пошук  
версія для друку
08.04.2004

Справа Юлії Тимошенко

   

Нещодавно на сайті Юлії Тимошенко з’явилися підрахунки, згідно з якими з моменту призначення Святослава Піскуна на посаду Генерального прокурора України його відомство оприлюднило рівно сотню заяв, котрі так чи інакше торкаються великої “злочинниці” Тимошенко та подання на неї, що вже ось-ось дозріє.

(“Україна молода”, №85, 15 травня 2003 р.)


***

По данным Генеральной прокуратуры Украины, должностные лица из руководства “ЕЭСУ” незаконно завладели валютными средствами на сумму 2млрд. 251 млн. 221 тыс. 873,6 доллара, полученными от реализации в Украине российского природного газа. А еще скрыли за границей валютную выручку на сумму 181 млн. 542 тыс. 75,23 доллара, незаконно завладели государственными средствами на 14 млн. 81 тыс. 11 гривен, пытались завладеть государственными средствами на сумму 11 млн. 804 тыс. 106,77 гривен и уклонились от уплаты налогов на сумму 21 млн. 375 тыс. 304,74 гривны.

Наказание за некоторые из этих преступлений предусматривают лишение свободы на срок от 7 до 12 лет.

(“Киевские ведомости”, 8 мая 2003 г.)


***

Как сообщил начальник Главного следственного управления Генеральной прокуратуры Украины Александр Куцый, уголовное дело в отношении бывших руководителей промышленно-финансовой корпорации “ЕЭСУ” в мае будет передано в суд. В течение месяца высшая надзорная инстанция планирует направить в парламент новое представление о разрешении на привлечение к уголовной ответственности Юлии Тимошенко. Дело в отношении Юлии Владимировны выделено в отдельное производство, и следствие по нему уже закончено.

(“Киевские ведомости”, 8 мая 2003 г.)


***

9 квітня Апеляційний суд Київської області визнав законним рішення Києво-Святошинського місцевого суду від 30 квітня 2002 року щодо закриття кримінальних справ, порушених проти лідера БЮТ Юлії Тимошенко. Водночас адвокат лідера БЮТ Олександр Швець зазначив, що ще залишаються на розгляді кримінальні справи, порушені проти Юлії Тимошенко Генеральною прокуратурою у 2002 році, де, зокрема, йдеться про ухилення нею від сплати податків та зловживання службовим становищем, коли Ю. Тимошенко була на посаді віце-прем’єр-міністра.

(“Сільські вісті”, №42, 10 квітня 2003 р.)


***

13 травня Апеляційний суд Київської області скасував усі порушені Генеральною прокуратурою справи щодо Юлії Тимошенко, її родичів та колег, у тому числі, скасовані й “особисто ініційовані Генеральним прокурором Святославом Піскуном справи, на підставі яких Генеральна прокуратура погрожувала Юлії Тимошенко направити до Верховної Ради України подання про позбавлення її депутатського імунітету”. Київський обласний апеляційний суд ухвалив рішення про звільнення з-під варти як незаконно заарештованих Геннадія Тимошенка, Євгена Шаго та Антоніни Болюри. Як повідомляє УНІАН, ГПУ інформувала, що вже в травні планує направити до суду для розгляду по суті кримінальну справу стосовно генерального директора промислово-фінансової корпорації “ЄЕСУ” Геннадія Тимошенка, його заступника Євгена Шаго, головних бухгалтерів цієї корпорації Лідії Сокольченко та Антоніни Болюри.

(“Сільські вісті”, №55, 15 травня 2003 р.)


***

Євген Шаго, якого тримали у Житомирському СІЗО, вийшов на волю хоч і з кількагодинним запізненням, але майже без ексцесів. Якщо, звісно, не враховувати спробу працівників прокуратури затримати Шаго, чому перешкодили парламентарії. Можливо, під стінами цього ізолятора депутатський мандат, з яким за Шаго приїхав, зокрема, Олександр Турчинов, таки справив відповідне враження.

У Чернігівській в’язниці учора по обіді все ще перебував Геннадій Тимошенко, і жодних пояснень від керівництва тамтешнього СІЗО з цього приводу наразі не отримано. Необхідні для його звільнення документи були передані вчасно, проте керівництво ізолятора відмовляється виконувати рішення Апеляційного суду Київської області.

Найгостріше ж протистояння тих, хто намагається змусити владу поважати закон, і тих, хто категорично відмовляється це робити, сталося під стінами Лук’янівського СІЗО. Ще вночі, коли стала очевидна вся марність надій побачити на волі Антоніну Болюру, ізолятор пікетували 8 представників фракції БЮТ. Хроніка подій була такою: о 20.15 у середу озброєні підрозділи міліції спробували силою витіснити з території Лук’янівського СІЗО народних депутатів — Юлію Тимошенко, Олександра Турчинова, Михайла Волинця, Сергія Саса, Анатолія Матвієнка та інших. Як заявила Юлія Тимошенко, депутати не залишать територію ізолятора, доки не буде виконано рішення суду. Після цього, за розповіддю Тимошенко, було стягнуто 50 озброєних “омонівців”, які почали тіснити депутатів з території ізолятора. У сутичках деякі парламентарії зазнали травм, а на двох із них — Михайла Павловського та Валентина Зубова — намагалися наїхати автомобілем. Про це повідомив у Верховній Раді Андрій Шкіль. Стало відомо про те, що Геннадія Тимошенка та Антоніну Болюру вивезли з СІЗО “у невідомому напрямку”. “Ніяких документів, які б підтверджували, що їх заарештували або затримали, у СІЗО немає”, — сказав Олександр Турчинов. За даними, оприлюдненими Михайлом Павловським, “Болюру протягом доби було заарештовано прокуратурою тричі”. Павловський розповів, що позавчора пані Антоніні винесли її речі, вона підписала документ про звільнення, після чого її вкотре затримали і “посадили в бокс, де тільки одна лавка, протримавши там добу”. 15 травня вранці робота всього СІЗО була блокована, і жодних затриманих не розвозили на місця слухання їх справ, учора не відбулося і чергове засідання “справи 9 березня”.

(“Україна молода”, №85, 15 травня 2003 р.)


***

Генеральная прокуратура Украины возбудила новое уголовное дело в отношении бывших руководителей финансово-промышленной корпорации “ЕЭСУ” Геннадия Тимошенко, Евгения Шаго, Лидии Сокольченко, Антонины Болюры. Теперь к прежним, достаточно серьезным обвинениям, прибавились новые — служебная подделка и сокрытие валютной выручки. По данным Генеральной прокуратуры, представители “ЕЭСУ” скрыли от государства 902 млн. долларов, 102 миллиона фунтов стерлингов, 29 миллионов марок и 220 миллионов французских франков. Постановление о возбуждении нового уголовного дела вынесено после того, как Киевский областной апелляционный суд закрыл прежнее дело и освободил своим решением обвиняемых из-под стражи.

“По нашему мнению, это решение не законно, — высказал точку зрения прокуратуры заместитель Генерального прокурора Виктор Кудрявцев. — Ведь дело было рассмотрено в отсутствии прокурора. А УПК, Конституция требуют обязательного участия государственного обвинителя во всех судебных инстанциях. Поэтому Генеральная прокуратура Украины подала кассационное представление в Верховный Суд Украины”.

Бывших обвиняемых нужно освободить из-под стражи и снова задержать по подозрению в совершении иного преступления. А это оказалось довольно проблематичным. Скажем, Евгения Шаго... похитили на глазах у ошеломленных сотрудников СИЗО и следователя ГПУ. Участие в похищении принимали представители Блока Юлии Тимошенко. В отношении Шаго возбуждено еще одно уголовное дело — за побег из-под стражи. Он объявлен в розыск. В Киевском СИЗО “спасала” своего соратника Антонину Болюру сама лидер БЮТ. Юлия Тимошенко блокировала въезд и выезд на территорию Лукьяновской тюрьмы, из-за чего около 200 сотрудников так и не смогли попасть домой, и людям пришлось ночевать в СИЗО”. Об этом рассказал журналистам начальник управления по рассмотрению особо важных дел ГПУ Василий Драган. Впрочем, и Болюру, и Геннадия Тимошенко в тот же день все-таки доставили в ИВС. Лидия Сокольченко по-прежнему в больнице, где она пребывала на подписке о невыезде. Только сейчас она находится под стражей.

(“Киевские ведомости”, 17 мая 2003 г.)


***

Як стверджує Кудрявцев, оскільки Апеляційний суд Київської області 13 травня ухвалив рішення звільнити екс-керівників “ЄЕСУ” з-під варти, слідчі Генпрокуратури вирушили до Чернігівського, Житомирського та Київського слідчих ізоляторів, аби пред’явити цим особам звинувачення та рішення про їх затримання. І вручили — всім, окрім Євгена Шаго, “який за допомогою народних депутатів вже встиг залишити межі слідчого ізолятора”. Що ж до важкохворої Лідії Сокольченко, то начальник управління з розслідування особливо важливих справ Генпрокуратури Василь Драган повідомив: вона перебувала на лікуванні в одній із київських клінік, але коли о 19-й годині 14 травня слідчий Генпрокуратури прийшов, щоб вручити їй документи, то на місці її не застав, що одразу ж дало слідчим підстави іронізувати “про важкість” хвороби, на яку хвора Сокольченко, та дотримання нею лікарняного режиму”.

Це при тому, що у жінки пухлина мозку, і вчора вона впала в кому. Але правоохоронці настільки переконані в тому, що колишня бухгалтерка ЄЕСУ — звичайна симулянтка, що не гребують ніякими методами: як повідомляє прес-служба БЮТ, вчора о 13-й годині “представники Генпрокуратури разом з озброєними працівниками спецпідрозділів міліції вчинили спробу вивезти Лідію Сокольченко, яка перебуває в край тяжкому стані на стаціонарному лікуванні, з лікарні”. І лише завдяки “громадянській мужності лікарів та медперсоналу, а також народним депутатам України, що терміново прибули до медичного закладу, цю спробу було зупинено”.

Державний департамент України з питань виконання покарань і Генеральна прокуратура України призначили службове розслідування фактів побиття народних депутатів в Лук’янівському СІЗО 14 травня 2003 року. Про це з трибуни Верховної Ради повідомив голова парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимир Мойсик.

(“Україна молода”, №87, 17 травня 2003 р.)


***

Печерский местный суд Киева по представлению Генеральной прокуратуры Украины продлил срок задержания бывших руководителей “ЕЭСУ”, подозреваемых Геннадия Тимошенко и Антонину Болюру, до 10 дней, подтвердив, таким образом, законность принятых ГПУ решений по этому делу. Суд также дал санкцию на задержание Евгения Шаго, который обвиняется, кроме прочего, в побеге из-под стражи, в связи с чем он объявлен в розыск. Вопрос о выборе меры пресечения для Лидии Сокольченко будет решаться после проведения ее медобследования.

(“Киевские ведомости”, 19 мая 2003 г.)


***

“Учора о 10-й годині ранку без повідомлення адвокатів та рідних колишніх керівників корпорації “ЄЕСУ” Печерський районний суд організував таємний розгляд подання Генеральної прокуратури України та прийняв рішення про затримання на 10-денний термін Антоніни Болюри та Геннадія Тимошенка”. Такі дані розповсюдив штаб БЮТ. Саме так — “таємно”, тобто без жодних пояснень, без інформування зацікавлених осіб, відбулося 14 травня вивезення колишнього директора та колишнього бухгалтера “ЄЕСУ” за межі СІЗО, де вони утримувалися, нагадується в заяві від БЮТ. А вчора так само під завісою тайни Болюру та Тимошенка доставили у Печерський суд, який зібрався “келейно”, без захисників, без родичів затриманих, та поспіхом ухвалив рішення про продовження їх перебування за гратами. Судове засідання проходило якраз в той момент, коли адвокати намагалися дізнатися в Генеральній прокуратурі, де саме перебувають їхні підзахисні. БЮТ називає імена героїв учорашнього дня — суддів Володимира Кузьменка та Віктора Малініна, які нещодавнім указом Президента були переведені в Печерський суд Києва з Херсонської та Кіровоградської областей. Однак, коментуючи “суперечливі оцінки ситуації, що виникла у зв’язку з рішенням Апеляційного суду Київської області від 13 травня 2003 року”, Генпрокуратура у зверненні до Голови Верховної Ради Володимира Литвина наголошує на наступному. У відповідності до рішення суду, перешкоджати якому Генеральна прокуратура не мала жодних намірів, Геннадія Тимошенка, Євгена Шаго та Антоніну Болюру було “фактично звільнено зі слідчих ізоляторів, про що свідчать їхні підписи у відповідних документах”. “Водночас, у зв’язку з наявністю епізодів злочинної діяльності Тимошенка Г.О., Шаго Є.П., Сокольченко Л.В. та Болюри А.В., які їм раніше не інкримінувалися, 13 травня 2003 року, тобто ще до прийняття судового рішення, було порушено кримінальну справу за фактами приховування валютної виручки та службового підроблення, що спричинило тяжкі наслідки, за ст. 80-1 КК України (у редакції 1960 року), ст. 366 ч.2 КК України”, — повідомляє Генпрокуратура. Саме тому 13 травня “всіх підозрюваних” було затримано, окрім Євгена Шаго, вихід якого з в’язниці на Різницькій трактують як “втечу під час затримання”. Таким чином, переконує Голову ВР Генпрокуратура, все, що відбувається навколо ЄЕСУ, базується на законі.

(“Україна молода”, №89, 21 травня 2003 р.)


***

Граждан, не обремененных юридическим образованием, трудно убедить в том, что наличие подписи арестованного под документом, свидетельствующим, что его выпустили на свободу, тождественно его освобождению и означает, что решение суда действительно выполнено.

По словам Василия Драгана, уголовные дела возбуждены на основании материалов, выделенных из уголовных дел в отношении Юлии Тимошенко и Павла Лазаренко. Оказалось также, что решение о задержании четверых бывших руководителей “ЕЭСУ” было принято, поскольку они “умышленно уклонялись от следственных действий”.

Как считает Генеральная прокуратура, указанные эпизоды преступной деятельности, по которым возбуждено это уголовное дело, ранее не инкриминировались обвиняемым по уголовному делу, закрытому Апелляционным судом Киевской области. Поэтому утверждение о незаконности возбуждения нового уголовного дела якобы по тем же статьям УК, производство по которым уже было закрыто судом, не соответствует действительности.

(“Зеркало недели”, №18, 17-23 мая 2003 г.)

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори