р. Романов крім вимог закону України "Про вибори народних депутатів України", ще й нагадав стандарти ОБСЄ: "Уряд не повинен зловживати державними ресурсами, людськими і матеріальними, для підтримки кандидатів правлячої партії чи партій. Наприклад, урядові машини, офіси і телекомунікація не повинні використовуватися в цих цілях, за винятком випадків, коли всі кандидати мають до них рівний доступ".

Більшість магазинів, перукарень та інших установ міста розмістили у своїх вітринах плакати блоку "За єдину Україну!". У приватних бесідах їхні керівники і співробітники не приховують, що зробили це не по своїй волі, а за вказівкою органів влади. У передвиборну кампанію активно втягнені багато комунальних підприємств міста.

Найбільшу небезпеку вільному волевиявленню виборців являє собою залучення в передвиборну кампанію правоохоронних органів. Працівники міліції активно збирають підписи на підтримку блоку "За єдину Україну!" і його кандидатів. Так, на адресу СПГ надійшли звернення громадян про те, що співробітники міліції зверталися до них із пропозицією поставити свій підпис на спеціальному бланку про те, що він/вона проголосує за список блоку "За єдину Україну!". Сам передплатний бланк являє собою таблицю, що не має найменування, куди заносяться прізвище, ім’я, по батькові, адреса і підпис.

Аналогічні скарги надійшли на адресу СПГ від водіїв автомобілів, яких зупиняли співробітники ДАІ і після перевірки документів, установивши адресу, пропонували поставити підпис у підтримку кандидата від блоку "За єдину Україну!" по округу №225, заступника голови СМДА Віктора Заічко.

Поганий приклад показав своїми діями голова адміністрації президента України і лідер блоку "За єдину Україну!" Володимир Литвин, який, прибувши в Севастополь на службовому транспорті і зі службовою охороною, провів низку агітаційних зустрічей, використовуючи таким чином, кошти державного бюджету. Одна з зустрічей відбулася в штабі ВМС України, що порушує Ст.56 п.2 Закону України "Про вибори народних депутатів України", де сказано про заборону на відвідування військових частин окремими кандидатами в депутати.

Відзначаючи факти протиправного використання учасниками виборчої кампанії персональних даних громадян України, серед інших зазначено, що жителі Севастополя почали отримувати поздоровлення з днем народження від кандидатів, партій (блоків). Зокрема, такі поздоровлення були отримані від кандидата в депутати від блоку "За єдину Україну" по 224 округу Івана Вернидубова. Ці випадки вимагають особливої уваги, оскільки, розсилання вітальних листівок проводилося за рахунок коштів і від імені Державної податкової адміністрації в Севастополі, керівником якої є пан Вернидубов. Крім того, податкова адміністрація має базу даних єдиного державного реєстру платників податків, що містить відомості про фізичних осіб. На податкову адміністрацію законом покладений обов’язок по збереженню конфіденційності цих даних, з метою недопущення протиправного використання їх на шкоду правам і інтересам громадян. Такі дії глави податкової служби в Севастополі і кандидата в депутати від блоку "За єдину Україну!" Івана Вернидубова можуть бути основою для зняття його з реєстрації, у відповідності зі Ст.49 ч.3 п.11 Закону України "Про вибори народних депутатів України", і порушення кримінальної справи по ознаках Ст.182 Кримінального Кодексу України (втручання в приватне життя).

Привітання ж севастопольців з днем народження від Кримського відділення Партії Зелених викликають законні питання про незаконність добутих ними конфіденційних даних.

Серйозну тривогу правозахисників викликає пасивність у відношенні порушень виборчого законодавства з боку кандидатів, партій (блоків), що беруть участь у виборах. Незважаючи на те, що закон надає значні можливості по захисту своїх прав, учасники виборчої кампанії дуже слабко використовують можливості закону, віддаючи перевагу розповідям про порушення замість правових дій. Це, на думку СПГ, є однією з причин тих порушень, що виникають у ході передвиборної кампанії.

За матеріалами огляду СПГ за програмою "Прозорі вибори-2002".

Повна версія - за адресою: http://ukrlife.bravepages.com/main/TRIBUNA/view_.html  

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль